Co mají Indové společného s Židy…?

3. Leden, 2009 – 9:28

První dny roku 2009 nejsou šťastné pro pracovníky Solo Sušice, jediného a tradičního českého výrobce zápalek. Z firmy odchází 57 zaměstnanců. Výroba se 170letou tradicí ze Sušice sice zmizí, značka Solo sirkárna a. s. ale zůstane v názvu transformované obchodní společnosti. Po novém roce se prodaná výrobní technologie začne přesouvat do Indie.

Z našeho trhu se tak poanglicky vytratí další podnik, při jehož zrodu stáli Židé. Je to po „králi knoflíků“ – pražském Koh-i-nooru, který dál existuje jen silou vůle a tradice. A tak už zbývá jen několik podniků, které kdysi zásluhou židovské vynalézavosti a obchodního ducha pozvedli československou industrializaci.

Bratři Gutmannové vybudovali Ostravské doly, slavnou historii karlovarské firmy Moser založil Ludwig Moser v roce 1857, baron Salomon Mayer Rothschild zase Vítkovické železárny a ještě postavil Severní dráhu. Snažil se též židovský vynálezce Kolben při budování slavné ČKD.

Následoval Löwanstein, který byl u zrodu oděvního průmyslu v Prostějově, Weimann postavil v Teplicích sklárny na tažené a tabulové sklo, Mandelík u nás vybudoval první cukrovary, “král spínacích knoflíků” Waldes zase Koh-i-noor, Zucker Fezko Strakonice, Jellinek lihovar a likérku ve Vizovicích a rodina Fürthů proslavila republiku ve světě zápalkárnou Solo Sušice…

A právě tato firma je dnes v dost špatném kurzu, přestože patřila donedávna mezi nejznámější výrobce zápalek u nás. Výroba byla v Sušici zahájena již v první polovině 19. století. Vyvážely se rovněž do mnoha zemí Evropy, ale také do oblasti Blízkého východu, do Afriky, Ameriky, Latinské Ameriky a zemí Karibské oblasti.

Židovský obchodník Bernard Fürth se stal roku 1840 společníkem truhlářského tovaryše a výrobce první fosforové zápalky Vojtěcha Scheinosta a roku 1843 vlastníkem celé sušické výrobny zápalek. Za šest let svého působení ve vedení podniku rozšířil továrnu, modernizoval výrobu a výrazně napomohl zvýšení exportu.

Vnuk Bernarda Fürtha jménem Ernst se narodil v roce 1865. Zásluhou univerzitního vzdělání v chemii brzy zahájil modernizaci výroby sušických zápalek.

V roce 1913, kdy došlo ke spojení všech sirkáren v monarchii do jediné s názvem Solo, se stal jejím generálním ředitelem. Zemřel ve francouzském koncentračním táboře v Drancy v lednu 1943.

Přesto výroba v jediné sirkárně v České republice ke konci letošního roku definitivně skončila. Solo Sušice propustilo 57 z 83 zaměstnanců. Firma chce kvůli nižším nákladům přesunout produkci do zahraničí. Nejlevnější pracovní síla prý je v Indii…

Společnosti zlomila vaz rekordně silná koruna. Přes 85 procent výroby šlo na export. Dalšími důvody jsou také růst nákladů za energie, dřevo či chemikálie. V Sušici se ročně vyrobilo 410 milionů krabiček zápalek, tedy zhruba dvě procenta světové produkce.

Solo má v České republice zaregistrovaných asi deset ochranných známek, mezi nejznámější patří klíč, dýmka a nůžky. Právě klíč je vůbec nejstarší ochrannou známkou, kterou firma používá již od roku 1894.

Výrobní zařízení se v lednu přemístí do Indie. V Sušici zůstane obchodní část společnosti s 25 zaměstnanci. O tom, co bude s prázdnými prostorami sušické sirkárny se zatím neví…

Takže Indie spolkla další produkci židovské Evropy, sirkárnu si převede přímo na svůj poloostrov, kde si zřejmě na potrpí nejen na své rodné cikány, ale též na Židy.

Zajímalo by mě, co na to indický lidumil, momentálně působící v Česku a hlavně v Ostravě jako ochránce Romů – Kumar Vishwanathan, jehož nezajímají miliardoví oligarchové, ani bída, svrab a neštovice v jeho rodné zemi a raději dělá v klidu a míru středoevropské kotliny romského misionáře.

A ještě jeden indický občan působí na severu Moravy; je jím kalkatský podnikatel Lakšmí Mittal, pátý nejbohatší člověk planety a majitel Divize METAL & STEEL společnosti I.F.T. OFFICE, spol. s r.o.

Baron Salomon Mayer Rothschild – zakladatel Vítkovických železáren, by však byl patrně pyšný, že jeho podnik se stal majetkem tak bohatého člověka. Věděl, že peníze dělají zase peníze, ale trochu zapomněl, že rovněž bankroty, finanční krize, nezaměstnanost a chudobu či terorismus.

Před měsícem se o tom přesvědčila též Indie, kde zaúřadovali pákistánští zločinci, kteří měli na svědomí životy kolem 180 osob v Bombaji.

Kromě luxusních hotelů, restaurací, nemocnic a rušného vlakového nádraží bandy ozbrojenců obsadily také pobočku ultraortodoxní židovské skupiny Chabad Lubavitsch.

Minoritní komunita Židů žije v miliardové Indii řádově pouze v tisících. V Indii žije rovněž asi 7000 potomků z pokolení Manases a byli vrchním rabínem Šlomo Amarem uznáni za příslušníky judaismu.

Po třech dnech trvajícím obléhání skončila operace v bombajském Domě Chabadu zjištěním, že několik židovských rukojmí bylo zavražděno. Mezi mrtvými byl také vyslanec Lubavičského Chabadu rabi Gavriel Holtzberg a jeho manželka Rivka. Jen jejich roční miminko přežilo.

V knihovně Domu Chabadu byla nalezena těla vyslance Lubavičského Chabadu, rabiho Gavriela Holtzberga a kontrolora košer potravin Arje Leibiše Tejtelbauma.

Před jejich těly ležely svaté knihy. Těla dalších dvou žen, které byla nalezena svázaná telefonními kabely. Ženy byly zjevně svázány před tím, než byly zavražděny.

Izrael vyslal do Bombaje forensního patologa, aby při identifikaci těl pomohl a zabránil tak jejich pitvě, kterou judaismus zakazuje.

Nejlepší charakteristiku Indie podala Pavla Jazairiová, jež této zemi už byla osmkrát a napsala o ní několik cestopisů. „Má osmadvacet spolkových států a sedm svazových teritorií, je zemí chaosu, laxnosti, mafií, korupce i nejbohatších lidí světa, kteří jsou však většinou spřaženi s podsvětím.

Osmdesát procent obyvatel Indie tvoří hinduisté, kteří se však podle Pavly Jazairiové dopouštějí strašných věcí. “Mají na svědomí statisíce obětí, křesťanů i muslimů, o nichž tvrdí, že mají moc dětí, což hrozí, že zcela zahltí hinduismus…”

Nezbývá než doufat, že sirkárna ze Sušice nebude ani v Indii žádný zákrok patologa potřebovat dalších nejmíň 170 roků a že hutní magnát Lakšmí Mittal z Kalkaty jen tak brzy nezchudne, aby se baron Rothschild nemusel kvůli svým Vítkovicím v rodinné hrobce zklamaně obracet…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *