Gibbon…

27. Listopad, 2017 – 0:10

Mnozí lidé se domnívají, že současná Evropa kopíruje dějiny starého Říma. Nejprve rozkvět, pak rozežranost, hédonismus (názor, že lidé fakticky vyhledávají slast a pouze slast) a cynismus a nakonec pád.

Na internetu se šíří 20 bodů, které ukazují, jak skončil Řím a jak skončí prý i Evropa. Text napsal britský historik Edward Gibbon, autor knihy “ Úpadek a pád římské říše“, která vyšla v roce 1776. Zde jej nabízíme:

1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací.

2. Tradiční role otců jako živitelů rodiny je zpochybňována, množí se rozvrácené vztahy  a svobodně žijící matky bez otců

3. Senioři jsou zanedbávání. Lidé pečují o domácí mazlíčky více než o svoje staré rodiče.

4. Literatura a umění se stávají bezduchým. Vytváří se planá zábava za každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic  neříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy.

5. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována vysmívána  a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldnéři.

6. Lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci  a takzvané celebrity.

7. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně  vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože stát se o ně vždy nějak   postará.

8. Úroveň vzdělání rapidně klesá.

9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.

10. Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a  potraviny  a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí.

11. Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou tak  činí  Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá

12. Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí stále méně.

13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky, náhle  selhávají.

14. Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti zisku. Udělují se za  úplatky, a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu  vložený úplatek  několikanásobně vrátil.

15. Staletími předků prověřené hodnoty – jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zápal   pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány.

16. Šíří se cynismus.

17. Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a  poctivá práce.

18. Do země přichází velké množství  cizinců.

19. Politikové nadbíhají i lůze, která si vynucuje zábavu  a státní podpory   (chléb a hry).

20. Občané stále na všechno nadávají.

Inu, podobnost se současností třetího tisíciletí pouze náhodná…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *