Umíněná zabedněnost, aneb Žák militantnější svého učitele…?

7. Únor, 2009 – 10:12

Opět jedna z typicky českých vlastností – alibismus, předposranost a vyčůranost. Kdysi jsme raději pokorně odevzdali pohraniční pevnosti a dělali vrchního zbrojaře Hitlerovi, dnes bychom nejraději učili svého nového a ještě neobnošeného Velkého bratra, jak chystat válku, aby se něco dalo udělat se světovým mírem.

Rozumný člověk řekne: Papežštější než papež! Český pacifista se zhroutí, zatímco militanti-amatéři tleskají svýma ručičkama. Prezident USA Barack Obama přichází s mírovou ratolestí, zřejmě už má plné zuby amerického harašení emšestnáctkami a jadernými hlavicemi.

Chce s Rusy jednat o jaderném odzbrojení, takže bychom se vlastně mohli radovat, jelikož jedním dechem přece tvrdíme, že Rusko je náš největší nepřítel. Tedy kromě pragmatiků T. G. Masaryka, prezidenta Václava Klause, mě a mojí tchýně.

Naopak přesvědčení o tom, že rozhodnutí USA instalovat v Česku radarovou základnu je nezvratné, včera v Mnichově vyjádřili český vicepremiér Alexandr Vondra a ministryně obrany Vlasta Parkanová po setkání s poradcem amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Jamesem Jonesem.

A to se sešli na 45. Mnichovské bezpečnostní konference, kde zároveň pokrytecky podpořili úvahy o zapojení Ruska do budování protiraketové obrany, přičemž se v kuloárech vedou řeči, že nová aktivita Obamy vyžádá přehodnocení a možná odložení záměru instalovat radar v Česku a raketová sila v Polsku…

Opravdu je Rusko tak nebezpečné? Generál Sergej Bajnětov, který má na starosti bezpečnost leteckého provozu ozbrojených sil Ruské federace, uvedl, že asi 30 procent MiGů-29 dostane další povolení k provozu.

Z 297 strojů MiG-29 jich ale 200 zrezivělých zůstane nadále letu neschopných. Ruské letectvo přitom má ve výzbroji celkem 650 stíhacích letadel. 

Umíněná zabedněnost. Tak by se dali charakterizovat Vondra i Parkanová, jejichž přání je zřejmě otcem myšlenky a vyloučili, že by radar v České republice nakonec instalován nebyl. Nebo snad z obavy, že by museli vracet provize za svou podlézavou radarovou kampaň…?

Prý budování „alianční“ protiraketové obrany nijak nesouvisí se smlouvami o snížení stavu jaderných zbraní (START). I když Obama hodlá jednat s Ruskem o snu umírněné části lidstva – o snížení jaderného arzenálu obou zemí o 80 procent na 1000 jaderných hlavic, což je i tak množství, jež by zlikvidovali naši planetu hypoteticky asi stokrát…

První smlouva START byla uzavřena v roce 1991 a z tehdejších 10 tisíc jaderných hlavic jich zbyla jen polovina… 

Navíc se Rusové chtějí zavázat, že upustí od svého záměru umístit rakety krátkého doletu Iskander v kaliningradské oblasti v případě, že v Česku ani v Polsku nebudou žádné opěrné body USA.

My ale máme ve svém amatérském militantismu padné argumenty – Rusku se na rozdíl od Francie a V. Británie či Itálie nedá věřit, přestože nebylo signatářem věrolomné Mnichovské dohody, a Írán přece dal zase jasně najevo své úmysly, když vyslal do vesmíru svůj satelit.

A kdo má tak silnou raketu, může dostřelit i do Brd, kde proto musí být protiraketová obrana. Že by k tomu ale potřeboval jaderné hlavice, jejichž vývoj nemá příliš společného s raketami krátkého či nekonečného doletu, to už nikdo neřekne…

Že Pákistán má úplně stejné rakety a navíc už několik desítek roků i atomovou bombu, to nám nevadí, i když je skoro největším islámských státem a na jeho území působí a řadu atentátů způsobili Usáma bin Ládin, Taliban i Al-Kajdá…

Afghánské radikální hnutí Tálibán v sobotu oznámilo, že zabilo polského inženýra, jehož unesli radikálové v Pákistánu loni v září. Ale naše zabedněnost nezná mezí…

Inu, tak to dopadne, když se žák-poškolák snaží poučovat svého učitele Big Brothera…

(Kolikpak už jsme v historii měli těch Velkých bratrů a ke kolika mocným dubiskům už jsme se snažili submisivně přiklonit…?)

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *