OKD – Bakala, Špidla a další zloději Česka

17. Listopad, 2017 – 14:59

Jak čeští rádoby politici už 15 roků jen žvaní, jak pošlou ze Švýcarska se na nás šklebícího uhlobarona a dámského krejčího Bakalu za mříže; ovšem skutek utekl, zvláště když je třeba zrovna před volbami..

A je to tady už po stopadesáté; sněmovní vyšetřovací komise pro privatizaci těžební společnosti OKD 8. října 2019 oznámila, že podá několik trestních oznámení ohledně sporného prodeje severomoravských dolů.

A pořád ta stejná falešná písnička; mířit prý budou na tehdejšího ministra financí a pozdějšího premiéra Bohuslava Sobotku, exministra průmyslu Vladimíra Dlouhého či někdejšího ministra pro privatizaci Jaromíra Skalického. Trestí oznámení míří také na kdysi vlivného zákulisního hráče Radka Pokorného i nabyvatele dolů, miliardáře Zdeňka…Ti už všichni už musí být prostřílení jako řešeta..

“Privatizaci OKD a navazující skutečnosti zřejmě doprovázela nekompetentní i závažná úmyslná protiprávní jednání politiků, úředníků, podnikatelů i jejich advokátů, která byla v rozporu se zájmy státu a jeho občanů, často trestněprávního charakteru,” konstatovala ve své zprávě komise.

Politickou linku případu přitom už policie jednou prověřovala. Zaměřila se mimo jiné právě na bývalého lídra ČSSD Sobotku. Důkazy na to, aby ho mohla obvinit, ale nenalezla. Jeho vyšetřování uzavřela se závěrem: Sobotka jen přednesl to, co mu z Fondu národního majetku, který státní podíl v dolech držel a fakticky privatizaci procesoval, připravili.

Všechno se opakuje Bakalovský evergreen – stará, stále populární a jak pro koho oblíbená písnička –  údajně aktuální trestní oznámení lze rozdělit do dvou skupin: jedna se týká první části privatizace, za níž byli coby ministři odpovědní Vladimír Dlouhý a Jaroslav Skalický z dnes již zaniklé ODA. Druhá jde za Bohuslavem Sobotkou a Milanem Urbanem, kteří privatizovali za vlády ČSSD zbývající podíl.

Komise celou skupinu podezřívá, že v obou případech podnikli kroky, které fakticky při prodeji dolů poškodily stát. Mimo jiné tím, že do ocenění nebyly zahrnuty byty OKD či tím, že si nechali zpracovat stanoviska od kanceláře Sobotkova přítele Radka Pokorného, která současně pracovala pro nabyvatele dolů Zdeňka Bakalu.

Tak si zavzpomínejme; byl rok 2004 a opět se zhaslo (pokolikáté už?), aby se ještě snadněji kradlo; nejlíp z toho vyšel dámský krejčí Bakala; největší český zloděj, kterého zaštítil sám jedinečný humanitární bombardér Havel… Zdeněk Bakala je největším českým post sametovým kmotrem; podle svazku, který na Bakalu po jeho emigraci do USA, kde se naučil krást, vedla StB, pochází z rodiny laborantky krajské hygienické stanice a po nepřijetí na gymnázium se vyučil dámským krejčím a rok pracoval v oděvním družstvu VKUS Brno.

Výsledek obrázku pro foto BAKALA

Později pracoval pro firmu Credit Suisse First Boston v New Yorku, Londýně a nakonec v Praze. V souvislosti s privatizací OKD a podezřelými bankovními operacemi ho dnes vyšetřují česká policie a švýcarské finanční zpravodajství; marně, přitom si lebedí za hornické miliardy ve své skromné vile nedaleko Curichu a Čechům se jen svým šklebem od ucha k uchu směje.

Přitom speciální policejní tým, který se případem zabývá, Bakalu podezřívá ze spáchání několika trestných činů: porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informací a postavení v obchodním styku a způsobení úpadku. Společnost Karbon Invest se v roce 2004 při koupi OKD v privatizační smlouvě s Fondem národního majetku zavázala bývalé hornické byty, které patřily OKD, při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu.RPG Byty získala lucemburská firma.

RPG Byty v Ostravě získala lucemburská firma…. autor: archiv Bakalových HN

Bakalou ovládaná kyperská společnost RPG Industries, která následně Karbon Invest koupila, později ale byty prostřednictvím společnosti RPG Byty prodala americké společnosti Round Hill Capital; ta byty vlastní prostřednictvím své lucemburské firmy Fondy Bydleni 2…

Podle kritiků tímto prodejem Bakala porušil privatizační smlouvu a poškodil tak 103 000 nájemníků bydlících ve 44 tisících bytech… https://www.novinky.cz/ekonomika/43542-kolacek-a-otava-prodali-karbon-invest-za-asi-deset-miliard.html

Co kdyby si všecky ty nešťastníky svolal na Letnou skomírající premiér Sobotka a zopakoval jim z očí do očí, co řekl na zářijovém jednání Obvodního soudu pro Prahu 2, kam přišel jako svědek (Než mu konečně dají klepeta za křivé svědectví):
„Po třinácti letech si na tuto situaci nevzpomínám. Pokud vláda jednou rozhodla o tom, že jedná exkluzivně, tak nevyžádaná nabídka je zkrátka nevyžádaná nabídka. Proto se jí říká nevyžádaná nabídka.“ Jak by asi stotisícový dav reagoval…? Neopakovala by se situace, která potkala Ceaușesca či Kaddáfího…?

Nyní však znalci české justice konečně po takřka čtrnácti letech potvrdili, že jde o zcela ojedinělý moment, kdy si tento soud jako důkaz získal zvukovou nahrávku z jednání tehdejší Špidlovy vlády. Z ní je nad slunce jasnější, že její ministři věděli o nabídce společnosti Penta, která za podíl státu nabízela na jaře 2004 o 850 milionů více než Koláčkův a Otavův Karbon Invest, a mnozí z nich na nahrávce prokazatelně pochybovali, že exkluzivní prodej Karbonu je správný. Společnost Karbon Invest již v té době v OKD ovládala od státu získaný většinový podíl a chtěla její zbytek.

Záznam jednání spatřil světlo světa a jen zjišťuje, kdo státu způsobil škodu 5,7 miliardy korun, když byla vládou přichystány podklady pro výše zmíněný nevýhodný prodej, když vše shrábla firma, za níž stál Zdeněk Bakala. Lidové noviny se zeptaly tehdejšího premiéra Vladimíra Špidly, exministra průmyslu Milana Urbana i bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky, proč podporovali prodej Karbonu, ačkoli měli k dispozici vyšší nabídku od Penty. Neodpověděli.Výsledek obrázku pro foto olser šarapatka

Zdeněk Šarapatka, bývalý tajemník sociálně-demokratických premiérů, publicista a televizní moderátor, který byl po léta spojen se zemanovou ČSSD pupeční šňůrou, na prezidenta podal za jeho vyjádření trestní oznámení pro podezření, že „prezident republiky veřejně označil jako jednu z možností zbavení se předsedy vlády České republiky použití střelné zbraně“ a dále že „jeho obsah vzbuzuje zcela reálné podezření na spáchání trestného činu“.  Na snímku uprostřed ještě coby ministr stojí Milan Urban…

Tímto byl potvrzen nevyvratitelný fakt; Sobotka, Urban a Špidla věděli, že OKD prodávají výrazně pod cenou. Nebožtík Pavel Dostál je varoval, že kvůli tomu nechce skončit v teplákách, tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross jen řekl: „Mně je relativně šumafuk, jak tato věc dopadne, ale nemůžu vypadat jako blbec, protože včera jsme byli v Ostravě a tam se to samozřejmě hodně zřejmě frekventovalo. Nikdo samozřejmě nesignalizoval, že je nějaký problém, jsem to vůbec netušil…“ 

Sobotka, Urban i předseda vlády Vladimír Špidla (ČSSD) urputně trvali na svém okamžitém schválení platby. „Diskuse, která tu na vládě proběhla, neovlivnila můj názor a mohu stejně jako na počátku doporučit společně s kolegou Urbanem vládě prodej v těch parametrech, jak jsme připravili příslušný materiál,“ podotkl Sobotka rázně, stejně jako Špidla, jenž trval na prodeji; ten vzápětí schválila vlády hlasy 12 ministrů z 16 přítomných, zbývající čtyři se zdrželi hlasování. Z nahrávky však není patrné, který ministr jak hlasoval.

Této komedii však předcházelo hlasování na „nečisto“, aby si Špidla potvrdil, že mu jeho kšeft nikdo nezmaří, teprve poté přišlo hlasování „naostro“. Na tomto místě je nutné připomenout, že onen premiér Špidla je totožný se Špidlou, co byl eurokomisařem, za což nyní pobírá důchod 104 tisíce Kč měsíčně, k tomu jistě skromný obolus od dočasného premiéra Sobotky, jemuž pořád dělá šéfporadce… Výsledek obrázku pro foto URBAN TOSKÁNSKO

S výše uvedenou korupční situací nepřímo souvisí fakt, že na dovolené v červenci 2009 v Toskánsku se s tehdejším generálním ředitelem ČEZ Romanem ve vybrané společnosti zlodějů v bílých límečcích nemohl chybět ani tehdy místopředseda ČSSD Milan Urban, který přijal pozvání na jeho jachtu lobbisty Vladimíra Johanese, pracujícího pro ČEZ . Po návratu se Urban voličům omluvil, že s exministry z ODS Římanem a Vondrou mezitím protlačili firmě ČEZ emisní povolenky bratru za 68 miliard korun…

Ale pojďme zpátky k vykradenému bankrotujícímu OKD; podvodnickou duši Zdeňka Bakaly nedávno vystihl bývalý premiér Jiří Paroubek, co byl před lety v čele vítězného oranžového tsunami tehdy ještě bezkonkurenční ČSSD, když zveřejnil několik čísel z publikované úvahy Ing. Břetislava Petra, který byl dlouholetým pracovníkem OKD (35 let) ve vysoké funkci a zároveň byl také po řadu let poslancem ČSSD. Zajímalo mě to, jelikož jsem rovněž deset let jako horník pracoval v OKD… Výsledek obrázku pro foto olser špidla bakala

1. Od roku 2006 do roku 2012 (včetně) se mohl roční zisk Bakalovy společnosti OKD (NWR) pohybovat kolem 6 miliard korun. Za sedm let mohlo tedy být dosaženo zisku cca 42 miliard korun 2. Při emisi akcií NWR si Bakala dal záležet. Na varšavské, londýnské a pražské burze získal 30 miliard korun (je třeba dodat, že při úpisu akcií NWR na burze byla cena jednoho kusu 478 korun, ale dnes má akcie hodnotu jen pár haléřů). 3.

V „akci OKD“ Bakala dvakrát vydal dluhopisy. Jedna emise je splatná v roce 2018, druhá v roce 2021. Souhrnně tyto dluhopisy Bakalovi vynesly 30 miliard korun. 4. Prodej téměř 44 tisíc bytů OKD zahraničnímu investorovi. Před časem Bakala ve svém věstníku jménem Hospodářské noviny tvrdil, že by je mohl prodat za 39 miliard. To bylo v době, kdy si na ně půjčoval na jiné podnikatelské aktivity zřejmě v zahraničí od Citigroup a UniCreditu desítky miliard korun.Výsledek obrázku pro foto olser bakala

V tisku se objevují informace, že byty firmě Round Hill Capital prodal za 20 miliard korun. Myslím si, že z prodeje bytů OKD mohla Bakalovi plynout částka kolem 25 miliard korun. Celkem tedy Bakala (společně se svými blízkými přáteli v podnikání) mohl z exploatace OKD získat až 125 miliard korun. Pokud jej koupě OKD (obou majetkových podílů) stála 10 miliard korun, je to kšeft přímo zázračný.

Zdeněk Bakala byl bez konkurence patrně největším českým postsametovým komotrem, jemuž naletěla i česká ikona a humanitární bombardér Václav Havel; Zdeněk Bakala i přesto, že byl jen vyučeným dámským krejčím, věděl, že má velmi pošramocenou pověst podvodem kolem privatizace OKD za směšnou cenu, když stát, jak již bylo popsáno výše, prostřednictvím tehdejšího ministra financí Sobotky připravil o miliardy a 44 tisíc hornických bytů, na nichž získal další bezpracně vydělané miliony… http://www.rukojmi.cz/clanky/271-co-predchazelo-bakalove-zlodejne-s-hornickymi-byty-aneb-pamatuje-si-sobotka-sveho-kostlivce-ve-skrini-z-roku-2004

Dnes už jsou za námi bankroty Chemapolu Group i OKD, za námi jsou nížiny hor a před námi obtíže rovin, v nichž však bezprizorně strádají tisíce horníků bez práce, avšak Bakala jako první český dámský krejčí, co si jako miliardář z žebříčku Forbesu spokojeně žije za vodou ve Švýcarsku, kde je mu šumafuk české strádání, u jehož zrodu stál jako Havlův ústřední filantrop… http://www.rukojmi.cz/clanky/1754-je-to-dvacet-let-kdy-americky-spisovatel-paul-berman-odhalil-pravdu-lasku-a-lzi-s-nenavisti-v-zivote-vaclava-havla

Trefně to shrnul poslanec hnutí ANO Josef Hájek: „Nájemci hornických bytů prožívají obrovskou nespravedlnost a chtějí pouze to, co jim bylo přislíbeno. A pokud tady při církevních restitucích Kalousek hřímal, že musí být vráceno vše, co bylo ukradeno, myslím, že to stejné platí u hornických bytů…“ Přes patnáct roků se vleče tato česká loupež století, na které si už vylámalo zuby mnoho politiků; jejím potrestáním chtěli získat politické body.

Dne 9. května 2012 pak podalo občanské sdružení „Poškození“ ve spolupráci s politickou stranou Suverenita – Blok Jany Bobošíkové k městskému soudu v Praze odloženou žalobu na zrušení rozhodnutí ministra hospodářství ČSFR Vladimíra Dlouhého č. 208/199 č. 208/1990, kterým byla ukončena činnost státního podniku OKD s. p. a jeho majetek byl vložen do akciové společnosti OKD a.s. Ta dnes bankrotuje, Důl Paskov, v jehož hlubinách jsem pracoval, je před uzavřením…article_photo

„Celou kauzu pochybné privatizace bytů OKD a kritickou situaci nájemníků těchto bytů sleduji již mnoho let a jako europoslankyně jsem dvakrát interpelovala v EP v této záležitosti. Snažím se lidem z bytů OKD pomáhat a podporuji jakoukoli snahu, která by mohla napravit nespravedlnost, ke které došlo při privatizaci OKD a zvláště 42 000 bytů OKD,“ dodala Jana Bobošíková, která nedávno poskytla nájemníkům nemalý finanční dar, aby k Evropskému soudnímu dvoru mohli podat žalobu v kauze bytů OKD. Společnost RPG Byty byla největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku.Výsledek obrázku pro foto olser bakala

Zákon o vyvlastnění majetku Zdeňka Bakaly se týká nejen vyvlastnění vydavatelství Economia, soukromé rezidence na Šumavě, ale jako důležité je nezbytné vyvlastnit také Bakalovu společnost Luxury Brand Management, která prodává luxusní zboží v Pařížské ulici v Praze. A bude se vyvlastňování týkat i Knihovny Václava Havla?

„Postupně chceme vyvlastnit veškerý Bakalův majetek. Co se týče Knihovny Václava Havla, tak tato knihovna byla poskytnuta jako dar nadaci, čili je to trošku jiný režim. Ale samozřejmě že se tím budeme zabývat,“ byla plná nadějí Vitásková.

Proti Bakalově byznysu se staví rovněž Andrej Babiš, kdysi ministr financí za ANO, dnes premiér Česka uvedl, že by určitě vadilo, kdyby Bakala měl na podíl dosáhnout. Své byty OKD dostal totiž zdarma. „Slíbil je prodat lidem za 40 tisíc jeden. Svůj slib nejenže nesplnil, ale teď za ně bere stejnou sumu za nájem. Ať si tam vezme uprchlíky zdarma,“ řekl Babiš.Výsledek obrázku pro foto BAKALA

A kde šlo o pouze populistickou mediální propagandu, tam nesměl chybět Lubomír Zaorálek: „Mám vysoké ambice – vyhrát volby. Nikoho nenechám si do toho mluvit; přejímám celou zodpovědnost na sebe…“ prohlásil sebevědomě malý Napoleon a šéf české diplomacie i nový volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

Pár dnů poté se nechal vyděračsky slyšet: „Pokud vyhraje ČSSD a já se stanu premiérem, jsem rozhodnut vrátit se ke kauze bytů OKD; chci je získat pro lidi,“ uvedl pateticky pro Lidové noviny. Mezi řádky lze však rovněž číst výhrůžku: „Běda vám, pokud se nestanu premiérem, budete mít po ptákách i po Bakalových bytech…“ Dnes má po ptákách sám, jelikož zalezl pár sáhů pod zem, kam se dostal, když s ostudou chodil raději po volebním propadáku ČSSD kanály…

Pouze český dámský krejčí z Forbesu si mne dál své špinavé ruce a v jeho vydavatelství Economia, to jsou i Hospodářské noviny a další tituly, v nichž pochopitelně nenajdete žádný článek o aktivitách tohoto uhlobarona za vodou, o jeho kšeftech. Pardon, jméno Bakala se občas v HN přece jen objeví, ovšem pouze v rámci tzv. přechylování, když si bývalá misska neříká Maláčová-Bakalová, ale Michaela Bakala. Je třeba jít s vyspělým Západem a ne s necivilizovaným Českem, co je pouze dobré pro zbohatnutí jejího manžela…

Nedávný článek o Michaele Bakala v Hospodářských novinách vzbudil značný zájem na sociálních sítích. Do Bakalova vydavatelství Economia, v němž jeho žena působí v představenstvu, se strefuje celá řada lidí, zejména novinářů. Jde podle nich o křiklavý PR článek ve vlastních novinách. Michaela Bakala je v textu představena jako „filantropka, podnikatelka, ale především matka“. Rozhovor vyšel v rubrice Byznys Lunch, kde Hospodářské noviny zveřejňují každý pátek obdobné nekonfliktní texty…

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Bretislav-Olser-Tak-mame-novy-byznys-se-jmenem-Vaclava-Havla-408647

Výše uvedení tragikomedii z roku 2004 však předcházelo hlasování na „nečisto“, aby si Špidla potvrdil, že mu jeho kšeft nikdo nezmaří, teprve  poté přišlo hlasování „naostro“. Na tomto místě je nutné připomenout, že onen premiér Špidla je totožný se Špidlou, co byl eurokomisařem, za což nyní pobírá důchod 104 tisíce Kč měsíčně, k tomu jistě skromný obolus od dočasného premiéra Soboty, kterému pořád dělá šéfporadce…

A znovu jen čeští rádoby politici už 15 roků jen žvaní, jak pošlou uhlobarona Bakalu za mříže, ovšem skutek utekl, zvláště když je třeba zrovna před volbami; všechno se opakuje Bakalovský evergreen – stará, stále populární a jak pro koho oblíbená písnička –  údajně aktuální trestní oznámení lze rozdělit do dvou skupin: jedna se týká první části privatizace, za níž byli coby ministři odpovědní Vladimír Dlouhý a Jaroslav Skalický z dnes již zaniklé ODA. Druhá jde za Bohuslavem Sobotkou a Milanem Urbanem, kteří privatizovali za vlády ČSSD zbývající podíl. article_photo

Inu, komise českých korytářů celou skupinu jiných tunelářů podezřívá, že v obou případech podnikli kroky, které fakticky při prodeji dolů poškodily stát. Prostě zloději jen pro efekt vřískají, chyťte zloděje…

http://www.rukojmi.cz/clanky/293-corkar-bakala-si-udelal-ze-statu-dojnou-kravu-aneb-kdy-strhne-sobotku-z-premierskych-vysin-do-hlubin-zapomneni

Co předcházelo Bakalově zlodějně s hornickými byty, aneb Pamatuje si Sobotka “svého kostlivce” ve skříni z roku 2004?

Hrabej, hrabej, vykrůcaj, len mi byznys nězrůcal, aneb Havloidní Bakala tyje z “bakaných” dolarů…?

 

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *