Plagiátor Robejšek…?

22. Srpen, 2017 – 16:51

Zlínský rodák Petr Robejšek emigroval do Německa v roce 1975. Postupně se vypracoval až na ředitelské místo v soukromém Mezinárodním ústavu pro politiku a hospodářství v Hamburku…

Jeho politické postoje jsou zřejmé; morální principy nemají dle něj v mezinárodní politice co dělat: „Předstíráme-li opak, chováme se pokrytecky, a co je ještě mnohem horší – chováme se hloupě.“ V roce 2003 potvrdil tato svá slova sám na sobě, když politolog Gregor Walter z univerzity v Brémách objevil celé pasáže ze svého článku pod Robejškovým jménem. Průšvih.

Vyjádřila se i profesorka Beate Kohler-Kochová z Mannheimu: „Je to vůbec první případ plagiátorství, který jsme se kdy rozhodli zveřejnit.“ Český vědec zkusil etickou komisi obměkčit vysvětlením, že neopisoval on osobně, ale student, kterého si najal na sehnání podkladů. „Budiž, cítím se svým způsobem vinen,“ říká ředitel Robejšek. Tento názor ale nesdílí šéfka etické komise, podle ní je i zamlčení spoluautora nepřípustný přečin proti akademickým pravidlům.

Dotčený politolog Walter dodává: „Abych pravdu řekl, nikdy dřív jsem jméno pana Robejška neslyšel. Nevěděl jsem, že se globalizací zabývá. Celý případ si proto vysvětluji tak, že byl požádán o příspěvek na téma, v němž není specialistou.“ Petr Robejšek ujišťuje, že německá aféra je pro jeho práci zcela netypická; nevyloučil ji, pouze ji považuje, eufemisticky řečeno, za nestandardní.

I v českém prostředí už ale narazil: časopis Mezinárodní politika, vydávaný Ústavem mezinárodních vztahů, s ním před pěti lety ukončil spolupráci. „Článek napsaný pro nás prodal v mírně upravené verzi ještě i do rakouského odborného časopisu. Seriózní vědec by Rakušany upozornil, že text už vyšel jinde,“ vysvětluje šéf ústavu Jiří Šedivý. Také on podle svých slov našel v textech hamburského kolegy své formulace.

„Pana Šedivého vůbec nečtu, nudí mě,“ brání se Petr Robejšek. „Takový suchý akademik jako on nejsem. Jsem nekonformní, plavu proti hlavnímu proudu a neříkám to, co všichni. Proto je o mé články takový zájem…“

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *