Proč se v Česku mlčí o plynovodu Jamal a jak se lze snadno chlubit cizím peřím…?

19. Leden, 2009 – 18:17

Kdybych měl jmenovat všechny pejorativní výrazy, jimž naše média napadala pochopitelné požadavky Ruska v oblasti tranzitu svého zemního plynu přes Ukrajinu do Evropy, asi bych psal dosti dlouho.

„Nebudeme lokajové Ruska! Rusko je nedůvěryhodný, šlendriánský a lotrovský gangster…“ a tak dál. Škoda slov a místa. To si pro sebe v médiích rezervoval náš hrdina Topolánek, chlubící se cizím peřím, když se jak kohout naparoval, jak to za EU v Moskvě a Kyjevě briskně vše zařídil.

Bylo to tak bryskní, že uběhlo deset dnů a plyn stále nesyčí. Přesto jsme bratrsky solidární, když našim bratrům ze Slovenska poskytujeme nezištnou pomoc dodávkami zemního plynu z Norska a našich zásob. Za dobrý kurz právě na SR zavedeného eura.

Žádná zmína o tom, že plyn je v českých zásobních, které byly prozřetelně vybudovány ve velké počtu v minulém režimu. Žádná zmínka ani o tom, že plyn k nám přichází z ruského plynovodu Jamal, který je dlouhý 4 196 km a spojuje poloostrov Jamal v Rusku v Ťumenské oblasti s Německem.

Plynové potrubí má průměr 1 420 mm, tlak v něm zajišťuje 31kompresorů o výkonu 2 399 MW. Plynovod prochází zhruba 3 tisíce km své délky Ruskem, 575 km vede Běloruskem a 680 km jeho trasy pak Polskem.

Některá česká média dokonce z mapy plynovodu Jamal jeho trasu „vymazala“, aby se nevědělo, že jde o ruský plyn, který proudí do Německa, ale také k nám…

Část jeho větve prochází i z Česka přes Slovensko, ovšem vždycky v něm tekl plyn pouze z východu na západ. Letos poprvé byl přetlakován, aby proudil opačným směrem.

Takže Slovensko může být vděčné ruskému plynu, že nemusí riskovat trest EU za porušení přístupových dohod, pokud by spustila JE Jaslovské Bohunice, odstavenou koncem prosince 2008.

Rusko je suverénně největším exportérem plynu na planetě a po Saudské Arábii i druhým najvětším jeho vývozcem ropy do světa. To je nezvratitelný fakt, s nímž můžeme nesouhlasit, ale to je asi tak jediné, co s tím můžeme dělat..

Ruské ministerstvo energetiky předpokladá, že se tento rok vytěží asi 600 miliard kubických metrů zemního plynu. Proto chce „šlendriánská“ východní velmoc věnovat výstavbě plynovodu Jižní proud (South Stream), do něhož investuje ruský plynárenský gigant Gazprom a jejich italský partner, společnost ENI, deset miliard eur. Plynovod povede ze sibiřských nalezišť do Evropy přes srbské území dále do Střední Evropy.

V plánu je také plynovod Nord Stream směřující do Německa, jehož výstavba přijde asi na pět miliard eur. Potrubí má vést pod hladinou Baltského moře, což se nelíbí Polsku a Pobaltským republikám.

Dnes si asi bude ukrajinská premiérka Julie Tymošenková rvát vzteky svůj pletýnkový cop, že 31. prosince 2008 nesouhlasila s nabízenou cenou 250 USD za tisíc kubíků plynu.

Loni Ukrajinci platili 179,50 USD za 1 000 metrů krychlových, tedy zhruba polovinu toho, co zákazníci v Evropě. A tuto cenu chtěl tandem Juščenko -Tymošenková udržet i pro letošní rok.

Jak ale řekl premér Putin, doba levného plynu je nenávratně ta tam. Má to své důvody; podle analýzy energetické společnosti E.ON-Ruhrgas potřebuje Rusko na následujících 25 roků investice v energetice za 330 miliárd EUR.

Momentálně je podle zvěstí kolem jednání Putin – Tymošenková v Moskvě současná cena na hranici 450 USD za tisíc kubíků plynu. Jak to překousne úhlavní sok korzetem vyspravené premiérky Julie ukrajinský prezident Juščenko, to asi neví ani třetí vzadu – Janukovič.

V moskevské smlouvě, právě Putinem s Tymošenkovou podepsané, se totiž údajně říká, že „Naftogaz Ukrajina“ a „Gasprom“ nepotřebují ve vzájemných obchodních vztazích žádné zrostředkovatele a že oni sami budou garantovat tranzit plynu do Evropy.

Tedy ne Plynovým tranzitním systémem (PTS) Ukrajiny, v němž má své lukrativní zájmy právě prezident Juščenko. Ten byl také obviněn v analytické zprávě, publikované Kyjevským centrem výzkumu a konfliktologie, podle níž je možné předpokládat, že v prosinci 2008 dostal Juščenko neoficiálně od USA impuls, aby se „aktivně zúčastnil plynového konfliktu“…

Proto některé body smlouvy Ruska a Ukrajiny mj. požadují; žádní zprostředkovatelé dodávek zemního plynu, pouze přímé vztahy Naftogazu a Gazpromu…

Kdypak už zasyčí ruský plyn z trouby ven…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *