Poštovní panáček či emisar, nebo jen ostuda ega Mirka Topolánka…?

11. Leden, 2009 – 22:53

Tak jsme se prý dočkali; český premiér Mirek Topolánek v roli posla dobrých zpráv „zabodoval“. Jeho kurýrské snahy neměly vyjít naprázdno a také jeho nemalým přičiněním měla dnes Ukrajina podepsat dohodu s Ruskem a Evropskou unií, aby umožnila monitorování průtoku plynu přes její území z Ruska do Evropy.

Ovšem monitorování průtočnosti zemního plynu je jedna věc a zvýšení sazby za jeho metry krychlové je věc druhá a mám dojem, že i zásadnější. Rozhodně to pro Kyjev nebude loňských dumpingových 179 USD za tisíc kubíků, což bylo ve srovnání se 450 USD dalších Evropanů zoufale málo.

A v tom je zřejmě velký problém pro prezidenta Medvěděva, který šokoval zřejmě i sebevědomého českého premiéra, když prohlásil, že oslavovaná a oběma stranami podepsaná smlouva je neplatná. Důvod? Prý rukou dopsaná poznámka do smlouvy s novými ukrajinskými požadavky, Ruskem neschválenými.

Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova jsou v doplnění „lživá tvrzení“, v nichž se konstatuje, že Ukrajina neodebírala plyn, který jí nebyl určen. Možná dobrá finta, jak se zbavit svých dluhů, ale na Medvěděva s Lavrovem si nepřišli… Zatím.

Podle českého premiéra Mirka Topolánka nemá ukrajinská deklarace na dohodu žádný vliv. „Naše odpovědnost nalezením dohody skončila. Obstrukce při naplňování dohody jdou zcela na vrub signatářů,“ řekl Topolánek pro Právo a umyl si tím ruce, jako další alibista zvaný Ponský Pilát.

Přes Ukrajinu obvykle putuje do Evropy 80 procent ruského plynu, který kryje asi 20 procent evropské spotřeby. Jeho zastavení zle trápí zejména nové členské státy evropské sedmadvacítky…

Důležitý je fakt, který naši blogeři přehlédli, když zbytečně kritizovali Rusko, protože to nebylo Rusko, kdo tyto dodávky zemního plynu zastavil jako první, ale „kohoutky“ byly napřed uzavřeny na území Ukrajiny směrem na Západ.

Princip byl jednoduchý, velmi lapidárně řečeno: Export plynu z Ukrajiny na Západ byl zastaven, zatímco jeho import z Ruska na Ukrajinu šel do ukrajinských podniků a zásobníků, bratru za pár stovek milionů dolarů.

Je to Ukrajina a ne Rusko, kdo neplní své povinnosti tranzitní země a je to Ukrajina, kdo si bere Evropu a Rusko za rukojmí své hospodářské situace. Takže, kdo napsal, že Rusko je nespolehlivý, šlendriánský a lotrovský gangster, zase šlápl do vlastního exkrementu…

Jak ale po návratu z Kyjeva premiér Topolánek uvedl, tak nemá mandát a právní subjektivitu k tomu, aby odpovídal za to, zda-li plyn poteče nebo ne. To je podle něho bilaterární problém Ukrajiny a Ruska, jestli si vyřeší otázky plateb, dluhů, zásobníků, amortizace potrubí atp.

Takže Topolánek v televizním rozhovoru několikrát na konkrétní otázku odpověděl asi takto: „Doufám, že ode mě neočekáváte, že vám na toto odpovím…“ Řekl též, že garantuje pouze nastarovaný dialog ohledně monitorovací komise a zahájení jednání dvou zemí, které navíc nejsou členy EU.

Tedy, jak několikrát zdůraznil v poměrné dlouhém, avšak ve zcela sebestředném rozhovoru, zvládl politckou stránku problému, nikoli obchodní, a ještě se pochlubil, že je jen málo politiků na světě, jimž věnuje premiér Putin přes pět hodin svého času, z čehož jasně vyplynulo, co pro českého předsedu vlády bylo při těchto jednáních prioritní.

Ovšem ani oněch slavných pět a půl hodiny s Putinem nemělo svůj pařičný důraz a věrohodnost. Svých pět minut slávy si tak Mirek dlouho neužil. Vlastně přece jen…

Připomněl mi svoji návštěvu v Paříži, když si před kamerami podával obligátně ruku s prezidentem Sarkozym, který vzápětí poté odcházel.

Náš Mirek se však ještě pár chvil vyžíval sám na výsluní svých pěti minut slávy, kdy vydatně mával do kamer a objektivů, zatímco hlava Francie už byla málem v prezidentském paláci…

Dělá to vše náš pan premiér opravdu pro evropskou politiku či spíš pro svoje nadržené ego…? Možná i ve slabých okamžicích pro oba případy najednou…? Je víc premiér nebo snad šéf předsednictví Rady EU?

Asi to druhé, alespoň podle jeho prohlášení:

„České předsednictví najelo s takovou dynamikou, že takový problém, jako je rekonstrukce vlády ztratil, i díky mé chybě, že jsem to tak odkládal, důležitost,“ řekl.

Takže se už nekoná sebereflexe zkormouceného předsedy ODS po jejím ostudném propadáku v krajských a senátních volbách.

„Čo bolo, to bolo, terasky som šéfem Evropy!“ říká si zřejmě a srdceryvné jeho proslovy o změnách ve vládě jsou ty tam.

Česko? Až za půl roky. Teď ho zajímá Evropa! A potom, že jsme neztratili nic ze své dávné suverenity…

Brzy ji, jak patrně rozhodne ruský prezident, zase nabudeme! Jen aby nebyla také předsednická zahrádka v pr…., jak by mohla znít parafráze na slova, co říkal jeden náčelník stanice v Hrabalových Ostře sledovaných vlacích…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *