Brzy budeme polykat na sucho; nevěříme totiž, že nám dojde sladká voda, třeba jen za 24 hodin jí přes 246 090 000 litrů unikne z poškozeného potrubí. Válka pro vodu? Blbost? Ovšem, už jste někdy zkoušeli zahnat žízeň ropou…?

22. Květen, 2018 – 23:50

Sucho je v Česku rok od roku stále větší. Proč? Žijeme si v blahobytné nevědomosti. Jen v záchodech se u nás loni spláchlo za 24 hodin cca 214 570 350 litrů sladké vody, přes 246 090 000 litrů jí zase uniklo z poškozeného potrubí…Válka pro vodu? Blbost… A už zkoušeli jste někdy zahnat žízeň ropou…?

Počet běženců v Evropě se blíží desítkám milionů, prý jich má být mnohem víc. Nejde však jen o ekonomickou bídu stěhujících se subsaharských nomádů, jde u nich totiž hlavně o sebezáchranný instinkt – prchají za vodou…Související obrázek

Konec s nalháváním o pouhém vnitřním rozkladu hospodářských systémů Afriky; novodobé stěhování národů z Blízkého východu a Afriky spočívá čím víc v suchu a mizení pitné vody. Jednou vypukne boj pudu sebezáchovy o vodu mezi lidmi pro svoje děti a vnoučata se zbraní v ruce.

Bratr nepozná bratra, když oba budou chtít vodu pro své vlastní potomky. Nevěříte? Žijeme přece v největším blahobytu, jaký kdy byl, sladkou vodou splachujeme záchod a ještě nedávno jsme si v Evropě mysleli, že je to přece pouze jen voda, a že to tak bude už navždy. Tragický omyl. Žasnu, jak zhýčkaná jsme generace. Rozlišujeme kvalitu vody z kohoutku a balenou.

Výzkumníci z americké organizace United States Census Bureau (USCB) spočítali, že k 1. lednu 2018 by mělo být na Zemi dohromady 7 444 443 881 lidí. Vládní organizace to uvedla ve zprávě na svých webových stránkách. Detailní statistiky ukazují, že ve srovnání s 1. lednem roku 2017 naroste počet obyvatel planety o 78,5 milionů. http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/211152-jak-se-zmeni-v-roce-2018-pocet-obyvatel-zeme-vedci-spocitali-kolik-lidi-oslavi-novy-rok/

Foto: Reuters…

Kdo by to řekl, že když voda pokrývá 71 procent zemského povrchu, že by měly být zhruba za patnáct dvacet roků skoro tři a půl miliardy obyvatel zeměkoule bez přístupu k její pitné podobě. Té jsou totiž z oněch dvou vodních třetin pouhá tři procenta. Přitom už více než miliarda lidí v padesáti zemích světa trpí nedostatkem vody. Světová zdravotnická organizace: Tři miliardy tři sta tisíc lidí ve 127 zemích světa se každoročně nakazí chorobami, jejichž příčinou je znečištěná voda…

Světové zásoby pitné vody jsou však jasně dané a konečné. Představují méně než milion kilometrů krychlových, což údajně není dostatečná zásoba ani pro dnešní světovou populaci. Uvážíme-li, že ročně přibývá asi sto milionů lidí, je to vážný problém. Řešením by mohlo být izraelské odsolování mořské vody či voda z ledovců. Kdyby se prý ale někdo rozhodl toto množství pitné vody vyrobit z vody slané, musel by na to vynaložit prostředky asi pětadvacetkrát větší, než je hodnota zlata vytěženého na celém světě… Přibude do Mrtvého moře ročně 650 milionů metrů krychlových vody?

Největší pohromou je stále se šířící poušť. Jedenáct států by proto nyní postup písečné hrozby chtělo zastavit. Plánují vysadit pás lesa o šířce 15 kilometrů a délce 7775 kilometrů, který by procházel státy Burkina Faso, Džibutsko, Eritrea, Etiopie, Mali, Mauritánie, Niger, Nigérie, Senegal, Súdán a Čad. Skládat by se měl ze stromů, které se adaptovaly k životu v tamních podmínkách. Lesní pás má především zpomalit erozi půdy způsobenou ostrými pouštními větry typu blízkovýchodního chamsinu.

Afrghánské město Paktia leží na hranici mezi Afghánistánem a Pákistánem. Místní komunity mají k dispozici 43 nových studní, 151 latrín a 13 chráněných přírodních pramenů. Přístup k pitné vodě se tak zlepšil pro více než 36 000 lidí, ale co zbylé miliony? Žízeň zde proto dál brutálně zabíjí. Ani si u nás neuvědomujeme skutečné potíže s vodou. Stačí otočit kohoutkem a voda teče. A naprosto hygienická.

Je benzín důležitější než voda? Auto může jezdit dokonce i na přepálený rostlinný olej z fritézy. Čím ale nahradíme pitnou vodu? Jakým způsobem uspokojit denní potřebu populace, když voda nebude? Dnes spotřebují ti nejšťastnější v průměru deset litrů denně na osobu… Výsledek obrázku pro olser foto poušť

Jako potenciálně nejohroženější oblasti se uvádí části Afriky, střední Asie, Indii, Pákistán, Bangladéš, Čínu, Karibik či jihoamerickou oblast kolem And. Zhoršení životních podmínek v těchto regionech by podle odhadů mohlo uvést do pohybu až 500 milionů lidí, což se nyní s řízenou invazí běženců pozvolna naplňuje..

Sibyla asi něco vážného přehlédla. O vodě v jejích proroctvích ani zmínka. Zřejmě ani věštkyně nevěřily, že voda bude někdy bezkonkurenční kšeft a nejdražší komodita světa. Mezinárodní měnový fond informuje, že už poskytl půjčky na privatizaci vodních zdrojů dvanácti zemím světa. Nejvíc v Africe, kde ročně zemře pět milionů lidí pro akutní nedostatek pitné vody, z toho přes milion dětí.

„Lodičkování“ po Nilu…

Zatímco v Evropě, resp. v Česku se to záplavami jen hemžilo, hrozba problémů naopak s nedostatkem sladké vody visí jako černý mrak nad Afrikou; uvedl to právě britský list The Times, podle něhož by mohl ozbrojeným konfliktem skončit spor o vodu z druhé nejdelší řeky na světě – Nilu, jenž je v severovýchodní Africe hlavním zdrojem vody na více než 6500 kilometrech svého toku. Egypt by bez něj byl sotva obyvatelnou pouští, podobně by na tom byl Súdán a další.

Když se dostavil Asuán….

Nil zavlažuje zemi, pohání vodní elektrárny, zejména tu Asuánskou, která zrušila smrticí povodně ještě z dob faraonů. Pět dnů a pět nocí jsem měl možnost se s Nilem seznamovat. Z Luxoru až do Asuánu. Je zdrojem pitné vody – pro Egypt téměř výlučně a v Súdánu ze tří čtvrtin. Obě země tvrdí, že mají na vodu z Nilu historická práva, žádná z nich ale nemá pod kontrolou její zdroje.

V době, kdy podle OSN ročně připraví závadná voda a špatné hygienické podmínky o život skoro dva miliony dětí po celém světě. Žádné čističky vody za peníze EU, máme desítky různých druhy balených vod. A nyní ryze české varování; pokud nepřijdou souvislejší srážky, které by nádrže znovu naplnily, tak v červenci by nemusela být Vltava sjízdná kvůli úseku Hněvkovice – Kořensko, kde by byla nedostatečná plavební hloubka.Související obrázek

Šedesát osm kilometrů na Vltavě, dvacet tři na Otavě a sedm kilometrů na Lužnici – tak daleko sahá voda přehrady Orlík od její hráze. Přesněji řečeno – sahala. Dnes se hladina naší nejznámější umělé nádrže propadla o osm až dvanáct metrů a místy připomíná polovyschlý kaňon. Proč? Autor: David Malík

Poslední deštivé dny se však výrazně neprojevily ani na moravských řekách, hladiny se zvedly jen mírně, a to jen na některých tocích. Povodí Moravy stále eviduje na deseti z 200 měřicích stanic hranici sucha. Vláda v demisi se proto rozhodla, že si sucho zaslouží nejméně stejnou pozornost jako povodně.

Chce to zákon, který zavede stupně ohrožení suchem, analogicky jako je tomu u záplav. A lidé se podle nich budou muset chovat. Jenom aby nebylo pozdě, stačí se podívat na statistiku průměrné denní hodnoty spotřeby pitné vody na osobu při různých činnostech v pražských domácnostech.

Průměrná denní spotřeba pitné a užitkové vody na jednoho Čecha činila nedávno cca 150 až 200 litrů. Průměrné složení denní spotřeby: 46 litrů se vypustí při splachování toalety (6 litrů jedno spláchnutí), 44 litrů je zapotřebí na koupání a sprchování (jednorázové sprchování spotřebuje přibližně 30–50 litrů, koupání 150–180 litrů, 17 litrů vynaložíme na praní prádla, 11 litrů na zalévání zahrady, 9 litry musíme umýt nádobí, stejné množství pitné vody spotřebuje naše péče o tělo, 3 litry odebere vaření i pití a přes 10 litrů zbude na mytí a čistění auta plus ostatní činnosti.

Kapajícím kohoutkem denně proteče až 17 litrů vody… Z těch více než sto padesáti litrů sladké vody se dá nejmíň polovina nahradit užitkovou recyklací odsolenou vodou. Ale teď si tato statistická čísla podělme tím, že se o tyto hraniční dávky budeme muset dělit třeba s běženci. Už ne o práci a bydlo, ale o vodu, byť dnes je průměrná denní spotřeba pitné vody na osobu v roce 2017 byla v Praze 109 litrů (v ostatních regionech ČR je spotřeba vody na osobu a den nižší).Výsledek obrázku pro foto olser voda

V záchodech se v Česku spláchlo za 24 hodin 214 570 350 litrů vody. Přes 246 090 000 litrů jí uniklo z poškozeného potrubí… Nevěříte těmto údajům? Snadná pomoc stačí si spočítat, kolikrát denně sami spláchnete vodou na WC… Je vedro, jazyk se “lepí na vestu” a dehydratovaná těla strádají… Chtělo by to pivo!

Kolik vody zlikvidujeme za 24 hodin: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/voda/tyden-vody-kolik-pitne-vody-protece-ceskem-za-24-hodin-zbytecne_1706210800_cib

Český statistický úřad: Česká republika zaujímá v konzumaci alkoholu čtvrtou pozici za Lucemburskem, Irskem a Portugalskem. Průměrný Čech podle statistik ročně vypije deset a půl litru čistého alkoholu. Úměrně narůstající spotřebě se zvyšuje i počet Čechů závislých na alkoholu, kterých je v současné době přes  350 tisíc.

Na následky nadměrné konzumace alkoholu zemře ročně v České republice pět tisíc lidí a dalších osm tisíc jich onemocní. Podle údajů statistiků vypije každý Čech včetně kojenců 170 litrů piva, 19 litrů vína a navrch ještě více než deset litrů tvrdého alkoholu. Jak dojde voda, nebude co pít ani v hospodách. Který ze sládků si dovede představit pivo bez kvalitní vody…? Utopie.

V 200gramovém řízku nebo hamburgeru z hovězího masa se skrývá až 2400 litrů virtuální vody. Kdo zaleje šťavnatý hovězí steak dvěma půllitry piva, také zvýší spotřebu virtuální vody. „Na jeden litr piva je totiž potřeba až osm litrů vody,“ potvrzuje sládek Únětického pivovaru Jan Lumbert.

Domácí spotřeba zůstala 143 litrů piva na hlavu. Ačkoliv spotřeba zůstala stejná, o 200 tisíc hektolitrů se zvýšilo celkové množství vypitého piva na 16,4 milionu hektolitrů. Svaz to vysvětluje rostoucím počtem obyvatel Česka. Podle Českého statistického úřadu loni přibylo v ČR zhruba 25 tisíc lidí.Výsledek obrázku pro foto pivo

Dalším faktorem byl pozitivní vývoj cestovního ruchu. „V roce 2016 přijelo do České republiky o 2,2 milionu turistů více než v roce předcházejícím, přičemž turisté u nás loni vypili 785 tisíc hektolitrů piva. Vyjádřeno v procentech to značí 19procentní nárůst,“ řekl předseda představenstva Českého svazu František Šámal.

A pak je zde voda, která se používá na krmení zvířat, zalévání rostlin nebo třeba barvení látek. V průměru jí denně spotřebuje jeden člověk až 4 a půl tisíce litrů. Spotřeba virtuální vody začíná už ráno. Na jeden šálek kávy je potřeba podle propočtů organizace Rozvojovka 140 litrů vody. Včetně té, kterou se kávovník zalévá. Na kilogram hovězího masa je potřeba až 15 tisíc litrů vody. „Krávy se totiž krmí sójou nebo kukuřicí, tedy rostlinami, které potřebují hodně vláhy,“ říká Tereza Čajková ze společnosti Glopolis.

„Když pomineme vodu dešťovou, která je potřeba na to, aby nám vyrostly suroviny, tedy ječmen a chmel, tak je to voda, která se spotřebuje při výrobě sladu při jeho čištění a máčení a především voda varní, která se mísí se surovinami,“ vysvětluje sládek, na co všechno se voda, která není ve sklenici piva vidět, používá. V neposlední řadě je voda i při udržování čistoty v celém průběhu výroby a celé to končí vyplachováním sklenice, než se do ní pivo začne čepovat.

Nejvíce vody je potřeba v zemědělství. Na něj připadá 70 procent spotřeby sladké vody na světě. Používá se hlavně na zavlažování polí. Třeba i na ta bavlníková. Právě bavlník je jednou z nejžíznivějších rostlin. Látky, které se z něj vyrobí, je ale potřeba i barvit, a tedy použít další vodu. S jedním bavlněným tričkem si tak oblékáme skoro 3 tisíce litrů vody, s džíny asi 8 tisíc litrů.

„V textilním průmyslu se používá té vody více. Je to například v operacích, kdy se textilie barví,“ namítá Jiří Česala z Asociace textilního oděvního a kožedělného průmyslu, že vypočítat přesnou vodní stopu je obtížné.. .https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/voda/tyden-vody-predstavu-virtualni-vodu-na-salek-kavy-je-ji-treba-140-litru_1706230630_samVýsledek obrázku pro olser foto GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ

Vykašleme se nyní na podvodné žvásty environmentalistů o oteplování planety a řekněme si základní fakta, která může znát každý, aniž by byl klimatolog. Lidský faktor (emise z tepelných elektráren, těžby surovinových zdrojů, provoz automobilů aj.) je totiž při vlivu na životní prostředí a vznik ozónové díry docela zanedbatelný. Jakýpak byl asi v dobře třetihor či čtvrtohor na Zemi průmysl, kolik tepelných elektráren…?

Proč si málokdo (ne)chce uvědomit, že humbuk kolem oxidu uhličitého, jenž prý způsobuje největší skleníkový efekt a zvyšování teplot, je nesmysl, vzhledem k jeho zanedbatelném obsahu 0,039 objemových procent v ovzduší. Lidstvo může svou činností přibližně za deset procent oxidu uhličitého, zbylých devadesát procent tzv. skleníkových plynů je z přírodních zdrojů.

Takže poměr mezi industriálním chováním lidstva a účinky přírody je asi padesátkrát vyšší na straně moří, oceánů i lesů, pralesů, bažin a rašelinišť včetně třeba rýžových polí, které všechny „vydechují“ mimo jiné i vodní páry.

Čtěte zde: http://www.rukojmi.cz/

Inu, za vším tedy nehledej ženu, ani industriální chování lidstva, ale vodu; už proto nemám při pohledu na statisíce běženců tísnících se za ostnatými dráty Evropy tak velké obavy z jejich TBC, eboly, cholery či HIV nebo lepry, bojím se spíš jiné katastrofy, že všem nám najednou dojde pitná voda a nastane soudný den, jako pro dva izraelské vojáky, zapomenuté v Sinajské poušti po jedné z válek.

Dva týdny nic než sluneční žár, rozpálený písek a žízeň jako náklaďák trámů. A jeden vzdychne: „Mít tak kanystr vody…“ A druhý sice polkne, ale ne z prahnutí po svlažení svých rtů, nýbrž jako správný byznysmen jen hlesne na pokraji svých sil: „Jo, to by byla paráda, dovedeš si představit ten kšeft…?“

Foto: ČTK

Snímky z Izraele, Vietnamu, Egypta, Maroka, Tuniska a Jihoafrické republiky Břetislav Olšer (11)

Máte-li lupénku, spěchejte k Mrtvému moři, než se vám moře vypaří…

Prší, prší, jen se leje aneb Chčije a chčije; situace je výtečná…

Jsme zhýčkaná generace; kdo z nás by pil vodu z Gangy, plné mrtvol?

Budeme se zabíjet pro sklenici pitné vody…?

Voda je pro život absolutně nezbytná, promiňte, lidé bez domovů…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *