Ani Nizozemí, ani Holandsko…

30. Srpen, 2008 – 8:54

Často se dopouštíme pravopisných disharmonií. Třeba když si ve výslovnosti pleteme Istambul s Istanbulem, status se statutem či Holandsko s Nizozemskem.

A přitom stačí trochu číst. Dovolil jsem si to učinit za vás, abych zjistil, že statut je označení právní normy, vyhlášky či stanov organizace, zatímco status vyjadřuje právní postavení osoby, organizace či územního celku.

A jak je to se zemí tulipánů…? Co je správně; Holandsko, Nizozemí, nebo Nizozemsko …?

Holandsko je název středozápadního území Nizozemska. V době Svaté říše římské bylo Holland jedním z hrabství, nejdůležitější provincií Republiky spojených nizozemských provincií (Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden, 1581 – 1795). Za Napoleona existovalo Holandské království (1805), která měla pod palcem i část Nizozemska.

Dnešní Holandsko tvoří už jenom dvě z celkem dvanácti nizozemských provincií – Severní Holandsko (Noord-Holland) a Jižní Holandsko (Zuid-Holland), které vznikly v roce 1840.

V době Nizozemské republiky tvořilo Holandsko politické, ekonomické i kulturní centrum, v němž se nacházela významná města, např. Amsterdam. Rotterdam a Haag. Jméno Holandsko pochází z termínu holt land, „dřevěná země“ – krajina pokryta množstvím lesů.

A Nizozemí? To je historická oblast v severozápadní Evropě, mezi Severním mořem a Ardenami, zaujímající území dnešní Belgie, Lucemburska, Nizozemska a malé části severní Francie. Do 14.-15. století tvořilo množství samostatných feudálních držav (vévodství Brabant, Limbursko, Lucembursko, Geldry, hrabství Flandry, Artois, Henegavsko, Holland či biskupství Utrecht).

Takže, taková je prozaická historie Nizozemska, krajiny dřeváků, bruslařů i pěstitelů tulipánů…

Ale hovorová čeština je tolerantní, takže moje okýnko správné výslovnosti berte s nadhledem. Poláci si také moc neberou servítky, když říkají naší republice Čechy a ne Česko.

Asi jim doposud nikdo neřekl, že Česko se skládá z Čech, Moravy a Slezska, my patrioti z obce Hovězí na březích horního toku řeky Bečvy na pomezi Beskyd a Javorníků skromně přidáváme ještě Valašsko… Mimo protokol…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 20, 2017: Kailijumei

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *