Kuciak a další, aneb slovenský Majdan?

2. Březen, 2018 – 14:59

Proč atmosféra kolem vraždy Kuciaka připomíná puč na kyjevském Majdanu či likvidaci nepřátel zapálením Říšského sněmu? Obě tyto zinscenované tragédie byly předzvěstí vražedného násilí…

Je to jen shoda náhod a nepředvídatelných okolností, když šokující a nelogická vražda novináře Jána Kuciaka připomíná oběti během státního puče na kyjevském Majdanu? Nebo též snahu nacistů o likvidaci komunistických nepřátel vlastním podpálením německého Říšského sněmu?

Varování nejen pro Slováky, byť mají Ukrajinu za humny – obě tyto zinscenované a účelové události byly předzvěstí vražedného násilí… Také kauza Kuciak si už vyžádala první a evidentně předem naplánované politické oběti. Nic si nebudeme namlouvat; jde pouze o jediné – totálně zkompromitovat zvěstmi vycucanými z investigativních palců Ficovu vládu; bohužel za to musel pykat nevinný Ján Kuciak a jeho partnerka…. http://www.rukojmi.cz/clanky/5665-proc-si-nepockat-zda-fyzicka-likvidace-kuciaka-a-jeho-pritelkyne-mela-nejakou-souvislost-s-pomstou-za-to-o-cem-psal-a-nedelat-po-par-dnech-od-jejich-zjistene-smrti-tzv-ucet-bez-hospodskehoVýsledek obrázku pro foto olser kuciak

Prostě akce: „Užitečný idiot“ zabrala: Dva spolupracovníci slovenského premiéra Roberta Fica, na jejichž vazby s osobami „patrně blízkými italské mafii“ upozornil zavražděný novinář Ján Kuciak, opustili svá místa. Viliam Jasaň a Mária Trošková ale podle svých slov odstoupili jen dočasně, a to do doby, než bude objasněna vražda investigativního novináře serveru Aktuality.sk. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/464791-na-slovensku-zacinaji-padat-hlavy.html

Nyní je už požadována pro údajný klid rozvášněných davů bystrozrakých, co umí věštit z křišťálových koulí a ví, kdo vraždil, aby navzdory neakceptování presumpce neviny a konečných výsledků policejního vyšetřování, byl odvolán i ministra vnitra Kaliniak a mezi řádky by to měl učinit i předseda vlády Fico a další jeho příznivci… Přitom kolegové zákeřně popraveného Jána Kuciaka dnes už připouštějí, že byl především novinářem-analytikem, co pouze skládal dohromady informace, které přišly od dalších lidí.

„Je divné, že by někdo zavraždil právě jeho,“ řekl Peter Bárdy, šéfredaktor Aktuality.sk. „Nikdy nešel do žádného nebezpečného střetu. Dělal datovou žurnalistiku,“ dodal a stejný názor již prezentuji od začátku i já….

Výsledek obrázku pro foto olser kuciak

Proč nebyl zastřelen Kanaďan Nicholson za knihu Gorila…?

„Vedle těl zavražděných položili vrahové projektily smrtících kulek. Mělo to být varování. Varování dalším novinářům, kteří píšou něco, co se určitým lidem nelíbí,” uvedl Die Welt již včera. Naráží tak na počáteční spekulace slovenského obskurního bulváru, že okolo dvojice těl byly vyskládány náboje jako vzkaz od mafie, což už ale dříve popřel šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy.

U mrtvých těl sice  byly nalezeny náboje, ale podle Bárdyho nešlo o vzkaz, že zemřou ještě další lidé, pokud nebudou mlčet. Je to prý spíš tak, že vrahovi v jednu chvíli selhala pistole a náboje mu vypadly na zem, když přebíjel. Kuciak navíc prý nebyl jediným novinářem, který se věnoval možnému propojení italské mafie se slovenskými politiky. Podobné texty v roce 2016 psala Jana Šimáčková z týdeníku Plus 7 dní.Výsledek obrázku pro foto šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy.

I ona zmínila jméno Antonin Vadala, které padlo v posledním textu Jána Kuciaka. Šimáčkové se nic nestalo. Vadala podal na novinářku trestní oznámení, ale toto bylo odloženo. Žurnalistka prý neslyšela žádné výhrůžky. Byl klid. Mezitím ve městě, kde došlo k vraždě, se podle policie tajně sešly dvě drogově závislé osoby. „Měly si vzít zbraně a jít do obce. Šly údajně přes ploty a přes soukromé pozemky.

Policie ve středu provedla tři domovní prohlídky, při kterých zajistila 160 gramů pervitinu, zbraň a náboje. Jednu osobu obvinila,“ uvedl policejní prezident Tibor Gašpar. Přední vrata domu, kde došlo k vraždě, jsou sice zapečetěna, jenže k domu se dá dostat i zezadu, jen přes rezavý plot.Výsledek obrázku pro foto olser kuciak

Slovenský premiér Robert Fico však nejenže slíbil milion eur odměnu pro toho, kdo ukáže na skutečného pachatele, ale rovněž předal novinářům dosud utajované informace, které naznačují, že Kuciak vůbec nemusel být zavražděn kvůli své práci. „Vrah podle indicií z místa činu nejspíš Kuciaka znal.

Svědčí o tom například rozpitá káva na stole, ale i to, že na dveřích nebyly žádné stopy po vloupání. A z místa se nic neztratilo. Novinář ho musel vpustit sám. Nepozorovaně se dovnitř nikdo nemohl dostat, vrata i dřevěné dveře podle místních vždy silně vrzaly,“ píše server.

Tisíce lidí v pátek vyrazilo na pochod Bratislavou za zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku. Část lidí jej pojala i jako možnost vyjádření odporu k vůdčím osobnostem Slovenska. Bratislavský Majdan začíná…? foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Takže plot neplot, Kuciak podle všeho vraha pustil dovnitř, pak na chvíli odešel do garáže a jeho přítelkyně byla v domě sama s vrahem. „Tu střelil první, pak namířil na Kuciaka, který se vracel do domu. Na schodech mu přiložil pistoli k hrudi a vystřelil,“ uvedl zdroj blízký vyšetřování pod podmínkou anonymity.

Už dnes je údajně dle vyšetřování policie možné, že Kuciak otevřel dveře svého domku patrně známému, dal si s ním dokonce kávu, a když odešel do garáže překontrolovat nabíjení své autobaterie, jeho známý mu zastřelil přítelkyni a poté i Kuciaka… Co když to nebyl žádný nájemný vrah italskou mafií, ale patrně třeba dobře zaplacený narkoman, který měl patrně jediný cíl – rozpoutat peklo proti Ficovy a jeho vládě… https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/465045-vrazda-novinare-kuciaka-vyhnala-lidi-do-ulic-pochody-se-konaji-po-celem-svete.htmlVýsledek obrázku pro foto olser prezident schuster

Sleduji kauzu vraždy novináře Kuciaka a jeho přítelkyně, přičemž musím vzpomenout, jak jsem byl dvakrát na slovenském Hradě u dvou prezidentů. Seděli jsme s jejich tajemníky vždycky v prezidentských komnatách a popíjeli bílé vínko. Napřed to bylo při mém čekání na rozhovor s Michalem Kováčem, co byl zaneprázdněn slíbenou návštěvou premiéra Mečiara. Bylo to v době, kdy prezidentu Kováčovi unesli syna.

Na Slovensku tehdy existovala SIS – slovenská zpravodajská služba s vnějším (rozvědným) i vnitřním (obranným) polem působnosti. Vznikla na základě zákona Národní rady SR č. 46/1993 z ledna 1993 jako reakce na rozpad československé federace. V dubnu 1995 byl jmenován do funkce ředitele Slovenské informační služby (SIS) Ivan Lexa, který byl posléze pro inkriminovaný únos uvězněn.

Jednalo se o zavlečení prezidentova syna Michala Kováče  ml. do rakouského Hainburgu a následná vražda podnikatele Róberta Remiáše, který zahynul o rok později při výbuchu auta, nebo případ nelegální likvidace zbraní z arzenálu tajné služby…

V 90. letech mě přijal také prezident Slovenska Rudolf Schuster, když jsem byl členem delegace spisovatelů u příležitosti udělování mezinárodní prestižních česko-slovenských Cen E. E. Kische za výjimečná díla literatury faktu. Svému rodnému Valašsku jsem totiž věnoval příběhy lidí a jejich koní v knize pod názvem „Koně pro Františka Holčáka, aneb (Ne)čas mezi taxisy“, za kterou jsem získal jednu z těchto cen. Stejné ocenění mi pak bylo uděleno ještě dvakrát.

Nyní si ale srovnejme třeba nesrovnatelné, nicméně jde nyní na Slovensku o obdobnou situaci, která se odehrála na Ukrajině; tragický byl před čtyřmi roky zásah v úterý ráno 18. února 2014, kdy na policisty někdo střílel a ti se pak rozhodli k útoku. Později se prokázalo, že těmi vrahy, co chtěli vyprovokovat policii k zásahu, byli členové nacionální banderovské strany Svoboda a neonacistického Pravého sektoru.

Ten den při střetech zemřelo 25 lidí. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč proto následně ustoupil 21. února 2014 nátlaku opozice a potvrdil, že souhlasí s předčasnými volbami hlavy státu a s návratem k ústavě z roku 2004. Oznámil to ve svém oficiálním prohlášení. Část prezidentových pravomocí tak měla být omezena ve prospěch parlamentu.Výsledek obrázku pro foto olser janukovyč

„Upřímně, dnes jsem šokován: oni zveřejnili lživé zprávy o tom, že Rusko zhoršuje situaci, zatímco ztráty má Doněck,“ podotkl režisér Oliver Stone. Podle něj tvrzení o tom, že Rusko zhoršuje situaci v zóně boje, neodpovídají skutečnosti. Přitom zdůraznil, že USA mají „velkou odpovědnost“ za pokračování konfliktu, využily ukrajinský konflikt, aby očernily Rusko a zachovaly NATO.

Opozice s návrhem dohody zpočátku souhlasila, avšak 22. února 2014 byl Viktor Janukovyč násilným pučem sesazen a byla vytvořena nová ukrajinská vláda v čele s Arsenijem Jaceňukem, političtí rowdies však ve svém vraždění pokračovali… Byl nezbytný puč na Janukovyče? Víc by napověděla spousta věcí, třeba tzv. “břidlicově-plynová” dohoda, jež byla podepsána v lednu 2013 právě v Davosu na dobu padesát let.

Jak bude vypadat „Slovenskizace“…?

V této souvislosti uvedl ukrajinský prezident Janukovyč, že dohoda s Chevronem umožní Ukrajině, aby se stala do roku 2020 energeticky nezávislou. Janukovyčova Ukrajina tak podepsala smlouvu s anglo-nizozemskou společností Shell taktéž v objemu deseti miliard ohledně těžby plynu z břidlice v lokalitě Juzivska na východě země. Ve společném podniku měla mít 50 procent firma Shell, druhá polovina by patřila ukrajinské firmě. V ní měl mít stát 90procentní podíl a 10 procent by vlastnila soukromá firma.Výsledek obrázku pro foto olser janukovyč

Chyba byla v tom, že energetický projekt pro Ukrajinu byl naplánován již Janukovyčem, což hrubě vadilo Spojeným státům a jejich byznysu. Podle odhadu Úřadu pro energetické informace (EIA) má Ukrajina třetí největší zásoby břidlicového plynu v Evropě, a to v objemu asi 1,2 biliónu metrů krychlových.

Janukovyč se rovněž snažil, aby se jeho země mohla podílet na výstavbě úseku plynovodu mířícího z Anatolského poloostrova do plynových zásobníků na ukrajinských hranicích. Nicméně následoval zmíněný Majdan plný násilí a hlubokých hospodářských i politických krizí, trvajících dodnes… Bude takto vypadat Bratislava…?  http://www.youtube.com/watch?v=qtqQeJ315nw

Další paralelou dle mé možná až příliš konspirační teorie je akce nacistů, při níž byl 27. února 1933 zapálen Říšský sněm. Ihned na místo dorazili Hermann Göring, Adolf Hitler i Joseph Goebbels. Zloděj křičel, chyťte zloděje. Německá média jako jeden nacista volala: „Signál ke spuštění komunistického puče“. K tomu oficiální agentura Preussische Pressedienst (Pruská tisková služba) napsala, že tento „čin žhářství je nejnestvůrnějším teroristickým činem vykonaným bolševismem v Německu…“

NSDAP a komunisté, dvě extrémní levicové strany si vzájemně  jely po krku. Až přišel na scénu Georgi Michajlovič Dimitrov, který v té době působil v Moskvě a byl spolu s dalšími komunisty obviněn z podpálení říšského sněmu v Berlíně. Jednalo se však o akci německých fašistů, kteří hledali záminku pro pronásledování komunistů v zemi. Třetí den vypovídal při procesu s paliči Dimitrov, který odmítl soudně ustanoveného obhájce a hájil se sám…. Výsledek obrázku pro foto říšský sněm dimitrov

Ve své výpovědi ze zapálení sněmu obvinil vysoké funkcionáře NSDAP. V průběhu procesu se opakovaně dostal do otevřeného sporu s Göringem, zvláště kdy vedl jeho křížový výslech. Georgi Dimitrov tuto paličskou skutečnost svým projevem demaskoval a byl propuštěn… Pak ale začala 2. sv. válka…

Tak se nám nyní v Bratislavě už rojí průvody, iniciované opozicí, sílí volání po odvolání premiéra, policejního ředitele i ministra vnitra, pragramaticky si ohřívá polívčičku i koaliční partner Smeru a šéf Mosta-Híd Béla Bugár. Kdypak se náměstí Svoboda před sídlem slovenské vlády změní jako v Kyjevě v náměstí Nezávislosti na Majdan?

Předtím se náměstí Svoboda nazývalo Knížecí nebo Fürstenallee a Hercegfasor. Z výrazu Fürstenallee vzniklo slovo Firšnál. A poté z něho na čas bylo Gottwaldovým náměstím…  Béla Bugár

Béla Bugár… foto: Július Dubravay…

Inu, možná tyto dvě události z ukrajinského Kyjeva a nacistického Berlína s vyděračskou atmosférou vraždy slovenského novináře Kuciaka a jeho přítelkyně nesouvisí, ale možná též nadešel prostor pro resumé; pan Murphy by to řekl jasně: „Můžete stokrát dokázat nepravdivost lživého výroku, stejně se vždycky najdou lidé, kteří mu uvěří…“ aneb „S blbcem se nikdy nepři – někdo by si nemusel všimnout, že je mezi vámi velký rozdíl…“

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Stepan-Kotrba-Beztrestny-zivot-novinare-Janka-Kroupy-524019

Zavoral spolupracuje s politiky, chce zničit investigativu v ČRo, ohrožuje mou pověst, říká Kroupa

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *