Způsobily předvolební sliby ČSSD poplatkovou anarchii…?

3. Únor, 2009 – 18:11

Pořád mi to neleze do palice ani na mozek, tak nějak se zpívá v české prostonárodní písni. Jakto, že minulý režim byl tak úžasný; o všechno bylo postaráno. Nezaměstnanost byla zákonem zakázána, každý věděl, kdy do práce, kdy v ní budou přestávky na oběd, kdy bude záloha, kdy stravenky a výplata, kdy se koná schůze vyvolených stranického výboru, kdy jejich večírek BSP…?

A k tomu bezplatné školství, zdarma i zdravotnictví a povinné očkování. Prostě ráj na zemi. Socialisticko-komunistický. Jen z nepatrnou kosmetickou vadou – kradlo se, až se hory zelenaly.

Stokrát jsem si říkal, kde na to stát bere, kdy nás ta zlodějna položí…? Takové miliony, něco za nic. Amorální a přitom tak leninské. Pak se prohnilý kapitalismus změnil v zemi blahobytu a náš socialismus se na to jen závistivě díval přes ostnaté dráty svých hranic.

Až přišla změna a po dvaceti letech podivného postsametového hospodaření se konečně někdo odvážil zavést ve zdravotnictví regulační poplatky: 90 – 30 – 60. Ne, nejsou to míry Miss World, ale množství korun, které je třeba zaplatit na pohotovosti, za vyšetření u lékaře, za jednu položku receptu a při hospitalizaci v nemocnici.

Národ se socialistickým „humanistickým“ myšlením pod kůží se vzbouřil. Komunisté nechtěli nic a tihle…? A ČSSD toho využila a populisticky slíbila, že pokud jí vzbouřenci dají své hlasy, poplatky zruší. Stalo se v neděli 1. února 2009.

A nastal Babylon, zmatení myslí, racia, receptů i krajských a soukromých nemocnic. Jedni platili dál, jiní podepisovali darovací listiny hejtmanství, aby po získání „darů“ v celkové výši přes 3000 CZK museli vyplňovat daňové přihlášení a myslet též na darovací daň.

Proto se v krajských nemocnicích 30 CZK neplatilo, v soukromých ano. Něco to ale stálo. Tu 100 milionů, tam zase o dvacet milionů víc, někde se „dary“ pohybovaly na hranici 50 milionů. Pouze pro státní sektor. Taková malá diskriminace. Soukromníci nic; jsou to přece kapitalisté, tak ať nespoléhají na to, že je budou socialisté živit…

V nastalém chaosu v obnovených frontách ve státních lékárnách si unavení, ale zatím nadšení pacienti neuvědomovali, že třeba dárcovských moravskoslezských 120 milionů CZK jim bude někde chybět.

Možná v autoopravnách, kde si naši opilý úspěchem pacienti budou za nemalý peníz nechávat opravovat pérování či vyměňovat výfuky, alternátory nebo pneumatiky po jízdě rozbitými silnicemi.

Pokud zvolíte prostředky DPMO, zjistíte, že hejtmanství, potažmo magistrát, musí vydělávat na poplatky rovněž drsným zdražením jízdného…

A když se zabijete na „silnici smrti“ u Nového Jičína, jelikož nezbyly peníze na lanová svodidla, aby dělila dvousměrnou vozovku na dvě poloviny, vaši pozůstalí budou sice smutní, ale na druhé straně šťastní, že nemusí platit 30korunové poplatky…

Silniční dopravu ma sice na starosti stát, ale vzhledem k tomu, že třináct krajů tvoří tento stát, jsou prostředky hejtmanství, resp. českých daňových poplatníků, v podstatě rovněž státní…

Zastupitelstvo schválilo rozpočet MSK pro rok 2009. Má dojít k nárůstu výdajů především v oblasti základní dopravní obslužnosti kraje. Zbudou na to ale peníze…? 

Hrozí vám rakovina z výparů ostravských lagun z toných olejů a mazutu? Sorry, zřejmě se jejich vymazání z území Ostravy odsune kvůli nedostatku peněz do ztracena… Asi nebudou ani nově se rozšiřují alternativní školy či třeba porodnice.

Kdo se bude dál věnovat programu komplexní péče o handicapované, který MSK kraj připravil mezi prvními v České republice za hejtmana Evžena Tošenovského…? Kdo bude zaštiťovat provoz jeho dalšího dítěte – automobilky Hyundai a za co…?

Místo osmi miliard z poplatků navíc ve státní pokladně, bude ve státní kase minimálně o stejné množství míň, zato přibude spousta otrávených lékařů, rozhodnutých znovu stávkovat za zvýšení svých mezd, jež jim mohly narůst díky poplatkům…

A jak jsou na tom v prohnilém kapitalismu…?

V Německu je to poplatek za recept, resp. za vyšetření lékařem 5 a ž 10 eur. (cca 140 až 280 CZK) Přes 80 procent torontských nemocnic je státních, takže všechna základní léčení v nich včetně léků jsou pro kanadské pacienty a imigranty s uprchlickým statusem zdarma.

A to každý pacient, který stráví v torontské nemocnici pouhý jeden den, přijde stát na 350 až 1200 dolarů, podle toho jakým onemocněním je postižen a kolik si vyžadá péče. V této částce je zahrnuta strava, postel, péče zdravotních sester a léčba.

V Kanadě není povinnost platit zdravotní pojištění, což ale neznamená, že takového neplatiče v nemocnici neošetří, pokud řádně odvádí daně jeho zaměstnavatel. Většina pojišťoven má smlouvy s podniky, které jim tak hradí učitý podíl z nákladů na zdravotní péči.

„Zdravotní pojištění za pracovníka platí zaměstnavatel, pokud člověk nemůže sehnat práci, nemusí platit nic a je na tom s nároky na zdravotní služby stejně jako ostatní,“ vysvětluje mi herec emigrantského Nového divadla Tomáš Mašek.

„Kromě zubaře. Jen za speciální čištění zubů dáš stovku, za korunku šest set až osm set dolarů. Ale to je asi tak všechno, jinak je to paráda. Před několika lety jsem měl složitou operaci ramene, pětkrát mi operovali močový měchýř a nestálo mě to ani penny.“

Lékařské služby jsou zdarma poskytovány každému pacientovi s kanadským občanstvím, nebo s potvrzením, že s ním vláda míní prostřednictvím imigračního úřadu jednat o udělení azylu, nebo občanství.

„I když nejsi pojištěný, nemusíš platit ani za porod, nebo operaci slepého střeva, která jinak vyjde asi na 13 tisíc dolarů,“ počítá Mašek

„Jiné je to ale u stomatologa či očního specialisty. Tam už musí platit všichni. Pokud jsi plátcem pojištění ve výši kolem 20 až 50 dolarů za měsíc, vydáš přibližně o 20 procent míň. Tedy místo 50 dolarů za vytržení zubu jen čtyřicet. Plomba stojí asi 40 dolarů, nový chrup i deset tisíc. Samozřejmě, že musíš počítat s inflací a se změnami vládních garnitur..“

K nejlépe placeným profesím v současné JAR patří lékaři. Za operaci slepého střeva se zde zaplatí kolem 4500 randů, ovšem z toho nejmíň dvě třetiny hradí pojišťovna. Pokud ale pacient platí měsíčně kolem 500 randů zdravotní pojištění.

Za porod si lékař počítá 600 randů, pokud chce nastávající maminka mít samostatný pokoj s televizí a koupelnou, musí přidat na den ještě asi 120 randů.

První sazbu hradí z větší části pojišťovna, druhá jde plně na vrub rodičky. Nelze se tedy divit, že lékař má roční příjem zhruba 350 tisíc randů. Opět zde hraje roli inflace…

Tak to tedy je s poplatkovou anarchií v oranžovém…

Reklama:
 1. 4 reakce na “Způsobily předvolební sliby ČSSD poplatkovou anarchii…?”

 2. Břeťo, tu písničku zpívá, tuším, Nohavica. Mně to také mnohé neleze do palice, na rozum. Musím, ač nerad, konstatovat, že značná část národa, která volí sociální demokracii, ke škodě celé české populace, je ekonomicky nevzdělaná. Mohu si takové tvrzení dovolit, protože jsem se ekonomikou zabýval vlastně čtyřicet let, teoreticky, protože jsem studoval díla předních světových ekonomů, jakož i prakticky. Však víš. A co mi tak trochu neleze na rozum?
  Za prvé: jak může býti nejoblíbenějším politikem v téhle zemi sociální demokrat Sobotka, ekonomický destruktor a dluhový, jak se říká, závislák. Přichází mi, že člověk, který se neumí normálně dostat do pohody, vezme cigárko či stébélko do úst. Stává se závislým, protože to jde snáz. Politika s dluhy se před lidma také dělá snáz. Pan Sobotka je ekonomem, který se namáhat nechce. Právě tak, jako myslet alespoň pár let dopředu. A nejen to. Nebudu citovat jeho mnohé nevyzrálé „zralé úvahy“ jako politika. Přitom nechci podezírat STEM a další agentury, které v průzkumech veřejného mínění oslovují občany, z nestandardních postupů tázajících se. Průzkumy neukazují skutečnou situaci, ale jsou do jisté míry pro naši zemi i nebezpečné. Na obyvatelstvo nepůsobí bezvýznamně. Zejména na obyvatelstvo s nižší vzdělaností a rozhledem. A tu je jeden z kamenů úrazu voleb, ať již jakýchkoliv. Pravice je vyhrává tíže než levice.
  Do palice mi moc neleze za druhé: jak je možné, že se v národě najdou voliči, kteří dají hlas lidem jako je Rath, Dryml či snad chytřejšímu než jsou oni, jakým je Paroubek. V české demokratické současnosti nařizují poslancům, co mají dělat, musí se podepisovat pod hrozbou pokut. Zříti vidno, svoboda myšlení je pro ně přepychem. Tahle Svatá trojice socanů myslí za všechny, v rukou bič a protiústavní praktiky. I když tohle tvrdí i tvůrci naši Ústavy ČR, nikdo z nich, ba i politiků z druhého břehu, nepodá ústavní stížnost například na podepisování poslanecké „věrnosti“, nevyužije i dalších právních možností.
  Na rozum mi nejde za třetí: galimatiáš s poplatky ve zdravotnictví. Aby sociální demokraté získali křesla a moc, protože oni to, prý, dělají jen a jen kvůli lidem této země, tak v rodícím se pořádku a funkčnosti zdravotnictví, nastoluji znovu neskutečný binec (lépe by znělo slovo bordel, ale zaměstnaným tam dámám bych se musel omlouvat). Pochybuji, že nejlepší poválečný ministr zdravotnictví, jakého tato země měla, by tenhle populistický blbinec chtěl znovu obrátit v prosperující rezort bez dluhů a problémů. Paní Filipiová, pokloním se Vám hluboce, když tento zvrácený levicový trend ukočírujete a obrátíte lidi na pravou víru. Kromě toho, ti z Vás, Češi, kteří podepisujete neviditelných třicet korun atd., ochudí Vaše peněženky více než si myslíte. Navíc, v této, prý lidské solidaritě, vytáhnete peníze z kapes i nám, kteří oněch třicet zaplatí z ruky na místě. To si tedy pište! Ne, že ne!
  Tak jsem si myslel, Břeťo, že ten český vlak konečně nabírá na rychlosti pokroku. Kromě krize, však dělá levice vše pro to, aby se zalíbila voličstvu, hlásajíce ZADARMO. A vlaku zase dochází pára. Kromě toho, Břeťo, vládní koalice jsou většinou ve světě, nanic. Vždy se názory rozmělňují ve slepence jak ekonomické tak kulturní i jiné. U nás jsou však zřejmě nutné zlo, protože jinak by to bylo ještě horší. Vládli by možná opět komunisté. I když, postkomunistická sociální demokracie k nim nemá daleko.
  Zdravím tě, Břeťo!
  Mirek

  od Bohumír Charbulák v Úno 3, 2009

 3. Břeťo, v mém pozdravu Tobě a případně dalším návštěvníkům Tvých stránek, mi vypadlo jméno onoho, podle mého názoru, nejlepšího ministra zdravotnictví v poválečné historii Československa a Česka, a to, pana Julínka. Mrzelo by mne, kdybych tuto mou chybku takto nenapravil.
  Břeťo, tak už víš, jaký je rozdíl mezi vránou? Dyk Ti furt říkám, že má obě nohy stejné, zvláště tu pravou.
  Mirek

  od Bohumír Charbulák v Úno 3, 2009

 4. Ahoj, Mirďo, máš jako vždycky pravdu, ovšem stejně ti nevím, koho volit. Nevidím šanci někoho pořádného objevit. ODS nebo ČSSD, to je prostě hrůza. Jen si jmenuj jednoho po druhém… Ještě že volit nechodím, ostatně, myslím si, že jsem to na svém blogui dost jasně napsal proč ne… Opatruj se. BO

  od obr v Úno 3, 2009

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *