Soud s Babišem před čtyřmi roky…

16. Únor, 2018 – 9:08

Jeden z bývalých příslušníků komunistické tajné policie Július Šuman popřel, že by v 80. letech získal nynějšího českého ministra financí Andreje Babiše ke spolupráci se Státní bezpečností (StB) jako agenta.

Další svědek a bývalý příslušník StB František Hákač, který měl být Babišovým styčným důstojníkem, si prý nic nepamatuje, protože má kvůli mozkové příhodě výpadky paměti.

Jako další svědek byl též před lety bývalý důstojník StB Andrej Kuľha.“Po analýze skutečností jsem vyhodnotil, že nejde o vědomou spolupráci (Babiše s StB) a spis jsem odložil do archivu,” prohlásil Kuľha. K Babišovu svazku se u StB dostal v roce 1987, tedy pět let poté, co se nynější miliardář slovenského původu údajně stal spolupracovníkem StB. Kuľha u soudu také potvrdil, že Babišův svazek byl veden chaoticky a že v něm chyběly dokumenty.

Zpochybnil rovněž okolnosti, za jakých byl Babiš údajně ke spolupráci s StB získán. “Verbování se má uskutečnit v konspiračním bytě, v Babišově případě to byla údajně vinárna,” řekl Kuľha, jenž zpochybnil své předchůdce, kteří si vymysleli gogolovské mrtvé duše, včetně agenta Bureše, jen aby měli aktivitu, čárku a prémie.

U okresního soudu v Bratislavě vypovídali v kauze Babiš dva bývalí důstojníci StB – František Hakáč a Július Šuman. Hakáč tvrdil, že je po dvou mozkových příhodách, takže si na Babiše nepamatuje. Zároveň si téměř na den přesně vzpomněl, kdy pracoval v StB, co přesně tam dělal a proč odtud odešel. Zároveň odmítal, aby jeho podpisy na dokumentech o Babišovi přezkoumal grafolog.

Čím byl nedůvěryhodný Šuman? Šuman měl Babiše v roce 1982 získat na spolupráci s StB a tvrdil, že dokument o zverbování Babiše podepsal na příkaz svého nadřízeného Rastislava Mátraye.Výsledek obrázku pro foto Mátray Šuman

Rastislav Mátray. V době, kdy se měl údajně setkat a agentem Burešem, působil v StB jako vedoucí starší referent specialista v hodnosti nadporučíka., Foto: Jiří Salik Sláma… MAFRA

Ovšem ouha; Mátray už nežije, takže Šumanova slova o “nátlaku” je potřeba brát s rezervou. Šuman také tvrdil, že Mátray na něho “tlačil” jen v případě Babiše. Proč by to ale dělal? Čím byl tehdy neznámý Babiš pro StB tak důležitý, že ho “musela” papírově evidovat jako svého agenta?

Ze svědectví Hakáče a Šumana vyplývá, že buď lhali v minulosti – to znamená, že podváděli při evidencích a verbování agentů StB, což je však vzhledem na preciznost, s jakou tehdy pracovala tajná služba, málo pravděpodobné.Július Šuman. Řídící důstojník agenta Bureše. Příslušníkem StB byl od roku 1977, dotáhl to až k hodnosti majora. Dnes je mu 62 let, bydlí poblíž Bratislavy. Autor: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nebo lžou teď, když Babišovi svou selektivní pamětí (Hakáč – pozn. autora), nebo tzv. bezpečným alibi (Šuman o Mátrayovi, který už nežije) kryjí záda. I proto jsou najednou jako svědkové nedůvěryhodní. Více na http://zpravy.e15.cz/volby/volby-2017/stbaci-hrali-u-soudu-s-babisem-divadlo-rika-slovensky-novinar-1338553

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *