Vyjádření velvyslanectví Izraele v Praze ke konfliktu v Gaze…

6. Leden, 2009 – 9:34

Za dva týdny izraelsko-hamasovského konfliktu bylo už napsán bezpočet prohlášení, vyjádření a analýz. V českých médiích je pravda jako obvykle porcována. Naskýtá se otázka, proč chodit ke kovaříčkovi, když je možné jít přímo ke kováři. A tím je v tomto ohledu izraelské velvyslanectví v Praze, jehož vyjádření je jednoznačné.

„Před třemi lety se Izrael jednostranně stáhl z pásma Gazy – odvolal své jednotky a vyklidil civilní osady. Palestinci v Gaze tak pozbyli důvod k podněcování nepřátelských akcí vůči sousedním izraelským městům a vesnicím.

V červnu 2007 hnutí Hamas, radikální islamistická organizace podporovaná Íránem, vypovědělo administrativu legitimně zvoleného prezidenta Palestinské autonomie Mahmúda Abbáse a zmocnilo se v Gaze vlády násilným převratem. Legitimní zastoupení Palestinské autonomie, Izrael a umírněné arabské země jeho vládu neuznávají.

Hamas a další radikální islamistické skupiny, jako je Islámský džihád, neustále odpalovaly rakety a minometné střely na města a vesnice poblíž hranic s pásmem Gazy. V posledních měsících se útoky stupňovaly – v jediném dnu dopadalo na území Izraele až 60 raket.

Přesto Izrael ve snaze zabránit humanitární krizi nezastavil dodávky potravin, léků, topné nafty a benzínu do pásma Gazy. Opakované varování Izraele, že takové útoky nebude tolerovat a zamezí jim i za cenu vojenského zásahu, bylo zbytečné. To vše předcházelo vojenské operaci Lité olovo.

Izraelskými cíly jsou velitelství Hamasu, výcvikové tábory, výrobny raket, odpalovací zařízení a tunely na hranici mezi Sinají a Gazou, které slouží k pašování zbraní a výbušnin.

Izrael v žádném případě nezaměřuje civilní obyvatelstvo, ale výše zmíněné cíle jsou Hamasem záměrně umísťovány do blízkosti civilních obydlí a Palestinci jsou tak zneužíváni jako živé štíty – jsou ve skutečnosti rukojmími Hamásu.

Židovský stát se zavázal, že zabrání humanitární krizi a udělá vše pro to, aby bylo co nejméně ublíženo civilistům. Samozřejmě bude i nadále usnadňovat práci mezinárodních a humanitárních organizací.

Izraelské jednání je v souladu s právem každého národa na sebeobranu tak, jak je ustanoveno v Chartě OSN a v mezinárodním právu. Izrael proto věří, že mezinárodní společenství bude mít pochopení pro pohnutky, které jej vedly k nesnadnému rozhodnutí o zahájení útoku na cíle Hamasu.

Mezinárodní podpora, jaké se Izraeli doposud dostalo, je pro nás velice podstatná. Například egyptský ministr zahraničí na tiskové konferenci v Káhiře dne 27. prosince řekl, že Egypt opakovaně varoval před eskalací situace a ten, kdo těchto výzev nedbal (tedy Hamás), by se měl zodpovídat a neobviňovat jiné.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás zase v Káhiře 28. prosince prohlásil, že Hamás mohl vojenskému zásahu předejít, kdyby neukončil příměří.

Navzdory současné vojenské operaci proti teroristickým základnám v Gaze je Izrael stále přesvědčen, že řešení konfliktu v podobě dvou států – židovského a palestinského – žijících vedle sebe v míru je jediné správné.

Před necelými dvěma týdny Izrael přivítal rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která podpořila bilaterální vyjednávání navazující na Annapolis a ve které Rada bezpečnosti přijala tři principy Kvartetu jako základ pro uznání a podporu jakékoliv palestinské vlády, která odmítne terorismus.

Oslabení Hamasu, který vystupuje proti annapoliskému procesu, by mohlo zesílit šance na vytvoření dvou států. Až současné nepřátelské akce v Gaze skončí, bude snad možné obnovit vyjednávání s prezidentem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem a konečně dosáhnout řešení, které bude důstojné pro obě strany.“

Zita Adamová, Head of Ambassador’s Office

Embassy of Israel, Badeniho 2, 170 06 Prague 7

A ještě něco z e-mailové pošty izraelského velvyslanectví v Praze:

Méně je známo, kolik raket a střel obecně dopadlo na izraelské území: v uplynulých letech se vyšplhalo číslo k obtížně představitelné hodnotě 8000 – slovy osm tisíc.

Jak by asi reagovala pražská vláda, kdyby existovala militantní sudetoněmecká organizace nesouhlasící s anulováním Mnichovské dohody 1938 a ze saského území vyslala během několika let do západočeského Krušnohoří na osm tisíc kaťuší?

Jistě, je to hloupý příklad, protože ve Spolkové republice ani jinde v civilizovaném světě by se něco obdobného stát nemohlo. To jen Izrael je vystaven tak absurdnímu a iracionálně motivovanému nebezpečí – a když se brání, je v rámci mediální choroby doby(politické korektnosti) označen za agresora.

A jenom pro lepší představu: raketovými útoky z Gazy je ohrožován milion izraelských obyvatel, což je 15 procent z celkové populace.

Egyptu se sice podařilo zprostředkovat mezi Hamasem a Izraelem příměří, to ale bylo teroristickým vedením Gazy jednostranně vypovězeno – a raketové útoky na Zemi Izrael pokračovaly.

Soustavně ohrožovaný židovský stát spustil v rámci legitimního práva na vlastní obranu operaci „Cast Lead“, jež měla v prvních dnech podobu pouze cílených leteckých operací. Hamas však v teroristickém úsilí nepolevil.

Na Izrael dopadlo dalších 417 raket a minometů, z toho 61 mimořádně nebezpečných raket „Grad Kaytusha“…

Co k tomu ještě dodat? Obvykle se říká: No comment! Přesto je třeba říct; konečně věcná slova, která nestojí poplivaná někde uprostřed hektické mely, jež se nazývá pravda…

Reklama:
 1. 19 reakce na “Vyjádření velvyslanectví Izraele v Praze ke konfliktu v Gaze…”

 2. Kéž by ten trefný příměr s odpalováním raket do našeho Krušnohoří otevřel i mnohým zdejším zaslepencům oči!

  od Vladislav Drahoš v Led 6, 2009

 3. Kéž by to byla pravda, ale moc v to nedoufám…

  od olser v Led 6, 2009

 4. Neexistuje někde něco jako petice kde by se dalo podepsat kdo sou hlasí či nesouhlasí s útokem / obranou ??

  nestálo by zato vytvořit takovouto stránku kde by svou pravdu napsali zástupci izraele a hamás a pak by lidi připisovali k jednotlivým svůj podpis aspon by každý viděl jak to je a ne jak si každý myslí že to je.

  od Krušina Jaroslav v Led 7, 2009

 5. Za normálních okolností by to bylo ideální. Ovšem Izrael ani žádná jiná civilizovaná země s teroristy nevyjednává, takže to vidím dosti černě. Pravda je pouze jedna; Hamas vystřelil na Izrael přes čtyři tisíce raket, teprve pak začal židovský stát po mnoha varováních útočit. Myslíte, že by si to nechal např. Brusel či Paříž nebo New York líbit, kdyby je někdo odstřeloval? A kdyby si někdo bral děti do náručí jako rukojmí a přitom střílel na protivníka z kalašnikova…?

  od obr v Led 7, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *