Chce být Karlem IV., T. G. Masarykem nebo jen slavným egoistou…?

15. Leden, 2009 – 9:10

Mirek Topolánek pochází ze Vsetína, kde jsem jako Hověžan maturoval na tamní SVVŠ. Takže oba máme valašské kořeny a stejné heslo: My Valaši, my jsme blbí, ale my o tom víme…

Faktem je, že já jsem zřejmě o něco víc blbější, jelikož o tom vím víc, než dnešní pan premiér, který si jistě zbytek Sokratova moudra už umí doplnit sám. Zatímco já musím závistivě říkat, že jsem jen bídný rentiér, kolega Valach už ovládá jako premiér a půlroční šéf Rady EU světovou politiku.

A to jsem se o něho nedávno ještě docela upřímně bál. To když vystoupil na teplickém sjezdu Strany zelených se svým emotivním projevem zkourmouceného předsededy ODS, který si sypal popel na svoji šedivou hlavu po volebním výprasku od ČSSD.

Tenkrát jsem to šacoval na nominaci na jednu z cen americké filmové Akademie, pyšnící se zlatými Oscary. Jeho herecký výkon mě dojal k slzám. Zvláště ona pasáž, kdy zlomený srdceryvně lkal nad vlastní sebereflexí a odhodlaně hřímal, že vymete ten stranický Augiášův chlív.

Včera jsem ho viděl na televizní obrazovce jako úplně jiného člověka. Sebevědomím jen hýřil. Měl přece za sebou své první jednání jako velký šéf Rady EU. Sice mu to v Rusku a na Ukrajině trošku škobrtlo, ale přece by si On – Big Evropan – nenechal pokazil náladu nějakými ukrajinsko-ruskými Slovany.

Pak řečnil přímo ve Štrasburgu. Před poloprázdným auditoriem. Ale ušlo to. „Já jsem jednal o Lisabonské smlouvě, já ji podepsal, já…“ No, bylo to fascinující vystoupení čistokrevného egoisty, který mezi řádky řekl, že se cítí být zároveň Karlem IV. i T. G. Masarykem. Jak ho trefně charaterizoval kolega Streit, když přidal k jeho šplhání tolik ODS oblíbený politický Everest.

Viděl jsem ho přesně; na hlavě bouřku, v ruce deštníka vystupuje z letadla. Je rok 1938 a lord Chamberlain přilétá z Mnichova do Londýná, mává kasem papíru a prohlašuje: „Zachránil jsem mír pro Evropu…!“ Víme jak to dopadlo. Přesně takovým diletanským nestátnickým způsobem jako náš Mireček…

Zkrátka homo sapiens na nejvyšším stupni svého vývoje, který objevuje už nejmíň šedesát roků objevené, jakože mír na Blízkém východu nebude bez nezávislého a svobodného Palestinského státu, a že plynová krize musí přinutit Evropu, aby rychle začala budovat Nabuco a další plynovody.

Asi v Moskvě svého kolegu Putina moc neposlouchal, jinak by věděl, že Gazprom už dávno i bez jeho popudu chystá výstavbu plynovodu Jižní proud (South Stream), do něhož investuje ruský plynárenský gigant Gazprom a jejich italský partner, společnost ENI, deset miliard eur.

Plynovod povede ze sibiřských nalezišť do Evropy přes srbské území dále do Střední Evropy. V plánu je také plynovod Nord Stream směřující do Německa, jehož výstavba přijde asi na pět miliard eur. Potrubí má vést pod hladinou Baltského moře, což se nelíbí Polsku a Pobaltským republikám.

Potrubí plynovodu Nabuco povede přes území Íránu, Iráku, Turkmenistánu, Turecka, Bulharska, Rumunska a Maďarska. Ukončeno by mělo být na území Rakouska. O propojení do zemí bývalé evropské patnácky, Česka, Německa, Francie a dalších zemí se zatím nemluví.

Ani o tom, že nám najednou přestane vadit Írán, zloduch z „osy zla“, kvůli němuž musíme mít v Brdech americký radar. Co když nám pošle potrubím nějaký jedovatý plyn…?

Zahájení výstavby Nabuca, 3300 km dlouhého plynovodu, je plánováno již na letošní rok a má být ukončena v roce 2012. Celkový rozpočet činí přibližně 4, 6 miliardy eur.

Byl jsem v tom úžasném štrasburském sále Rady Evropy rovněž v dobách, kdy zde ještě za Československo kraloval do roku 1992 velvyslanec naší mise Čestmír Císař. Dělal jsem s ním rozhovor pro redakci Moravskoslezského dne.

Pak mě pozval do jídelny Rady Evropy a nechal mě v režii paní Šrámkové, tiskové mluvčí, která však mluvila francouzsky. Byla totiž za Čecha vdaná Francouzka.

Věnovala mi nejen prohlídku budovy Parlamentu Rady Evropy, ale i Evropská vězeňská pravidla, která se po mém návratu do Ostravy stala v tamní vazební věznici hitem a zřejmě nejpůčovanější brožurkou v její historii. A to se mi všichni smáli, proč chodím do jazykovky zrovna na franinu…

Ta atmosféra na mě padla, jako na premiéra Topolánka. Cítil se v europoslaneckém jednacím sále jako ryba ve vodě. Má přece šanci stát se přímo eurokomisařem. To by se mu možná líbilo po pádu jeho ODS, ale dnes, kdy už se oklepal z oranžového nářezu a hledí mnohem výš…? Přece si pokecal s Putinem skoro pět a půl hodiny. Komu se to podaří…?

Jeden z europoslanců ho přirovnal i k mandarínovi. Navíc se už šušká, že by mohl být třeba i prezidentem. Tedy Česka, rozumí se. Obama už jeden důležitý flek obsadil…

To by už zažil ten pravý politický orgasmus, tedy jako valach možná ne tak úplně, ale ani virtuální vrcholy nejsou k zahození. A peníze přece nesmrdí… Jen kdyby ta sličná vrkočová premiérka Ukrajiny nebyla z Juščenkova týmu oranžové revoluce.

Asi se ten náš Mirďa té oranžové zhouby nezbaví a dál mu zřejmě bude přinášet jen potíže…

To Fico je Slovák jaksepatří, žádné obtůlání s Tymošenkovou.

Inu, skromný premiér se spokojí s politickým Gerlachem, ví na co má, zatímco Topolánerk musí mít hnedle svůj panevropský Everest.

Reklama:
 1. 5 reakce na “Chce být Karlem IV., T. G. Masarykem nebo jen slavným egoistou…?”

 2. Pan premier se přirovnal ve svém projevu před poloprázdným auditoriem ke Karlu IV a T.G.Masarykovi.
  Potvrdil to co jsem si o něm dávno myslel.Hloupy,sebestředný,neschopný,ambiciózní,nebezpečný.Já mám jiné přirovnání a také vychází z historie.Píše se rok 1938 a N.Chamberlain přilétá do Londýná a mává na schodech letadla s archem papíru a prohlašuje:Zachránil jsem mír pro Evropu.Víme jak to dopadlo.Přesně takovým diletanským,hloupým nestátnickým způsobem vystoupil náš pan premier v souvislosti s „vyřešením“situace kolem plynu.Jsem znechucený a očekávám v budoucnu silové řešení.Bohužel zástuci EU(jak jsme viděli) nejsou schopni ničeho jiného než starat se o své „zadky“.JB.

  od Jozef Bohdan v Led 15, 2009

 3. Přesně tak, mluvíte mi z duše. Mirek také mávam smlouvami z Kyjeva a jeho ministr hrdě tvrdil, že za chvíli už to bude syčet…

  od obr v Led 15, 2009

 4. Výstižné,vtipné a také smutné,co my jsme za hlupáky pro svět.

  od hugous.z.lipek v Led 15, 2009

 5. Nic si z toho nedělejte; jednooký obvykle bývá mezi slepými králem…

  od obr v Led 15, 2009

 6. Moooc pěkně napsáno. Nevím, čím to je – snad tím, že nejsem Valach – ale jako Čech se tomu jen švejkovsky směji.
  Kdykoli se setkám s projevy údivu nad tím, co se u nás děje, odpovídám: „Čemu se divíš, vždyť jsi v Čechách.“ Smutné a skeptické, leč pravdivé.

  od Myrek v Led 16, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *