V zemi, v níž pro mnohé už „zítra neznamená včera“, ale nikdy…?

26. Prosinec, 2008 – 9:04

Hrdinný reportér Julius Fučík se asi obrací v hrobě, pokud se k němu dostávají necenzurované zvěsti ze státu, který sám nazval zemí, v níž zítra už znamená včera. Asi by dnes poněkud svůj název poopravil na zemi, kde pro mnohé „zítra už zdaleka neznamená včera“, ale dočista nikdy…

Rozruch totiž vyvolala sebevražda ještě oficiálně nejmenovaného personálního ředitele automobilky GAZ Anatolije Jemelina, jehož našli kolegové oběšeného na služební toaletě ve správní budově podniku. Záchod sám zamkl, než se pověsil na elektrické šňůře, kterou přivázal k vodovodní trubce.

Rusko se řadí v počtu sebevražd na jedno z předních míst ve světě. Loni na 100 000 Rusů připadalo 29 sebevražd, což je dvojnásobek světového průměru. Nejčastěji se ke skoncování s vlastním životem odhodlávají muži kolem čtyřiceti let.

V Česku je na 100 tisíc obyvatel asi 15 sebevražd, když hlavní důvod tohoto činu bývají ze 40 procent těžké fyzické a psychické nemoci.

Vášeň Japonců v páchání sebevražd je velmi známá. Ročně samo sebe zabije na 32 tisíc občanů země vycházejícího slunce. To znamená 25 lidí z každého statisíce, 100 lidí denně a jedna sebevražda každou čtvrthodinu.

Ve Velké Británii s polovičním počtem občanů se jich každý rok zabije „jen“ 5 554, tři čtvrtiny z toho tvoří muži. V USA spáchá ročně sebevraždu skoro pět tisíc dětí a mladých lidí ve věku deset až 24 let. Celkový součet vražd a sebevražd je však v Evropě vyšší než ve Spojených Státech.

V USA je zato nejvyšší počet sebevražd mezi vojáky za posledních 16 roků. Podle statistik vypadá tato hrozivá bilance následovně: 67 sebevražd roku 2004, 87 roku 2005, 102 roku 2006 a 115 v roce 2007.

V Rusku bývá hlavní příčinou sebepoškození s následlem smrti neschopnost splácet dluhy či ztráta naděje na nalezení zaměstnání. Od začátku října přišlo o práci 45 000 lidí. V prvních dvou měsících nového roku však může propuštění ještě čekat skoro čtvrt miliónu lidí.

Příčinou Jemelinovy sebevraždy je zřejmě nervové vyčerpání ze situace v podniku, který patří k majetku miliardáře Olega Děripasky. Jeho GAZ oznámil, že v lednu propustí 1200 dělníků z montáže.

Jedna z největších ruských pojišťoven Ingosstrach, o níž soupeří nejbohatší Rus Oleg Děripaska s českými investory kolem pro změnu nejbohatšího Čecha Petra Kellnera z PPF Investments, se chystá uzavřít 240 z více než tisícovky svých odboček.

Oligarcha a tzv. hliníkový král Oleg Děripaska, jehož majetek je odhadován na 28,5 miliard dolarů, předstihl svého krajana pobývajícího v Británii Romana Abramoviče s necelými 20 miliardami USD.

Podíl PPFI v pojišťovně činí necelých 39 procent. Okolo 60 procent akcií ovládá Děripaskův holding Bazel, který dosud bránil účasti českých investorů na správě pojišťovny.

Odhadem z roku 2008 se Petr Kellner s 9 miliardami dolarů (150 miliard KČ) již posunul do první stovky nejbohatších lidí na 91. místo a ruský soud rozhodl, že jeho nárok na podíl v pojišťovně je legální….

To ovšem neovlivní počet nezaměstnaných v Rusku, jenž podle statistického úřadu Rosstat totiž stoupl o 1,7 procenta oproti září, což představuje 4,624 milionu lidí bez práce. Deník Vedomosti poznamenal, že hlavní propouštění se teprve chystá.

Ministerstvo zdravotnictví a sociálního rozvoje zaregistrovalo záměr více než 4000 podniků, které se chtějí propustit dalších 219.000 zaměstnanců.

Očekává se další zvýšení počtu sebevražd pro totální beznaděj a z ní plynoucí deprese…

Podle dokumentu, který zveřejnil ruský deník Kommersant, bude Rusko provádět „pragmatickou zahraniční politiku, která se bude vyhýbat zbytečným konfrontacím, včetně závodů ve zbrojení“.

Zároveň ale autoři dokumentu konstatují, že je nutné přijmout veškerá opatření „k udržení parity s USA v oblasti strategických útočných zbraní v podmínkách amerického globálního šíření systémů protiraketové obrany a realizace koncepce globálního úderu“.

Rovněž se počítá s tím, že se ve světě zostří boj o kontrolu energetických zdrojů, který může vyústit ve válčený konflikt s použitím jaderných zbraní.

Ruská armáda ale není podle vojenských kritiků schopná vést moderní válku, o čemž svědčí její postup během srpnové války s Gruzií v Jižní Osetii.

Ze 140 leteckých pluků, které mají 36 až 40 pilotů, jich je údajně v neustálé bojové pohotovosti jen pět a ty mají k dispozici každý jen po čtyřiadvaceti letadlech….

Jo, kdyby to Julda věděl, za co že to umíral…

Možná by ale hospodářskou krizi Ruska svedl na ideologickou diverzi imperialistů z USA, co chtěli bankrotem svých hypotečních bank zruinovat Putinovo carství…

Reklama:
  1. Jedna reakce na “V zemi, v níž pro mnohé už „zítra neznamená včera“, ale nikdy…?”

  2. Pan Olšer si zřejmě nevšimnul, že mráz přichází z USA. A vůbec nejhorší je, že ten americký bordel a dluhy nakonec možná bude muset platit kdekdo kromě Američanů samotných. Když máte nejsilnější ozbrojené síly na světě, tak už svoje dluhy vždycky nějak hodíte na krk někomu jinému.

    od honza v Pro 30, 2008

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *