Jestli je dle pražské kavárny prezident Zeman agentem Číny pro své čtyři její návštěvy, je pak kancléřka Merkelová čínskou super agentkou s 11 oficiálními návštěvami Země středu světa…

7. Listopad, 2018 – 15:11

Když prezident Miloš Zeman nepodniká zahraniční cesty, je to tůze zle, jelikož prý už ho nemoc zmáhá, cestuje-li však nyní do Číny, kam odletěl v neděli i s manželkou Ivanou, ihned se ozývá pražská havloidní kavárna, že je agentem Číny pro své čtyři její návštěvy. Copak ale řeknou čeští presstituti na to, že německá kancléřka Merkelová by musela být již čínskou super agentkou se svými 11 oficiálními návštěvami Číny…

Hlavním cílem cesty je podpora hospodářských vztahů v souvislosti s dovozním veletrhem China International Import Expo (CIIE), který začal v pondělí v Šanghaji. Zemanův program zahájila nedělní večeře, na které Si Ťin-pching s manželkou Pcheng Li-jüan hostili vrcholné představitele několika desítek zemí.

Podle serveru South China Morning Post se akce zúčastnili například premiéři Ruska Dmitrij Medveděv, Maďarska Viktor Orbán, Vietnamu Nguyen Xuan Phuc či Pákistánu Imran Chán.Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček sdělil, že klíčovým tématem jednání českého a čínského prezidenta je nová Hedvábná stezka. „Cílem je, aby její jedna větev ústila v České republice. Toto téma bude pan prezident při jednání v ČLR rozvíjet…“

V pondělí prezident Zeman asistoval u otevření prvního ročníku veletrhu CIIE, který si klade za cíl podpořit dovoz zahraničních výrobků a služeb do Číny. Čína jím chce dát najevo, že je připravena více se otevřít světu a zpřístupnit trh zahraničním aktérům. ČR má s Čínou dlouhodobě velký obchodní deficit. Český export loni dosáhl 56 miliard korun, import z Číny 475 miliard.

Veletrhu CIIE v Šanghaji se podle organizátorů účastní přes 130 zemí a jejich regionů, 80 z nich včetně Česka se prezentuje národními pavilony. Celkově by se mělo do Šanghaje sjet 15 hlav států a premiérů. Na veletrh se přihlásilo přes 2 800 firem, Zemana ve zvláštním letadle doprovodila do Číny šedesátičlenná delegace vedená Hospodářskou komorou ČR.Výsledek obrázku pro tomáš olser šanghaj

V Šanghaji… snímek T. Olšer

Jedním z hlavních cílů prezidentovy cesty je podpora ekonomické diplomacie, druhá linie je politická. Do Číny společně s hlavou státu zamířil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), ministryně průmyslu Marta Nováková, ministr dopravy Dan Ťok (oba za ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), kteří budou u vrcholné schůzky delegací s prezidentem a chystají i vlastní program.

Petříček se v Číně rovněž zúčastní slavnostního odhalení plakety připomínající čínskou pomoc českým Židům prchajícím před nacismem. V jednání je podle něj možnost setkání s jeho čínským protějškem Wang I. Při této schůzce by ministr zahraničí Česka chtěl nadnést vágní „otázku ochrany lidských práv“, která podle něj musí být součástí dialogu s Pekingem, pokud má být česko-čínský vztah vyrovnaný… https://www.novinky.cz/domaci/488104-zeman-odletel-do-ciny.html

(Proč na první pohled pejorativní vyznam slov – „vágní ochrana lidských práv“? Stačí si připomenout, když na třídenní návštěvu Osla přijel v roce 2012 dalajláma a norská vláda nic. Moc dobře věděla, že už jednou měla průšvih, když udělila dalajlámovi v roce 1989 Nobelovu cenu za mír a v roce 2010 si z Oslo vyslechl zvěst o tom, že má obdržet stejný metál rovněž vězněný čínský a nyní již zemřelý disident Liou Siao-po. Téměř po čtyři roky poté nebyly mezi Norskem a Čínou žádné kontakty na politické úrovni, proto se nedávno neuskutečnilo žádné setkání dalajlámy s nikým z vlády.

Proč norské uznání oprávněné celistvosti Číny? Peking totiž přerušil rozhovory s Norskem o uzavření dohody o volném obchodu a zavedl restrikce na dovoz norských lososů. V roce 2012 navíc vynechal Norsko na seznamu evropských zemí, jimž nabídl bezvízové cesty do Číny. Nic nepomohl ani fakt, že je Norsko bohaté na ropu a údajně si může dovolit Číně vzdorovat. A objevil se snad v Norsku někdo, kdo by kritizoval vládu za její výrok, že hodlá intenzivně zlepšovat vztahy s Čínou, když přece „nelze měnit lidská práva za ekonomický profit“…?)

Související obrázek

Foto: Reuters…

Ministr zahraničí také na šanghajském Expu využíl možnost podpořit český vývoz do Číny, a přispět tak ke zmírnění deficitu obchodní bilance. Hospodářská komora ČR přivezla do Číny šedesátičlennou podnikatelskou delegaci, další desítka firem se připojí přímo v Číně. Podnikatelé, kteří se mohli do delegace hlásit bez ohledu na velikost jejich firmy a odvětví. Prezident Zeman se do ČR vrací v úterý, v Číně se setká i s viceprimátorem Šanghaje či s guvernérem provincie Che-pej.

Jak to je s byznysem mezi Čínou a Německem či Francií: https://www.eportal.cz/Articles/9749-prezident-zeman-se-moc-paktuje-s-cinou-podivejte-jak-se-v-pekingu-plazili-merkelova-macron-a-spol-.aspx

Rád bych se nyní vrátil o deset roků zpátky, kdy jsem obdivoval Šanghaj prostřednictvím super akce Expo 2010. Stejně jako Olympiáda v Pekingu bylo toto Expo výjimečné a úchvatné. Po třiačtyřiceti letech získal český pavilon na Všeobecné světové výstavě cenu Mezinárodního úřadu pro EXPO. Stejně jako v Montrealu 67.

O to víc mě těšil velmi dlouhodobý vřelý vztah Číňanů k Židům, až poté k Čechům. Proč je tomu tak? Holt, úspěšní a moudří vždycky drželi pospolu. Číňané se nikdy necítili Židy a židovstvím ohroženi. Naopak, Čína považuje judaismus za stejně starobylou, svébytnou a moudrou kulturu jako svou vlastní a respektuje vysoké morální i rodinné hodnoty zdůrazněné v Bibli.

Zatímco Židé objevili pro lidstvo Boha, dali mu Desatero, Starý zákon a téměř dvě stovky nositelů Nobelových cen, Čína zase papír, knihtisk, střelný prach, vrtné soupravy, magnetickou střelku a kompas, desetinnou soustavu, parní a hodinový stroj či porcelán, tedy vynálezy, které změnily tvářnost a stav věcí na celém světě – v literatuře, ve vojenství, v navigaci i průmyslu…

Nyní mě upoutaly dvě zásadní události: Již zmíněné úchvatné Expo 2010 v Šanghaji s opakovaným českým montrealským úspěchem, na jehož vytvoření byly použity dvojnásobné finanční náklady ve srovnání s pekingskou Olympiádou, a nová knížka Židovky Anny Votické z Brandýsa nad Labem, současně žijící v Montrealu.

Na rozdíl od předchozích let, kdy „nemocný“ Zeman přednášel v angličtině zpaměti svůj projev ve večerních hodinách druhého jednacího dne, promluvil loni hned v úvodním otvíracím panelu celého Valného shromáždění OSN; konkrétně jako devátý v pořadí, sedm míst za americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který rovněž kritizoval byrokracii OSN, a před vystoupení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona… Foto: Reuters… https://www.novinky.cz/koktejl/488193-zeman-zahral-v-cine-na-piano-svemu-hostiteli.html

Obě tyto jedinečnosti mně přivály vzpomínku na setkání s diplomatem JUDr. Vladimírem Galuškou v New Yorku, kde počátkem 90. let pracoval jako velvyslanec mise České republiky při OSN. Poté byl velvyslance na Slovensku, poté byl náměstkem ministra pro evropské záležitosti. Povídali jsme si rovněž o jeho otci Miroslavu Galuškovi, novináři, který se zúčastnil i Norimberského procesu.

V letech 1968 – 1969 byl ministr kultury a informací, generální komisař bezkonkurenční československé účasti na Světové výstavě v Montrealu 1967, v Ósace roku 1970 a v Seville 1992. Protože na protest odvolání Dubčeka z funkce generálního tajemníka KSČ podal v květnu 1969 demisi na funkci ministra, byl po návratu z Expa v Ósace vyloučen ze strany a perzekvován. Jeho odkaz byl znovu využit na Expu 1992 v Seville. Určitě také v Šanghaji, kde opět zářily skvosty české tradice…

Číňané však rovněž vychvalují a velebí jak Židy, kteří byli u zrodu české industrializace, tak i Stát Izrael. Říkají, že Izrael je malý a obklopen nepřáteli, ale přežívá a slaví úspěchy. Podle nich Čína a judaismus jsou jediné dvě věci, které si během historie zachovaly svůj charakter. Proto jsem s potěšením otevřel novou knížku nakladatelství P3K. Její autorkou je dnes už osmadevadesátiletá Židovka Anna Votická, žijící v Kanadě. Titul: „Zachráněna v šanghajském ghettu“.

Samotná Šanghaj má jako megaměsto na 25 milionů obyvatel. V letech 1920 – 1930 se řadila mezi pět světových velkoměst – Londýn, New York, Paříž a Tokio. Byla obchodním centrem pro bavlněné oděvy, léčiva, opium. Dnes má Šanghaj ambice vyšší. Být první v Asii a pak na světě. Hlavní ambicí Šanghaje je stát se do roku 2020 hlavním finančním centrem Asie. Že by vliv Židů z Šanghaje…?

Dvir Bar-Gal, který se historii židovské Šanghaje věnuje dvanáct let, v centru bývalého ghetta před cihlovou budouvou, kde sídlil v době 2. světové války americký Joint.

V historických dokumentech se odhaduje, že první Židé přišli do Číny z Persie Hedvábnou stezkou v 8. století. (A v současnosti již funguje druhá verze Hedvábné stezky, co možná protne i Česko…) První židovská komunita byla v Číně založena v roce 1163, zanedlouho poté byla také postavena rovněž první čínská synagoga.

“Zdálo se, že svět je rozdělen na dva diametrálně rozdělené celky: Na ten, kde Židé žít mohou, a na ten, kam nemohou ani vstoupit”, napsal pozdější první prezident Izraele Chaim Weizmann roku 1936, kdy moc nacistů v Evropě narostla, a ostatní země zakázaly Židům vstup. V roce 2018 se situace amtisemitismu vrací. Šanghaj byla tenkrát výjimkou. Ve třicátých letech byla jediným místem na světě, které nežádalo vstupní víza ani od Židů.

Během třicátých let a II. světové války našlo ve městě útočiště asi 18 000 židovských uprchlíků z nacistické Evropy. Pak přišli bohatí Židé z Bagdádu, později rovněž z Ruska. V roce 1937 začalo okupovat Šanghaj Japonsko; o pět roků později zásluhou nátlaku nacistického Německa na japonské úřady pak tyto vydaly příkaz, aby se “všichni občané bez příslušnosti vystěhovali do chudinské čtvrti”, nazvané šanghajským ghettem.

Anna Votická – Kantůrková se narodila 5. července 1913 v Brandýse na Labem, kde měl její otec obchod s pánským oblečením. Když bylo Anně pět roků, přestěhovali se do Prahy. V roce 1938, po obsazení země nacisty, se rozhodli emigrovat do Číny. V dubnu 1940 vyjelo s vízy deset členů rodiny z Prahy, přes Brno, Vídeň, Curych a Terst, kde nasedli na loď. Směr Šanghaj. Přes Benátky, Suezský průplav, Aden, Singapur, Manilu a Hongkong. Po měsíci plavby konečně stáli na pevné zemi v Šanghaji.

V šanghajském muzeu židovských uprchlíků je v první místnosti u vstupu velká fotografie Dr. Ho, který jako čínský diplomat ve Vídni vydal tisíce cestovních povolení k cestě do Číny.

Bydleli ve dvoupodlažním bytu. Brzy ale zjistili, že jejich sousedy jsou nacisté, členové páté Hitlerovy kolony, kteří měli zajistit pro Hitlera podporu během plánované nacistické expanze do Číny. Proto si pronajali dům v jiné části města, kde žila také spousta českých krajanů. Někteří pracovali pro Škodovku, jiní pro firmu Baťa. Koncem roku 1940 si manžel Anny a jeho bratr otevřeli malou továrnu na bižuterii a potom přicestoval zbytek rodiny ze Švýcarska.

„Milda Levy, také uprchlík z bývalého Československa, a skupina přátel nám jela naproti v motorovém člunu. Měli jsme velkou československou vlajku a Milda hrál na harmoniku československou hymnu. Celé setkání bylo natočené, ale později jsem film darovala muzeu holocaustu v Montrealu,“ vzpomíná Anna Votická.

A dodává: „Meisinger jako mluvčí nacistické delegace a jeho pomocníci však nebyli spokojení s tak polovičatým přístupem, jakým bylo otevření tzv. šanghajského ghetta. Chtěli dosáhnout „trvalého řešení“ palčivého problému – a tím jsme byli my. Údajně navrhl, aby celá židovská komunita čítající cca 18 000 lidí byla naloděna na malé čluny bez motorů, bez kormidel, beze všeho, zavlečena na širé moře a tam ponechána osudu…“

Život Anny Votické-Kantůrkové byl jako život milionů dalších Židů osudově poznamenán holokaustem. Také ona byla vytržena ze svých kořenů a mnoho členů její rodiny…

V ghettu bylo kolem 1200 židovských lékařů a velká nezaměstnanost. Protože jich byl opravdu nadbytek, nemohli si účtovat tolik jako obvykle. Deset šanghajských dolarů za domácí návštěvu bylo moc málo. Devizový kurz byl 22 šanghajských dolarů za jeden americký. V roce 1945 se však americký dolar už prodával za 395 tisíc šanghajských…

Až do konce války nic ale netušili o hrůzách, které se děly v Evropě. Pak dávali na sovětském konzulátu dokument o Osvětimi. Chtěla se na něho jít podívat, ale manžel jí to zakázal. Řekl, že už ho viděl a úplně mu to stačilo. Byly to jedny z prvních drastických záběrů natočených v osvětimském vyhlazovacím lágru. Teprve v září 1945 se z dopisu svého bratrance dozvěděla víc. Za holocaustu zemřelo v koncentračních táborech šedesát pět rodinných příslušníků Votických.

„Tehdy jsme neznali pojem „nervové zhroucení“, ale poté, co jsme dopis dočetli, zůstal Arnold sedět v křesle, nemluvil, nejedl, nepil, nespal – jenom seděl, celé dva dny. Třetí den vstal z křesla a řekl: „Zítra je Jom kipur. Můžete si dělat, co chcete, ale já už se postit nebudu. V životě jsem neviděl svoji matku ve spodním prádle. Představa, že se musela přede všemi svléct donaha a tak kopat hrob sama sobě… Nevěřím, že tam mohl být bůh…“

Po návratu do Československa, kdy byla Anna Votická těsně po válce a holocaustu šokována animozitou svých spolužaček a zbytku Čechů, kteří by raději viděli všechny Židy umučené v Osvětimi, aby jim nemuseli vracet ukradené majetky, se vydala opět lodí do Kanady, kde žila do své smrti v Montrealu v požehnaném věku téměž sto roků. Bez svých umučených příbuzných i svého otce, který těsně před odplutím z Číny zemřel na rakovinu plic.Výsledek obrázku pro jom kipur šanghaj

Společná kuchyň a prádelna na dvoře jednoho z domů v šanghajském ghettu

Židovský stát vnímá tradici judaismu jako někdejší základ pro vytvoření Izraele před sedmdesáti roky. Proto je v každém židovském obytném domě, hotelu či úřadu umístěna na pravém zárubním rámu dveří ve dvou třetinách jejich výšky mezzuza, ornamentální pouzdro z olivového dřeva, kovu, kamene nebo umělé hmoty, v němž je svitek Tóry.

Z těchto důvodů se Číňané postavili čelem s tradiční zdvořilostí také k této náboženské tradici Židů. Izraelští sportovci a činovníci (třiačtyřicet sportovců a dvacet trenérů) mohli na Letních olympijských hrách v Pekingu od 8. srpna 2008 do 24. srpna 2008 procházet do pokojů, kde byli ubytováni, dveřmi, jejichž zárubně měly také v souladu s Tórou mezzuzy.

Snímek z olympijských sportovišť LOH v Pekingu… Pavla Olšerová…

Na pergamenovém svitku uvnitř jsou napsány dva oddíly ze dvou z pěti Mojžíšových knih, z Deuteronomium a Leviticus. Obě části obsahují verš: “napsat je také na veřeje svého domu a na své brány”. Na zadní straně pergamenu je hebrejsky napsán Šadaj – “Všemohoucí, jedno ze jmen Božích” Strážce dveří Izraele.”

Početnému izraelskému olympijskému týmu požehnal v přítomnosti tehdejšího izraelského velvyslance v Pekingu Amose Nadaje, bývalá rabín Šimon Freundlich z pekingského Chabadu. V olympijské vesnici byla rovněž postavena nová synagoga, pro sportovce i návštěvníky pro modlitby za to, aby se už nikdy neopakovala tragédie z olympijského Mnichova 1972, kdy byla přepadena celá izraelská výprava islámskými teroristy, při čemž bylo jedenáct izraelských sportovců zabito.

Prezident Šimon Peres se v Pekingu během šabatu připojil k tradičnímu čtení z biblické knihy „Pláč“, při vzpomínce na zničení prvního i druhého jeruzalémského Chrámu. Peres nebyl důsledně praktikujícím, ale respektoval šabat i při plnění státních povinností. Původně odmítl pozvání zúčastnit se zahájení Letních olympijských her, protože by to vyžadovalo cestovat o šabatu, což je porušením židovského náboženského práva.Výsledek obrázku pro čína šimon peres

Čína proto uvolnila pravidla ubytování a dovolila Peresovi být jediným zahraničním státním představitelem, který mohl o šabatu zůstat v olympijské vesnici. V průběhu celých her bylo k dispozici Izraelcům také košer jídlo, certifikované rabínským kontrolorem. Takže něco je přece jen v Číně košer s ohledem na dodržování lidských práv a náboženských svobod.

Moudrost staré Číny si zkrátka v ničem nezadá se vzdělaností židovského pokolení, i když Číňané nemají 180 Nobelových cen jako vědci židovského původu. Palestinci mají jednu, kterou převzal terorista Jásir Arafat, paradoxně to byla Nobelova cena míru… http://byznys.ihned.cz/c1-63221970-usa-cina-nejvetsi-ekonomika-sveta-po-150-l etech

Snímky z archivu autora

Inu, nyní resumé; jestli je dle pražské kavárny prezident Zeman agentem Číny pro své čtyři návštěvy, je pak kancléřka Merkelová super agentkou se svými jedenácti oficiálními návštěvami Země středu světa… (Uvítání prezidenta Zemana v Číně při jeho předcházející návštěvě… https://www.youtube.com/watch?v=mNOAwFQDlps)

Snímek Břetislav Olšer

Snad alespoň návštěva čínského prezidenta v Londýně chvíli v českých análních médiích vydrží… http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/383993-britanie-hosti-cinskeho-prezidenta-s-kralovnou-alzbetou-ii-jel-v-pozlacenem-kocare.html

http://www.rukojmi.cz/clanky/2679-proc-neprijala-dalajlamu-alzbeta-ii-a-proc-s-nim-obama-mluvil-jen-soukrome-pricemz-ale-prohlasil-stejne-jako-prezident-zeman-a-papez-frantisek-ze-usa-cesko-ci-vatikan-nemeni-svou-politiku-vuci-tibetu-ktery-povazuji-za-soucast-ciny

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *