Tragédie Brigády Golani – potomků elity z Entebbe

6. Leden, 2009 – 17:21

Nešťastná shoda okolností. Čtyři vojáci Izraelských obranných sil byli zabiti v pondělí večer chybným výstřelem izraelského tanku. K incidentu došlo okolo 18. hodiny.

Prvotní vyšetřování ukázalo, že velká skupina vojáků, která byla ostřelována minomety Hamasu, se během tvrdých bojů v Gaze ukryla v domě na okraji města Džabalíja. Krátce poté byl slyšet hlasitý výbuch a dům, v němž vojáci byli, začal padal.

I když vojáci zprvu měli za to, že budova mohla být zasažena bombami nebo protitankovou palbou Hamasu, šetření ukázalo, že výbuch byl způsoben nábojem z izraelského tanku.

Ranění dostali první pomoc na místě a byli sanitkami a vrtulníky převezeni. Krytí poskytovaly tanky, které zajistily, že se teroristé Hamasu drželi dál, dokud vojáci nebyli všichni převezení k ošetření.

Jeden ze zraněných byl identifikován jako velitel brigády Avi Peled. Byl lehce zraněn, ale odmítl se z místa vzdálit a namísto toho dohlížel na záchranné práce svých spolubojovníků, mezi nimiž byly i tři desítky zraněných.

Je to tragický paradox, že padli tu nejlepší z nejlepších. Brigáda Golani je skupina izraelské armádní pěchoty, která byla vytvořena 28. února 1948 z farmářů a nových imigrantů, při sloučení galilejské brigády Levoni s brigádou Karmeli.

Symbolem brigády je zelený olivovník s kořeny na žlutém podkladu. Zelená a žlutá barva symbolizují zelené kopce Galileje, místa jejího vzniku.

Olivovník byl vybrán, protože je znám pro své silné kořeny, které proniknou do země a pevně se v ní drží a symbolizují spjatost jednotky s dědictvím židovského státu. Žluté pozadí je o účasti brigády ve Válce za nezávislost na jihu země, kdy obsadila izraelské město Ejlat.

V roce 1976 byla Sajeret Golani poslána do Entebbe v Ugandě, kde zachránila 246 židovských rukojmích letu 139 společnosti Air France, který unesli přes Athény teroristé z OOP. Záchranná operace byla brilantní a úspěšná, ale zahynul při ni velitel operace Joni Netanjahu , bratr izraelského politika Benjamina Netanjahua.

Vojáci této brigády nosí hnědé barety. Hnědá barva je symbolem spojení brigády s půdou Erec Jisra’el. To je v ostrém kontrastu s jinými izraelskými pěchotními brigádami, které mají barety ve světlých barvách (purpurové, jasně zelené, červené).

Během své služby v izraelské armádě velel Golanské brigádě (Golani Brigade) Zohar Dvir, který se pak stal velitelem elitní izraelské protiteroristické jednotky Jamam, což byla zvláštní policejní jednotka.

Byla sestavena v roce 1974 jako pragmatické rozhodnutí po útoku muslimů na osadu Ma´alot, kde členové Demokratické fronty pro osvobození Palestiny zaútočili na školu a zabili 26 žáků a učitelů.

Mezi její nejpůsobivější úspěchy patří zabití 50 ozbrojených sebevražedných útočníků dříve, než se jim podařilo uskutečnit útok, zabití 129 hledaných teroristů, zatčení 550 hledaných teroristů.

„Zatímco mladí Češi se baví na diskotékách o autech, dívkách a penězích, mladí Izraelci sní v hospůdkách o tom, že se dostanou k Mossadu nebo alespoň mezi elitu Brigády Golani. Čím rizikovější vojenská služba, tím je o ni větší zájem. Na čtyři zájemce připadá jeden přijatý…“ říká hrdě Kurt Lanzer z Haify, člen první paradesantní jednotky v čerstvě založeném státu Izrael, jehož syn i dcera patřili k těm úspěšným.

V horní Galileji se severně od Haify jsem byl v Muzeu brigády Golani, které připomíná brigádu a její padlé v boji. Na tomto místě se také konají slavnostní ceremonie jednotky. Zde budou též vzpomínáni i padlí vojáci z Gazy, kde brigáda Golani posílila své kolegy ze stejného uskupení Givati…

Sajeret Golani patří mezi jednu z nejrespektovanější jednotek IOS s jedním z nejtěžších výcvikových režimů. Proslavili se pravidelnými pěšími pětidenními pochody přes celý Izrael. Pověstné jsou pěší prapory „Blesk“, „Gideon“, Ha-Boki´m ha-Roponim nebo průzlumný prapor „Egos“…

K těm nejlepším patří 95. průzkumná rota Sajeret „Létající tygr“; elitní jednotka brigády Golani, jejíž muži v Gaze zahynuli, tragickou souhrou náhod střelami svým kamarádů…

PS: Jedním ze zabitých je 19letý vojín Júsuf Moadi z Haify. Jeho pohřeb se koná dnes  v úterý 6.1. 2009 od 15 hodin v drúzské vesnici Jerka v Galileji. Byl příslušníkem 13. praporu brigády Golani.

Další padlým je lékař brigády Golani, major Dr. Dagan Wurtman, 32 let, ze samařského města Maale Michmas. Pohřeb se koná dnes od 15:30 na vojenském hřbitově na Herzlově hoře v Jeruzalémě.

Podrobnosti o pohřbu 27letého zástupce velitele roty, kapitána Jonatana Netanela z Kedumim, dosud nebyly oznámeny. Netanel studoval ješivu Merkaz HaRav, jejíž 8 studentů bylo v březnu zavražděno arabským teroristou. Ve studiích poté pokračoval 3 roky v předvojenské ješivě v Eli. Byl odveden k výsadkářům, oženil se s manželkou Cijonou a před třemi měsíci se jim narodila holčička. Netanelovi rodiče a rodina žijí v Jeruzalémě.

Posledním padlým je 21letý první seržant Nitai Stern z Jeruzaléma. Jeho pohřeb začíná v 13:30 na vojenském hřbitově na Herzlově hoře v Jeruzalémě, kde je pohřben také zavražděný premiér Izraele Jicchak Rabin a další významné osobnosti židovského národa…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *