Romové, gang v Anglii i v Kanadě…

13. Září, 2017 – 12:35

Na mé straně je zkušenost s romskými azylanty nejen v Kanadě, ale též ve Velké Británii, kam se Romové vydali po vypovězení z kanadských měst do Anglie; aneb Když si na cikány stěžuji muslimové…

Dnes začnu hamletovskou otázkou; je lepší být Romem, nebo muslimem? Rom alias cikán je zbabělý a neprahne po muslimském ráji a 72 černookých pannách, takže nikdy se neopáše dynamitem…. Jedna menšina proti druhé. Tak by se dala popsat situace ve městě Sheffield na severu Anglie.

Místní muslimská menšina, která v městské části Page Hall žije desítky let a pochází většinou z Pákistánu, si stěžuje na Romy, píše list The Guardian. Pákistáncům vadí zvýšený hluk, odpadky a špína a také zvýšené množství konfliktů.

Poslední konflikt, při němž asistovala policie a dokonce policejní vrtulník, se odehrál na konci září v místní škole. Romská žákyně při hádce strhla muslimské spolužačce šátek z hlavy a vzápětí se rozhořela bitka, do níž se zapojilo více než sto žáků a dokonce i rodiče před školou. Zvládnout ji musely desítky policistů, psovodi a dokonce byla nasazena i policejní helikoptéra.Výsledek obrázku pro jak ziji romove v anglii

Těmito bouráky si Romové v Anglii jezdili pro sociální dávky…

Na napjatou situaci mezi pákistánskou a romskou komunitou v Sheffieldu upozorňoval už před pěti lety David Blunkett, který byl poslancem za Sheffield téměř třicet let. Tvrdil, že multikulturní čtvrť Page Hall je „časovaná bomba“. „Musíme změnit chování a kulturu příchozí romské komunity, jinak nastane výbuch. Všichni to víme,“ prohlásil. Obával se, aby se neopakovala situace z roku 2001 z Bradfordu a dalších měst, kde se střetli bělošští a asijští mladí lidé.

Ačkoliv to úřady veřejně nepřiznají, problémy a zvyšující se napětí je hlášeno i z dalších měst s vysokou romskou komunitou, například z Rotherhamu, Doncasteru, Derby, Peterboroughu, Glasgow a Lutonu, píše The Guardian. „Úřady se obávají, že brexit bude mít za následek ztrátu peněz z Evropského sociálního programu, což znemožní jakýkoli posun ke zlepšení situace,“ píše list.

Počet Romů ve Velké Británii se pokusila v roce 2013 spočítat univerzita v Salfordu. Došla k číslu 200 tisíc. Realita je ale podstatně jiná. Počet Romů v Británii je nepochybně daleko vyšší. Jako občané EU, většinou ze Slovenska, České republiky, Polska, Maďarska a Rumunska, se Romové totiž při příjezdu nemusí registrovat.

List upozorňuje na to, že Romové mají tendenci držet se pohromadě. Bydlí v nejlevnějších čtvrtích v nejmenších a nejhorších bytech. Velké rodiny většinou bydlí ve dvoupokojových bytech. Zaměstnaní jsou na nekvalifikovaných a špatně placených místech, popisuje The Guardian.Tábor z přívěsů a obytných vozů, kteří si Romové vytvořili na okraji Londýna. Ilustrační foto

Tábor z přívěsů a obytných vozů, kteří si Romové vytvořili na okraji Londýna. FOTO: Profimedia.cz

Problémy nastávají ve chvíli, kdy lidé, kteří přišli do Spojeného království dříve a zvládli se asimilovat natolik, že si koupili v daných místech nemovitosti, si začali stěžovat na hluk a ohromné množství odpadu, které se v oblastech začalo objevovat. Problémy bývají i s dodávkou pošty. Zásilky se ztrácejí, pracovníci pošty jsou zastrašováni a nechtějí do problémových čtvrtí chodit sami, píše deník.

„Toto je skutečně časovaná bomba. Když to bouchne, budete potřebovat armádu,“ nechal se slyšet jeden z Pákistánců. Romové ale tvrdí, že jsou šikanováni a všechny problémy se hází na ně. Tvrdí, že za všechno mohou Pákistánci. Současně si na ně stěžují, že jim pronajímají za vysoké ceny nevyhovující nemovitosti.

Když si muslimové stěžuji na Romy: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/488516-pakistanska-mensina-v-anglii-si-stezuje-na-tu-romskou.html

http://olser.cz/wp-content/uploads/cikani-2013_-1-jpg.jpg

Je to dnes začátek asimilace či konec Romů v Čechách. Neumí česky, neumí ani romsky. Kam to spěje? To dokonce i já řeknu zvládnu pár slov romsky: “Kdybys nebyl lenoch, práce je všude dost… tu sal lenivo buči hyn but te…” A na odpověď jsem nemusel dlouho čekat. Rom, co ještě uměl romsky, bryskně odvětil: “Když nejsem inženýr, nikdo po mně ani neštěkne… Sar me nasom inzenyr, ani o rikono pan ma nahavkynla…” Prý by se hodilo umět alespoň číst a psát… ”A džanes aspon tegenel a tepisinel”…

Obojí mnozí Romové umí, jinak by si tolik nevydělali. Navíc krást, to je jejich rodinná tradice. “Tečorel, oda amari tradicia…” Pojedu do Kanady, tam nejsou rasisti, tam budu člověk… “Džava adre Kanada, odoj nane o rasisti, odoj dživava sar manus…” Na sociálce jsou rasistky, co mně závidí zasloužené peníze… “Pre socialka hyne o rasistit so mange nadoprajinen mire love…” Proč bych děcka posílal do školy, když ani já do ní nechodil… “Soske me bichavava le čhaven adre skola, te me tyz kodoj naphyravas…?”

Na protest proti přijetí romských dětí do základní školy v anglickém městě Gloucester totiž přestali někteří „bílí“ rodiče posílat na výuku své děti. Do lavic tak neusedlo zatím na 50 žáků, další rodiče o bojkotu školní docházky uvažují a připravují protestní akce.

“Obáváme se, že naše děti budou zbity a že je děti kočovníků okradou, bude-li jim povolen vstup do školy,” svěřila se jedna matka. Rozruch propukl poté, co se hned vedle školy utábořila romská rodina s šesti dětmi. Právě z nich mají rodiče obavy. Do školní budovy museli malí Romové chodit s doprovodem. A právě ve Velké Británii se přitom podle pilotní studie britské organizace Equality romské děti bez problému zapojují do tamních základních škol.

Průzkumu se zúčastnilo 61 žáků, které český školní systém ve většině případů poslal do tzv. škol praktických, dříve zvláštních. Britský školní systém je nicméně na děti z jiného kulturního prostředí lépe připraven a počítá s tím, že prvních pět let se učí hlavně anglicky.

Zázrak? Omyl. Na anglických základních školách jsou požadavky na žáky daleko nižší než u nás. Vezmou tam téměř kohokoliv. Zajímavé na celé věci navíc je, že autorkou výzkumu, jenž prokázal prosperitu romských dětí v Anglii, je někdejší spolupracovnice Společenství Romů na Moravě Lucie Fremlová.

Josef Škvorecký mi řekl: „Multikulturalismus je velmi nebezpečná věc, která by neměla být podporovaná! Severní Amerika je proto tak veliká, že v ní splynuly národnosti celého světa, které spojuje jeden jazyk – angličtina. Je to ale něco jiného, než co dnes chtějí menšiny – aby každá etnická skupina měla svoji školu s vyučovacím jazykem jejich dávné domoviny, islámskou nevyjímaje…“

Já dodávám: Běda, naše gadžovská Rusalko bledá… svět je naruby; multikulti se stalo globálním náboženstvím… Klasik by řekl: Svět se řítí do ďáblovy řiti a měl by pravdu. Mezilidské vztahy končí tragicky hlavně proto, že politická svoloč vše řeší dle svého alibismu v duchu rčení: „Po nás potopa…“

Výsledek obrázku pro foto olser škvorecký

Z mého rozhovoru s Josefem Škvoreckým vyjímám pár dalších otázek:

Mají snad lidé, kteří se sem přistěhovali, zapomenout na svoji rodnou kulturu?

“V Kanadě nikdo nikomu nebere jeho národnost, ani kulturu, ale protože jste se dobrovolně přesunuli do této země, musíte se přizpůsobit jejím pravidlům,” říká Josef Škvorecký důrazně. “Pokud někdo chce být Kanaďanem, musí se prostě stát jeho novou mateřštinou angličtina. A když chtějí rodiče, aby se jejich děti učinily rodnému jazyku, mohou tak činit po škole třeba tak, jak to dělají české děti, jež mají vyučování češtiny v sídlišti Masaryktown.”Související obrázek

Snímek: Břetislav Olšer

A jaký je tedy váš vztah k českým Romům, žádajícím v Kanadě o azyl?

“Kdysi dávno jsme s manželkou chtěli v Praze vyměnit byt za větší a ozvali jsme se na inzerát lidí, kteří měli zájem prodat své pětipokojové apartmá za menší,” začíná zeširoka. “Když jsme přišli na patřičnou adresu, otevřela nám slušně a čistě oblečená paní, za ní na nás vykukovaly z elegantně zařízeného bytu její děti jako z cukru,” říká obdivně.

“Byli to Cikáni, ale velmi spořádaní. Byt jsme s nimi ale k našemu smutku nevyměnili. Když totiž ta dobrá romská žena zjistila, kde bydlíme a kam by se měla s dětmi stěhovat, odmítla to, protože tu naši čtvrt a ulici prý dobře zná. Žili v ní podle ní špinaví Cikáni a ona se bála, že by se její děti s nimi hrávaly a zkazily se…,” zakroutí nechápavě hlavou.

Svatá slova, ještě že se Josef Škvorecký nedožil děsivých a zhoubných skutků počátku třetího tisíciletí, které nyní jako rakovina běženeckých exodů včetně těch romských přinesla světu. Jedním z tragických příkladů je i nedávno odsouzený romský gang v Anglii, kam se inkriminovaný tzv. romských exodus přenesl, jak nevyléčitelná nákaza…

Vůdkyně gangu Růžena Tancošová… Foto: Daily Mail

Drsnou českou nezbednou rodinu Romů odhalili v Británii, do země pašovala migranty z východní Evropy, ty poté zotročovala, nutila pracovat, a to bez mzdy. Před rokem rodinu soud poslal do vězení.

Hlavou bezcitné skupiny byla paradoxně žena, Růžena Tancošová (36), která dostala u soudu nejvyšší trest. Zvrhlou bestií s basebalovou pálkou se stal i její bratr Petr Tancoš (37) spolu s partnerkou Nelou Dzurkovou (28); ty doplňoval bratranec Růženy a Petra – Martin Tancoš (37) a jeho přítelkyně Kateřina Kuriová (37)....

(Růžena byla odsouzena k 6,5 letům ve vězení stejně jako její bratr. Martin Tancoš si vysloužil tři roky ve vězení a jeho partnerka Kateřina Kuriová dva roky. Nela Dzurková dostala trest ve výši 2,5 roku…)

Gang „rekrutoval“ zoufalé muže, kterým sliboval lepší život v Plymouthu. „Vybírali si lidi ve městech a na ulicích v České republice a slibovali jim nový život ve Spojeném království,“ řekl pro BBC vyšetřovatel Stuart Cavin. Ti všichni se měli podílet na zotročování mužů, které vpašovali do země z východní Evropy.

Ty poté nutili pracovat, aniž by jim dávali mzdu. Muži museli spát v garáži, a to přímo na podlaze, jedli pouze instantní nudle a zbytky jídla po svých mučitelích; policie jich v garáži osvobodila osm zcela zbídačených. „Novodobí otrokáři“ si brali veškerou výplatu svých obětí.

Martin Tancoš a jeho přítelkyně Kateřina Kuriová zajišťovali obchodování s lidmi.

Rodina původem z okolí Nového Boru naslibovala před časem svým „otrokům“ pohádkovou práci ve Velké Británii, realita však byla naprosto odlišná. Oběti musely pracovat v místních továrnách nebo myčkách aut, své výdělky pak dávaly gangu. Tito podvedení jedinci sice nebyli podle soudního vyšetřování zamčeni a mohli utéci, jenže se kvůli financím i jazykové bariéře cítili být v pasti, navíc bez jejich otrokáři zabavených cestovních dokladů… http://eurodenik.cz/zpravy/gang-z-ceska-zotrocoval-krajany-ve-velke-britanii-nyni-si-odpyka-trest

S činností organizace Amnesty International (AI) se již výše zmíněná Lucie Fremlová (24) poprvé seznámila v roce 1995 při svém studijním pobytu v Anglii. Oslovila ji především myšlenka univerzality lidských práv, jejich nezcizitelnosti a nedělitelnosti, stanovená Všeobecnou deklarací lidských práv. Jak vysvětluje vlastními slovy:

„Žádná vláda ani instituce nemůže nikomu odpírat práva, která mu coby lidskému jedinci náleží. Rovněž nemohou být jedinci či skupině lidí přiznávána pouze některá lidská práva, protože každý má nárok na všechna práva, odvíjející se z podstaty jeho lidství.“

Semináře pořádané britskou nevládní organizací Equality, Britským velvyslanectvím a vládní Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách navázaly na pilotní studii nazvanou “Od segregace k inkluzi”. Tu zpracovala organizace Equality v roce 2011 s cílovou skupinou Romů z ČR a SR. Ze závěrů studie vyplývá, že romské žáky lze bez větších problémů zařadit do běžných britských škol, přestože předtím 85 % z nich navštěvovalo ve svých domovských zemích školy praktické.Výsledek obrázku pro foto Lucie Fremlová

Zajímavé na celé věci navíc je, že autorkou výzkumu, jenž prokázal prosperitu romských dětí v Anglii, je někdejší spolupracovnice Společenství Romů na Moravě Lucie Fremlová.

Britská velvyslankyně Sian MacLeod k seminářům řekla: “Pevně věřím, že každému dítěti by měla být dána šance, aby plně využilo svůj potenciál. Doufám, že tato série seminářů napomůže informované debatě o daném tématu, a že svým skromným dílem přispěje k lepší budoucnosti dětí ze sociálně znevýhodněných komunit. Je v zájmu všech, aby tyto děti usilovaly o co nejvyšší vzdělávací mety a aktivně pak přispívaly k existenci zdravé, tolerantní a prosperující společnosti.“

Jen patetické multikulturní a plané řeči. Proč si tedy rvali lidé v Anglii vlasy, když předměstí Sheffieldu na severu Anglie zažívalo před několika lety velký příliv českých i slovenských Romů, což tam vyvolávalo velké napětí. Přistěhovalci říkají, že v Británii chtějí dát svým dětem šanci na lepší život, ale chováním, hlukem, gangy mladých lidí i krádežemi se dostávají do střetů s ostatními obyvateli, jak to uvedl britský deník The Guardian.Výsledek obrázku pro foto Lucie Fremlová

Nespokojenost s Romy v předměstí Page Hall vedla k vytvoření sdružení místních obyvatel, které monitoruje chování romských přistěhovalců a snaží se situaci zklidnit. Podle sdružení jde o sud se střelným prachem, který hrozí explozí. Sdružení odmítá označení domobrana. Úřady v tom období odhadoval, že ve městě žije kolem 1500 těchto Romů, z nichž asi tisícovka v malé čtvrti Page Hall.

Jeden z mála realistů – britský vicepremiér Nick Clegg tehdy vyzval romské přistěhovalce, aby brali ohled na britský způsob života. Konkrétně hovořil o čtvrti Page Hall v Sheffieldu, kde se někteří chovají, jako by žili „v zanedbané vesnici nebo v lese“. Někteří z nich pocházejí z míst, kde nejsou zvyklí používat WC nebo vyhazovat odpadky tam, kam patří. Otevření Británie po roce 2004 bez omezení občanům nových členských zemí EU byla dle něj „spektakulární chyba“; vláda počítala s nejvýše 13 tisíci novými imigranty ročně a nakonec jich bylo přes 200 tisíc za rok jako v multikulturní Kanadě.Výsledek obrázku pro foto olser škvorecký

Snímek Břetislav Olšer…

Vzpomínám si na období let 1997 až 2000, kdy jsem při svých cestách do Kanady psal o romském vystěhovalectví a v Torontu jsem pak poznal spoustu romských uprchlíků z Česka. Mnoho z nich se po neúspěchu při požadování statusu uprchlíka, když kanadské imigrační úřady včas pochopili, že většině Romů jde za oceánem jen o snadný život se sociálními dávkami a bez práce, vydali zpět přes oceán a napřed se zastavili v Belgii a Londýně.

Snímek Břetislav Olšer…

Inu, v současné době, kdy Evropu drží ve smrtících kleštích již desítky milionů běženců hlavně z Afriky a Blízkého východu, je vzpomínka na romský exodus jen kapkou v moři dnešní beznaděje; a jak jsem kdysi na témě běženců napsal, že ještě přes hrůzu teroristických tragédií s láskou vzpomeneme na naše nepřizpůsobivé a sociálně vyloučené romské spoluobčany…

PS: V roce 1971 proběhl historicky první Mezinárodní romský sjezd (World Romani Congress), kde se Romové ze 14 zemí (včetně ČSSR) dohodli na používání slova Romové. Od té doby se datuje romský požadavek, aby byl tento název majoritou respektován. I toto řešení je však zčásti nejednotné. Kritizována je hlavně skutečnost, že pojem Romové, pokud je užíván souhrnně, nerespektuje existenci jiných skupin cikánského národa. V Německu svaz Sinti Allianz Deutschland (jeden ze dvou německých cikánských svazů) podporuje názor, že název Romové je ve skutečnosti diskriminační, zatímco označení Cikán považuje za neutrální a za správné, protože zahrnuje všechny cikánské národnostní skupiny. Na webových stránkách Aliance se mj. píše: „Zasazujeme se o to, aby ústřední památník evropským Cikánům, kteří byli pronásledováni nacionálně socialistickým režimem, byl zbudován pro všechny Cikány a ne jen pro Romy a Sinty.“

http://www.rukojmi.cz/clanky/4511-romove-sli-do-kanady-cikani-do-nebe-jeden-z-nich-hral-skorapky-a-okradal-sedlaky-ale-pak-z-neho-byl-pocestny-ochrance-zakona-proste-z-kozla-zahradnikem-pardon-prokuratorem

Bude z Romů „horký brambor“ Evropy aneb Máme nejvíc ghett…

http://www.rukojmi.cz/clanky/354-cr-dostalo-do-vinku-skolniho-roku-2015-16-pokarani-osn-kvuli-nedokonale-strategii-romske-integrace-a-chabemu-boji-se-socialnim-vyloucenim

http://www.rukojmi.cz/clanky/2700-zrusil-romsky-pavlacak-a-dnes-je-nejuzitecnejsi-cesky-politik-dvojnasobny-starosta-vsetina-senator-a-nyni-i-hejtman-zlinskeho-kraje-jiri-cunek

Ty gadžo, tady máš moje děcko; vychovej ho a žádná diskriminácija

http://www.rukojmi.cz/clanky/526-romove-tady-ziji-stovky-let-a-vetsina-z-nich-se-nikdy-neintegrovala-bezenci-to-dokazi

Má většina Romů na to, aby chodila do běžných základních škol ČR…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *