Kolik stojí svět kapitalismus…?

6. Únor, 2009 – 12:08

Tak už nám to spočítali. Určitě jste četli – ekonom Nariman Behravesh odhadl celkový záchranný balík pro lidstvo přes dva bilióny dolarů (asi 44 biliónů korun). A prý potřebujeme ještě víc…

Takže kolik nás vlastně stojí kapitalismus s lidskou tváří? Ano, už to slyším? A kolik nás stál socialismus a komunismus. Kolik mrtvých po sobě zanechal Lenin, Stalin a Gottwald, jak nás ruinoval Zápotocký nebo bojlerový Jakeš…?

Svatá pravda, ale nechcete, abych pokračoval stejnou demagogií a připomínal vyvraždění Indiánů či války světové nebo ty v Koreji, Vietnamu, Afgánistánu a Iráku…

Říká se, že americké banky maí proplácet problémová aktiva asi šest bilionů USD a že svět potřebuje stimulační plán ve výši kolem 2,8 procenta celosvětového HDP, jenž činí čtyři bilióny dolarů…

Před dvaceti lety při podobné recesi musela jen Jižní Korea vytáhnout ze státní kasy až 13 procent svého HDP, aby se dostala z krize. Dnes USA zaplatí za „znárodňování“ přes bilion dolarů…

Kde všechny ty biliony zmizely? Že by mocná neviditelná ruka trhu pozbyla cit v prstech, anebo že by ten cit byl až příliš vyvinutý a řídil se čorkařským pětiprstým byznysem…?

Ať je to jak chce, přišla krizka na Matýska a svět se najednou ocitl zase v moci států, které musejí za privátní sektor platit, jak mourovaté a vybírat za oligarchy horké kaštany z ohně…

V čem je problém? V tom, že komunismus byla ukázková utopie, která se dala ovšem zneužít populistickými vrahouny k ovládnutí širokých mas, které naletěly na řečičky o blahobytu a rovnostářství.

Banální příklad; když ho chtěli Sověti zrealizovat, začali dávat lidem chleba zadarmo. Za měsíc bylo po srandě. Obchod skončil, jelikož lidé si čestně nebrali jen pro svoji vlastní spotřebu, ale také pro krmení domácího zvířectva.

A bylo po komunismu. A to, čemu se tak dál říkalo, byl jen podvod na vymytých mozcích těch, kteří si bláhově při své malosti mysleli, že poručí i větru a dešti….

V čem je tedy problém dnes? V tom, že kapitalismus opět vsadil na základě Marxova zákona negace negace na soudnost lidí, kteří si však už nekupovali pouze chleba také pro svá zvířata, ale brali si jako bankéři přímo cizí peníze ve velkém pro sebe.

Stali se z nich fanatičtí sběratelé bankovek a nehleděli při svém zvrhlém egoismu na to, že ty miliardy dolarů a eur nejsou jejich.

Tak se stalo, že na čtyři sta nejbohatších miliardářů planety si ročně přišlo na víc peněz, než dva a půl miliardy nejchudší světové populace, která žije nejen za tři dolary denně, ale navíc na odporně amorálním hnojišti…

Až přišlo k tomu, že svět na stará kolena opět znárodňuje. Že by Marxův zákon negace negace platil znovu, i když tentokrát bychom za něho měli zaplatit mnohonásobně víc…?

Proč se stalo, že největší „komunistická“ země světa Čína má dnes největší devízový přebytek na světě a může nakoupit amerických státních dluhopisů, kolik se jí zlíbí…?

Mělo by snad být východiskem další pomatení mysli, jež se zrodilo v Jižní Americe?

„Socialismus 21. století“ jem prý jediná možná alternativa „kapitalismu, který ničí lidstvo“, shodli se prezidenti pěti latinskoamerických zemí na Světovém sociálním foru, na nějž se do brazilského Belemu sjelo na sto tisíc aktivistů z celého světa.

Že by i kapitalismus byl utopie…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *