Mayová, brexit, volby… příprava článku…

9. Červen, 2017 – 9:21

Je Velká Británie výkladní skříní demokracie, nebo jen chaosem arogantního populismu? Chce si Theresa Mayová jen hrdinsky DUPnout, či je ve stavu politické infantilnosti a potřebuje dětské DUPačky…?

Je to asi rok, co se Britové jen těsnou většinou s odřenýma ušima rozhodli odtrhnout od Evropské unie a Theresa Mayová, co dřív byla příznivkyní EU a podporovala stranu pro setrvání v EU (tzv. „remainers“), se posléze stala premiérou země, aby rozhodla o podmínkách vystoupení z EU, co s touto šlamastikou.

Ve své politické naivnosti si myslela, že jí předčasné volby dají rak silný mandát, že si bude moci vůči Bruselu dupnout a vybojovat ty nejtvrdší podmínky odchodu…

Ovšem narazila; nejen se svojí politickou infantilností, kdy musí všem připadat, že natolik zdětinštěla, že sama potřebuje dětské dupačky, tedy pyžamko, které ochrání nožičky i záda a usnadní přebalování. Ztratila totiž dosavadní většinu a její pozice je velmi vratká pro vyjednávání o brexitu, která mají začít za týden.

Theresa Mayová; jak dlouho jí vydrží tento optimistický úsměv…? FOTO: Wikimedia Commons

Přesto Mayová rezignovat nehodlá, třebaže se stala celkem 76. držitelkou premiérského titulu, po Margaret Thatcherové teprve druhou ženou v této funkci a zároveň 13. šéfem vlády, v tomto případě konzervativní šéfkou, kterou za své vlády jmenovala královna Alžběta II. Kdoví jestli je pověrčivá na č. 13…?

Konzervativní strana přesto zůstane nejsilnější stranou v parlamentu, ovšem o většinu přijde. Po sečtení výsledků získali konzervativci 315 poslaneckých křesel a opoziční labouristé 261 mandátů. K většině je potřeba 326 hlasů.

Premiérka Mayová přitom vyhlásila předčasné volby proto, že po těžkostech v parlamentu s mandátem pro vyjednávání o brexitu chtěla mít stabilnější vládu s širší parlamentní většinou. Tato sázka jí tedy nevyšla a vítězství s takovou ztrátou je v podstatě její prohra.

Mayová v kampani před volbami opakovaně prohlásila, že pokud ztratí šest a více poslaneckých křesel, bude to znamenat, že šéf labouristů Jeremy Corbyn „usedne k jednacímu stolu s Evropou“. Tento vývod byl tenkrát sice spíše obrazný, nyní však potvrzuje, že je pro ni výsledek hořkou pilulkou, kterou si sama připravila. V úvahu tudíž připadá i její demise…mayová

To všechno však ve Velké Británii už bylo, jen karty byly rozdány obráceně; v roce 1974, kdy Labouristická strana opět zvítězila ve volbách a ministrem zahraničí se stal James Callaghan. Jeho úkolem bylo vyjednat přijetí Spojeného království do Evropské společenství Přistoupení bylo schváleno referendem v roce 1975 a Callaghan se stal premiérem. Zde podobnost s Mayovou začíná. Callaghanova vláda se po celou dobu své existence potýkala s vnitřními problémy. Labouristé sice zvítězili ve volbách, ale neměli v Dolní sněmovně většinu.

Proto museli sestavit koaliční vládu s liberály a severoirskými unionisty, resp. s Ulsterskou unionistickou stranou (UUP). Jak se nyní snaží premiérka Mayová, když si vybrala pro změnu jen severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP), přičemž předtím ze stejného důvodu jako ona v červnu 2017 vyhlásil Callaghan na podzim 1978 předčasné volby, ve kterých doufal získat parlamentní většinu. Nezískal, jako Mayová, jeho popularita klesla i důvěra v dříve oblíbeného premiéra. Ten v předčasných volbách podlehl konzervativcům Margaret Thatcherové a podal demisi. Jako přes kopírák, jen s tím, že politické strany o téměř 40 let později vystupují v obráceném gardu…

Britští konzervativci se přesto chtějí udržet v Británii u moci a tak si Mayová místo dupaček ještě jednou dupne, resp. dá se ho holportu s již zmíněnou a nepříliš známou severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP). Její název poté patřil k nejvyhledávanějším na internetu ve Spojeném království. Strana je totiž mimo Severní Irsko málo známá a rozhodně nepatří mezi nekontroverzní, upozornila BBC.

Stranu v roce 1971 založilo několik militantních členů Protestantské unionistické strany v čele s Ianem Paisleyem a Desmondem Boalem. Během své existence pravidelně získávala křesla nejen v severoirském parlamentu, ale také v britském, a dokonce i v Evropském parlamentu. Jejím hlavním rivalem je republikánská strana Sinn Féin, a o hlasy se dlouho přetahovala s Ulsterskou unionistickou stranou, než se stala dominantní mezi ulsterskými loajalisty.

Severoirští unionisté z ultrakonzervativní partičky DUP vyděračsky žádají za svých deset poslanců parlamentní podporu více peněz pro provincii a výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru v bouřlivých dobách konfliktu hájili britské zájmy. Při vyjednávání se údajně vyhnou sporným otázkám potratů a práv homosexuálů.

Ovšem na voliče v červnu 2017, kdy ještě nikdo ani netušil, kdo jeto nějaká DUP, zjevně zapůsobily především jasně formulované sliby labouristů v čele s Jeremym Corbynem, kteří nejenže avizovali vyšší zdanění právnických osob a lidí s vysokými příjmy, ale také mnohamiliardové investice do infrastruktury a opětovné převedení železnic a pošty pod státní kontrolu.

Je otázkou, zda nesehrály roli teroristické útoky v Londýně a Manchesteru či právě odpor velké části elektorátu k brexitu, když konzervativci nevyloučili, že by z jednání s EU mohli také odejít bez dohody.

Předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn foto: ČTK/AP

Předseda labouristů Corbyn je proti vládním škrtům v sociální oblasti, je pro vyšší zdanění bohatých, jako antimilitarista je pro odstavení britských jaderných ponorek Trident a pro změnu fungování NATO. Také chce, aby se Britové omluvili Iráčanům za válku, která podle něj vznikla ze lži a přinesla utrpění tamního lidu.

Corbyn se stal ihned terčem ostré kritiky ze strany vládních konzervativců. „Jeho extremistický projev slibuje jen více výdajů, více půjček a více daní. Doufám, že nebudeme mít opozici, která nás vrátí k hádkám, které podle mně byly vyřešeny v 80. letech (20. století). A to ohledně znárodnění poloviny britského průmyslu a likvidace naší jaderné výzbroje,“ řekl ex premiér David Cameron.

Holt, časy se mění a s ní i britská politika a její představitelé; když se totiž kdysi řeklo Brit, každý k tom přidal slovo „gentleman“. Tak si pár z těchto novodobých slušňáků představme: napřed britské hrdiny z Tibetu… Masakr Tibeťanů britskými vojáky…

Nyní statečné Brity, kteří kromě jiného zbytečně zničili Drážďany… Bombardování Drážďan Brity…

Nyní se tímto hrdinným pohledem podívejme na současné britské alibisty jménem Farage a Johnsona:

Jeremy Corbyn, obdivovatel Karla Marxe, vzešel z revolučního prostředí, jeho rodiče se seznámili během demonstrací za ukončení občanské války ve Španělsku, narodil se jim 26. května 1949. Získal též podporu Nigela Farageho (tehdy ještě britského pravicového euroskepticka a europoslance za Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP), který je také předsedou jedné ze sedmi politických skupin Evropského parlamentu – Evropa svobody a demokracie…). Ten před rokem hřímal na mítincích pro brexit: „Chceme zpátky své pasy (bez nápisu Evropská unie), chceme zpátky své hranice a chceme vrátit vlast!“.pp

Krátce poté, co Britové loni v červnu rozhodli o vystoupení z EU, bezostyšně přiznal „chybu“ v jednom z hlavních pilířů kampaně o brexit – nepravdivé tvrzení o 350 milionech liber týdně, které prý Británie posílá do EU, přestože by celá částka mohla putovat do zdravotnického systému. Nigel Farage vzápětí rezignoval na funkci předsedy britské euroskeptické strany. Europoslanec a jeden z nejvýraznějších mužů kampaně za brexit podle svých slov věnoval velkou část života tomu, aby dostal Británii z EU. Když se to podařilo, chce se vrátit ke svému běžnému životu.

Alibisticky k tomu dodal: „Během kampaně před referendem jsem řekl, že chci svou zemi zpět. Dnes říkám, že chci zpět svůj život. A ten začíná právě teď,“ prohlásil Nigel Farage před televizními kamerami a svými stoupenci. Už neřekl, že má strach řešit problémy, které nastaly po vystoupení V. Británie z EU v rámci tzv. brexitu.

A je zde další karbaník britského pokeru. „Prolhaný pudl Washingtonu“, zhodnotil britský list The Daily Mail Borise Johnsona, o němž se vyjadřuje hanlivě, když jako ministr zahraničních věcí Velké Británie je prý jen šaškem i pro prezidenta USA Trumpa; důvod je nasnadě.

Výsledek obrázku pro foto boris Johnson

Kdopak je ten duševně vyprahlý Johnson, kandidát na léčbu u dr. Chocholouška? Mírně řečeno jen opožděný bývalý starosta Londýna, jemuž dal na frak nedávno jeho muslimský sok Khan. Proto Johnson jako vyšinutý kariérista nedávno provedl Londýn demonstracemi, bouřemi a protesty během referenda o vystoupení V. Británie z EU, což mu vyšlo; brexit vešel v platnost, přičemž hlavní organizátor vzápětí dává alibisticky ruce pryč… Výsledek obrázku pro foto boris Johnson

Napřed ale přišly silné řeči; Johnson připomněl, že jeho přičiněním „bude Londýn a celé Spojené království naopak i bez Evropské unie jen mocně vzkvétat… že Velká Británie posílá do EU 20 miliard liber ročně. „Můžeme získat také kontrolu nad naši imigrační politikou. Tak, aby byli politici odpovědní za to, co se děje v naší zemi,“ hřímal do publika a pateticky pokračoval… „Vezmeme si zpět naši demokracii. Je šílené, že nám Evropská unie říká, jak výkonné mají být naše vysavače, jaký tvar mají mít naše banány a podobné věci. Tyto nepotřebné regulace stojí britský byznys 600 milionů liber týdně…“

A poté finta; zpátečka; napřed vše rozdmýchal a pak tohle; přiznal, že po konzultacích s kolegy a s ohledem na situaci v parlamentu dospěl k názoru, že nemůže být tím, kdo bude usilovat po dosluhujícím premiérovi Davidu Cameronovi o post předsedy Konzervativní strany a tím i o křeslo šéfa britské vlády.

Nečekaný krok označovali kritici za „zradu“ a samotného Johnsona označili za „generála, který utíká z boje“. Další konzervativní politik, který si ovšem nepřál být jmenován, se vyjádřil daleko peprněji: „Boris (Johnson) pro nic za nic zku*vil zemi.“

Máme však v historii Velké Británie i její „gentlemanky“, ať dodržujeme pravidla genderu. Za všechny kromě výše zmiňované Theresy Mayové vzpomeňme i „železnou lady“ Thatcherovou. Napřed jako bojovnici v Argentině na Maledivách… Falklandy…

Margareta  Hilda Thatcherová

Dnes se to už ví, že také za tragédii v Hillsborough, kde zemřelo 96 fans, měla hlavní vinu policie a Thatcherové, jež nechala tak fanouškům Liverpoolu ruce od krve. Fans Liverpoolu dodnes zpívají „We’re gonna have a party when Maggie Thatcher dies“, jejich oblíbená skandovačka, která se buď bude muset upravit, a nebo už asi na stadionu nezazní… (video ze skandovačky zde: http://www.youtube.com/watch?v=37Cmzvt549Y )

Pár hodin poté, co vyšla zpráva o úmrtí „Železné Lady“ tak se při derby United s City v Mancherseru ani nedržela minutu ticha… Hooligans se naplnění své skandovačky dočkali, když umřela…

Co popřát Therese Mayové v její jistě nesnadné práci pro Spojené království Velké Británie a Severního Irska? Bože, ochraňuje Theresu Mayovou a nedej, aby se o ní jednou zpívalo: „We’re gonna have a party when Theresa dies“ – „Šli jsme na party v době, kdy Theresa zemřela…“

Inu, Velká Británie se dnes podobá spíš chaosu, kterému jen málokdo dnes říká demokracie, v němž si premiérka Mayová musí odpovědět na zásadní otázku, zda si chce jen DUPnout, nebo opravdu je už natolik infantilní, že bezpodmínečně  potřebuje DUPačky…?

PS: Dny Theresy Mayové v úřadu britské premiérky jsou sečteny, řekl v neděli bývalý ministr financí George Osborne. Také další členka premiérčiny Konzervativní strany Anna Soubryová řekla, že pozice Mayové jako premiérky je dlouhodobě neudržitelná. Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil ve stanici BBC, že by se letos či příští rok mohly konat další předčasné parlamentní volby.

„Theresa Mayová je ‚mrtvá žena‘, uvidíme, jak dlouho vydrží na lavici odsouzených k ‚trestu smrti‘,” uvedl televizi Sky News Osborne, jehož Mayová vyhodila z úřadu ministra financí po svém nástupu do úřadu loni v červenci. Osborne také řekl, že už možná v polovině příštího týdne ”se jí všechno zhroutí”. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/440454-dny-mayove-jako-premierky-jsou-secteny-shoduji-se-nekteri-konzervativci.html

http://www.rukojmi.cz/clanky/2090-snad-jednou-nebudou-britove-zpivat-o-premierce-therese-mayove-to-co-znelo-o-thatcherove-sli-jsme-na-party-v-dobe-kdy-maggie-thatcherova-zemrela

http://www.gamepark.cz/nejkrvavejsi_okamziky_na_fotbalovych_stadionech_420562.htm

http://www.rukojmi.cz/clanky/1334-maria-sarapovova-dekuje-svym-fanouskum-za-to-ze-rozlisuji-lek-meldonium-od-neodhalitelneho-dopingoveho-steroidu-thg

http://www.rukojmi.cz/clanky/1903-trestani-jsou-fotbalovi-fandove-ruska-prestoze-pred-pul-stoletim-thatcherova-prohlasila-ze-hooligans-jsou-jednim-z-nejznamejsich-britskych-vyvoznich-artiklu

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *