Smrt Jana Masaryka je i po jednasedmdesáti letech v centru českých žalobců; státní zástupce nedávno nařídil znovu otevřít. Řekl to sám dozorový žalobce případu Michal Muravský

22. Prosinec, 2019 – 17:47

Policie znovu, už popáté, vyšetřuje události z 10. března 1948. Z dosud posledního závěru Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu z roku 2003 vyplynulo, že Masaryk byl zavražděn. Ale, že prý není šance vypátrat pachatele.

Pražský dozorující státní zástupce Michal Muravský proto nechal znovu otevřít vyšetřování smrti Jana Masaryka (61) z března 1948; informoval deník Právo s tím, že důvodem je nedávno objevený zvukový záznam z roku 1968, na který upozornila publicistka Václava Jandečková.

Na pásce je výpověď policisty, který dorazil jako první na místo činu po objevení těla Jana Masarykova. Případ tedy začne již poněkolikáté řešit specializovaný Úřad pro dokumentaci vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) patřící pod policii.

(Základní poslání ÚDV je odhalovat a stíhat trestné činy v spáchané v období mezi 25. únorem 1948 a  29. prosincem 1989,  které nebyly z politických důvodů pravomocně rozhodnuty…)

Výsledek obrázku pro Michal Muravský

Foto: MAFRA

„Potvrzujeme, že vydal státní zástupce pokyn policejnímu orgánu ÚDV, aby se nově se objevivšími tvrzeními zabýval ve vztahu k dosavadním skutkovým zjištěním v této věci provedl další potřebné úkony trestního řízení,“ sdělil Právu Muravský nařízení pokračovat v prověřování případu.

Muravský doplnil, že je to reakce státního zastupitelství na „publikovaná tvrzení poukazující na údajné nové poznatky týkající se okolností smrti Jana Masaryka z 10. března 1948“. Zmíněnými poznatky myslel nově zveřejněnou nahrávku výpovědi již zemřelého policisty Vilibalda Hofmanna, který byl na místě události na nádvoří pražského Černínského paláce.

Hofmann jako jeden prvních k amatérském záznamu datovaném počátkem roku 1968 tvrdil, že s Masarykovým tělem bylo po smrti manipulováno a ministrovy ostatky byly kvůli pořízení fotografie znovu naaranžovány na místo nálezu, ale jinak, než jak Masaryk původně na zemi ležel. Na zvukový záznam Hofmannova popisu událostí upozornila ve svém nedávném pořadu věnujícím se nevyjasněné smrti ministra Český rozhlas Plus a v něm badatelka Václava Jandečková.

„Vilibald Hofmann byl ráno 10. března 1948 povolán do Černínského paláce jako první policista. Měl zajistit vchody a místo činu,“ uvedla. Byla to stejná badatelka Jandečková, které už před časem vrtala v hlavě smrt Jana Masaryka.

Jan Masaryk totiž coby ministr působil i ve vládě pod vedením Klementa Gottwalda. „Tělo měli údajně vyhodit z okna tak, že položili nejprve nohy na parapet a pak vyhodili tělo asi jako pytel brambor – nohama napřed, břichem dolů, aby to vypadalo, že Masaryk skočil,“ říká Jandečková o údajných vrazích, jimiž měli podle její hypotézy být plukovník František Fryč a především úředník ministerstva Jan Bydžovský, který měl Masaryka před Fryčovým příchodem uspat a společně s Fryčem následně hrůzný čin dokonat. Potvrdí nové vyšetřování její slova?

Jan Masaryk, syn prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, byl vyslancem v Londýně, ministrem zahraničí v londýnské exilové vládě, ve vládě Zdeňka Fierlingera a ve vládě Klementa Gottwalda. V únoru 1948 nechtěl jako ostatní ministři odstoupit; za záhadných okolností zemřel po pádu z okna. Výsledek obrázku pro foto marshallův plán

Byl psychicky velmi komplikovaný, sebedestruktivní. Na jednu stranu chytrý a zábavný, řečník a milovník života, na druhou stranu hledal únik před svým slavným jménem a odpovědností v hýřivém životě, alkoholu, drogách a sebetrýznění. V jednu chvíli na několik měsíců úplně zmizel. „žil život bohéma, miloval ženy, hudbu, velká gesta“.

Ani po téměř více než sedmdesáti letech však nedává smrt Jana Masaryka badatelům spát. Václava Jandečková proto přišla po prostudování dokumentů v řadě archivů s tvrzením, že zpravodajské kanály britské tajné služby SIS směřující do Černínského paláce mohly být už na začátku roku 1948 infiltrované komunistickými agenty KGB, kteří vydali příkaz k odstranění populárního československého politika.

Jak rafinované; sice britští agenti, co ve skutečnosti byli zhůvěřilými komunisty… Koza se nažrala, někteří presstituti o Janu Masarykovi melou dál svou zrádcovskou…

Knihu věnovala spisovatelka Jandečková své tetě Anně Váchalové z Prapořišť, kterou ji při křtu osobně předala… Foto: Domažlický deník

Domažlický Bydžovský se podle vlastních slov upsal v roce 1942 ke spolupráci s britskou tajnou službou. Po komunistickém převratu si jej měl zavolat generální sekretář ministerstva Arnošt Heidrich, také agent britské tajné služby, a oznámil mu, že Masaryk má být na její přání odstraněn, protože odmítá odjet do Londýna.

Samu vraždu prý Bydžovský spáchal s plukovníkem Františkem Fryčem. Tento bývalý zpravodajec, člen legendárního týmu Františka Moravce, jenž odletěl těsně před německou okupací do Londýna, byl v té době také ve vazbě StB, s výpovědí Jana Bydžovského však nebyl kupodivu nikdy konfrontován.

Jan Masaryk se opravdu chystal spáchat sebevraždu a byl by tak v průběhu několika dnů zřejmě i učinil, ale zčista jasna se zjevivší vražedné komando prý bylo rychlejší… Veškeré kovbojky o bandě agentů či partyzánů prohánějících se nepozorovaně jedné březnové noci po Černínském paláci a později se v exilu vyhazujících do povětří, ale ve světle svědectví osob Masarykovi nejbližších nutně blednou.

Výsledek obrázku pro jan masaryk fotoVýsledek obrázku pro foto jan masaryk

Jan Masaryk zavražděn? Z okna Černínského paláce ho  údajně shodil úředník ministerstva zahraničních věcí Jan Bydžovský na příkaz britské tajné služby SIS…

Pokud se neobjeví jiný jednoznačný a přesvědčivý důkaz, že tomu tak nebylo, je prostě nutno na jeho smrt nahlížet jako na sebevraždu. Je třeba se přidržet postoje Alice Masarykové, která dle svědectví Amelie Posse-Brázdové na adresu lidí šířících v exilu zvěsti o Masarykově chystaném útěku a o jeho zavraždění prohlásila, že se nelze propůjčovat „propagandistickým lžím“, byť jsou šířeny v dobrém úmyslu:

„Naším heslem musí zůstat: Pravda vítězí! Musíme se držet pravdy, ať už to stojí cokoliv. Konec konců i sebevražda může mít majestátní rozměr etického gesta – tohle snad není nutné v Palachově národě připomínat…“

Anální žurnalisté se prostě umějí stejně ze všeho vylhat, asi zapomněli, jak ještě nedávno plivali na československou Státní bezpečnost StB pro její úkladnou vraždu Jana Masaryka, kterou ta zrůdná mašinérie totality chtěla nazvat sebevraždou, což by však křesťan Jan nikdy neučinil. Každopádně má historická studie až příliš mnoho svých záhad, než aby mohla být považována uvedenými fakty za relevantní; asi proto se pro jistotu zaštiťuje termínem..

Inu, jak napsali ve sloupku LN: „Největším problémem okolo Jana Masaryka není jeho smrt, ale fakt, že zůstal ministrem zahraničí i po 25. únoru 1948. Ze patřil k těm, kteří hladké převzetí moci komunisty nejenže umožnili, ale svou osobou zaštítili a legitimizovali. Tato česká kauza prý však nepřinesla katarzi, jen sousto pro záhadology a konspirátory…“

Kostlan o Janu Masarykovi: http://kostlan.blog.respekt.cz/k-sebevrazde-jana-masaryka/

Jak svět přichází o básníky a Jana Masaryka: http://www.rukojmi.cz/clanky/2026-jak-svet-prichazi-o-basniky-a-prazska-kavarna-o-sve-protiestebacke-iluze-v-duchu-havlovy-vize-o-tom-jak-pravda-a-laska-zvitezi-nad-lzi-a-nenavisti-a-je-to-tady

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *