Šámalové a spol. však ze sebe nevydali ani slovo o podstatě čínského Hongkongu, jenž je nejvýznamnější světovým centrem obchodu a bankovnictví. Ani zmínku o tom, že opěvovaní hrdinní studenti mohli protestovat jen o víkendech nebo státních svátcích, kdy se nechodí do škol, v nichž se platí nemalé školné?

Proč ne ve všední dny? Jelikož jejich rodiče přihlašují na tyto školy své děti ještě před jejich narozením. Za jejich vzdělání jsou  ochotni zaplatit až 120 tisíc hongkongských dolarů ročně, tedy zhruba 300 tisíc korun. A mají je tedy nechat, aby jejich peníze zbůhdarma prodemonstrovaly…?

Hongkong totiž rovněž nabízí příležitost pro jednotlivce získat jisté zaměstnání, které platí vysoké mzdy. Zásluhou nízkých daní, pojistného zdravotní péče, vysokou kvalitou života a významných vysokoškolských příležitostí zůstává Hongkong vyhledávaným místem pro zahraniční studenty, kde mohou získat tituly a zkušenosti v tomto fascinujícím městském státě. Prestižní školy zažívají v Hongkongu rozkvět.Výsledek obrázku pro foto hongkong thatcherová

Za další poplatek se dá místo ve škole rezervovat. Zálohu rodiče často skládají i několik let před nástupem studenta do školy. Nedávno otevřela své brány 750 studentům v Hongkongu pobočka školy Harrow, která je známá mimo jiné jako alma mater někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla. Na 500 let starém britském vzdělávacím zařízení se platí roční školné 21 tisíc dolarů (411 tisíc korun).

Půjčky, kterými si rodiče rezervují místa k zápisu, mohou stát stejně jako nové auto nebo byt. Na privátních školách jsou naprosto běžné. Mluvíme-li o jejich výši, statisíce se platí jako půjčka pro vstup k přijímacím zkouškám na základní školy. Na střední to ale může být ještě mnohem víc.

Schválně, jestli jste v ČT zaslechli, nebo v novinách četli, že při měření „indexu ekonomické svobody“, obdržel Hongkong opět první místo s 90 body ze 100; nejlepších výsledků dosáhl v případě svobody při obchodování.

Snímek z Pekingu… Břetislav Olšer

Získání licence k obchodování je zde velmi jednoduché a zabere vám průměrně 38 dní (světový průměr je 228 dní). Ekonomická svoboda je nejvyšší v zemích, kde jsou minimální obchodní překážky, regulace a korupce, vysoká vymahatelnost práva a ochrana vlastnictví, jednoduchá administrativa a daně, komunikace s veřejnou správou je rychlá a efektivní, stát provádí zodpovědnou fiskální politiku, Hongkong má jedny z nejnižších daní na světě; město má rovněž přes 42 tisíc USD na obyvatele, zatímco třeba Ukrajina jen 6 900 USD…

Proč paní Šámalová neřekne, že dne 6. 12. 2014 uvedly Hospodářské noviny; podle posledních údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) čínská ekonomika předběhla americkou, která světu dominovala od roku 1872, kdy ji z pomyslné první příčky sesadila právě V. Británii… http://byznys.ihned.cz/c1-63221970-usa-cina-nejvetsi-ekonomika-sveta-po-150-letech….

Kdo z vás ví, že Hongkong dnes prakticky nemá nezaměstnanost, co to je 1,3%…? Dokonce zde pracují statisíce přistěhovalců z celé jihovýchodní Asie. Nemají Zákoník práce, přesto mají jeden z nejvyšších průměrných platů na světě.

Nábožensky je místní společnost tak různorodá a tolerantní, jako snad nikde jinde.A představte si tu kacířskou myšlenku, žádné multikulturalisty k tomu nepotřebovali. Země nemá naprosto žádné nerostné suroviny, přesto má čtvrtou největší burzu na světě a jeden z nejvyšších HDP na hlavu. Obyvatelé platí minimální daně (max. kolem 15%), DPH neznají vůbec.

Snímek Hongkongu Tomáš Olšer…

Demonstranti v roce 2014 naivně obviňovali Čínu, že porušila hongkongský „Soubor základních garantovaných zákonů“, který v Samosprávném území Hongkong plní roli Ústavy a vznikl na základně čínsko-britské smlouvy; Čína se v ní zavázala ji dodržovat padesát let, tedy do roku 2047. A obsahuje články, dávající čínské vládě velkou moc zasahovat do politiky v Hongkongu. A nikdo neprotestoval…

Za všechny čl. 158; Všečínské shromáždění lidových zástupců má právo konečného výkladu souborů zákonů. Takže se mohou studenti stavět na hlavu, nejméně ještě 33 roky, než demonstranti prokážou hongkongské vládě pochybení a také tehdejší šéf správy Leung Čchun-jing již dal jasně najevo, že ze své funkce z těchto důvodů neodstoupí. (Pak místo něho nastoupila Carrie Lamová, kterou 1194členná komise zvolala převahou 777 hlasů, údajně Pekingu nakloněných, říká Šámalová…)

Možná by se měli studenti alma mater Churchilla obrátit na její vedení, aby si výše zmíněný britsko-čínský pakt prověřil, jak to ti Britové zvorali a dodnes dělají mrtvého brouka… Kromě líných studentů, co se raději flákají po ulicích, kde ohrožují byznys svých rodičů, co za ně platí závratné školné, všichni zde vědí, že Peking a Hongkong dokáží najít rozhodnutí, jež bude vyhovovat všem.

Experti přiznali, že Hongkong je nejliberálnější místo v celé Asii a snaha o demokratizaci je tam velmi silná. Avšak počet lidí, kteří hájí zachování stability v Hongkongu, a počet stoupenců Occupy Central jsou neporovnatelné.

Na pekingském náměstí Nebeského klidu… Snímek Břetislabv Olšer

Přes 70 hongkongských magnátů nedávno jednalo v čínské metropoli, kde měli na programu i setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Jejich firmy mají na účtech 4 a čtvrt bilionu korun. Tito byznysmeni protesty kritizují, tvrdí, že poškozují reputaci Hongkongu... Ti ostatní, co mají finanční máslo na svých hlavách, se dnes bouří, mají zřejmě obavy, aby nemuseli v extradici do Číny, kde by je „ubytovali“ v žalářích pro své finanční podvody…

Bývalá britská kolonie je sice součástí ČLR, ale má zvláštní status, de facto je státem ve státě, který má vlastní vládu, měnu (hongkongský dolar) a je označován za ekonomicky nejsvobodnější místo světa, platí v něm právo, je tam kvalitní zdravotní péče a hlavně skvěle placená práce pro všechny, kdo o ni mají zájem.

Tento Zvláštní autonomní region je stále i pro bohaté Číňany velmi přitažlivý. Polovina z 50 tisíc dotázaných čínských milionářů uvádí Hongkong za destinaci, kam by se chtěli odstěhovat…

Proč nešla paní Šámalová natočit reportáž s otci stávkujících dětí, aby se jich zeptala na jejich názor, zdali jsou spokojeni s tím, jak jim jejich ratolesti ničí byznys, přestože za ně navíc platí ročně kolem 20 tisíc dolarů školného? A jak se napřed dohodnou na jednání s čínskou vládou, aby ještě před schůzkou porušili domluvu a vyzvali k dalším protestům? Chtějí se vůbec dohodnout, nebo jen ve své rozmazlenosti prahnou po troše vzruchu…?

Možná by „objektivní“ redaktorka ČT uslyšela, že nejlepší by na ně byl velký bič a malý dvůr…Možná to ČT neví, lépe řečeno nechce vědět, ale celý Hongkong je závislý na Číně; město totiž nemá mj. vlastní zdroje pitné vody, plynu a elektřiny. Pokud by Peking chtěl, mohl by totálně odříznout Hongkong od světa, ale kdopak by chtěl zničit slepici, co mu snáší zlatá vejce?

Jak řekla pro LN Zuzana Chvatíková, vysokoškolská pedagožka z jedné technické univerzity v Hongkongu, média nezajímá kdo, co a jak ve městě žije, ale jen jak udělat ze současných událostí nějakou senzaci.Výsledek obrázku pro foto šámalová hongkong

Foto: archiv ČT…

Resumé; násilí a vydírání vzteklounů Hongkongu: Správkyně čínského autonomního regionu Hongkongu Carrie Lamová se rozhodla počátkem září 2019 oficiálně stáhnout návrh kontroverzního zákona o vydávání obyvatel podezřelých z trestného činu do Číny. Ten vyvolal několikaměsíční masivní demonstrace, kterých se pravidelně účastní statisíce obyvatel. Podle protestujících však rozhodnutí Lamové přichází pozdě.Stažení sporného zákona byl přitom jedním z pěti požadavků, kterým organizátoři protestů podmiňují ukončení demonstrací. S jídlem roste chuť; bude další majdanská revoluce? Proč ten stupidní sled bouřlivých událostí v nejbohatším městě světa, kde někoho pálí dobré bydlo…“ Avšak pozor – kdo s čím zachází, tím také schází…

Hongkong a kyjevský Majdan: http://www.youtube.com/watch?v=DlQDczz80XE

Zlí čínští policisté… Snímek Břetilav Olšer

Inu, žádní senzace však nenastane ani koncem roku 2019; to by demonstranti museli zbořit celé město, aby otřásli Čínou. A s tím by rodiče studentů, do jejichž soukromého vzdělání investují miliony dolarů, rozhodně nesouhlasili, jedině že by Hongkong zrušil statisícové školné …

Foto: Reuters a Břetislav Olšer

O Hongkongu bez Hongkongu – to lze zažít jen v interview ČT 24…

Když se za peníze svých rodičů milionářské děti Hongkongu nudí: http://www.lidovky.cz/v-hongkongu-zurily-potycky-mezi-demonstranty-a-stoupenci-pekingu-1da-/video.aspx?c=A141004_073914_ln-video_sk

https://www.youtube.com/watch?v=3w4855H8BCs&feature=em-share_video_user

Co je čínské, to je špatné; mimo dolary, jimiž Čína zachraňuje