Vitásková – rozhovor…

5. Červen, 2017 – 7:41

Dostala 8,5 let vězení, byť se ničeho nedopustila, když se odvolala, dostala asi za drzost navýšení trestu o 2,5 mil. Kč peněžité  pokuty; tak podala trestní oznámení na svého soudce a napsala o tom knihu: „Solární baroni – Organizovaný zločin“…

Tato drzá holka Alena Vitásková vystudovala fakultu pozemních staveb VUT v Brně. Od roku 1974 pracovala na různých pozicích v Severomoravské plynárenské, a.s., Ostrava, naposledy ve funkci generální ředitelky a místopředsedkyně představenstva. V letech 2001–2003 působila ve společnosti Transgas, a.s. a RWE Transgas, a.s., ve funkci předsedkyně představenstva a generální ředitelky.

V období 2004–2007 byla předsedkyní představenstva Pražské teplárenské. Byla prezidentkou Klubu plynárenských podnikatelů. Obdržela titul Manažerka roku 2002; 20. července 2011 byla jmenována předsedkyní Energetického regulačního úřadu, a to s platností od 1. srpna 2011 na funkční období šesti let.

V mládí by ji brali jako modelku všemi deseti, měla však vyšší ambice, avšak ve snaze vyrovnat se v profesní sféře mužům dopadla v konečné fázi zatím hypoteticky bledě; dnes s Damoklovým mečem nad hlavou v podobě zatím nepravomocného rozsudku 8,5 roku ve vězení ale jasné prokázala, že ne nadarmo se nejenže mužům vyrovnala, ale svojí psychikou jim dala prokazatelné K. O. Tak o tom všem napsala první díl trilogie „Solární baroni – Organizovaný zločin“, který vyjde v červnu letošního roku.

Nyní poskytla další rozhovor internetovým novinám Rukojmi.cz:Výsledek obrázku pro FOTO OLSER VITÁSKOVÁ

Začněme od počátku; jak to vypadá s Vašim soudem? Kdo momentálně vede na body…?

Na tuto otázku se těžce odpovídá. Vrchní soud v Olomouci může rozhodnout zítra, ale i za rok. V kauze je souzeno devět osob a s tím souvisí i rozsah spisu. Jak jsem již dříve odpovídala, byla jsem přiřazena ke skupině z roku 2010, kdy jsem na ERÚ nepracovala. Téměř vulgární úmysl státního zástupce mě takto přiřadit, nelze jinak než vulgárním nazvat. Ani soudce Aleš Novotný nesouhlasil s rozdělením kauz. Teprve později mi došlo proč. Rozsudek 8,5 let odnětí svobody, přestože jsem se vůbec ničeho nedopustila, rozšířil státní zástupce Radek Mezlík při odvolání o další navýšení trestu a to 2,5 mil. Kč peněžitou  pokutou, přestože bylo prokázáno, že jsem neměla vůbec žádný prospěch,  a dále zákaz  činnost na deset let, po odpykání trestu. Vzhledem k tomu, že je mi šedesát a mám odpracováno více než 43 let, tak ať si to čtenáři vyhodnotí sami.

K té druhé části otázky se mi odpovídá ještě hůře, než k té první. V takovémto nerovném zápase nelze hodnotit, jaké je skóre. Kdybych se ve své práci spletla, či udělala chybu já (podotýkám, to se nestalo), či měla jiný právní názor na danou věc (což se navíc také nestalo), tak dostanu 8,5 let žaláře. Když udělá trestní čin státní zástupce, nebo dokonce soudce, tak se téměř nic neděje. Výsledek je, že za právní názor nemohou být trestání.

Jako příklad vám uvedu nedávnou kauzu soudce, který byl za úplatky (soudil ve prospěch uplácející strany), odsouzen na 5,5 roku odnětí svobody. To, že byl záhy po nástupu trestu  propuštěn na svobodu, protože soudce, který ho soudil, udělal chybu, tak to nelze ani komentovat. To, že dostal jen 5,5 let, tak se někde komentovalo, že „nebral moc“ snad za kauzu 150 tisíc Kč maximálně. Ale jindy jen láhev whisky. Pokud to má být důvod k tak nízkému trestu, tak se musím znovu ptát: Kde to žijeme? Tak a dost!!

Snímek Břetislav Olšer

Můžete nám připomenout, proč jste vlastně byla trestně stíhána?

Nejen stíhána, ale i nepravomocně odsouzena. V roce 2010 ERÚ vydal licence dvěma elektrárnám. Obnova řízení byla v roce 2012 podřízenou mého podřízeného zastavena, tj. ve správním řízení na prvním stupni, což předsedkyni úřadu nepřísluší vůbec do procesu zasahovat. Nikdo nesvědčil, ani se neprokázalo,  že bych do procesu zasahovala, či jinak nařizovala, jak se má rozhodnout.

V souladu se správním řádem jsem o něco později, ale v řádných termínech zahájila jako předsedkyně přezkum rozhodnutí podřízené mého podřízeného a to z moci úřední. (podotýkám, že přímý nadřízený pracovnice, zodpovědný za právní agendu úřadu a odbor licencí, který měl určité povinnosti a nekonal, tak ten se může smát až se bude za břicho popadat, ten je pouze v roli ctihodného svědka). Neudělala jsem vůbec žádnou nezákonnost, vůbec nic, co by bylo v rozporu se zákony, či správním řádem. Soudce při hlavním líčení mi nepřipustil ani jediného ze svědků, které jsem navrhovala.

Soudní znalec, který měl údajně počítat škodu,  která ale ve skutečnosti nevznikla, ani vzniknout nemohla, nezpracoval znalecký posudek, podle kterého soudní senát rozhodoval mimo jiné i o výši trestu. Toto potvrdil i další soud, na který jsme se obrátili právě s podnětem na znalecký posudek a na příslušného znalce.  Já to shrnu, byla a jsem stíhána na zakázku, tak se u nás likvidují nepohodlní lidé, a já bezesporu mezi ně patřím.

Ten druhý proces, který leží u soudu, se týká zaměstnání dr. Vesecké v pozici místopředsedkyně pro věci právní. Podotýkám, že ERÚ trvale zápasí s nedostatkem právníků, trvale nám chybí 25 právníků, kdy tyto volné pozice nemůžeme obsadit. O erudovaných právnících ani nehovořím. Jsme rádi i za absolventy škol. Opět si udělají čtenáři obrázek sami, proč represivní složky a justice takto zasahují. Kdo má zájem destabilizovat činnost ERÚ?

Ale ani to se po všech nátlacích nepovedlo a ERÚ pod mým vedením celých šest let řádně plnil své poslání a chránil spotřebitele a rovné podmínky na energetickém trhu. Činnost našeho úřadu pod mým vedením za období posledních šesti let uspořila našim občanům – spotřebitelům, veřejným financím nemalé částky za povinnou platbu, kterou každý spotřebitel musí platit. Pokud tuto úsporu promítneme pouze na české domácnosti, každé z nich jsme uspořili částku cca 300 tis. Kč, kterou mohou použít ať již už na zajištění bydlení, koupě auta, či studií pro své děti. (Ročně takto každý občan vč. miminek uspoří cca 3 500,-Kč).

Alena Vitásková

Alena Vitásková… Foto: Deník/Martin Divíšek

Údajně jste podala rovněž Vy trestní oznámení na soudce pro zneužití pravomoci úřední osoby, bylo to k něčemu?

Pan soudce Aleš Novotný zneužil svoji pravomoc, když si vybral členy senátu v rozporu se zákony. Porušování zákonů musí platit pro všechny občany stejně, přece není možné, aby v demokratické společnosti měli někteří privilegia. Postupovali jsme v dané věci v souladu se zákony a využili všech právních postupů. Ústavní soud mě neuspokojil svým výrokem, a proto připravujeme žalobu k mezinárodnímu soudu do Štrasburku.

Alena Vitásková se svým mluvčím přes soudní pře Zdeňkem Jemelíkem ze Spolku Šalomoun a jejich literárním výtvorem  „Na prahu vězení“… Snímky Břetislav Olšer

Vaše prvotina na toto téma již světlo světa spatřila. Vydala jste útlý spisek pod názvem: „Na prahu vězení“. V červnu má vyjít první část Vaší trilogie, můžete nám o ní říct víc…?

Brožura „Na prahu vězení“, vyšla v loňském roce jako neprodejná v nákladu 20 000 ks, pouze pro mé přátelé a podporovatelé. První díl trilogie „Solární baroni – Organizovaný zločin“ skutečně vyjde v červnu letošního roku. Knihu považuji za hezké čtení na dovolenou a zcela se liší od mé prvotiny. Poněkud s nadsázkou a humorem popisuje děj kolem tunelování veřejných financí tzv. pokusem o sofistikovaný projekt.

Dozvíte se, kdo jsou „solární baroni“, nahlédnete do politicko-lobbistické kuchyně, zahlédnete „Solární zločince“, ale i „Solární žebráky“. Pokud se Vám jen náznakem bude zdát některá z osob, že ji znáte, či Vám někoho připomíná, tak je to zcela náhodné a je to pouze Vaše fantazie a určitě se pletete. Celý děj je román, který má především pobavit.

V této brožurce jste mj. psala. „V posledních dnech se mi ve spánku vrací sen, že stojím před vstupem do vězení a cítím v zádech jejich úsměšky, slyším šeptání. Jsou zde všichni: můj předchůdce Josef Fiřt, jeho náměstek Blahoslav Němeček, Antonín Panák, Barbora Ilečková. Nechybí zde ani policejní rada Pavel Pinka, státní zástupce Radek Mezlík a soudce Aleš Novotný se svými přísedícími Eliškou Vránovou a Dobromilou Hronovou i náhradníkem Ivanem Procházkou, dále polovina poslanců, někteří ministři bývalí i současní, prostě všichni účastníci štvanice, která je završena zhanobením demokracie a práva na spravedlnost mým odsouzením“…. Bude v nové knize též něco „mezi řádky“…?

Vitásková pla

Snad napoví ukázka z knihy: „Solární baroni-Organizovaný zločin“, kpt. Když na jaře prší, nemusí to být štěstí: „Byl jarní vlahý den, venku pršelo, ale bylo příjemně. Míla seděl ve své kanceláři, upíjel ranní kávu a četl monitoring. Zase ty kurvy o mně píší negativně. Zmáčkl knoflík na telefonním aparátu a ozval se rádoby milý hlas jeho sekretářky. Zavolej mi Jirku, ale hned. Ve dveřích se objevil chlap jak hora, tiskový mluvčí. Se svoji postavou mohl klidně dělat vyhazovače v bordelu.

„Co se děje“, tvářil se jako by nečetl denní tisk. Já ti dám, co se děje, za co tě platím, vole. To jsi nemohl uhlídat, mají to i s fotkama. Kecal jsi, že to máš pod kontrolou. Křičel Míla a fousek se mu naježil jako foxterierovi před lovem. Jestli mají všechny fotky, tak tě vyhodím. Určitě nemají, huhlal Jirka, ale zjevně si nebyl jist. To by určitě chtěli prodat. Drž hubu a neser, prostě jestli Velká kapsa bude kompromitován, tak mi to Teflon otříská o hlavu…“

Trilogie je před dokončením, druhý díl „Solární baroni-Příprava mé vraždy“ a třetí díl „Solární baroni – Vrazi v taláru“ předpokládám, že vyjde v České republice ještě letos. Ponechám na čtenářích, zda trilogii zařadí do surrealismu nebo naturalismu. Ale určitě se budou bavit od první stránky.

Bude to konkurence Černých baronů, nebo Švejka?

Konkurence určitě ne. Konkurovat takovým bestselerům nejde. Vidím jen určité přirovnání základní myšlenky při tvorbě těchto knih. Není to inspirace Černými barony, není to Švejk, ačkoliv určitý podtext si tam může každý hledat. Děj Černých baronů se odehrává v krutých padesátých létech. S nadsázkou, tak trochu s černým humorem, se popisuje období, kdy mocní dané doby svoji zlovůli ničili životy ostatním, jen proto, že si mysleli, že mohou křivit zákony, jen proto že mají moc, mohli své odpůrce režimu zavírat a popravovat. Trvalo několik let a tito zlořádi stanuli sami před soudem, a dokonce nedávno byli někteří z těch tzv. prokurátoru souzeni.

Švejk popisuje období první světové války, s humorem a nadsázkou, ačkoliv to byla pro lidi strašná doba, doba hrůz, hladu, kterou doposud lidstvo v takovém rozsahu nepoznalo.

Každá epocha má  svého Davida a Goliáše, má svoji  Johanku z Arku,  Urválka,  Stalina, Jana Husa,  Hitlera, či Horákovou.  Postavy, které se zapsaly do dějin a přinesly pokrok, zkázu, rozvoj,  vzestup i morální pád lidské civilizace. Lidstvo po celou dobu své existence mělo ve svých řadách ty, kteří  ZLO vytvářeli, ale také  ty, kteří se ZLU postavili.  Ani dnešní epocha neprojde ZLU bez následku.

Trilogie je zrcadlem dnešního světa, ve kterém můžete vidět bídu dnešního bohatství.

Což tak uvést pár vět z nové knihy pro zdokumentování?

Například z první kapitoly knihy„ Početí solárního barona“

…“Aniž bych měla ve zvyku poslouchat cizí zábavu, neujde mé pozornosti skupinka, která se přiřítila a začala rádoby vtipně diskutovat. Aniž bych si musela sundat brýle, bylo mi za chvíli jasné, o co jde. Přijeli „tuneláři“, tak se jim říká v zemi, kterou úplně za pár let zničili, nejen materiálně, ale především morálně. Používali primitivní praktiky, nad kterými se průměrně vzdělanému děcku ze třetí třídy zatají dech opovržením. Jdou na věc sofistikovaně, alespoň oni a jejich kumpáni si to o těch zlodějnách myslí…“

Křtít ji máte v Lánech u prezidenta Zemana, je to tak…?

Ano pan prezident mi osobně přislíbil, že rád moji knihu pokřtí, čímž mi udělal skutečnou radost. Velký problém je termín, který se nyní vyjednává mezi Hradem a nakladatelstvím Olympia.  Při obrovském vytížení pana prezidenta to není jednoduché.

S nakladatelstvím Olympia jsem uzavřela výhradní smlouvu na pět let na celou trilogii a to pro Českou republiku. Nakladatelství Olympia mě bude zastupovat i v zahraničí, kde se připravujeme knihy vydat.

Znáte se s panem prezidentem Zemanem. Pokud by se nepravomocný rozsudek stal pravomocný, myslíte, že by Vám dal milost?

Jsem osobně ráda, že mám tu čest se znát osobně s panem prezidentem Zemanem. Nesmírně si ho vážím nejen jako prezidenta, ale i člověka. Známe se opravdu dlouho.

Nevěřím tomu, že je naše justice v takovém stavu, že by se nepravomocný rozsudek stal pravomocným. Jsem pevně přesvědčena, že budu v plném rozsahu zproštěna, protože jsem nic neprovedla. Jsem přesvědčena, že se již nebudou lidé zavírat na objednávku, jen proto že jsou nepohodlní nějaké skupině, či systému. Systému, ve kterém se tunelují veřejné finance, či jinak politicky kolabuje.

K další části otázky zda si myslím… Víte,  na to je jedno pořekadlo:  Myslet znamená……vědět. Je naprosto nevhodné o něčem spekulovat, co by,  kdyby. S panem prezidentem se na téma milosti vůbec nebavíme. Pokud žijeme v právním státě, tak jsem si naprosto jista, že tento institut nemohu potřebovat, protože jsem nic neprovedla.

Bude tato publicita mít nějaký vliv na Váš soud? Hlavně však na pořádek v české energetice? 

Nevidím jediný důvod, proč by beletrie měla mít vliv na soud. Snad bude mít vliv na čtenáře, kterým se může můj styl psaní zamlouvat, nebo dokonce líbit. A to je můj jediný cíl, oslovit čtenáře a splnit si svůj životní sen – psát pro lidi.

Nečekáte tedy nyní nějaké další soudní tahanice?

Byla bych nesmírně ráda, kdybych již žádné „soudní tahanice“ neměla. Ale jsem realista a přitom stále očekávám spravedlnost. Takže při stavu naší justice určitě nejen tahanice očekávám, a to i na mezinárodní úrovni. Nepřestanu, dokud neuspěji. Pracuji poctivě pro tento stát více než 43 let, já opravdu ze sebe nenechám dělat zločince. Říkám naposled, tak a dost, zlořádi !!!

Nedávno jsem požádala dopisem pana nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o sdělení, jak naložil s informací o osobách, které jsem jmenovitě uvedla v souvislosti s dehonestací mé osoby. Výsledek? Předvolání k podání vysvětlení, zda jsem nevyzradila nějaké tajemství.

Pokud jsou zlodějny tajemstvím, tak jsem tajemství národu vyzradila, ale to si již dělám legraci.

Stejně tak dopadlo šetření kolem mé fyzické likvidace. Když jsem začala pátrat, jak bylo šetření provedeno, co se zjistilo, kdo stál za údajnou přípravou mé vraždy. Tak prosím nic, nic se nezjistilo, a dokonce se to jako trestní čin nešetřilo, (možná, že byla vypsána za moji likvidaci spíš odměna, než trest) a prošetřit se již nemůže. A víte proč?  Oznamovatel přípravy mé vraždy zemřel. Připadá vám to legrační? Mě ani trochu.

Ještě se mě chcete něco zeptat na soudní tahanice?

Děkuji, stačí to bohatě na několik životů. Držím palce v boji s hydrou české justice a hlavně, ať se Vaše trilogie čte a má své vášnivé čtenáře…

http://www.rukojmi.cz/clanky/1936-rozdil-mezi-firmami-economia-a-mafra-miliardaru-bakaly-a-babise-dvou-tiskovych-magnatu-kdo-z-nich-statu-svym-lhanim-skodi-kdo-z-nich-vynesl-ceskou-ekonomiku-do-cela-eu

http://www.rukojmi.cz/clanky/2453-energicka-energeticka-ma-naslapnuto-do-politiky-ale-take-ma-sanci-na-literarnim-poli-na-nemz-by-si-nemusela-sve-dramaticke-zivotni-epizody-vymyslet-ale-jen-popsat-co-prozila-a-neni-toho-malo

http://www.rukojmi.cz/clanky/2411-rozhovor-drza-holka-chodici-doklad-o-ceske-justicni-mafii-kdyz-byla-odsouzena-na-8-5-roku-do-vezeni-podala-okamzite-na-sveho-soudce-trestni-oznameni-pro-zneuziti-pravomoci-uredniho-cinitele

http://www.rukojmi.cz/clanky/2028-zahajeni-odvolaciho-rizeni-aleny-vitaskove-spol-cast-i-iii

http://www.rukojmi.cz/clanky/2035-zahajeni-odvolaciho-rizeni-aleny-vitaskove-spol-cast-iii

Sexy advokátní koncipientka a soulož na ministerském kanapíčku…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske-

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *