Začala to fatva na spisovatele Rushdieho a satirika Böhmermanna, vrcholem zla islámu byla smrt karikaturistů Charlie Hebdo; a co kreslíř, rasista a sexista Knight, jenž zesměšnil Serenu Williamsovou?

19. Září, 2018 – 16:02

Tak se nám svět řítí, do ďáblovy řiti; po Salmanu Rushdiem, co za své protiismámské „Satanské verše“ obdržel fatvu a pro toho, kdo ho zavraždí, byla vypsána odměna v milionech USD, pak přišla poprava dvanácti karikaturistů týdeníku Charlie Hebdo, za urážku muslimského Proroka; a co kreslíř, údajný rasista a sexista Knight, jenž zesměšnil Serenu Williamsovou…?

A aby toho v současném boomu „lidských práv a svobody slova ï projevu“ nebylo málo, vysloužil si německý satirik Jan Böhmermann žalobu od tureckého prezidenta Erdogana, za jehož urážku čeká básníka možná trest odnětí svobody na tři roky. Urážku tureckého majestátu žene Merkelová před soud…

Za vše může nejen inkriminovaný satirik, ale i německá veřejnoprávní televize ZDF, která koncem března 2016 jeho scénku odvysílala. Německá vláda poslechla navztekaného Recepa Tayyipa Erdogana a vydala Böhmermanna k trestnímu stíhání.

Za vše mohla satirikova reakce na videoklip „Erdowie, Erdowo, Erdogan – Erdojak, Erdokde, Erdogan“, v němž bylo zhudebněno jednání Mutter Merkel – Dar od Alláha s Erdoganem včetně demonstrací, během nichž turečtí policisté v plné zbroji bijí na ulici ženy.

K tomu je zpíváno o tom, jak Turecko porušuje lidská práva, omezuje svobodu slova a utlačuje kurdské bojovníky, co jako jediní vedli efektivní boj s IS-DAEŠ.

Erdogan se čílil, přičemž moc dobře věděl, kolik vyvraždil Kurdů v jejich iráckých vesnicích, na které už provedl se svojí armádou během, posledních let tisíce náletů. Přesto za onen videoklip šel velvyslanec Německa v Ankaře na turecký vládní kobereček…

To pravé ořechové ale začalo, když napřed Böhmermann v ZDF vysvětlil, že satira není urážka, aby vzápětí přečetl báseň o tom, jak Erdogan provozuje sex s ovcemi, bije dívky a sleduje dětské porno. Přirovnal ho k rakouskému Fritzlovi, co dvacet roků věznil svou dceru a zplodil s ní sedm dětí, resp. též k Priklopilovi, jenž věznil pro změnu dívku Kampschovovu…

A pak je tady již v úvodu zmíněný australský karikaturista Mark Knight, který právě nakreslil zuřící tenistku Serenu Williamsovou, jak zlostí rozšlapává raketu. Obrázek je zřejmou narážkou na chování Williamsové ve finále US Open. Kreslíř se však záhy stal terčem urážek a čelí kritice za sexismus a rasismus…„A nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ Karikatura tenistky Sereny Williamsové od australského kreslíře Marka Knighta se stala předmětem diskusí… Autor: AP

„Rozhodčí používají dvojí metr. Nechovají se k mužům a ženám stejně,“ napsala ve svém sloupku pro New York Times legendární česká zrádkyně v US barvách Navrátilová, která se za české peníze naučila u nás tenis  „Nemění to však nic na faktu, že její protesty proti hlavnímu rozhodčímu byly chybné. Rozhodčí Ramos pak neměl jinou možnost než ji potrestat tak, jak ji potrestal,“ přesto podotkla. Japonka Naomi Ósakaová s rozpačitým výrazem pózuje s trofejí pro šampionku US Open. Autor: AP

A jak reagovala vítězka? „Je mi líto, že to takhle dopadlo, vím, že všichni tady fandili Sereně,“ soukala ze sebe emocemi k pláči přinucená Japonka. Náladu v publiku vystihla přesně, přesto se i ona s trofejí nad hlavou a rozpačitým výrazem na tváři dočkala potlesku. A právem, neboť ve 20 letech se stala první reprezentantkou své země, která ovládla grandslam.

Hrubé urážky rozhodčího a výlevy vzteku při prohraném finále US Open budou stát Serenu Williamsovou 17.000 dolarů, tedy zhruba 375 tisíc korun. Pokutu bývalé světové jedničce vyměřili pořadatelé newyorského grandslamu necelých 20 hodin poté, co překvapivě podlehla mladé Japonce Naomi Ósakaové a rok po porodu nedosáhla na 24. grandslamovou trofej.Američanka Serena Williamsová se hádá s rozhodčím Carlosem Ramosem během finále US Open… Autor: AP

Šestatřicetiletá americká legenda absolutně neunesla průběh zápasu. Od sudího Carlose Ramose dostala celkem tři varování, postupně jí vzal trestný fiftýn a v závěru i game. Když si u rozhodčího několikrát stěžovala a hlasitě mu nadávala, nazvala ho také zlodějem. Za to dostala pokutu 10 tisíc dolarů, následně čtyři tisíce za to, že ji varoval před nepovoleným koučováním, a zbývajících 3000 dolarů za zničení rakety.

Frustrovaná namyšlená matka roční dcerky tak finále s dvacetiletou Ósakaovou 2:6, 4:6. Za každé napomenutí sudímu hlasitě pod jeho rozhodcovskou stolicí nadávala. Výše pokuty nicméně nemusí slavnou americkou miliardářku pranic trápit. Za finále dostala šek na 1,85 milionu dolarů (skoro 41 milionů korun). Ósakaová si s první grandslamovou trofejí vydělala 3,8 milionu dolarů, tedy 84 milionů korun.Serena Williamsová úšklebkem reaguje na pokažený úder ve finále US Open… Autor: AP

Kdo finále sledoval, ten musel vidět, jak še začalo v první sadě, kdy americká hysterická hvězda Serena obdržela od rozhodčího Carlose Ramose varování, že přijímá nepovolené rady od trenéra. „Žádný koučink jsem nedostávala, v životě jsem nikdy nepodváděla,“ bránila se Serena.

Kdože to z těchto dvou tenisových hráček je asi ve svých projevech na kurtech laskavější – Ruska Šarapová, nebo Američanka Serena Williamsová…?

Její trenér Patrick Mouratoglou ovšem po zápase v rozhovoru pro ESPN přiznal, že se snažil s Williamsovou komunikovat, ale podle jeho mínění jej prý neviděla. A vymlouval se, že údajně každý hráč dostává během utkání pokyny.

Inu, svět se zbláznil; napřed byla vyhlášena fatva na spisovatele Rushdieho, poté hon na satirika Jana Böhmermanna, vrcholem byla pak smrt pro karikaturisty Charlie Hebdo; a co čeká kreslíře Marka Knighta, který prý zesměšnil Serenu Williamsovou, byť se svým „bouchnutím sazí“ ztrapnila sama…?

Když kulturistky berou doping: http://www.rukojmi.cz/clanky/3413-maly-exkurz-do-patologicke-nenavisti-vuci-ruskym-sportovcum-od-biatlonistu-pres-atlety-a-tenisty-az-po-hokejisty-za-vsim-hledej-doping-a-udajnou-brutalitu-soupere-v-duchu-hesla-my-nic-my-muzikanti

PS: Necelý týden po skandálním průběhu ženském finále na US Open se tenisový rozhodčí Carlos Ramos znovu objeví na umpiru. Mezinárodní federace ITF ho nominovala na semifinále Davisova poháru mezi Chorvatskem a USA v Zadaru. Do Ramose se během utkání ve Flushing Meadows několikrát ostře pustila domácí hvězda Serena Williamsová Portugalský sudí Američance v druhém setu udělil za koučování a později za rozmlácenou raketu varování a následně trestný fiftýn. Když se na něj hráčka obořila a nazvala ho lhářem a zlodějem, přišel i trestný game. Po zápase Williamsová prohlásila, že se stala obětí sexismu, protože v mužském utkání by podle ní sudí postupoval nijak.

Foto: Reuters…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *