Babiš – StB…

28. Červen, 2017 – 14:24

Wikipedie: „Andrej Babiš od září 1969 začal chodit do běžného švýcarského státního gymnázia. Po návratu ze Ženevy studoval gymnázium v Bratislavě, kde v roce 1974 maturoval a byl přijat na obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické, směr zahraniční obchod.

Věnoval se práci v mezinárodní organizaci studentů AIESEC a stal se jejím prezidentem. Vysokou školu ukončil s červeným diplomem a nastoupil do PZO Chemapol Bratislava. Na podzim 1985 byl vyslán jako delegát Petrimexu do Maroka, kde zastupoval asi 15 podniků zahraničního obchodu, např. Lignu či Motokov…“

Babišův otec Štefan Babiš byl po příchodu do Strojexportu vyslán do Etipie, kde prodával české obráběcí stroje. Následně byl přeložen do Paříže; zde celá jeho rodina žila do roku 1961. Právě tam začal Andrej chodit do základní školy zřízené při tamním československém velvyslanectví. Po návratu z Francie byl otec vyloučen z KSS a propuštěn z práce, asi tři roky pak rodinu živila matka, která pracovala ve Výzkumném ústavu drůbežářského průmyslu…

V roce 1980 vstoupil Babiš do KSČ a v roce 1993 vytvořil firmu Agrofert. Začátkem roku 1995 pak došlo k navýšení jeho kapitálu švýcarským investorem. Vývoj Agrofertu je spojen též s americkou bankou Citibank, která podniku poskytla úvěr ve výši 4 milionů dolarů. Babiš nedávno prohlásil, že jeho hlavním majetkem je 28 listinných akcií reprezentujících 100 procent základního jmění Agrofertu. V listopadu 2011 založil občanskou iniciativu nazvanou ANO – Akce nespokojených občanů.

Jeho Agrofert ovládá více než 230 společností zejména v Česku a na Slovensku, jejich tržby při počtu zaměstnanců přes 28 tisíc dosáhly v roce 2012 téměř 132,5 miliard Kč. Všechny jeho firmy platí daně v Česku, ročně 600 milionů Kč do státní kasy. Sám Babiš na daních v roce 2012 zaplatil 13 milionů. V zemích daňových rájů nemá žádnou společnost. Společnost v České republice vlastní nebo má v nájmu 57 tisíc hektarů zemědělské půdy.

Jako vzorový hospodář zajišťuje především základní potraviny nezbytné pro stravu člověka. Chléb, mléko, maso; tisíce výrobků, z toho jogurty, máslo, mléčné speciality, sýry, tuky, mražené ryby, vepřové, telecí či hovězí  maso, kachny a zvěřinu. Tucet druhů pečiva, několik desítek uzenin… To všechno zajišťuje dnes u nás, kde bývalé české produkty již dávno zaměnily své domácí výrobce za ty zahraniční…

Soud v Bratislavě prokázal, že nikdy nebyl vědomým spolupracovníkem StB; Babiš  uvedl, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu pouze přišel do kontaktu s příslušníky StB. Odmítl ovšem, že byl jejím agentem.

U bratislavského soudu se Babiš domohl změny verdiktu, aby v archivních svazcích nebyl veden jako agent StB. Přece agent nečinil chemické rozbory. “StB jsem předal analýzu, proč by nebylo vhodné dovážet syrské fosfáty. Popsal jsem špatnou kvalitu této suroviny a zdůvodnil negativní dopady na životní prostředí při případném dovozu do Československa, a to kvůli velké prašnosti…“ Nebo, že by byly syrské fosfáty zločineckým zbožím…?

 

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *