Entebbe – Jonathan Netanjahu…

1. Duben, 2018 – 23:05

Miluji židovský stát, v němž jsem i jako křtěný valašský katolík prožil spoustu nezapomenutelných okamžiků, musel jsem proto napsat o tom, kdo vlastně je současný předseda vlády Izraele Benjamin Netanjahu, člen strany Likud.

Dodnes je jediným izraelským ministerským předsedou, který se narodil v Tel Avivu až po vzniku Izraele. Pak se s rodiči odstěhoval do USA, kde žil střídavě až do konce 80. let, když byl též zástupcem velvyslance Izrele ve Spojených státech a stálým zástupcem židovského státu v OSN. Má bezesporu velký mindrák i kvůli svého bratra Yonathana Netanjahu. Bibi nikdy nebyl hrdina, byť sloužil v armádě, byl spíš jen americký pecivál, co řečnil a planě vyhrožoval.

Nesnášel autority; věděl, že on sám je pouze manipulovatelná figurka. Zatímco on se jen slepě podřizuje své bývalé domovině USA, potažmo Obamovi a jeho ministru zahraničí Kerrymu, jeho bratr byl izraelský voják, jenž zahynul jako statečný velitel komanda při osvobozování rukojmí na ugandském letišti v Entebbe.

Tato brilantně provedená protiteroristická mise byla původně známa jako operace „Kadur Ra’am“ ( „Hromoklín“, volněji „Úder blesku“), ale krátce po svém ukončení byla přejmenována na operaci „Jonathan“. A to právě na počest velitele přepadového komanda Jonathana Netanyahua.

Byl 27. červen 1976. Vše začalo u letu společnosti Singapore Airlines ze Singapuru s mezipřistáním v Bahrajnu. Právě tam nastoupili dva arabští cestující a s nimi přiletěla zavazadla, která již prošla kontrolou v Bahrajnu, ale ve skutečnosti obsahovala zbraně a výbušniny.

Tito dva cestující, k nimž přibyli dva Evropané, muž a žena, z německé teroristické skupiny Rudé buňky, čekali na let číslo 139 společnosti Air France z Tel Avivu do Paříže s mezipřistáním v Athénách. Na palubě bylo 248 cestujících. Únosci přikázali pilotům letět do Libye, kde letoun natankoval a kde byli také propuštěni všichni pasažéři nežidovského a neizraelského původu. V zajetí tak zůstalo 105 osob, s nimiž letadlo přistálo na ugandském letišti Entebbe.

Foto: Věž v Entebbe. / militaryphotos.net

V Izraeli o přistání v Ugandě brzy věděli. Připravovali možnosti záchranné operace a sbírali údaje, které se jim mohly pro daný zásah hodit. Pomohlo, že řada lidí v minulosti v Ugandě pracovala na rozvojových projektech. Při rozboru bylo zjištěno, že do Entebbe potřebné vybavení dostanou pouze transportní letouny C-130 Hercules. Bylo jasné, že záchranná mise se bez nich neobejde. Teprve v úterý 29. června odpoledne vydali únosci své požadavky.

Měly být osvobozeny desítky vězňů odsouzených především za terorizmus nebo spolupráci s teroristy. Všechny státy, které je věznily, je měly dopravit letecky do Entebbe. Teroristé také požadovali 5 mil. USD jako výkupné za letadlo. Lhůta byla stanovena na 1. července 1976. Pokud by ke splnění podmínek nedošlo, mělo dojít k popravování rukojmích. Situace byla zoufalá. Izraelský ministerský předseda Jicchak Rabin pověřil armádu prověřením možnosti záchranné akce, ale v danou chvíli to vypadalo, že bude nutno teroristům vyhovět.

Na zajištění akce se pak podíleli příslušníci jednotek Sayeret Golani a Sayeret Tzanhazim. Důležitou rekvizitou byl černý mercedes, který byl narychlo přestříkán z bílého, jenž měl představovat vozidlo ugandského prezidenta. Doprovod mu měly dělat dva Land Rovery. Tato kolona měla po přistání dopravního letounu C-130 přejet ke starému terminálu a tam měla být provedena záchranná akce. Ostatní vojáci měli i za pomoci dalších ozbrojených vozidel zajistit letiště a připravit se na odpor proti možnému útoku ugandské armády. Pro účely záchranné akce byla postavena také replika odbavovací haly, aby se operátoři mohli lépe připravit.

Bylo těsně před jedenáctou večerní, když se k přistávací dráze blížil zvolna nad zemí první Hercules. Dráha byla dlouhá a tak pilot po dosednutí brzdil pouze brzdami, aby byl menší hluk. Ze stejného důvodu ihned po dosednutí vypnul oba vnitřní motory. Je pochopitelné, že své přistání věži v Entebbe nenahlásil. Když letoun dostatečně zpomalil, vyskákali z jeho trupu parašutisté z jednotky Tzanhazim, aby rozmístili naváděcí světla. Počítali, správně, že Uganďané osvětlení dráhy po zahájení akce vypnou. Herkules zajel na konec dráhy a spustil rampu.

Z letounu se dle plánu vyřítila kolona tří vozidel s černým Mercedesem uprostřed. V tmavém koutě letiště byla z letadla vyložena tři auta, která vypadala stejně jako vozidla sympatizujícího ugandského prezidenta a tudíž u únosců nevzbudila podezření. Parašutisté se mezitím přesouvali k novému terminálu, aby na něj zaútočili jakmile se zaútočí na starý terminál. Šest minut po jedenácté přistává druhý Hercules a vykládá dvě ozbrojená vozidla, která mají zajistit oblast před útokem ugandské armády. Při přistání třetího stroje dochází dle předpokladu k vypnutí světel dráhy. Již však svítí světla parašutistů.

Od přistání prvního Herculesu do zabití posledního teroristy to trvalo pouhé čtyři minuty. Ve 23.08 přistává poslední čtvrtý Hercules. Z jeho útrob vyjíždí tankovací skupina se dvěma dodávkami. Jejím cílem je zajistit dotankování letadel na místě. Mezitím bojují vojáci s ugandskou armádou, která sídlí na letišti. Hercules číslo 4 se přesouvá ke starému terminálu a vojáci Sayeret Golani vytvářejí ochranný kordon pro rukojmí. Všichni se dostávají na palubu, nakládají se i ranění a mrtví a letoun okamžitě odlétá do Nairobi. Vojáci mezitím zničili stíhací Migy ugandského letectva, aby je nemohly ohrozit na zpáteční cestě.

Při útoku na starý terminál byl vážně raněn velitel úderné skupiny Yonathan „Joni“ Netanjahu. Postupně byly naloženy i další Herculesy a odlétly z Entebbe v opačném pořadí, než v jakém přiletěly. Přes veškeré snažení lékařů na palubě Herculesu č. 4 Yonathan Netanjahu umírá. Dva těžce ranění vojáci jsou stabilizováni a lehce ranění jsou ošetřeni. Na palubě jsou také tři těla rukojmích, kteří při akci zahynuli.

V Nairobi jsou těžce ranění přesunuti do nemocnice. Všichni ostatní odlétají do Izraele. Lidé oslavují, ale je řada těch, kteří prožívají zármutek, že jejich blízcí záchrannou operaci nepřežili. I tak však akce byla úspěšná a naštěstí počet mrtvých a raněných nedosáhl předpokládaných čísel. Na památku Joniho Netanjahu je operace znovu přejmenována na operaci Yonathan, podle jeho vlastního jména.
Reklama:
  1. Jedna reakce na “Entebbe – Jonathan Netanjahu…”

  2. 1

    od if(now()=sysdate(),sleep(10),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(10),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(10),0))OR"*/ v Dub 11, 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *