atentáty

23. Květen, 2017 – 14:55

Nyní přehled sebevražedných a jiných bombových atentátů muslimů na Evropu pouze od „humanitárního“ napadení Srbska a Černé Hory v roce 1999

26. října 2002169 obětí

Dne 23. října obsadilo 40 čečenských teroristů, z nichž většinu tvořily tzv. černé vdovy – manželky padlých bojovníků, vyprodané divadlo Dubrovka ve kterém zajali 850 osob, a žádali ukončení 2. čečenské války. 26. října ráno zaútočilo komando Specnaz a zlikvidovalo všechny teroristy. Před samotným útokem použilo speciální plyn, jenž měl omráčit teroristy, avšak omámil i rukojmí. Kvůli utajovanému složení plynu zemřela většina ze 129 rukojmích na následky otravy plynem, který byl použit při zásahu.

6. února 200441 obětí 41 mrtvých včetně atentátníka a 120 zraněných si vyžádala exploze ve vlaku moskevského metra mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja. Tři spolupachatelé byli za útok odsouzeni na doživotí.

4. března 2004191 obětí

Po půl osmé ráno explodovalo 10 bomb umístěných ve vlacích na nádraží Atocha v Madridu. Zahynulo 191 osob, dalších 2057 lidí bylo zraněno. Útok měla na svědomí skupina zradikalizovaných obchodníků s drogami arabského původu kvůli účasti Španělska ve válce v Iráku.

24. srpna 200489 obětí Dvě ruská dopravní letadla TU-134 a TU-154, která v rozmezí 40 minut startovala z letiště Domoděvo v Moskvě, se zřítila po sebevražedných útocích dvou čečenských žen, tzv. černých vdov…

24. září 2004334 obětí V severoosetském Beslanu vniklo asi 40 ozbrojenců do školy a zadrželo více než 1100 lidí, převážně dětí a jejich rodičů. 3. září vyvrcholila krize zásahem ruských speciálních jednotek. Z celkového počtu obětí bylo 186 dětí, 10 pracovníků bezpečnostních jednotek, 31 teroristů, více než 700 osob bylo zraněno. K útoku se přihlásili čečenští separatisté.

article_photo

Islamistický teror v Londýně…

24. července 200556 obětí

Čtveřice islámských radikálů narozených ve Velké Británii (tři z nich pákistánského původu) provedla sérii sebevražedných bombových útoků v ranní špičce v centru Londýna, během které usmrtila 56 osob, včetně samotných atentátníků a přibližně dalších 700 osob zranila. Tři bomby explodovaly v metru a čtvrtá v dvoupatrovém autobuse. Důvodem ke spáchání atentátů byla účast VB ve válce v Iráku.

29. března 201040 obětí

Dvě sebevražedné atentátnice původem z Čečenska se odpálily ve stanici metra Lubjanka a Park kultury v centru Moskvy a zabily 40 lidí a 65 osob zranily.

22. května 2013 – jedna oběť

Britský voják Lee Rigby byl ubodán na ulici v Londýně; dva útočníci, Michael Adebolajo a Michael Adebowale, kteří pocházeli z Nigérie a stali se křesťanskými konvertity k islámu, byli shledáni vinnými z vraždy a v únoru 2014 odsouzeni na doživotí. Mačetový útok dvou islamistů na místního vojáka, kterému radikálové sťali hlavu za denního světla na ulici, považuje britská vláda za vážnou hrozbu a akt terorismu.

13. listopadu 2015130 obětí

Celkem čtyři sebevražedné bombové útoky a šest útoků střelnými zbraněmi provedl neznámý počet teroristů napojených na Islámský stát v Paříži. Při útocích zahynulo celkem 130 osob a 352 jich bylo zraněno, přičemž nejvíce obětí (85) si vyžádal střelecký útok v koncertní síni Bataclan. Celkem zahynulo též 7 teroristů.

22. března 2016 – 34 obětí

 Dvě sebevražedné exploze na letišti Zaventem a jednu v Bruselském metru  provedly osoby napojené na Islámský stát jen čtyři dny po té, co byl chycen jeden z hlavních strůjců atentátu z listopadu předchozího roku v Paříži. Čtvrtému útočníkovi bomba nevybuchla a z místa utekl. Atentáty si vyžádaly 34 mrtvých a 340 zraněných.

15. července 2016 – 84 obětí

Nejméně 84 lidí zemřelo při útoku ve francouzském městě Nice, kde ve čtvrtek pozdě večer najelo do davu lidí oslavujících státní svátek nákladní auto. V kritickém stavu je stále 52 zraněných. Prezident François Hollande označil útok za teroristický čin, navrhl prodloužit výjimečný stav v zemi a počínaje sobotou vyhlásil třídenní státní smutek. Prokuratura útočníka identifikovala jako 31letého Mohameda Lahouaieje Bouhlela původem z Tuniska. Policie ho ještě během činu zastřelila.

19. prosince 2016 – 12 obětí

Policie Spolkové republiky potvrdila, že do návštěvníků vánočního trhu na náměstí Breitscheidplatz v berlínské čtvrti Charlottenburg najel pondělí večer nákladní automobil. Dvanáct lidí podle policie zemřelo. Nejméně 50 lidí je zraněných.

22. března 2017 – pět obětí

Pět lidí bylo zabito při teroristickém útoku v Londýně; útočník nejprve najel automobilem do chodců na Westminsterském mostě, kde smrtelně zranil čtyři lidi, a následně odjel k nedalekému parlamentu, kde ubodal policistu; pachatele, britského konvertitu k islámu s násilnou minulostí, poté zastřelili policisté. Útočník pak podlehl střelnému zranění, které mu způsobil zasahující policista. Dalších 20 osob utrpělo při atentátu zranění, oznámil vysoký představitel Scotland Yardu Mark Rowley. Policie je podle něj přesvědčena, že útočník, který najel autem do lidí na mostě přes Temži a následně pobodal u budovy parlamentu policistu, byl pouze jeden.

22. května 2017 . 22 mrtvých

Přibyla  tragédie v britském Manchesteru; dvaadvacet mrtvých, plus atentátník, včetně dětí a 59 těžce zraněných si v pondělí večer 22. května 2017 vyžádal útok sebevražedného atentátníka v tamní multifunkční hale, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande. Na koncertě bylo asi 21 tisíc lidí, většinou omladina…

3. června 2017 – sedm obětí

Nejprve pár minut po 22. hodině místního času (23 hodin SELČ) vjela dodávka do chodců na Londýnském mostě, podobně v březnu na mostě u parlamentu útočil Khalid Masood. Později o kus dál z dodávky vyskočili tři muži a bodali do lidí, často do těch, které předtím srazili a oni leželi zranění na zemi. Zabito bylo sedm osob, na 50 jich bylo zraněno…

(K tomu lze přidat i neúspěšný teroristický útok na letišti v Glasgow pomocí zeleného vozu Jeep Cherokee, kterým pachatelé 30. června 2007 projeli skrz skleněný hlavní vchod do areálu letiště; dva pachatelé byli popáleni, jeden později zemřel v nemocnici v Paisley, druhý byl v roce 2008 odsouzen na doživotí…)

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *