pracovní text o opoziční smlouvě z roku 1998…

9. Září, 2017 – 11:39

Proč vadí ODS koaliční smlouva hnutí Ano s ČSSD, když občanští demokraté před 20 lety podepsali právě se socialisty tzv. opoziční smlouvu v zastoupení tehdejších předsedů ODS a ČSSD Václava Klause a Miloše Zemana…

Tak se po rekordním období Česka bez vlády s důvěrou nabízí šance; koaliční smlouva mezi hnutím ANO a ČSSD by měla být podepsána v úterý 10. července 2018, stejně jako dohoda s KSČM o tolerování vlády. Vyslovení důvěry má Poslanecká sněmovna projednat ve středu.

„Já předpokládám, že tu koaliční smlouvu s ČSSD podepíšeme v úterý. Podpisy poslanců již máme za hnutí i ČSSD a také předpokládám, že s KSČM bychom měli podepsat nějakou tu dohodu, která je jiného charakteru než s ČSSD,“ oznámil premiér. Dohoda s KSČM, která má umožnit vznik menšinové vlády, je podle něj volná. „Není tam žádný závazek, u všech zákonů stejně hlasovat,“ uvedl.

Zmiňovaná úmluva, později pejorativně pojmenovaná jako „toleranční patent“, byla uzavřena v Praze 9. července 1998; za ČSSD smlouvu podepsal její předseda Miloš Zeman, za ODS její předseda Václav Klaus.

Naděje umírá předposlední, poslední umírá člověk; kabinet ANO a ČSSD by byl menšinový, dohromady má ve dvousetčlenné dolní komoře jen 93 hlasů. Díky hlasům 15 komunistických poslanců by ale měl ve Sněmovně většinu. Menšinový kabinet ANO a sociálních demokratů by tak docílil ve dvousetčlenné sněmovně podpory až 108 poslanců.

Počítejme; vedení KSČM o toleranci kabinetu rozhodlo v souvislosti s tím, že vláda přislíbila splnění všech jejich sedmi programových priorit. Patří k nim trvalý růst minimální mzdy a důchodů, zdanění církevních restitucí, ochrana přírodních zdrojů a nezvyšování spoluúčasti pacientů.

V rozhovoru pro Parlamentní Listy jsem svoji opodstatněnou přízeň Andreji Babišovi vyjádřil svojí odpovědí na otázky: Zda získá vláda důvěru, se uvidí až v červenci; je viníkem Andrej Babiš? Nebo ostatní strany, které odmítaly jít do koalice? Či potíže vyplynuly z nastalé situace, jaká se vyvrbila po volbách?Co k tom u Babiš: https://youtu.be/IcO7UhR0GLUBabiš poslal fízla? Zajímavost ze včerejší demonstrace

Platí druhá varianta. Babiš přece zemi dovedl do čela EU – nejnižší počet nezaměstnaných, nejvyšší ekonomický růst, migrace se nám vyhýbá právě díky rozhodnosti Babiše, který svolal Bezpečnostní radu kvůli případně našim vojákům na hranicích… Naši mladí hrdinové, z nichž polovina užívá drogy a alkohol, si troufají, přestože na svoji petici proti Babišovi těžko seženou 1,5 milionu podpisů, tedy tolik, co měl loni premiér v demisi hlasů svých voličů. Nebylo k tomu ještě náhodou přes 50 tisíc těch preferenčních hlasů?

K protestům se Babiš vyjádřil při návštěvě Královéhradeckého kraje. „Pro mě je podstatné, že nás volilo 1,5 milionu lidí,“ řekl. V říjnových volbách do Sněmovny volilo hnutí ANO 29,64 procenta lidí. Copak je organizátor partičky křiklounů, pan Minář, také duchem ochablý, když neví základní fakta?

Tak si připomeňme, v jakém stresu a chudobě si naši nebozí a sociálně vyloučení demonstranti v Česku žijí; míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %, je tedy nejnižší v Evropě, a počet volných pracovních míst překonal hranici 250 tisíc. Na jednoho nezaměstnaného takto připadá zhruba v průměru jedno volné pracovní místo, produktivita práce se zvýšila o 2,7 procenta. Česko má tak nejstabilnější ekonomiku v Evropské unii.

Vyplývá to z letošního výzkumu, který každoročně hodnotí stabilitu a zdraví ekonomik na základě dvaceti ukazatelů ve čtyřech hlavních oblastech: rozpočtová udržitelnost, konkurenceschopnost, zaměstnanost a produktivita a zahraniční dluh. Podle skupiny expertů z Institute for Economics and Peace je Česká republika rovněž šestou nejbezpečnější zemí na světě… http://www.rukojmi.cz/clanky/6455-radovan-krejcir-zdenek-bakala-a-kradeze-vojska-usa-ve-svete-opilci-proti-babisovi-spisovatel-rozetnul-dnesni-cesko-i-svetVýsledek obrázku pro olser foto klaus opoziční smlouva

Proč tedy dnes vadí ODS koaliční smlouva hnutí Ano s ČSSD, když právě občanští demokraté před 20 lety podepsali právě se socialisty tzv. opoziční smlouvu…? Je to přece už rovných 20 let, kdy se našlo řešení, když podepsali tehdejší předsedové ODS a ČSSD Václav Klaus a Miloš Zeman Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, pro níž se vžilo označení „opoziční smlouva“.

Vítězem tehdejších voleb se ziskem 74 mandátů se stala ČSSD, následovaná občanskými demokraty, kteří měli 63 křesel. Ve Sněmovně zasedlo i 24 komunistických poslanců, 20 lidovců a 19 zástupců Unie svobody. Nabízelo se přitom hned několik variant možných koalic. ČSSD byla s lidovci a Unií svobody schopna dát dohromady pohodlnou většinu 113 hlasů, ODS se stejnými partnery 102 hlasů. Kvůli animozitě menších stran vůči Zemanovi s Klausem k dohodě nedošlo.Miloš Zeman (vlevo) a Václav Klaus na tiskové konferenci k opoziční smlouvě

Miloš Zeman (vlevo) a Václav Klaus na tiskové konferenci k opoziční smlouvě… FOTO: Dorian Hanuš, Právo

Oba ústřední aktéři tak poněkud překvapivě přišli s řešením spolupráce dvou nejsilnějších stran, které formálně zaštítila právě desetibodová opoziční smlouva. ODS se zavázala, že bude respektovat právo ČSSD coby vítěze voleb sestavit vládu a její poslanci se na znamení respektu tohoto faktu nezúčastní hlasování o vyslovení důvěry.

Zopakujme si, jak tomu bylo, když tzv. opoziční smlouva byla podepsána v Praze 9. července 1998 v pěti vyhotoveních. Jedním z bodů smlouvy bylo rovněž konzultování způsobu řešení zahraničně-politických a vnitropolitických otázek před jejich projednáváním v Parlamentu ČR, s přednostním zřetelem na stabilitu, prosperitu a postavení České republiky ve světě…Podpis opoziční smlouvy. Vlevo předseda ČSSD Miloš Zeman s šéfem ODS Václavem Klausem

Zeman s šéfem ODS Václavem Klausem. Zeman s šéfem ODS Václavem Klausem… FOTO: Judita Thomová-Mauerová, ČTK

Za ČSSD smlouvu podepsal její předseda Miloš Zeman, Za ODS její předseda Václav Klaus. “Smlouva o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice uzavřená mezi ČSSD ODS” bylo označením spolupráce obou stran po předčasných volbách v roce 1998.

Smlouva umožnila fungování Zemanovy menšinové vlády po celé funkční období 1998-2002. Tato úmluva byla doplněna tolerančním patentem z 26. 1. 2000, který umožnil přijetí státního rozpočtu a změnu volebního systému do Poslanecké sněmovny. https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/jak-si-zeman-s-klausem-rozdelili-cesko_1710090800_zloVýsledek obrázku pro olser foto zeman

V našem rozhovoru mi v roce 2012 tehdy ještě kandidát na prezidenta Miloš Zeman rovněž řekl, že je nutné mluvit o dvou opozičních smlouvách. A o tom, že tu první, kdy měla koalice v roce 1996 jen 99 hlasů, inicioval tehdejší prezident Václav Havel; Miloš Zeman dostal křeslo předsedy Poslanecké sněmovny, Václav Klaus byl premiérem ČSFR.

„Ti, kteří byli havlovci, tak v tomto prvním případě mlčeli, ale když byla podepsána druhá opoziční smlouva, tak ji vehementně kritizovali. Byli to především ti, kterým tato opoziční smlouva vzala možnost podílet se na nějaké koalici, slepenci. Představme si, že od roku 1918 byli Lidovci v každé vládě, včetně Národní fronty, a najednou ve vládě nebyli, což jim přišlo líto. Přitom šlo o úplně stejné smlouvy… Jen já jsem byl premiérem a Václav Klaus předsedou Poslanecké sněmovny…“ usmál se Zeman…Související obrázek

Dokument s názvem Opoziční smlouva odstartoval spolupráci mezi ODS a ČSSD. Dost často lidé říkají, že samotná opoziční smlouva zajistila stabilitu země a pomohla vyvést zemi z krize. Proč by třetí opoziční smlouva musela být nutně špatné řešení. Jen by se sepsala další Smlouva o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice uzavřená mezi ANO a ČSSD…

Jak to bylo, politická pohádko? https://www.novinky.cz/domaci/476846-pred-20-lety-uzavrely-cssd-a-ods-pakt-ktery-zmenil-politiku.html

A moc by se nemusel v zásadě měnit ani obsah preambule té předcházející, níž se pravilo:

„Výše jmenované strany, u vědomí hrozby politické nestability a v zájmu zachování základních demokratických principů, vědomy si odpovědnosti dané jim voliči, vědomy si odpovědnosti za zajištění dlouhodobé politické stability v České republice a za pokračování ekonomické a společenské transformace započaté v listopadu 1989, a vědomy si dále odpovědnosti za postavení České republiky ve světě, uzavřely mezi sebou tuto smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice.

Tato smlouva upravovala procedurální otázky vztahu smluvních stran; jmenované strany se zavázaly, že budou respektovat právo té z těchto stran, která zvítězila ve volbách, sestavit vládu České republiky, a vyjádří tento respekt neúčastí poslanců druhé strany při hlasování o důvěře vládě…“Výsledek obrázku pro foto KLAUS TOPOLÁNEK fiala

Takto by přesně nová opoziční smlouva kopírovala současný stav, byť víc v dezolátním stavu, než ten v roce 1998. Vzhledem k povolebnímu rozložení sil tenkrát zvolili její signatáři nestandardní, nicméně funkční řešení, jak nastalou situaci vyřešit.

Smlouva v preambuli deklarovala vůli smluvních stran vytvořit v České republice „stabilní politické prostředí“ a dát vztahu mezi nimi pevný procedurální rámec. Strany se v rámci opoziční smlouvy zavázaly k plnění zásadních bodů, jejichž sestavení by se dnes nemuselo vůbec měnit; holt, vzpomínky na minulost:

  • respektovat právo vítězné strany sestavit vládu a formalizovaly postup pro realizaci tohoto respektu  (opuštěním poslaneckých lavic při hlasování o důvěře)
  • respektovat právo poražené strany být vládě opozicí
  • respektovat právo opoziční strany obsadit místa předsedů obou komor Parlamentu ČR
  • respektovat právo opoziční strany na obsazení míst vedoucích kontrolních orgánů, ve smlouvě      jmenovaných
  • nevyvolat v průběhu volebního období PS hlasování o nedůvěře vládě ani takové hlasování nepodpořit
  • předložit takový návrh Ústavy a souvisejících zákonů, které by posílily význam výsledků soutěže      politických stran
  • konzultovat způsob řešení zahraničně-politických a vnitropolitických otázek před jejich      projednáváním v Parlamentu ČR, s přednostním zřetelem na stabilitu, prosperitu a postavení České republiky ve světě
  • neúčastnit se jednání a dohod s třetími stranami, vedoucími k oslabení pozic dle opoziční smlouvy

„Zapomíná se na to, že první opoziční smlouva byla podepsána v roce 1996. Já jsem u toho seděl a tahal jsem za jiný konec provazu než o dva roky později,“ opakuji někdejší slova Václava Klause, předsedy Poslanecké sněmovny. „Tehdejší koalice získala ve volbách 99 mandátů a o pár místností vedle jsme s Milošem Zemanem uzavírali opoziční smlouvu za přítomnosti Václava Havla, který ji fakticky nadiktoval…. Nechápu, jak na to někdo pozapomněl už v roce 1998 a zapomíná na to do dneška, diví se Klaus.Výsledek obrázku pro olser foto klaus opoziční smlouva

„Rozdíl byl jenom jediný. V roce 1996 byla tato opoziční smlouva dělána se souhlasem a z iniciativy prezidenta a ve druhém případě to vzniklo za zády prezidenta. Jinak v tom nebyl žádný jiný rozdíl. Dehonestace té druhé chvíle a zamlčování té první je také takovou smutnou historií….“ Dodal.

Lze si vzít poučení z ne tak dávné politické historie Česka, kdy to začalo „tolerančním patentem“, jenž vznikl de facto v důsledku zvrhlého „sarajevského atentátu“ na Václava Klause? (Jako přes kopírák stejně vymyšlená kauza Babišovo Čapí hnízdo…) Je tedy třetí opoziční smlouva zvaná toleranční patent utopie? Nesmysl, byť by vznikla třeba mezi hnutím ANO a ODS…? Poučme se z historie, která nebyla v žádném případě víc hysterická než ta současná… Sarajevský atentát na Václava Klause…

Inu, lidské bytosti jsou všechny stejné nádoby hříšné; když opomenu přání – čím hůř, tím líp, vaše neštěstí, naše peníze, máme i pořekadlo, že na každou svini se už voda vaří… Osobně mám nejraději: Ut pueris placeas et declamatio fias – jen aby se zalíbil chlapcům a byl tématem řečnických cvičení. Ano, to je to pravé motto politiků ODS v čele s Fialou. Právě pro něho platí citát, jak ho kdysi posměšně o Alexandru Makedonském prohlásil Napoleon Bonaparte… Nepoučitelní socialisté; trvá syndrom z jejich zrady Miloše Zemana?

http://www.rukojmi.cz/clanky/4704-dienstbier-ml-se-zblaznil-napred-pozadoval-odvolani-prezidenta-klause-pote-dvakrat-prezidenta-republiky-milose-zeman-dnes-pro-udajnou-anexi-krymu-dle-clanku-66-nasi-ustavy-cr

http://www.rukojmi.cz/clanky/2642-kdyby-lezl-prezident-zeman-do-zadku-usa-kalousci-by-aplaudovali-jeho-statotvornosti-a-hrdinstvi-leti-li-vsak-na-proruskou-konferenci-dialog-civilizaci-na-rhodos-je-to-vlastizrada-a-mel-by-abdikovat-jelikoz-utraci-statni-penize

Za ruku podanou Zemanem Kimovi – impeachment, tentýž pozdrav Obamovi dojme Schapira k slzám…

Vojenská přehlídka v Moskvě projevem síly, aneb Evropa jako základna NATO z armád 30 zemí?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *