Saúdi s podporou USA v Jemenu…

8. Říjen, 2017 – 22:14

Saúdská Arábie byla už několikrát přistižena při páchání válečných zločinů s podporou zbraní USA. Předloni v srpnu to byl nálet na nemocnici v Jemenu provozované Lékaři bez hranic (MSF). O život přišlo 19 lidí, včetně pracovníka organizace, a přes deset osob utrpělo zranění…

Byla použitá bomba vyrobená ve Spojených státech. Amnesty International (AI) proto vyzvala Washington a Londýn, aby arabské koalici vedené Saúdskou Arábií, která v Jemenu bojuje, přestaly dodávat zbraně.

Při tomto bombardování byly použity bomby CBU-58 (každá obsahuje 650 kusů kuličkové submunice), a na fragmentech se ukazuje, Podle zprávy Human Rights Watch je použití těchto tříštivých bomb proti civilistům považováno za vážný válečný zločin. Bomby že byly vyrobeny v roce 1978 v muničním závodě ve státě Tennessee ve Spojených státech.

Spojené státy dodaly Saúdům 1000 kusů této munice mezi léty 1970 až 1995.¨ USA jsou smluvní stranou ozbrojeného konfliktu v Jemenu, hraje přímou roli při koordinaci vojenských operací, a jako takové, jsou povinny vyšetřit porušování zákonů války, jichž se její zbraně zúčastnily, poukazuje HRW. Jinak mohou být považovány za spoluviníky válečného zločinu…

Není to tak dávno, kdy zločiny arabské koalice vedené Saúdskou Arábií se zbrojní podporu USA pokračovaly;  jedno z letadel vypálilo rakety na pohřební síň v jemenské metropoli Saná, kde se právě konal pohřeb otce ministra vnitra vlády vzbouřenců z řad šíitských Húsíů. Nálet zabil více než 140 smutečních hostí na pohřbu otce člena povstalecké šíitské vlády v jemenské metropoli Saná, uvedl představitel OSN.

Američtí zbrojaři Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman či General Electric se podílejí na armádní zakázce pro Saúdskou Arábii v hodnotě šedesáti miliard dolarů. Největší zbrojní obchod v dějinách USA byl rozhodnut podpisem Baracka Obamy a Kongresem USA v připomínkovém řízení. Rijád nakoupil 84 nových a sedmdesát zmodernizovaných stíhaček F-15 a 178 vrtulníků.

Podle společnosti Boeing, která vyrábí stíhací letouny F-15 a vrtulníky Apache a Little Bird, podpoří saúdská objednávka přímo či nepřímo až 77 tisíc pracovních míst po celých Spojených státech. Firma Sikorski společně s General Electric dodává vrtulníky Black Hawk, jichž si Rijád objednal dvaasedmdesát.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *