Saúdi s podporou USA v Jemenu…

8. Říjen, 2017 – 22:14

Zloděj USA křičí, chyťte zloděje, největší teroristicky stát na světě Saúdská Arábie, věrný partner USA, vede za ni dlouhodobě válku s Jemenem; teď hoří saúdsko-arabské rafinerie ropy. Jak se do lesa volá…

Známe české přísloví: Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá. Proto ceny ropy jsou v reakci na sobotní ze 14. září 2019 útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii nejvyšší za poslední čtyři měsíce. Severomořská ropa Brent vystoupala o 19 procent na 71,95 dolarů za barel a americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 15 procent na 63,34 dolarů za barel.

Jak uvedla britská BBC, ceny následně mírně poklesly po oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba. Já na bráchu, brácha na mě. Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. 

Kouř nad ropným zařízením Abkajk | Zdroj: Reuters

K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ze zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu. Výpadek chce království vykrýt čerpáním z ropných zásob společnosti Saudi Aramco.

Požár a kouř nad ropným zařízením Abkajk | Zdroj: Reuters

Kromě těžby ropy útoky podle ministra energetiky Abdalazíze bin Salmána omezily také těžbu plynu. Jeho produkce se snížila asi o dvě miliardy krychlových stop denně (56,6 milionu krychlových metrů).

Saúdská Arábie byla už několikrát přistižena při páchání válečných zločinů s podporou zbraní USA. V srpnu 2016 to byl nálet na nemocnici v Jemenu provozované Lékaři bez hranic (MSF). O život přišlo 19 lidí, včetně pracovníka organizace, a přes deset osob utrpělo zranění…

 

Byla použitá bomba vyrobená ve Spojených státech. Amnesty International (AI) proto vyzvala Washington a Londýn, aby arabské koalici vedené Saúdskou Arábií, která v Jemenu bojuje, přestaly dodávat zbraně.

Při tomto bombardování byly použity bomby CBU-58 (každá obsahuje 650 kusů kuličkové submunice), a na fragmentech se ukazuje, Podle zprávy Human Rights Watch je použití těchto tříštivých bomb proti civilistům považováno za vážný válečný zločin. Bomby že byly vyrobeny v roce 1978 v muničním závodě ve státě Tennessee ve Spojených státech.

Spojené státy dodaly Saúdům 1000 kusů této munice mezi léty 1970 až 1995.¨ USA jsou smluvní stranou ozbrojeného konfliktu v Jemenu, hraje přímou roli při koordinaci vojenských operací, a jako takové, jsou povinny vyšetřit porušování zákonů války, jichž se její zbraně zúčastnily, poukazuje HRW. Jinak mohou být považovány za spoluviníky válečného zločinu…

Není to tak dávno, kdy zločiny arabské koalice vedené Saúdskou Arábií se zbrojní podporu USA pokračovaly;  jedno z letadel vypálilo rakety na pohřební síň v jemenské metropoli Saná, kde se právě konal pohřeb otce ministra vnitra vlády vzbouřenců z řad šíitských Húsíů. Nálet zabil více než 140 smutečních hostí na pohřbu otce člena povstalecké šíitské vlády v jemenské metropoli Saná, uvedl představitel OSN.

 

Američtí zbrojaři Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman či General Electric se podílejí na armádní zakázce pro Saúdskou Arábii v hodnotě šedesáti miliard dolarů. Největší zbrojní obchod v dějinách USA byl rozhodnut podpisem Baracka Obamy a Kongresem USA v připomínkovém řízení. Rijád nakoupil 84 nových a sedmdesát zmodernizovaných stíhaček F-15 a 178 vrtulníků.

Ti vše za Trumpova předchůdce už před několika lety Obamy. Podle společnosti Boeing, která vyrábí stíhací letouny F-15 a vrtulníky Apache a Little Bird, podpoří saúdská objednávka přímo či nepřímo až 77 tisíc pracovních míst po celých Spojených státech. Firma Sikorski společně s General Electric dodává vrtulníky Black Hawk, jichž si Rijád objednal dvaasedmdesát.Výsledek obrázku pro olser jemen

Inu, dobře známe české přísloví: Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá, aneb Kdo chce kam, pomozme mu tam. Roky bombardovaný Jemen vše nyní oplácí. Proto ceny ropy jsou v reakci na sobotní ze 14. září 2019 útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii nejvyšší za poslední čtyři měsíce. Bože, ochraňuj české řidiče…

Ropa zdražila, válka USA s Jemenem trvá už půl tuctu let: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/saudska-arabie-ropa-cena-usa-jemen-utok-dron_1909160626_zit

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *