Budou peníze na pohřby vojáků z Afghánistánu?

20. Leden, 2018 – 22:54

Budou zavřeny Socha Svobody i ostrov Liberty Island, Rockefellerovo centrum v New Yorku i tři desítky amerických vojenských hřbitovů? A najdou se peníze na pohřby vojáků padlých v Afghánistánu?

Co se stane, když si američtí republikáni a demokraté čas od času dělají naschvály; viz fakt, že americký Senát se v polovině ledna 2018 navzdory horečným vyjednáváním nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu, která tak nyní nemá k dispozici peníze na financování běžného provozu.

To zřejmě povede k přechodnému uzavření části vládních úřadů, nezbytné vládní aktivity by ale měly dál fungovat. Republikáni a demokraté se za tento stav teď obviňují navzájem. Dohoda o dočasném rozpočtu neprošla Kongresem ani přesto, že obě jeho komory nyní ovládají republikáni.

Sněmovna reprezentantů by sice nové rozpočtové provizorium k financování vládních úřadů do 16. února schválila, v Senátu však opatření narazilo na odpor demokratů, jejichž hlasy republikáni potřebují. Federální vláda se tak úderem půlnoci washingtonského času (v 06:00 SEČ) ocitla bez peněz, a to v den, kdy prezident Donald Trump slaví rok od uvedení do úřadu.

V Senátu pokračovaly bouřlivé diskuse do pozdních nočních hodin, ani vyjednávání šéfa senátních demokratů Chucka Schumera a šéfa republikánské většiny Mitche McConnella za zavřenými dveřmi ale žádný průlom nepřineslo. Pro rozpočet nakonec ruku zvedlo jen 50 senátorů, přičemž pro jeho přijetí bylo třeba nejméně 60 hlasů. K demokratům se při hlasování přidali i čtyři republikánští senátoři.

(Dnes 45. prezident USA jen sklízí, co zaseli před lety jeho republikáni, aneb Jak se do lesa republikánsky volá, tak se z něho demokraticky ozývá; resumé – Trump je za sedmnáct, Obama bez dvou za dvacet…)

Naposledy podobná situace totiž nastala v říjnu 2013, kdy byla vláda taktéž bez peněz na financování běžného provozu; a to plných 16 dnů. Podobné rozpočtové krize v minulosti americké ekonomice žádnou větší trvalou újmu sice nezpůsobily, mohou ale vyvolat znepokojení na finančních trzích. Některé méně důležité úřady by zůstaly uzavřeny, na nucené neplacené dovolené by se ocitly statisíce vládních zaměstnanců.

Donald_Rumsfeld_Abdul_Aziz_al-Hakim

Donald Rumsfeld – vyslanec na Středním východě a obchodník s biologickými zbraněmi v jedné osobě… Foto: Reuters…

Do šoku ta situace dostala také americké veterány, kteří kvůli stejným potíží s financemi vlády USA v roce 2013 protestovali kvůli zavření tamních vojenských hřbitovů. Napřed republikáni dělali, že nepovolí státní rozpočet kvůli Obamově zdravotní reformě, jednalo se však jen o kamufláž a matení světa. Povolení či zamítnutí zdravotní reformy byla je záminka, jak přečkat čas, než Centrální banka FED vytiskne další stovky miliard dolarů, co ale budou jen zelené inflační, možná brzy skoro bezcenné papírky.

Zavřeno bylo proto ve dvaceti galerií a muzeí, otevřeno neměly ani některé zoologické zahrady. Ještě, že jsem vše v New Yorku viděl vše OK v dobách relativního klidu a míru. Uzavřeno bylo rovněž návštěvnické centrum washingtonského Kapitolu a dočasně i nejnavštěvovanější Socha Svobody i ostrov Liberty Island či Rockefellerovo centrum v New Yorku. Zavřeny zůstaly též tři desítky amerických vojenských hřbitovů mimo území USA; zavřeno bylo i všech čtyři sta amerických národních parků.Výsledek obrázku pro foto olser vojáci usa

Pohřeb

Proč nebyly v roce 2013 ani peníze ani na pohřby vojáků padlých v Afghánistánu…?

Na  platební neschopnost USA z roku 2013 nezapomenou ani pozůstalí pětice vojáků, kteří v tom čase zahynuli při bojích v afghánském Kandaháru a provincii Paktika. Rodiny padlých pěti hrdinů by jinak bez vydírání republikánů okamžitě dostaly 100 tisíc dolarů (asi 1,9 milionu korun) a stát by jim uhradil i všechny náklady na pohřeb. Teď si musely pomoci sami a mohly jen věřit, že jim to USA jednou vrátí…

A rodiče těch, kteří ještě žiliv afghánských horách nebo tam zásluhou svých politiků narukují, byli jistě nadšeni, že jejich synové mohou umírat za svoji vlast, co se o ně ale nepostará ani po smrti. Přitom Obama se zapřísahal, že poslední voják US Army odejde z Afghánistánu již loni.

A než se Kerry s Karzáím dohodli, zahynul další americký voják na východě Afghánistánu v provincii Paktika, kdy neznámý útočník oblečený v uniformě tamní armády začal střílet na americké vojáky.

Zděšení byli také američtí miliardáři, co se rychle zbavovali svých akcií, ale i prostí Američané, co zdarma brali do svých rukou pořádek v ulicích, parcích a jinde. Kvůli sporům v Kongresu o zákon o státních výdajích bylo už bez platů na milion státních zaměstnanců Spojených států. To však nebránilo dobrovolníkům, aby vzali sekačky, motorové pily a další náčiní a převzali péči o veřejné statky a sekají, uklízejí a dělají alespoň úklid.

Nečinnost ale znamenala především růst úrokových sazeb, pokles důvěry v ekonomiku a zpomalení hospodářského růstu. Jinak vždy klidná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová varovala, nechtěla mít potíže, jako její předchůdce Dominique Strauss-Kahn.

Ten, co myslel víc na sex, než na finance, že pokud Američané dluhový strop včas nezvýší, výsledkem by mohly být vážné škody nejen v americké ekonomice, ale mohly by převrátit i světové hospodářství naruby, což je její parketa. Před vážnými důsledky neschopnosti USA splácet své dluhy varovali též vedoucí představitelé tří předních světových bank.

Důsledky prý mohly být naprosto katastrofální, šlo by o velmi rychle se šířící smrtelná nemoc; neschopnost vlády USA splácet dluhy by snížila hodnotu amerických dluhopisů i dolaru a uvrhla by světovou ekonomiku do nové hospodářské recese, z níž se vlastně ani zatím nedostala.

Možná je, že to byl též další lišácký záměr, jak vyšachovat svého největšího věřitele, jímž je Čína, která má amerických stáních dluhopisů za tři biliony USD. Také raketový ekonomický růst této světové jedničky by američtí republikáni hodně zbrzdil, což jistě bude hodnoceno jako jejich hrdinství a oddanost Americe.

Problémy však byly citelné a týkaly se běžných občanů Spojených států. Třeba lidí, co mají diagnostikován vzácný typ rakoviny a žádají Národní zdravotní institut Spojených států (NIH) o povolení k alternativní léčbě pomocí nově vyvinutého léku, který je v současné době ve fázi klinického testování.

Uzavření státem financovaných podniků a úřadů by však celý proces schvalování výrazně protáhl. Pacientů žádajících institut o povolení k alternativní léčbě byly přes dvě stovky za týden a mnozí měly před sebou jenom dny života…

Navíc státní zaměstnanci bez práce a peněz nemohly splácet hypotéky, nájem a ostatní účty. Mnozí pak měli problémy také s obyčejným nákupem potravin.

Chyběly „žebračenky“, tedy potravinové lístky, jak eufemisticky řekl již prezident Bush ml., jde o potravinové známky, jako nástroj amerického programu boje s hladem, který potřebným pomáhá nakoupit potraviny, program oficiálně přejmenován na “doplňkovou výživovou asistenci”, aby ztratil stigma poukázek pro chudé, jichž za velkou louží přes devět procent.

Na neplacenou dovolenou muselo jít 97 procent lidí z NASA. Pro zaměstnance americké vesmírné agentury to byl smutný konec letních oslav 55 výročí založení. Další let na Měsíc se odložil. Bez práce bylo také 93 procent pracovníků Agentury pro ochranu životního prostředí. Setrvačností fungující státní správa si vybírala daň také na vojácích.

A to ještě začátkem roku 2013 mělo přitom americké ministerstvo financí na útratu 151 miliard dolarů. Nyní už to bylo jen 32 miliard. Vládě USA hrozil totální kolaps. Více finančních prostředků mělo přitom hned devět amerických firem, jak upozornil server Quarz.com. Třeba Obamovi půjčí…? Podle odhadů ekonomů investiční banky Goldman Sachs  stál “government shutdown”, čili částečné uzavření federálních úřadů, každý týden 8 miliard dolarů.

Společnost Hotovost, kterou disponuje
General Electric 88,86 miliardy dolarů
Microsoft 77,02 miliardy dolarů
Google 54,43 miliardy dolarů
Cisco 50,61 miliardy dolarů
Apple 42,61 miliardy dolarů
Oracle 39,10 miliardy dolarů
Ford 36,71 miliardy dolarů
Berkshire Hathaway 35,70 miliardy dolarů
Pfizer 33,71 miliardy dolarů
USA 31,98 miliardy dolarů
General Motors 27,02 miliardy dolarů
Johnson & Johnson 25,13 miliardy dolarů
Chevron 22,30 miliardy dolarů
Amgen 22,02 miliardy dolarů
Coca-Cola 19,21 miliardy dolarů

Zdroj: Ihned.cz – 2013

Inu, bez peněz do hospody nelez; praví staré české přísloví a stará židovská anekdota vypráví o tom, jak se potkali dva Židé a ten jeden říká tomu druhému: „Mohl bys mi půjčit sto šekelů? Bohužel, nemám u sebe ani šekel… A co doma? Doma? Děkuji za optání, všichni zdrávi…“ Jakoby mluvili o současné finanční situaci Trumpovy americké vlády…

Foto: Reuters (4)

http://www.rukojmi.cz/clanky/4874-zkrotly-donald-trump-kdysi-seladon-s-arogantnim-slovnikem-dnes-tokajici-tetrev-jenz-prohlasil-po-sve-navsteve-pekingu-ze-je-mu-cti-uznavat-politiku-jedne-ciny-kterou-uz-nebude-zpochybnovat

Rozprodá Čína americké státní dluhopisy a nechá padnout dolar…?

USA mají monopol na masakry, Rusko a Čína nesmí svým oponentům zkřivit ani vlásek na hlavě…

Všichni mohou zbrojit, jenom Čína ne, i když je nejbohatší…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *