Jako globální kolovrátek, aneb Že by též Field prahl po Nobelovce?

17. Únor, 2009 – 8:57

Je to jako globální kolovrátek. Otepluje se, ochlazuje se, blíží se doba ledová, bude sucho a hladomor… Jeden vědec popírá druhého, jen aby si ještě za života užil svých pěti minut slávy.

Pokrytecký kariérismus. Když dostal Nobelovku Al Gore, proč ne já…? Copak nejsem také altruista a filantrop…? Spekuluje možná prý významný americký klimatolog Chris Field a maluje vehementně čerta globálního klimatického zkratu na zeď a tvrdí:

„Planeta Země se otepluje daleko rychlejším tempem, než vědci dosud předpokládali, a zničující dopad na životní prostředí se proto dostaví mnohem dřív…!“

To už není kolovrátek, ani pohádka o červené punčošce, ale perpetum mobile fantasmagorie. A stejně tak virtuální mechanismus jeho katastrofických teorií.

Současná situace podle Fielda převyšuje poslední „prognózu“ lobbistického Mezivládního panel pro změny klimatu, která podle něj značně podcenila výkon indických a čínských uhelných elektráren, jež mají obrovský nárůst zplodin na svědomí.

Objem skleníkových plynů údajně vzrostl v letech 2000-07 daleko rychleji, než se očekávalo. Důsledkem toho teploty dále porostou a budou rychleji vysychat deštné pralesy a tát led v Arktidě…

Plácání. A co je nezvratitelný fakt? Že v historii naší planety se už vystřídala řada dob ledových. V jejich mezidobí bylo Gronsko zemědělskou oblastí, z dánštiny “Zelená země”, a na naší modré, nikoli zelené planetě byly teploty v průměru vyšší o tři stupně, než jsou nyní.

Za posledních 18 tisíc roků se hladiny moří zvedly o 120 metrů. Ledové doby trvaly před milionem let v průměru 100 tisíc let a meziledové doby asi 20 tisíc let. V třetihorách u nás byla subtropická až tropická flora, včetně palem, fíkovníků, korkovníků, mezi nimiž pobíhaly opice, tapíři i plameňáci.

Těžko lze na planetě té doby předpokládat dálnice a miliony automobilů či teplárny s enormní produkcí oxidu uhličitého a mrazicí zařízení s freony či kyselé deště, včetně miliardových zemí jako Čína a Indie…

Ve čtvrtohorách nastala nejen ve střední Evropě doba ledová, během níž byli na našem území mamuti, polární lišky i sobi a šavlozubé kočkovité šelmy. Do roku 1940 poté celosvětová průměrná teplota vzrůstala, v sedmdesátých letech zase klesala a pak začala znovu stoupat.

A tak jako kdysi, tak ani dnes za to nemůže jen člověk, nýbrž především sama příroda a hlavně sluneční energie, resp. proměnlivá poloha Země vůči Slunci.

Přesto na poplach bijí i klimatologové v Británii. Podle jejich poslední studie se svět ocitne na pokraji katastrofy, pokud emise skleníkových plynů porostou dosavadním tempem ještě 40 let.

Britové mají tyto poplašné zprávy v krvi. Celou tezi o tzv. globálním oteplování údajně vymyslela M. Tchatcherová, která kdysi z politických důvodů měla zájem omezit vliv států produkujících fosilní paliva. A chytlo se to stejně jako kdysi marxismus-leninismus, nebo ještě dříve různá jiná náboženství.

Klimatologové připomínají šamany a je třeba proti nim bojovat. Podle Kjótském protokolu zůstává oxid uhličitý, na rozdíl od freonů, oxidu siřičitého a dalších plynných látek, nejvýznamnějším antropogenním skleníkovým plynem, neboť je emitován v daleko největším množství… Bla, bla, bla…

A že to „největší množství“ je nepodstatné vzhledem ke svému obsahu pouhých 0,039 objemových procent v ovzduší, to ve svých bla, bla už neřeknou.

Mlčí zkrátka o jasných faktech, že vodních par, stejně rizikovému skleníkovému plynu v naší atmosféře, je všude kolem nás asi kolem dvě až tři procenta, takže poměr mezi industriálním chováním lidstva a účinky přírody je asi padesátkrát vyšší vlivem vypařování dvoutřetinových moří a oceánů, ale i lesů, pralesů či rýžových a jiných polí, které všechny “vydechují” vodní páry.

Lidstvo tedy může svou činností asi za deset procent oxidu uhličitého, zbylých devadesát procent je z přírodních zdrojů… Ani snížení lidského příspěvku o deset až padesát procent nemůže tedy mít zásadní vliv na změnu klimatu, což je také závěr Václava Klause, jenž dodává, že nejde o klima, ale o svobodu člověka, která je pro něho tím nejlepším životním prostředím…

Ale kolovrátky globálního oteplování však předou dál, navzdory tomu, že letošní zima rozdrkotala zuby i panu Fieldovy.

Co by však jeden neudělal pro své zviditelnění? Můj případ je toho vzácným důkazem, jen s tím, že se nepovažuji za mesiáše globálního oteplování…

Reklama:
 1. 4 reakce na “Jako globální kolovrátek, aneb Že by též Field prahl po Nobelovce?”

 2. No Břeťo, to si am utešil. Ani nevieš, aky kameň mi spadol zo srdca, že budúcich snáď 100 až 300 rokov to pobeží – no nedá sa povedať že normálne, ale podľa prírody!

  od Eugen v Úno 17, 2009

 3. Jak praví moji vietnamští přátelé: Máš-li sedmdesát a nejsi-li hluchý ani slepý, nejásej, že máš vyhráno…

  od obr v Úno 17, 2009

 4. Podle proti al/gorovskemu tvrzeni BBC vyrobil film oponujicich vedcu, kteri dokazovali, ze teplotni vykyvy prirody maji za nasledek tvorbu Kyslicniku uhliciteho a ne obracene, jak tvrdil Al Gore ve svem filmu. Jeho nobelovka nebyla za vedecky objev ale za „prinos problemu oteplovani do lidskeho vedomi“, coz znamena za propagandu anebo vychovu, jak se to bere.

  Teplotni vykyvy na povrchu zemekoule jsou primo umerne skvrnam na slunci, t.j. intensite termonuklearnich vybuchu a reakci, ktere maji sve kratkodobe (11 let) a dlouhodobe (znacne delsi) casove periody. Takze jako byvaly vedecky pracovnik s Ph.D. v chemii Te mohu ujistit, ze poctiva a nezpolitizovana VEDA souhlasi se vsem, co tady rikas … a protireci Al Gorovym strasakum …Fielda a jeho teorie neznam … ale i tady plati, ze predpovidani udalosti je znacne obtizne zvlast v pripadech, kdyz se jedna o budoucnost zemekoule anebo dokonce lidicek na ni …

  od tibor spitz v Úno 17, 2009

 5. Díky za potvrzení Klasusovy teorie. I já mám všechny vysokoškolské zkoušky z chemie, jenom bez titulu. Kdysi se v Gottwaldově-Zlíně špatně studovalo při poměru devět a půl dívky na jednoho studenta….

  od obr v Úno 17, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *