Japonsko znovu řinčí zbraněmi a chce válku se Severní Koreou…?

20. Listopad, 2017 – 10:03

Válku bez diplomatických jednání upřednostňuje patologický válečník Trump, odpovědnost za zahájení války nechává na své japonském vazalovi, aby mohl tvrdit – já nic, já přece jen mírumilovný muzikant

Je zvláštní, že hned po návštěvě Trumpa v Japosku údajně jeho obyvatelé upřednostňují nátlakové řešení konfliktu se Severní Koreou před diplomacií. Vyplývá to z publikovaného průzkumu veřejného mínění, na který upozornil server Japan Times. Pro nátlakové řešení, jež může vyústit ve válečný konflikt s režimem Kim Čong-una, se vyslovilo 53,9 procenta oslovených respondentů.

Naopak diplomatické řešení napjatých vztahů mezi Pchjongjangem a Tokiem upřednostňuje 39,4 procenta Japonců oslovených v pátečním průzkumu. Ukázalo se tak, že občané země vycházejícího slunce dělají pod tlakem jen to, jak píská USA v čele s rozjetým vlečňákem Trumpem, a bezmocně se ztotožňují s dohodou premiéra Šinza Abeho s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o vyvinutí maximálního možného tlaku na severokorejský režim s cílem odradit ho od dalšího pokračování v jaderném a raketovém programu. Lídři obou zemí se na společném postupu dohodli 6. listopadu 2017 v Tokiu.

Naopak diplomatické řešení napjatých vztahů mezi Pchjongjangem a Tokiem údajně upřednostňuje 39,4 procenta Japonců oslovených v pátečním průzkumu. To, že se Japonci přiklánění k použití síly neznamená, že by neměli strach. Obavy z války přiznalo 52,8 procenta respondentů a velký strach projevilo 15,4 procenta Japonců. Naopak nebojácnost hlásí 21,1 procenta oslovených a k velkému odhodlání řešit konflikt silou se přihlásilo 5,6 procenta obyvatel země vycházejícího slunce.

Trumpova podmínka pro další jednání, aby KLDR zastavila jaderný program, ale zatím vyjednávání blokuje. Protože Kim Čong-un chápe jaderný arzenál jako pojistku proti svržení svého režimu. Hlavice, které je možné umístit na balistické střely, už navíc nejspíš má, nebo k nim má velmi blízko. Vypadá to, že USA prostřednictvím Trumpa chtějí nechat odpovědnost na vojenské zásahu na Japonsku…

Jak se dnes  projevuje pragmaticky vypočítavá politika USA vůči světu? Začalo do v Německu, Morgentauův plán mu původně po 60 milionech jeho vinou zabitých obyvatel planety zakazoval budování armády, což byla však jen kamufláž. Spojené státy však měly také svůj národní plán, své známé americké zájmy; vybudovat z Německa silnou mocnost, aby měly v Evropě na své straně silného partnera.

Proto investovali do SRN miliony, které však byly vázány na výhradní obchod s USA. Dnes patří armáda Německa mezi nejlépe vyzbrojené na světě. Známka typicky amerického pokrytectví. V Evropě bylo rozmístěno na více než stovce základen asi 60 000 amerických vojáků, více než 40 000 je jich je nyní v Německu.

Pokrytecký humbuk zvaný Morgentauův plán skončil dřív než začal a dnes se německá armáda, která vlastně neměla existovat, poprvé od druhé světové války zapojila v Afghánistánu do přímých bojových akci. Německé mělo v Afghánistánu po Spojených státech a Velké Británii třetí největší kontingent. V roce 2010 sloužilo v Afghánistánu 5350 německých vojáků. „Afghánistán je nejdůležitější zkušeností německých ozbrojených sil. Bylo to poprvé od druhé světové války, kdy byla německá armáda zapojená do skutečné bojové akce,“ říká generál ve výslužbě Harald Kujat, bývalý náčelník generálního štábu Bundeswehru (2000-2002) a bývalý předseda Vojenského výboru NATO (2002-2005).

Obdobný záměr měly Spojené státy rovněž s Japonskem, z něhož si vytvořily pokorného vazala, což završily shozením atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. Tento šok statisíců zabitých civilistů donutil zemi vycházejícího slunce k tvrdým opatřením ve svém vojenství. Ale ne zase tak docela; nejen v Evropě potřebovaly USA svého silného partnera, v Tichomoří byl snad ještě nutnější. V 9. článku poválečné ústavy z roku 1947 se sice Japonsko navždy zřeklo války a zakázalo si vlastnit armádu a další válečný potenciál. Japonsku, jakožto mírovému státu, nařizovala nová ústava jen Síly sebeobrany, určené výhradně pro obranu státu.

Během závodů ve zbrojení, které vyvolala studená válka, tak mohlo stát Japonsko pod ochranou amerického raketového deštníku stranou a v klidu investovat do svého hospodářství. I to je jedním z faktorů stojících v pozadí nejen německého, ale i japonského ekonomického zázraku. Dodnes ostatně udržuje americká armáda svou vojenskou přítomnost na několika základnách zejména na Okinawě. (V Německu mají Spojené státy několik desítek vojenských základen.)

Foto: Reuters…

Už na začátku 70. let mělo Japonsko bez ohledu na 9. článek ústavy jednu z nejrychleji rostoucích armád světa. V současnosti čítají Síly sebeobrany, složené z námořnictva, letectva a pozemní armády, na čtvrt milionu mužů. Rozpočet, který sice nepřesahuje jedno procento hrubého domácího produktu, však činí díky ekonomické síle japonských ostrovů zhruba 47 miliard dolarů. Japonsko se tak v nákladech na zbrojení řadilo sedmé místo na světě… Premiéru Šinzó Abemu se před dvěma roky podařilo v kabinetu prosadit reinterpretaci mírové ústavy, přijaté krátce po kapitulaci, která až dosud bránila nasazení japonských vojáků v zahraničí.

To vláda nově interpretuje jako právo na „kolektivní sebeobranu“. Reuters upozorňuje, že tím, že se jedná o reinterpretaci, a ne o revizi základního zákona, vyhne se premiér nutnosti referenda. „Jen proto, že je Japonsko silné, neznamená to, že bude agresivní,“ říká ředitel massachusettského centra pro mezinárodní vztahy Richard Samuels.

Tato slova by měli slyšet Číňané, kteří vedli nejkrvavější války právě s japonskými vojáky během 2. sv. války v letech 1937 až 1945M kdy zahynulo podle oficiálních čínských údajů asi 35 milionů lidí. Většina západních historiků počet obětí odhaduje na 20 milionů; a těm se přiletěl poklonit prezident Miloš Zeman, jako jediná hlava států zostudil EU, že jsou jí miliony padlých Číňanů zcela lhostejné, byť v Normandii se všichni světoví státníci při vojenské přehlídce předváděli o sto šest…

Nagasaki: Autor: Charles Levy from one of the B-29 Superfortresses used in the attack…

Rada organizací poškozených atomovým bombardování Japonska se chystala požadovat omluvu od prezidenta USA Baracka Obamy během jeho návštěvy Hirošimy v roce 2016, sdělil představitel organizace během tiskové konference v Tokiu. „Poškození bombardováním chtějí, aby skrze omluvu potvrdil, že atomová bombardování byla nehumánními činy narušujícími zákony mezinárodního práva,“ cituje televizní stanice NHK vystoupení jednoho z vedoucích organizace Toshiki Fujimoriho. Ředitel sekretariátu organizace Terumi Tanaka doufá v to, že „pokud se prezident Obama dozví pravdu o následcích atomových zbraní, on sám se změní“.

„My chceme, aby bezprostředně vyslechl alespoň jednoho z poškozených. A také, aby se omluvil zemřelým a jejich rodinám,“ řekl Tanaka. Podle údajů nového průzkumu veřejného mínění na otázku položenou Japoncům: „Co si myslíte, mají se USA oficiálně omluvit obětem bombardování Hirošimy a Nagasaki v r. 1945, nebo ne?“, většina Japonců (61%) odpověděla, že se USA mají omluvit za bombardování Hirošimy a Nagasaki.

Pouhých 11% si myslí, že se omluvit nemusejí. Skoro 30% dotázaných nemohlo na tuto otázku odpovědět, zejména mezi mladými lidmi ve věku 18 až 24 let; přes 40% dotázaných v této věkové kategorii na tuto otázku neodpovědělo….

Návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy v Hirošimě vyvolala naopak nespokojení jednoho z nejdůležitějších regionálních spojenců USA – Jižní Koreje, píší noviny Financial Times. Jak by ne; pamatují si tam, že prvním vysoce postaveným schizofrenikem byl americký prezident Truman, který povolil generálu MacArthurovi použití jaderné zbraně po Japonsku též v Koreji, avšak jen za přesně definovaných okolností (start nepřátelských letadel apod.), což se naštěstí nestalo.

Ovšem, jaká to byla skutečnost, jaderná pohádko? Americký Národní bezpečnostní archiv odtajnil seznam z roku 1956 více než 1200 míst v tehdejším sovětském bloku od východního Německa až po Čínu; jedničkou je označena Moskva se 179 cíli jaderného útoku, dvojkou Leningrad se 145 cíli včetně cílů civilních. Šlo o systematickou destrukci městských a průmyslových cílů včetně výslovného zaměření na civilní obyvatelstvo významných měst. Záměrné útoky na civilisty byly v rozporu s už tehdy platnými normami mezinárodního práva.

Praha na 61. místě měla určeno 69 cílů určenými ke zničení; o nic by nepřišli ani v Berouně, Kladně, Kralupech nad Vltavou, Králově Dvoře, Neratovicích, Psárech, Radotíně, Roztokách, Slaném či ve Štěchovicích. Zkrátka co statečná US Army u nás nestačila zničit poslední dny 2. sv. války, to mělo následovat v 50. letech.

Útoky amerického letectva měly být zasazeny s použitím jaderných pum o síle 1,7 až devět megatun. Americké velení tehdy požadovalo i nálože o síle 60 megatun, které chtělo použít s cílem zastrašení a v případě náhlého sovětského útoku. Nálož o síle jedné megatuny má sedmdesátinásobnou ničivou sílu ve srovnání s bombou svrženou v roce 1945 na japonskou Hirošimu. Drážďany – nejzbytečnější smrtící nálety nejen 2. světové války…

Od prvních dvou atomových bomb v Japonsku jich už dnes na světě existuje více než 25 tisíc, co by nezničily jen Hirošimu a Nagasaki, ale několik zeměkoulí najednou, k tomu bylo již uskutečněno více než 2100 jaderných zkoušek. Prostě veletrhy zbraní fungují dál, nejen konvenčních, ale i jaderných, jako při novodobé globální předváděčce bomb „Little Boy“ a “Fat Man” v Hirošimě a Nagasaki…

Inu, Obama se však před rokem  neomluvil, neučinil tak ani Trump. Proč také, vždyť si zaslouží od Japonska vděk; to byly přece Spojené státy, kdo po Německu postavily svými lichvářskými Marshallovými kšefty na nohy další kdysi nacistický stát z Osy: Berlín – Řím – Tokio resp. Německo, Itálie, Japonsko….

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *