Zemřel nositel Nobelovy ceny míru Liou Siao-po…

14. Červenec, 2017 – 21:31

Na rakovinu jater zemřel čínský disident, básník a literární kritik Liou Siao-po, nositel Nobelovy ceny za mír, jeden z vůdců protivládních protestů na Tchien-an-men…

Jedenašedesátiletý disident, kterého koncem června podmínečně propustili z vězení, trpěl rakovinou jater a selhávalo mu také dýchání. Za mřížemi byl za „podvracení státní moci. Liou Siao-po byl první čínský disident, který dostal Nobelovu cenu za mír.

Čínské úřady ale navzdory jeho kritickému zdravotnímu stavu neumožnily jeho převoz k léčbě do zahraničí. Dva západní lékaři přitom o víkendu uvedli, že Liou do ciziny transportován být může, nedovoloval to jeho zdravotní stav, který se v posledních dnech rychle zhoršoval, trpěl i onemocněním ledvin, nízkým krevním tlakem a částečnou neprůchodností střev. Výsledek obrázku pro foto čínský disident liou nobelova cena

Liou Siao-po si převzít Nobelovu cenu nemohl, v Oslo byla pro něho jen připravená židle…

Prohlášení o jeho úmrtí vydala radnice ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny, kde byl Liou hospitalizován. Uvádí se v něm, že pacient zemřel na mnohočetné selhání orgánů a pokusy o jeho záchranu byly marné. Pohřeb měl zpopelněním. Dle serveru EuroZprávy.cz zástupce města Šen-jang řekl, že o tom, že popel bude vhozen do moře, rozhodla vdova. Jeden z nejbližších Liouových přátel Chu Ťia o tom ale pochybuje.

Podle něj jde o úřední rozhodnutí, protože nic tělesného z Lioua nemělo zůstat na čínské půdě, aby tam jeho přátelé nemohli vybudovat památník. (Kolik židovských osobností bylo spáleno v nacistických krematoriích a lidé na ně dodnes nezapomněli…) Chu také agentuře Reuters řekl, že je známo, že starší bratr nesdílel Liouovy politické názory. To, že právě on zastupoval rodinu na setkání s novináři, považuje Chu za cynické.

Problematické je také vyjádření staršího Liouova bratra. Na tiskové konferenci uspořádané po obřadech chválil „socialistický systém“, děkoval úřadům za lidskost a za to, že jednaly podle vůle rodiny. Poskytl také vysvětlení k tomu, že na tiskovou konferenci nepřišla vdova. „Je právě teď velmi nemocná, proto nemohla přijít. Je to politováníhodné,“ řekl.

Disidentské hnutí Liou Siao-po se v nejlidnatější zemi světa objevilo poté, co Peking před třemi desetiletími zahájil hospodářské reformy, zatímco politický režim se nezměnil. Agentura AP tenkrát naznačila, že ocenění disidenta by v Číně mohlo podnítit debatu o zahájení demokratických reforem.Vězeň svědomí, Číňan Liou Siao-po získal Nobelovu cenu míru.

Číňan Liou Siao-po získal Nobelovu cenu míru… Autor: EPA

Tomu předcházel rok 1989, kdy byl jedním z vůdců protestů na pekingském náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men). Během 90. let za to strávil tři roky v pracovním nápravném zařízení. Moc dobře věděl, že v ulicích Pekingu a ne na  Tchien-an-men byli naopak demonstrujícími studenty mučení a popravování čínští vojáci.

Byl to právě on, kdo přemluvil studenty, aby z náměstí organizovaně odešli. Možná za to nemohl, ale byl jako jeden z vůdců protestů odpovědný za jejich pozdější činy… V roce 2009 byl pak odsouzen k 11 letům vězení za sepsání výzvy Charta 08 navádění k údajné demokratizaci země. Iniciativa se inspirovala československou Chartou 77.Kdo byli čeští disidenti… Charta – zednářská lóže a Václav HavelLiou Siao-po zemřel. Známému čínskému disdentovi, básníkovi a politickému vězni bylo 61 let.

Liou Siao-po zemřel. Známému čínskému disidentovi, básníkovi a politickému vězni bylo 61 let… Autor: ČTK

Bylo to v roce 2011, když jsem seděl na lavičce na náměstí Nebeského klidu a naslouchal průvodcům skupin turistů; ten český vášnivě mluvil o tom, jak zde tisíce studentů skončily v krvavém masakru pod pásy tanků.

Ten americký zase vysvětloval, že nepokoje byly sice násilné, ale diplomatické depeše, které exkluzivně získal list The Daily Telegraph, dávají za pravdu čínské vládě, která vždy tvrdila, že 4. června 1989 nad ránem na náměstí Tchien-an-men odpůrce režimu nezmasakrovala. A měla pravdu…

article_photo

Na náměstí Nebeského klidu, když na něm neřadí čínští rowdies… Snímky Břetislav Olšer

Na českém velvyslanectví v Pekingu mě na moje otázky o masakru na náměstí Nebeského klidu diplomaticky odkázali na pekingské velvyslanectví USA. Byl jsem zmatený, největší náměstí světa vypadalo tak míru milovně, navíc jsem měl odlétat do Tibetu a potřeboval jsem mít jasno; za pár dnů jsem se chystal do Tibetu, další kontroverzní oblasti. Tak jsem se nechal informovat prostřednictvím depeší z amerického velvyslanectví…

“Dne 3. června 1989 byl sledován příchod armády na náměstí Tchien-an-men a nebylo vidět ani slyšet žádnou hromadnou střelbu do davu, jen občasné výstřely. Většina vojáků, kteří byli vysláni na náměstí, byli vyzbrojení jen obušky a holemi,” říká se v depeších.

article_photo

Vojáci ozbrojeni jen obušky přeskakují zátarasy na náměstí Nebeského klidu…

article_photo

Tanky prokazatelně mimo náměstí Nebeského klidu…

Lídři protestů, včetně pozdějšího držitele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poa  a popového zpěváka Hou Dejiana, dohodli s vojenskými jednotkami, že za svítání mezi 5. a 6. hodinou odejdou 4. června 1989 v uzavřených formacích; čínská televize vysílala obrazy toho, jak z náměstí Tchien-an-men pochodují vojáci a jak z něho studenti odcházejí, jak zůstává náměstí zjevně prázdné…

“Když bylo dosaženo dohody o odchodu studentů, spojili ruce, aby vytvořili zástup a společně opustili náměstí jihovýchodním koncem,” píše se v depeších americké diplomacii.Výsledek obrázku pro foto čínský disident liou manželka

Manželství literáta Liou Siao-poa a básnířky Liou Sia…

article_photo

Demonstranti přemlouvají neozbrojené vojáky k jejich odchodu…

Ke krveprolití v noci ze 3. na 4. června podle depeší opravdu došlo, ale odehrálo se v docela jiné části města. Střety zachvátily oblast Mu-si-ti, asi pět kilometrů západně od města, kde se spontánně shromáždily tisíce lidí, aby zastavily postup jednotek čínské lidové armády.

Dav začal stavět barikády, jež ho poté samy uvěznily, když se snažil z místa uniknout. Protestující se ocitli v pasti a armáda tak snadno rozprášila poslední zbytky odporu šestitýdenních protestů. Na náměstí Nebeského klidu nebyl tankem zabit žádný Číňan, přestože Amnesty International udává nejméně 1 300 mrtvých, neoficiálně se mluví až o 7 000 obětech.

„V jedné aleji v západním Pekingu zapálili demonstranti celý vojenský konvoj s více než 100 nákladními vozidly a pancéřovými vozidly. Letecké záběry a sloupy kouře podpořily argumentaci vlády, že vojáci byli oběťmi a nikoli pachateli. Jiné scény ukazují mrtvoly vojáků a jak demonstranti odebírají zbraně těm, kteří nekladou žádný odpor,“ přiznává Washington Post dne 1989 ve své reportáži…

Kdo koho na náměstí Nebeského klidu zabíjel…?  Foto: Reuters.

Wall Street Journal“ sloužil jako vedoucí protikomunistický hlas, jako hlasitý animátor pro „Prodemokraty“, ale jeho zprávy po 4. červnu uznávaly, že „radikalizovaní demonstranti, nyní ozbrojeni dobytými střelnými zbraněmi a  vozidly“ se připravovali na větší ozbrojené boje. Reportáž Wall Street Journalu názorně zobrazuje události 4. června:

„Kolony tanků a vojáci v ulicích Pekingu narazily na běsnící dav. Tucty vojáků byly strženy z vozidel, zbity a ponechány smrti. Na křižovatce západně od náměstí byla mrtvola mladého vojáka, který byl ubit k smrti, nahá pověšena na boku jednoho autobusu. Další mrtvola vojáka byla pověšena na křižovatce východně od náměstí.“ Tiananmen Peking brennende panzer

Hořící vozidla čínské armády v roce 1989 v Pekingu, zapálené demonstrujícími studenty…

article_photo

Nepokoje rozpoutané až mimo náměstí Nebeského klidu…

Resumé bylo následující; depeše z ambasády Spojených států v Pekingu, které unikly na server WikiLeaks,  tvrdí, že na náměstí Nebeského klidu v centru Pekingu krev tisíců lidí nikdy netekla. Boj s odpůrci režimu se odehrál necelých pět kilometrů západně od náměstí Nebeského klidu a byl vyprovokován studenty.

Nyní citace ze zprávy ČTK zveřejněné v iDnes přes několika lety, v niž se nemluví o tisících zabitých na náměstí Nebeského klidu, ale o střetu až v ulicích předměstí Pekingu… http://zpravy.idnes.cz/masakr-se-nekonal-na-tchien-an-men-naznacuji-depese-diplomatu-usa-pxu-/zahranicni.aspx?c=A110605_162330_zahranicni_stf

Americká diplomacie si v tajné poště také mohla přečíst, že studenti zbudovali na pekingských bulvárech důmyslný systém blokád a barikád, aby spolehlivě kontrolovali centrum města, nebo že využívají k dorozumívání mezi zátarasy motocyklové kurýry. Zpráva čínské vlády potvrzovaly pouliční boje a ozbrojené srážky v přilehlých čtvrtích Pekingu.

Hovořily o přibližně 300 mrtvých té noci, včetně velkého množství vojáků, kteří přišli o život v důsledku střelných ran, Molotovových koktejlů a úderů; zprávy čínské vlády i depeše americké ambasády opakovaně trvají na tom, že nedošlo na náměstí Tchien-an-men k žádnému masakru.

Sum sumárum. Co se stalo v Číně a co si 4. června 1989 vyžádalo životy vládních oponentů a vojáků, nebyl žádný masakr mírumilovných studentů, ale boj mezi vojáky a ozbrojenými oddíly takzvaného „Demokratického hnutí“.

V průběhu sedmi týdnů před 4. červnem se čínská vláda chovala mimořádně zdrženlivě, nevyhledávajíc jakoukoli konfrontaci s těmi, kteří ochromili centrální oblast čínského hlavního města. Ministerský předseda se setkal přímo s vůdci demonstrantů a setkání bylo přenášeno  národní televizí.

Výsledek obrázku pro foto olser peking

Peking… Snímek Břetislav Olšer

To však situaci nevyřešilo, nýbrž povzbudilo vůdce protestu, kteří si byli jisti plnou podporou USA. Vybudovali obrovskou sochu – podobnou Soše svobody USA – ve středu náměstí Tchien-an-men. Signalizovali tak celému světu, že sympatizují se západními zeměmi a zvláště s USA. Prohlásili, že budou v protestech pokračovat tak dlouho, až padne vláda. Protože nebyl v dohledu žádný konec, rozhodlo se čínské vedení, ukončit protesty.

Bezpečnostní síly přišly beze zbraní a teprve následně, kdy bylo již náměstí Nebeského klidu vyklizeno a v ulicích Pekingu mnoho vojáků  zbito, někteří zabiti a armádní vozidla zapálena, se Lidová osvobozenecká armáda vrátila se zbraněmi. Čína prohlásila, že zprávy o „masakru“ byly vymyšleny západními médii a vůdci demonstrantů, kteří využili povolné západní novinářstvo jako platformu pro mezinárodní propagandistickou kampaň ve svém zájmu.

Téměř každé médium v USA informovalo o „mnoha tisících“ zabitých. Mnoho mediálních agentur hovořilo dokonce o počtu okolo 8.000 pobitých. Tim Russert, vedoucí washingtonské kanceláře NBC, řekl, že na náměstí Tchien-an-men v Pekingu zemřely „desetitisíce“ lidí. Nikde ani zmínka o tom, jak po domluvě Liou Siao-poa se studenti uchopili za ruce a hromadně opustili náměstí Nebeského klidu…

Vyfantazírovaná verze „masakru“ byla později nepatrně korigována západními reportéry, kteří se podíleli na vyrobené verzi a později chtěli říci, že provedli „korektury“. Ale to už bylo pozdě a oni to také věděli. Novináři úspěšně zmasakrovali fakta natolik, aby se hodila do politických požadavků vlády USA. A ne nadarmo se v roce 1989 uskutečnily pod taktovkou CIA studentské bouře nejen v Číně, ale i v Československu a jinde.

Inu, vážení; nebuďme ovce a nenechejme se manipulovat oficiálními českými médii, řiďme se vlastním selským rozumem, který nám říká, že lepší je jednou vidět, než stokrát slyšet a číst… Nepapouškujme účelové dezinformace a dejme na skutečná fakta z věrohodných zdrojů… http://www.rukojmi.cz/clanky/1854-media-opet-lzou-o-tzv-masakru-na-namesti-nebeskeho-klidu-byt-depese-ambasady-usa-v-pekingu-dokazuji-ze-zadne-cinske-tanky-na-tchien-an-men-tisice-studentu-svymi-pasy-neprejely

http://www.rukojmi.cz/clanky/7-usa-maji-monopol-na-masakry-rusko-a-cina-nesmi-svym-oponentum-zkrivit-ani-vlasek-na-hlave

Vyvěšovali někdy v Anglii tibetskou vlajku a přednášel láma Wangchen v Londýně na téma Sebeupalování v Tibetu…?

http://www.kurzy.cz/akcie-cr/nazory/A-P-T-2048-PR-1159387/

byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-svet/c1-63221970-usa …

http://www.eakcie.cz/new/komentar/po-letech-nejsou-usa-nejvetsi-ekonomikou-sveta-sesadila-je-cina/

Čína je chlapec, co ze dne na den vyrostl v dospělého muže…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske-

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *