Michal Šmarda a doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D. – kdo z nich si zaslouží být, resp. který z těchto dvou politiků by měl zůstat ministrem kultury Česka…? Dostane snad logika věcí veřejných na frak…?

23. Srpen, 2019 – 23:23

Konec čekání, 15. srpna 2019 máme fuč a je tu verdikt; prezident Miloš Zeman požaduje, aby mu Hamáček, prostřednictvím premiéra Babiše, navrhl kandidáta, který bude splňovat alespoň „elementární odborné předpoklady“. Babiš je na dovolené v zahraničí a konec napjatého čekání se dramaticky prodlužuje.

Zatím tedy víme, že tohoto důvodu není Šmarda odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to ve středu uvedl na svém Facebooku. https://www.facebook.com/jiri.ovcacek1979/posts/2348868435181326 Nastal čas na hloubkovou sondy do duše študáků…

Jan Hamáček, který ještě před několika týdny hovořil o tom, že se Česko nachází na prahu ústavní krize, v reakci na prezidentovo rozhodnutí řekl, že sociální demokraté budou vyžadovat respektování Ústavy. Co přesně to znamená a jaké budou další kroky ČSSD, není jasné.

Předseda strany má každopádně stále platný mandát od předsednictva k tomu, aby sám rozhodl, co nyní strana učiní a jestli se případně rozhodne z vlády odejít…. Šmarda se zatím odmítl k novému prohlášení Hradu vyjádřit. „Nezlobte se, napřed si to chci sám přečíst, zatím k tomu nic říkat nebudu,“ řekl Seznamu z dovolené. Pro ČT poté dodal, že jeho důvěra v koaliční projekt ČSSD s hnutím ANO je otřesená.

Šmarda „jede“ kulturu zatím na 20 procent. Zeman s výměnou ministra Staňka nespěchá

Svatá trojice… Blesk

Kdo z celého pomyslného souboje vychází jako vítěz? „V tuto chvíli jednoznačně prezident Zeman. A podle mého názoru má Andrej Babiš vlastně už jen jedinou možnost, jak to zválcovat. A ta je nereálná: zapojit celé hnutí ANO do bitvy proti prezidentovi a připojit se k ústavní žalobě, která vzniká v Senátu.“ říká politický reportér Seznamu Václav Dolejší.

A přidává se další inteligent: Podle ústavního právníka Jana Kudrny se Miloš Zeman už téměř čtvrt roku pohybuje za hranicí ústavy. Pokud není Šmarda zločinec, kanibal nebo analfabet, musí ho jmenovat…

Rozhodné „NE“ se překvapivě objevilo brzy: „Já říkám za sebe, s tímhle pánem já ve vládě nebudu,“ řekl po návratu z dovolené rázně Babiš v pátek 16. srpna 2019 Velkým zprávám televize Prima. „Pan Šmarda po jeho nespočetných mediálních vystoupeních není dobrý kandidát,“ uvedl premiér. Řekl také, že má obavu, že by Šmarda ve vládě jenom kritizoval.

S premiérem Babišem o jeho pátečním prohlášení, že Šmardu nechce ve vládě, bude v pondělí jednat šéf ČSSD Jan Hamáček. Babiš se v úterý kvůli výměně ministra kultury také potká s prezidentem Zemanem.

Výsledek obrázku pro olser foldyna

„Je z toho cítit, že panu premiérovi zřejmě došla trpělivost s tímto způsobem politiky od svého koaličního partnera a sociální demokracii zřejmě došla trpělivost s tím, aby hledala další kompromisy, takže možná je to konec,“ naznačil další vývoj Foldyna. Ústecký sociální demokrat v úterním rozhovoru pro server idnes.cz řekl, že by jako poslanec podpořil rekonstruovanou vládu Andreje Babiše bez ČSSD.

Ta nemusí znovu získat důvěru, ke které je třeba nadpoloviční počet hlasů ve sněmovně, což je 101 podporujících. V případě jednání o vyslovení nedůvěry ale opozice, byť posílena o značnou část ČSSD, tolik hlasů dohromady nedá. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/foldyna-je-to-mozna-konec-babis-mel-smardu-odmitnout-uz-driv-77430?dop-ab-variant=17&seq-no=1&source=hp

(Že by snad ani prezident Zeman nezapomněl na zradu socialistů, když ho podrazili v roce 2003 při prezidentských volbách?)

„Je obecně známo, že proti mně hlasovalo 27 poslanců sociální demokracie, přestože dvě referenda, členů ČSSD a příznivců, jsem vyhrál. Dopadlo to však překvapivě; sociální demokracie neměla svého prezidenta, stal se jím Václav Klaus. Byl to podraz, ale ne na mé osobě, ale na ČSSD. Na druhé straně jsem poslancům v duchu poděkoval a děkuji dodnes, že mně umožnili deset roků klidného života na Vysočině…“ řekl mi během rozhovoru v roce 2012. tehdy ještě pouze kandidát na třetím místě…

Za všechny Sobotkovy politické faux pas nechť poslouží jeho alibistický, resp. charakteristický rozhovor pro HN; musím ho připomenout pro vypovídající fakta o jeho nehorázné bezostyšnosti… V rozhovoru mj. 31. ledna 2013  řekl:

 HN: A v té volbě před deseti lety jste taky volil Miloše Zemana?

Já jsem nevolil Václava Klause.

 HN: Ptáme se na to, zda jste volil Miloše Zemana.

Já jsem nevolil Václava Klause.

 HN: Vy nám na tu otázku neodpovíte?

Já na tu otázku teď po deseti letech odpovídat nebudu…

Zemanovo vzpomínání na minulost: http://www.rukojmi.cz/clanky/8604-kupa-praseciho-hnoje-na-hlavu-statu-v-bohnicich-na-pavilonu-demenci-by-uz-meli-chystat-prezidentske-apartma-dlouho-prazdne-nezustane-napsal-po-nekolika-marihuanovych-skuncich-f-x-dolezal-v-reflexu-na-adresu-prezidenta-milose-zemanaMístopředseda ČSSD Michal Šmarda.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda. | Foto: Jan Rasch

Michal Šmarda:

Vystudoval Gymnázium Vincence Makovského v Novém Města na Moravě, maturoval v roce 1993. Věnoval se mediálnímu, politickému a organizačnímu poradenství. V letech 1998 až 2014 působil jako asistent a poradce poslanců za ČSSD, do které v roce 1993 vstoupil ve svých 18 letech.

V komunálních volbách v roce 1994 kandidoval za stranu do Zastupitelstva Nového Města na Moravě, ale neuspěl. Zvolen nebyl ani ve volbách v letech 1998, 2002 a 2006. V roce 2006 však skončil jako 4. náhradník. V listopadu 2006 se mandátu vzdal jeho stranický kolega a v pořadí další tři náhradníci místo zastupitele nepřijali. Šmarda se tak dne 3. listopadu 2006 stal zastupitelem města.

V krajských volbách kandidoval v roce 2012 za ČSSD do Zastupitelstva Kraje Vysočina, ale neuspěl (stal se však prvním náhradníkem). Přesto jako krajský zastupitel krátce působil, a to v září a říjnu 2016, jelikož na svůj mandát rezignoval jeho stranický kolega Petr Kračál. Ve volbách v roce 2016 se mu mandát obhájit nepodařilo (figuroval až na 45. místě kandidátky). V listopadu 2018 se stal po třetí starostou Nového Města na Moravě, konkurence kandidátů byla mizerná…

Na 41. Sjezdu ČSSD v Hradci Králové byl dne 1. března 2019 zvolen řadovým místopředsedou strany. Na konci června 2019 se sice Zeman se Šmardou sešel, ale jmenovat do funkce jej (prozatím) odmítl Prezident, jako nejčastější důvody, uvedl, že má Šmarda pouze středoškolské vzdělání a nemá zkušenosti s oblastí kultury.

Prezidentovi oponenti však poukazují na Šmardovu roli v tzv. „Kauza Brady“, kdy mu Miloš Zeman odmítl v roce 2016 udělit státní vyznamenání. Toho jako rodáka z Nového Města na Moravě právě Šmarda, jakožto starosta města, podpořil. Mezitím Šmarda na Facebooku zveřejnil příspěvek, ve kterém uvedl, že vstup ČSSD do druhé vlády Andreje Babiše byla chyba. ČSSD podle něj „zblbla z funkcí“ a opozice by jí prospěla. Podle Šmardy se musí ČSSD snažit najít nové ideje, jinak jí prý hrozí, že „chcípne“

Šmarda: https://cs.wikipedia.org/wiki/Michal_%C5%A0marda_(politik)

Český ministr kultury Antonín Staněk

doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D.

Jak prosté, udělat si jasný závěr; v letech 1980 až 1984 vystudoval Gymnázium Šternberk. Následně v letech 1985 až 1990 PF Univerzity Palackého v Olomouci absolvoval učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů český jazyk – občanská nauka. Titul Mgr. získal za diplomovou práci Odměňování v podmínkách přestavby hospodářského mechanismu, 1990. Na téže fakultě si v letech 2003 až 2006 rozšířil vzdělání o doktorský obor pedagogika.

Titul PhD. získal za disertační práci Evropská dimenze ve výchově k občanství v předmětu občanská výchova na druhém stupni základní školy, 2006. Habilitován jako docent byl v roce 2013 opět na PF UP v Olomouci (habilitační práce Výchovné paradoxy v kontextu didaktiky společenských věd a jejich reflexe učiteli vybraných společenskovědních předmětů na úrovni sekundárního vzdělávání: teoreticko-empirická studie jako výstup jednoho tématu výzkumu pedagogických jevů v didaktice společenských věd, 2013).

V roce 2001, v době menšinové vlády Miloše Zemana s podporou ODS (opoziční smlouva), vstoupil do ČSSD  a udělal rychlou politickou i profesní kariéru. V témže roce nastoupil jako odborný asistent na Katedru společenských věd Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde pracuje dodnes (od roku 2013 jako docent). Na PdF UP v Olomouci působil jako proděkan pro studijní záležitosti a vedoucí Katedry společenských věd. Od roku 2002 byl komunálním politikem, nejprve jako člen Komise městské části Nové Sady, od roku 2010 jako olomoucký městský zastupitel. Premiér Andrej Babiš (ANO) promluvil o vládní výměně Antonína Staňka za Michala Šmardu (oba ČSSD)

V letech 2014–2018 primátor statutárního města Olomouc, od roku 2015 člen předsednictva a Ústředního výkonného výboru ČSSD, od roku 2017 poslanec Parlamentu ČR (místopředseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu). Díky kumulaci funkcí činil jeho plat kolem 200 000 Kč měsíčně. Od roku 2018 působil jako ministr kultury, přestože se během svého poslaneckého mandátu o kulturu prý nijak nezajímal, byť jako kulturní zájmy uvedl divadelní představení a koncerty (jeho oblíbenou skupinou je Metalika a finská zpěvačka Tarja Turunem, navštěvuje i koncerty vážné hudby).

Staněk: https://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Stan%C4%9Bk

Kdo z koho? Zvítězí selský rozum? Pardubický hejtman, bývalý místopředseda ČSSD a také výrazný kritik prezidenta Miloše Zemana Martin Netolický ve čtvrtek 15. srpna 2019  jako jeden z mála sociálních demokratů totiž nepřímo vyzval kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu, aby se nominace vzdal a po Zemanově odmítnutí tím odblokoval situaci…

Konečně hlas rozumu: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/netolicky-smarda-by-mel-nominaci-sam-stahnout-40293394

Inu, tak, jak to vidíte a vnímáte s pomocí vševědoucí Wikipedie? – Michal Šmarda a doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D. – kdo z nich si zaslouží být, resp. který z těchto dvou mužů by měl zůstat ministrem kultury Česka…? Nebo dostane logika věcí veřejných znovu na frak…?

Babiš ve středu zájmu není: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/babis-neni-podle-sefa-statniho-zemedelskeho-fondu-ve-stretu-zajmu-40293268

„Zeman ústavu nepřekračuje, pouze ji natahuje. Auditorská zpráva o Babišovi je špatně. Pochybil řídicí orgán, ne Babiš.“ – říká vysokoškolský profesor Jiří Chýla

Tlachá jako obvykle: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zprava-ze-zakulisi-politiky-proc-si-prezident-kopl-do-premiera-a-jak-babis-zvlada-submisivni-postaveni-77070?dop-ab-variant=17&seq-no=3&source=hp

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *