Když ptáčka lapají, na otrockou práci ho lákají…

7. Únor, 2009 – 8:45

Příliv migrantů ze zahraničí je v Česku podobně jako v dalších zemích EU hlavním zdrojem přírůstku počtu obyvatel. Cizinců tak nyní v ČR žije přes 410 000 a legálně jich u nás pracuje necelých tři sta tisíc.

Jak říká předseda ČSÚ Jan Fischer, až 90 procent celkového přírůstku obyvatel ČR v prvním pololetí 2008 jde na konto migrace, když ze zahraničí se přistěhovalo o 51,4 tisíce lidí více, než se vystěhovalo…

Z té zprávy si spokojeně mnuli ruce demografové i politici. Byli rádi, že počet obyvatel České republiky stoupl meziročně o 65 tisíc na nynějších 10,446 miliónu, což výrazně ovlivnila přistěhovalci ze zahraničí.

Porodnice zkrátka praskaly ve švech a za loňských prvních devět měsíců se u nás narodilo 91 300 dětí, tedy o 4900 více než za stejné loňské období.

Jak tvrdí Statistický úřad, znamená to, že už třetím rokem se v ČR rodí více lidí, než kolik jich umírá. Zásluhou zahraničních rodiček byla tak zaznamenána vůbec nejvyšší převaha počtu narozených nad zemřelými za posledních pětadvacet let….

Stát proto chtěl pomocí tzv. zelených karet přilákat do země další pracovní síly ze zahraničí do oborů, které se potýkají s nedostatkem pracovníků. Na českém trhu chybí kvalifikované dělnické profese i vysokoškolsky vzdělaní odborníci. Mj. zdravotní sestry, techničtí specialisté, kvalifikovaní i nekvalifikovaní dělníci.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s ministerstvy zahraničních věcí, vnitra a průmyslu a obchodu ČR zavedlo na základě novely zákona o zaměstnanosti a novely zákona o pobytu cizinců na území České republiky tzv. zelené karty, tedy povolení k dlouhodobému pobytu za účelem zaměstnání na území České republiky.

Zelené karty se týkají imigrantů z dvanácti zemí, kromě Vietnamu a Mongolska. Vstup na český trh práce se naopak usnadní občanům Koreje a Japonska, kvůli automobilkám, a též Ukrajiny či všech zemí bývalé Jugoslávie, naštěstí kromě Kosova.

Invaze albánské mafie „skořápkářů“ a drogových dealerů z počátku 90. let je ještě v živé paměti občanů Československa. V Česku dnes žijí národnostní menšiny Romů, Maďarů, Ukrajinců, Vietnamců, Rusů, Bulharů, Srbů, Slováků, Němců či občanů USA. Celkově u je nás nyní asi 3,5 % cizinců.

Příliv imigrantů stojí za populačním růstem celé EU. Zatímco nyní má Unie zhruba 495 milionů obyvatel, do roku 2035 by měl jejich počet podle čerstvých statistik Eurostatu vzrůst až na 521 milionů.

Ovšem přišla světová hospodářská krize, bez práce zůstaly miliony lidí, v Česku skoro 500 tisíc. Kdo na to nejvíc doplatí? Imigranti. Jsou první na seznamu propouštěných, aby nezabírali pracovní místa českým občanům.

V první línii tak dnes stojí zejména Mongolci a Vietnamci. Těm prvním v počtu několika stovek bylo nařízeno, aby se vrátili do své rodné vlasti.

Měli si prý dříve spočítat, zda jim práce u nás vyjde nebo ne. A bez znalosti češtiny údajně stejně neměli nikdy šanci. Blanenská firma Apos-Auto si přesto pozvala dělníky právě z Mongolska. Jsou schopni a ochotní pracovat za nižší mzdu než ostatní migranti…

Obšívání volantů je těžká a málo placená práce, o kterou Češi vůbec nestáli. Tak je postupně nahradili zahraniční dělníci. V roce 2005 jich podle městského webu bylo kolem sto padesáti, z toho většina z Mongolska.

Letos v továrně pracuje Mongolů už přes pět set. Šijí volanty pro Audi, Seat, Toyotu, Ford a česká firma, která i tak patří k největším zaměstnavatelům v kraji, se bez nich už neobejde.

Přišla ale krize, jako první jsou na řadě při propouštění v Česku Mongolové. Vypršelo jim české vízum, nemají peníze, přišli o práci, ubytování, neumějí česky, zprostředkovatelé je opustili. Žije jich v Česku asi 15 tisíc.

S typicky českou „velkorysostí“ jim bylo na osobu nabídnuto jednorázových 500 eur a bezplatná letenka do Ulanbátaru. Pro propuštěné Ukrajince se údajně mají pořádat rekvalifikační kurzy přímo na Ukrajině, která je však na tom s nezaměstnaností mnohem hůř, než více než šest procent Čechů bez práce…

Hrubě se tomu říká: Po upotřebení zahodit! Decentněji si lze jen povzdechnout:

Když ptáčka lapají, hezky mu zpívají a na otrockou práci ho lákají.

Anebo možná říct od začátku slovy „básníka“ z Národní strany: Tahle země není poro barevný…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *