Semenyao

9. Srpen, 2017 – 12:54

V běhu na 1500 metrů žen na MS v Londýně byla třetí Jihoafričanka Caster Semenyaová, přestože má hladinu testosteronu třikrát vyšší, než je u žen běžná; a co zlato na 800 metrů atletek…?

IAAF od roku 2011 zavedla jasná a kromě papalášů či hermafroditů všem srozumitelná pravidla, která stanovila pro ženské atletky limit 10 nanomolů testosteronu na litr krve. Závodnice nad limit musely podstoupit medikaci, nebo operaci.

Kromě Caster Semenyaové, která získala bronz na 1500 metrů a zlato na 800 metrů v bězích žen jen proto, že léky snižující mužský testosteron přestala užívat…Výsledek obrázku pro foto finále 800 m žen v Londýně 2017Výsledek obrázku pro fOTO ms V ATLETICE lONDÝN 800 METRŮ ŽENY SEMENYAOVÁVýsledek obrázku pro fOTO ms V ATLETICE lONDÝN 800 METRŮ ŽENY SEMENYAOVÁ

Atletická federace v letech 2011 – 2013 rovněž zorganizovala vědeckou studii, z níž podle ní vyplývá, že běžkyně na osmistovce s vyšší hladinou testosteronu mají proti soupeřkám výhodu skoro dvě procenta. (Testosteron je mužský pohlavní hormon – androgen, který přirozenou cestou vzniká ve varlatech…) Alespoň tak to popsal britský web Daily Mail

Žádná ze soupeřek to nechce říkat příliš nahlas, ale s návratem Semenyaové na dráhu nesouhlasí. „Samozřejmě je to otázka lidských práv, jenže lidská práva se týkají všech v závodě, ne pouze jednoho člověka,“ jako jedna z mála otevřeně řekla Britka Jemma Simpsonová, která v závodě doběhla čtvrtá. „Je to tak, že zbytek startovního pole je ignorován.“ Závodnice Diane Cumminsová: „Všechny máme pocit, že běháme s chlapem…“Caster Semenyaová

„Já plánuju krátkodobě. Nemyslím na to, co se stane za osm měsíců. Soustředím se na to, abych byla zdravá a dělala to nejlepší. Na tyhle další věci se nesoustředím. Není to můj byznys, je to jejich byznys,“ řekla Semeynaová. „Jsou to věty, které slýchám už od roku 2009. Pro mě je to minulost. Nepracuju pro IAAF. Jsem atletka. Oni dělají svoji práci, já dělám svou.“

„V tuto chvíli víme, že má hladinu testosteronu třikrát vyšší, než je u žen běžné,“ uvedl sportovní komentátor stanice BBC Gordon Farquhar.  „IAAF teď musí rozhodnout o tom, zda ji tento fakt nějak výrazně nezvýhodňuje a zda se nebude muset podrobit operaci nebo brát léky, aby mohla dále závodit. Jedná se o závažný problém a atletka musí znát jeho důsledky,“ dodal.

Po senzačním triumfu na světovém šampionátu v Berlíně v roce 2009 prošla Semenyaová anabází kvůli pochybnostem ohledně jejího pohlaví. Přes vysoké hladiny testosteronu a fakt, že má ženské i mužské pohlavní orgány, potvrdila Mezinárodní atletická federace po několika měsících zkoumání, že může startovat mezi ženami. Ani v Riu se tomuto tématu nevyhnula a opět v její prospěch….

„Nerozumím tomu, když někdo říká, že mám výhodu. Vždyť jsem žena. Když jdu čurat, čurám jako žena. Nechápu, když někdo říká, že jsem muž, protože mám hluboký hlas. Vím sama nejlíp, že jsem žena, bez jakýchkoliv pochyb. Musím jen najít cestu, jak dotazy ohledně mého pohlaví co nejlépe odrážet,“ prohlásila Caster Semenyaová.

Lékaři o ní tvrdí, že je hyperandrogenní, tedy že produkuje více mužských hormonů a proto má tak výrazné rysy a hlavně výkony… Bylo ale zdůrazněno, že i když se ukáže, že atletka není žena, velmi pravděpodobně o medaili ze šampionátu v Berlíně nepřijde a také že nepřišla, k šoku soudných lidí… http://www.rukojmi.cz/clanky/574-americky-zlodej-krici-chytte-ruskeho-zlodeje-usa-a-doping-brnkacka-rusy-ale-bryskne-vyloucit-dozivotne

Caster Semenyaová

Přestože ale evidentně měla díky mužským hormonům výhodu, bylo by prý velmi těžké odebrat jí medaili, protože nejde o doping. Prostě se taková narodila, byla zapsána na startovní listinu a tu IAAF schválila. A basta… Tak proč nezávodí za muže…? Jak k tomu přijdou sportující skutečné ženy, které se narodily normální…?

Loni jsem se věnoval zevrubně „atletce“ Caster Semenyaové, když vyšla najevo i její sexuální orientace. Že není heterosexuál, nepřekvapilo snad nikoho. Loni, v den svých 26. narozenin, si atletka s postavou zdatného chlapce splnila svůj sen a konečně si vzala svoji dlouholetou partnerku Violet Raseboyovou. Krásná svatba, nevěsta a vlastně i „ženich“ Caster, který zvolil, nebo zvolila, mužské šaty.

Caster Semenyaová, nakonec neprávem uznaná jako mistryně světa a stříbrná olympijská medailistka v běhu na 800 metrů, vstoupila do stavu manželského. Atletka ze Mzansi si vyhlédla svoji životní partnerku, rovněž atletku Violet Raseboyovou. Jak píše jihoafrický list Daily Sun, Semenyaová už před dvěma týdny poslala své zástupce k rodině Violet v Polokwane, aby dohodli výši loboly.

Pod tímto pojmem se v Jižní Africe u příslušníků kmene Bantu rozumí poplatek, který platí rodiče muže rodičům jeho nevěsty za to, že ji odvede z domu. Jednalo se zpravidla o deset krav a dohodnutou finanční částku.

„Casteřin otec Jacob Semenya doprovázen dalšími členy rodiny dohodl lobolu – výkupné – ve výši 25 tisíc randů (zhruba 50 tisíc Kč),“ píše Daily Sun. Přítel svatebního páru pro redaktory listu People´s Paper srdceryvně vyprávěl: „Obě se opravdu velice milují a toto je pro ně významný krok. Mají před sebou zářivou budoucnost.“

V nedávném rozhovoru byla Semenyaová dotazována, které tři věci by si vzala s sebou, kdyby její dům hořel. Tehdy prohlásila, že první osobou, na kterou by v tu chvíli myslela, by byla Violet. „Ta by mi přišla první na mysl! Chtěla bych především zachránit ji. Ona je nejdůležitější osobou v mém životě.“

Několikrát jsem byl v Jihoafrické republice a napsal o svých putováních cestopis „Češi v zemi zlata, platiny a diamantů“. A měl jsem  možnost se dozvědět též o černošských svatbách; hlavně o netradiční sumě za nevěstu v podobě stádečka krav…

“Můj kamarád je novinář z Evropy a píše o Africe,” představil mě Jarda, vedoucí úseku v platinovém dole, svému předákovi z party vrtařů George Hgobenimu z kmene Xhosa. “Chce s tebou, George, udělat rozhovor. Řekni mu, kolik se u vás platí za nevěstu?” zeptal Jarda, aniž by tenkrát někdo z nás něco tušil o budoucí svatbě Caster  a Vioelet…

“Napřed se sejdou rodiče, aby dohodli sňatek svých dětí. Ženich pak musí dát rodině nevěsty podle toho, jak je bohatý, až čtyři krávy nebo dva tisíce randů,” vysvětluje mi George. “Dívka musí být neporušená, tedy panna. Potom spolu muž a žena žijí asi dva roky. Když je žena výkonná, umí vařit, hodně pracovat a porodí alespoň dvě děti, je svatba. Když je neplodná, musí se vrátit domů a muž dostane zpět své krávy či peníze…”

“Nejsou ty vaše ženy příliš drahé?“

“Vůbec ne. Někdy už se ženíme i bez krav a ženy nevracíme, když nemají děti,” brání se George a je na něm znát, že je pyšný na svůj moderní postoj k životu. “Ani nemusí být panny. Víc je tento zvyk dodržován hlavně u kmene Zuluu v Kwazulu Natal.

Říkají si, že jsou velcí bojovníci, ale jsou pověrčiví a bojí se nedodržet lobola, což je cena, kterou musí dát za nevěstu jejímu otci. A jsou to ne čtyři, ale až dvanáct krav plemene nguni…”

Snímek v platinovém dole v Rustenburgu Břetislav Olšer

Jihoafrická sportovkyně Caster Semenyaová však nebyla jediná se svými potížemi mezi aktivními sportovkyněmi jako údajný hermafrodit; na Asijských hrách 2006 bylo zpochybněno pohlaví indické atletky Santhi Soundarajanová.

Ta musela vrátit stříbrnou medaili ze závodu na 800 metrů. Následně se pokusila o sebevraždu. V 90. letech řešila problémy kolem určení pohlaví též devatenáctiletá Nancy Navaltaová z Filipín. Podle rodného listu byla ženského pohlaví, ale to se po testech změnilo. Muž jménem Navalta nesměl závodit s atletkami…

Santhi Soundarajanová… Foto: ČTK/AP

I v předválečném Československu se odehrál podobný příběh. Zdeňka Koubková, světová rekordmanka v běhu na 800 metrů a úspěšná atletka v jiných disciplínách, se posléze dobrovolně podrobila operaci a stal se z ní Zdeněk Koubek, který se dokonce oženil. Obdobný osud potkal čínskou atletku Nan Siao z města Čcheng-tu, která vyhrála ve studentských soutěžích více než 40 medailí.

Musela je však vrátit poté, co se ukázalo, že je vlastně muž. Měla sice ženské pohlavní orgány, hormony v jejím těle ale byly převážně mužské, včetně chromozómů, stejně jako Jihoafričanka, k té však byla podivně rozhodující IAAF milosrdná… V Riu bude mít asi zlatou v běhu na 800 metrů… Není totiž Ruska nebo Číňanka…

Transsexualita je pojem pro obrácenou sexuální orientaci, kdy se jedinec v rozporu s vrozeným pohlavím identifikuje s pohlavím opačným – muž chce být ženou a žena mužem. Podle webu Transgender.cz se jen v Česku ročně uskuteční asi čtyřicet operativních změn pohlaví.

Na základě rozhodnutí Olympijského výboru získaly povolení závodit na OH i ženy po přeměně na muže, stejně tak muži po přeměně na ženu, a v tom spatřuje mnoho lidí problém. Někteří experti se obávají, že ženy narozené jako muži budou mít nad ostatními závodnicemi výhodu. Muži totiž mají od přírody vyšší hladinu testosteronu, lepší poměr svalů proti tuku či větší kapacitu plic a srdce.

Obdobně uvažovali i pořadatelé Mistrovství světa v lehké atletice, kterého se roku 1966 v Budapešti zúčastnila též polská sportovkyně Ewa Klobukowska, po zavedení sextestů ovšem bylo zjištěno, že má genotyp XXY jako muž, namísto XX jako žena. Nejznámějšími dalšími případy odhalených „mužů“ se staly vedle polské sprinterky Klobukowské i její kolegyni (kolegovi) Walasiewiczové (vítězka na 100 m v roce 1932) a německé výškařce Ratjenové (4. místo 1936).

Hiromasa Ando, japonský female-to-male transgender, se s úspěchem zařadil mezi mužské závodníky na motorových člunech, přestože v květnu 2002 oznámila Asociace závodníků na motorových člunech, že dřív byl ženou Chinatsu Ando.

Rakušan Erik Schinneger se v roce 1966 se stal “mistryní” světa ve sjezdu na lyžích, než o dva roky později ukázaly testy před olympiádou v Grenoblu, že má XY chromozomy a nemůže tedy závodit za ženy. Britka Dawn Langley Simmons zase 30 let žila jako muž, po operaci se ale provdala a porodila dceru…

Inu, mužatka Caster Semenyaová, chlap s bronzovou a zlatou medailí mezi ženami na MS v Londýně,  má však  jasno: „Nerozumím tomu, když někdo říká, že mám výhodu. Vždyť jsem žena. Když jdu čurat, čurám jako žena. Nechápu, když někdo říká, že jsem muž, protože mám hluboký hlas…“ O svých varlatech a trojnásobku mužských testosteronů raději mlčí… Byznys je prostě byznys…

Foto: Reuters…

PS: „S krvácejícím srdcem oficiálně oznamuji, že nepoběžím finále závodu na 400 metrů. Dnes jsem přišel na stadion připravený běžet a vešel jsem do pasti. Celý den jsme bojovali, aby pravda mohla vyjít najevo. Pořád trvám na tom, že nejsem nemocný a žádný doktor mě nevyšetřil. Znova povstanu. Bude dobře,“ komentoval svoji sabotáž botswanský atlet Isaac Makwala…Výsledek obrázku pro foto finále 800 m žen v Londýně 2017

IAAF vysvětlila zákaz startu zdravotními důvody, protože lídr letošních tabulek ve sprintu na 200 m patří ke třicítce atletů z jednoho z oficiálních hotelů šampionátu, které postihly žaludeční potíže. Kvůli nim Makwala nemohl nastoupit do rozběhů na dvoustovku, před finále na 400 m ale tvrdil, že je fit a může závodit. Ochranka ho však vůbec nepustila na stadión.

Makwala byl ze zákazu startu pochopitelně zdrcený a s rozhodnutím ostře nesouhlasil. „Říkali mi: Ne, nemůžeš běžet, protože jsi nemocný. Tohle je podle mě sabotáž,“ bránil se botswanský atlet. Čtvrtku tak vyhrál hlavní favorit, Jihoafričan Wayde van Niekerk, a podle spekulací Michaela Johnsona mohla mít IAAF zájem na tom, aby ještě před finále vyřadila ze hry jeho největšího soupeře, jímž měl být právě Makwala.

„Jihoafričan Wayde van Niekerk je oblíbencem IAAF. A jediný člověk, který ho mohl ohrozit, byl odstraněn. Konspirační teorie se rozbíhají. Kdo za tím asi stál?“ odpálil třaskavou spekulaci čtyřnásobný olympijský vítěz a desetinásobný světový šampión Johnson. Nebyli to z IAAF ti samí bafuňáři, co nechali zvítězit na 800 metrů žen jihoafrického hermafrodita Semenyaovou…? http://www.rukojmi.cz/clanky/574-americky-zlodej-krici-chytte-ruskeho-zlodeje-usa-a-doping-brnkacka-rusy-ale-bryskne-vyloucit-dozivotne

http://www.rukojmi.cz/clanky/1334-maria-sarapovova-dekuje-svym-fanouskum-za-to-ze-rozlisuji-lek-meldonium-od-neodhalitelneho-dopingoveho-steroidu-thg

Nebývalá hloupost nýmandů nebo jen účelově zlý úmysl…?

Co je čínské, to je špatné; mimo dolary, jimiž Čína zachraňuje svět

Megalomanské LOH v Pekingu 2008 rovná se císařské a nepřekonatelné…

http://olser.blog.idnes.cz/c/33304/Kdo-zvedl-ruku-pro-olympiadu-v-Pekingu.html

Pane Zarembo, vrátíte všechny medaile jako Jonesová…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske

 

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *