Premiér Tošovský – StB…

14. Únor, 2018 – 20:24

Bývalý dlouholetý šéf České národní banky a také předseda vlády z roku 1998 Josef Tošovský spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Vyplývá to z dobových dokumentů, které léta ležely jako nezpracované archiválie ve spisovnách ministerstva vnitra.

Tošovský se podle nich stal spolupracovníkem StB v říjnu 1986 z titulu své funkce, kdy pracoval jako poradce předsedy Státní banky československé (SBČS). Podle spisů se s StB stýkal minimálně dva roky.

„Součinnost s ním bude bez problémů. Má nezbytnou odbornou kvalifikaci, chápe význam této součinnosti pro SBČS a československou ekonomiku a má o tuto práci zájem. Důležité je, že tyto záležitosti vidí a chápe také ve správných stranicko-politických souvislostech,“ napsal o Tošovském jeho řídící důstojník Sojka.

Tošovský nyní žije ve Švýcarsku, kde šéfuje Institutu pro finanční stabilitu, což je součást světové Banky pro mezinárodní platby. O jeho spolupráci s StB se zatím nevědělo. Řada expertů se dosud vždy pozastavovala jen nad tím, jak mohl StB uniknout, když byl v roce 1989 vyslán do Londýna na post náměstka ředitele pobočky Živnostenské banky.

Tošovský neprošel „klasickým úředním řízením“, během kterého by spolupráci musel podepsat. Pro styk s StB ho předurčovala jeho funkce: jako poradce šéfa SBČS to měl „v popisu práce“. Proto se jeho jméno neobjevilo v seznamech spolupracovníků StB a proto se také může prokazovat čistým lustračním osvědčením.

Exprezident Václav Havel si myslel, že nejvyšší činitelé v bankovnictví a ve vládě, kteří se zabývají vývojem měny a podobnými věcmi. „Všude a vždycky mají obousměrné kontakty s ekonomickými rozvědkami. Divil bych se, kdyby tomu tak nebylo, speciálně ve státě komunistickém, kde je tak ohromná centrální moc… Velmi bych se divil, kdyby mi řekl, že žádné takové kontakty neměl,“ řekl Havel ve Washingtonu, kde končí svůj čtyřměsíční studijní pobyt ve Spojených státech… https://www.lidovky.cz/havel-nevim-zda-mi-tosovsky-rikal-o-stb-dyh-/zpravy-domov.aspx?c=A070302_100924_ln_domov_bat

 

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *