Zruší Izrael plyn z Gazy za 4 miliardy aneb „Lité olovo“ odlito…?

19. Leden, 2009 – 8:08

V rámci války židovského státu s teroristy Hamasu v Pásmu Gazy šla mimo pozornost médií skutečnost, že ještě koncem loňského roku byl Izrael ochotný podepsat se společností frmou British Gas obří kontrakt na dodávky palestinského zemního plynu z pobřežních vod Pásma Gazy.

Smlouva měla být uzavřena na patnáct roků v hodnotě 4 miliardy dolarů. Izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je chce uzavřít „co nejdříve to bude možné.“

Současnost globálního světa je zkrátka momentálně ve znamení přetahované o zemní plyn. Platí to též o Pásmu Gazy, jež je už šedesát roků jedním z neuralgických bodů Blízkého východu.

Izrael v něm napřed bojoval s al-Fatáhem a jeho vůdcem Jásirem Arafatem, dnes ovládá toto území konkurenční Hamas.

A v zápalu boje si nikdo zřejmě neuvědomil, anebo naopak až moc dobře, že dvaatřicet kilometrů od pláží v Gaze leží v hlubinách moře nedotčené bohatství – zemní plyn.

V roce 2000 prospektoři zavrtaly na tomto místě Středozemního moře dvě sondy a zjistili, že v jednom poli se ukrývají rezervy zemního plynu odhadované na dva biliony liber. A existují údajně oprávněné předpoklady, že tam jsou další pole.

Izrael už byl připraven velkoryse podepsat obří kontrakt, vyjednávací tým British Gas už koupil těžební práva na plyn v Gaza Marine. Zda se ale obchod vzhledem k nynější válce židovského státu s Hamasem uskuteční, je dnes ve hvězdách nad Gazou…

„Pokud bude mít Izrael z bezpečnostních důvodů neustálý dohled nad Pásmem Gazy a zdevastovaným Hamasem, bude mít automaticky dohled i nad případnou těžbou palestinského plynu,“ řekl mi s úsměvem přítel David z Haify.

Obchodní smlouva by přinesla Palestinské správě příjmy ve výši 1 miliardy dolarů, výměnou za to, že zajistí 10 % izraelské roční energetické spotřeby. Izrael nicméně požadoval, aby se peníze nedostaly do rukou Hamasu.

Plyn měl být dopravován do přístavu v Aškelonu, který byl po Sederotu dalším cílem palestinských raket. Navíc web Arabiens Buseness uvádí mapu, z níž není zcela jasné, zda se celé těžební pole nachází v pobřežních vodách Pásma Gazy a jestli nezasahuje do vod Státu Izrael.

Izraelská vojska se však včera začala z Pásmu Gazy stahovat poté, kdy Hamas vyhlásil příměří. Po třech týdnech litých bojů, v nichž padlo na 1100 Palestinců.

Je jisté, že Izrael bude v náletech pokračovat, pokud Hamas vystřelí další rakety na jihoizraelská města. A opět se dostane ke své další samochvále česká virtuální politická klika.

Předseda Evropské rady Mirek Topolánek a český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se totiž za EU zúčastnili summitu v egyptském Šarm aš-Šajchu, kde bylo za české formální účasti pod dohledem Merkelové, Sarkoziho, Olmerta, Mubaraka a Browna domluveno příměří mezi Hamasem a Izraelem.

Ke všemu se v tento den roznesla zpráva, že společnost Noble Energy z amerického Houstounu, provádějící vrty pro izraelskou palivovou společnost Delek, oznámila, že ve Středozemním moři poblíž Haify objevila velká ložiska zemního plynu.

Možná že se premiér Topolánek bude opět chlubit, že i ten izraelský plyn byla jeho zásluha, stejně jako když ze sebe dělal po návratu z Ruska a Ukrajiny „mnichovského“ Chamberlaina, že zachránil pro svět místo míru dodávky ruského plynu.

Ten však začne zřejmě „syčet“ až po setkání Putina s Tymošenkovou, protože zřejmě nemají rádi cizí vměšování do jejich vnitřních obchodních jednání, zvláště když přichází z nepříliš milované EU, kam ani jeden z nich nepatří.

Izraelský ministr infrastruktury Binjamin Ben-Elizer ze Strany práce uvedl, že nález ložisek plynu má „historické rozměry“ a že může změnit tvář izraelské ekonomiky.

Podle tiskové zprávy společnosti Noble Energy, Inc. se odhaduje, že ve třech ložiscích ve vrtné oblasti Tamar by mělo být více než 87 miliard metrů krychlových vysoce kvalitního plynu.

Nález je „historickým milníkem a velkým svátkem pro Izrael“ a že není pochyb, že „zajistí izraelské energetické potřeby na řadu nadcházejících desetiletí.“

Jak napsal web Eretz burzovní cena akcií společnosti Delek po tomto oznámení prudce stoupla o skoro 40 procent a její dceřinné společnosti Delek Drilling ještě výše.

Plyn se nachází 90 kilometrů západně od Haify, mezi Izraelem a Kyprem, ale těžebnní práva ke kyperským těžebním místům vlastní také majitel Deleku Jicchak Tešuva. Místo nálezu je asi sedm kilometrů hluboko v oblasti široké 140 metrů.

Vše definitivně potvrdí až zkušební testovací vrt za 20 milionů dolarů. Objev by mohl ukončit plány na výstavbu uhelné elektrárny v Aškelonu.

„Je to skvělá zpráva, že se musí zrušit plány na uhelnou elektrárnu, která by byla nebezpečná pro zdraví obyvatel oblasti,“ potvrdila mi nečekanou zvěst Rachel Bock, přítelkyně ing. Rudolfa Gera, který je vedoucím pracovníkem aškelonské továrny na letecké motory.

Je tedy šance, že zde vybudována elektrárna na izraelský zemní plyn s minimálními zdravotními riziky a s velkým finančním přínosem pro izraelskou ekonomiku…

Izrael se teď bude určitě velmi vážně rozhodovat, jestli má uzavřít plánovanou smlouvu o dodávkách palestinského plynu z moře u Pásma Gazy.

ZVláště když se neví, jestli bude mít křehké příměří s Hamasem delší trvání. Do hlav izraelským generálům nikdo nevidí, takže je složité odhadovat taktiku a strategické záměry jejich armády…

Rozhodně si už teď napravila izraelská vojska pošramocenou pověst z Druhé libanonské války, kterou považovaly obě strany – Hizballáh i Izrael za své vítězství, i když šlo při nejlepším o remízu.

Ovšem srovnávat vyzbrojenost Hizballáhu se stejnou stranou mince Hamasu by bylo dosti nekorektní. Válka je prostě vždycky vůl, zvláště když Ismajl Haníja, vůdce Hamasu v Pásmu Gazy. hned prohlásil, že Palestinci zaznamenali další vítězství, když zahnali izraelského okupanta…

A pak že na Blízkém východu lze mír uzavírat pouze s nepřáteli…

Reklama:
  1. 4 reakce na “Zruší Izrael plyn z Gazy za 4 miliardy aneb „Lité olovo“ odlito…?”

  2. Jak dlouho asi tento křehký stav setrvá? Pochybuji, že by si nějaký hamaský ozbrojenec neodpustil to potěšení, vystřelit na nenáviděný Izrael raketu.

    od Vladislav v Led 20, 2009

  3. Jo, oni si už střílejí vesele dál. Chce to pevné nervy, to by mohl Izrael srovnat se zemí celou Gazu, ale to by se EU asi zbláznila. Ovšem, že je židovský stát poslední hlídkou u brány před konečnou invazí radikálních islamistů do Evropy, to si málokdo uvědomuje. Až se to stane, viz Francie s pěti miliony muslimů, Velká Británie se svými čtyřmi miliony či Německo, jejíž hlavní město Berlín je druhým největším tureckým muslimským městem, pak bude pozdě na všechno. Držíme-li palce judaistickému Izraeli, držíme palce i křesťanské Evropě…

    od olser v Led 20, 2009

  1. 2 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fans
  3. Dub 9, 2018: ??

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *