Vrátil by David Černý miliony, kdyby se na jeho podvod nepřišlo…?

22. Leden, 2009 – 9:02

Už toho bylo o Entropě, dílku, jež připomíná plastelinové cvičení dětí z výtvarného kroužku ZUČ, napsáno až až. Původně jsem se nemínil přiřadit k těm, kteří se jakýmkoli způsobem k této knížákovské, tedy spíš žákovské mystifikaci, vyjadřovali.

David Černý totiž původně tvrdil, že onu plácaninu vytvořili umělci ze všech 27 členských zemí Unie. Nakonec se ukázalo, že autorem je on sám s několika kolegy z ČR. To už ale neměl ani haléř z téměř 12 milionů Kč.

Stát za projekt zaplatil 1,9 milionu korun a za jeho půlroční pronájem v Bruselu měl dát Černému 1,2 milionu. Dalších 10,3 milionu korun pochází ze sponzorského daru těžařské společnosti NWR.

Kateřina Jacques samozřejmě ochotně reagovala na hysterii kolem Entropy a prohlásila, že neunese-li Evropa umělecké dílo, není připravena na zlé časy.

Má s tím asi své zkušenosti, když ví, jak jí Česko pomohlo, když nebylo připraveno na její divadélko v rámci předvolební bezplatné televizní reklamy při jejím poštuchování s policií.

Vypadá to, že David Černý se zhlédl v markýrování Kateřiny Jau Jau. Také podvodně hrál umění, vzbudil pohoršení i obdivný zájem médií ve vysněných a prestižních výstavních prostorách. I negativní reklama je reklama. O kom se nepíše, jakoby nežil…

Pak jsem si ale uvědomil, že celý tento údajně mystifikační problém Davida Černého se svým principem podobá známým podvodům nejen českých „falzifikátorů“. Třeba těch, co jeden byt prodávají třikrát i vícekrát a své zákazníky dychticí po klidném životě v útulném bytečku se záměrem se obohatit.

Nebo jako Gogolův Čičikov, co se zajímal v jisté gubernii o mrtvé duše, aby na nich vydělal jmění…

Nebo ti ze systému H+H, kteří slibovali super bydlení, vybrali stamiliony a pak nic nedostavěli a peníze si nechali. Nebo ti, co si půjčovali spousty peněz, i když už dopředu věděli, že je nebudou moci nikdy vrátit…?

Že David Černý svůj artefakt nefakt dokončil, všechny tyto peníze vrátí a své „dílo“ nakonec prodá za symbolickou korunu…?

To je sice pravda, ovšem co by se stalo, kdyby se neozvala dánská výtvarnice, jež byla uvedena mezi sedmadvaceti umělci, co se měli na výrobě Entropy podílet, která prohlásila, že s tím nemá nic společného a že se o této nepovedené taškařici dozvěděla až z médií…?

Přiznal by se Černý, omluvil a vrátil peníze i v tomto případě, kdy byla 15. ledna 2009 odhalena v hale budovy Justus Lipsius v Bruselu jeho Entropa, která silnou trubkovou mříží spojuje připitomělé alegorie jednotlivých států Evropské unie.

Co když si David Černý svobodu postsametově vykládá tak, že se všechno smí a nic nemusí? Co když koketoval se svým životním krédem, že je přece už konečně svoboda, v rámci které si může dělat, co chce, aniž by do toho zatahoval svoje svědomí a etický kodex, ať se to někomu líbí nebo ne.

Ostatně, dokázal to třeba pohaněním ruského tanku, když ho jako oddaný revolucionář a Havlův pravdoláskovec natřel na růžovo. Pokud skončí Entropa jako dnes tank – v troskách, bude to patrně zasloužené ocenění mistrova díla… 

Třeba si myslel, že zbohatne, když infikuje Evropskou Unii českou švejkovinou. A k termínu zbohatnutí se počítá dnes nejen nadité konto, ale rovněž velmi lukrativní záležitost jakou jsou reklama a popularita, v dané době na zřejmě bezkonkurenčně nejsledovanějším místě Evropy.

Teď se hájí, že Entropu dotoval svými penězi. Podle Úřadu vlády ČR ale projekt, který byl výstupem smlouvy, již počítal s oslovením umělců z jednotlivých zemí EU, aby zaručil autenticitu a celkovou pestrost výpovědí, která je Evropě vlastní…

„Ze smlouvy, podle které byl projekt vytvořen, je jasné, že jsem ji v žádném bodě neporušil, tudíž nic vracet nemusím. To, že tyto peníze vratím, je jen a jen moje dobrá vůle,“ brání se altruisticky autor Entropy, dnes už se zahaleným tureckým záchodem na plastice Bulharska.

Na nečekané odhalení pravdy Úřad vlády ČR zareagoval prohlášením, že umělec vládu podvedl. Já bych dodal hypotetickou spekulaci, že co když byly naplněny zákonné znaky skutkové podstaty trestného činu podvodu podle § 250 tr. zák. Možná i uvedení v omyl…

Nezvykle krotký David Černý se sice omluvil nejen českému státu, který se stal obětí jeho mystifikace, a jedním dechem ale zdůraznil, že nechtěli urazit nikoho konkrétního.

Připustil též, že odstraní zobrazení těch zemí, které se mu nepodaří přesvědčit o své nadsázce. A že šlo o recesi, mystifikaci a parodii či karikaturu a kdoví co ještě…

Upřímná pokora? Jemu projde, ale kolik podobných vyčůránků je potrestnáno jenom zato, že chystali trestné činy, které se nikdy neuskutečnily, nikoho nepoškodily a nezabily, ale jen proto, že se na ně včas přišlo.

Ani jejich pozdní lítost, pokora a omluva všem napáleným a postiženým je však neuchránila od trestu. Záměr je záměr…

Vzpomínám si na hodiny a dny, které jsem trávil po boku svých přátel ve zlínském ateliéru designu profesora Kovaře na jeho detašovaném pracovišti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Jejich devízou byla preciznost a mimořádná výtvarná schopnost tvořit v úctě k hmotě a lidem. Díla jako Entropa bez uzardění označovali za sračky… Dámy prominou…

Možná Davidu Černému křivdím, ale co s tím, někdo musel to třeba chimérické podezření vyslovit… Berte to zase jako moji mystifikaci…

Ten bonmot už jistě znáte: Koupíš cedník teče, dáš ho spravit, necedí…

Bo taky je zakon, jak říkáme u nás na Ostravsku…

PS: Děkanka filozofické fakulty Ostravské univerzity Doc. PhDr. Eva Mrhačová, CSc.: Kam ty peníze ze státní pokladny pořád mizí? S autorovým textem plně souhlasím. Vydávat svou vlastní slátaninu za kolektivní umělecké dílo 27 autorů ze zemí EU a pak přiznat, že jde o osobní produkt, to je podvod, ať se to halí do jakýchkoli zmirňujících slov (vtip, legrace, satira, mystifikace…) a jako podvod by celá záležitost měla být také stíhána. A Alexandr Vondra, který nechal vyplatit obři sumu ze státní pokladny, aniž dal zkontrolovat, na co byla využita, je „prostě za idiota“. Vzniká však otázka, zda člověk s takovýmto vztahem ke státní pokladně by měl zastávat vysokou vládní funkci…?

Reklama:
  1. Jedna reakce na “Vrátil by David Černý miliony, kdyby se na jeho podvod nepřišlo…?”

  2. Děkuji…

    od olser v Lis 25, 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *