Židé – industrializace…
24. Duben, 2017 – 8:26Typicky česká vlastnost – využít a po upotřebení odložit, ale každopádně na tom co nejvíc trhnout. Vděk jaký má být. Židé přece postavili základy pro industriální existenci Československa…
Bratři Gutmannové vybudovali Ostravské doly. Wilhelm Gutmann pocházel z významné rodiny Židů a začali podnikat s mladším bratrem Davidem. Jejich firma „Gebrüder Gutmann“ zakoupila vlastní doly v Horním Slezsku. Roku 1873 se podíleli s rodinou Rothschildů v čele s baron Salomonem Mayer Rothschildem na vzniku „Vítkovického horního a hutního těžířstva“ a Severní dráhy. Zaměstnávali přes 50 000 lidí.
Veleslavnou historii karlovarské firmy Moser založil Ludwig Moser v roce 1857. Snažil se též spolupracovník Tesly a Edisona – židovský vynálezce Emil Kolben při budování slavné ČKD. Nakonec zemřel v Terezíně, spolu s šestadvaceti svými příbuznými, umučenými v jiných koncentrácích…
Následoval Mayer Mandl a Izak Löwanstein, kteří byli u zrodu oděvního průmyslu v Prostějově, Weimann postavil v Teplicích sklárny na tažené a tabulové sklo, Mandelík u nás vybudoval první cukrovary, “král spínacích knoflíků” Jindřich Waldes zase Koh-i-noor, Zucker Fezko Strakonice, Jellinek lihovar a likérku ve Vizovicích a rodina Fürthů proslavila republiku ve světě zápalkárnou Solo Sušice…
První konfekční továrnu zřídil v Prostějově v roce 1858 židovský podnikatel Mayer Mandl. Byla to první větší konfekční továrna nejen v Prostějově, ale v celém Rakousku-Uhersku. V dalších desetiletích vznikaly ve městě nové konfekční závody a krátce před první světovou válkou jich bylo zaregistrováno na padesát. Vyvážely své zboží do Jižní Ameriky i do Indočíny…
V roce 1911 zaměstnávaly oděvní továrny již dvanáct tisíc domácích krejčích. V Prostějově se nacházela významná židovská komunita, druhá nejpočetnější na Moravě. Roku 1900 žilo v Prostějově 1 680 židů, celkový počet obyvatel byl kolem 24 tisíc. Kdoví, co by dnes říkal pan Moser na to, že u insolvenčního soudu v Praze se ocitl i podnik Karlovarský porcelán a sklářská společnost Sklo Bohemia, patřící dnes do skupiny výrobců porcelánu a skla kolem Bohemia Crystalex Trading…
A pak je tady vršovický Koh-i-noor. Jeho židovští dědicové se úspěšně přihlásili o svá práva. Rozsudek vyřkl Městský soud v Praze. Současným majitelům pražské společnosti Koh-i-noor nařídil, aby vrátili polovinu pozemků pod firmou a vzácné obrazy. Majitele by měla změnit také slavná Slečna s patentkou, obraz malíře Františka Kupky. Výši částky, kterou stát Waldesům dluží, nikdo zatím nezná, pohybuje se v řádu miliard. Koh-i-noor vyklízí české pozice, co by na to král knoflíků?
A Solo Sušice, jediného a tradičního českého výrobce zápalek; značka Solo sirkárna a. s., ale zůstane v názvu transformované obchodní společnosti, jejíž prodaná výrobní technologie se přesunula do Indie. Co mají Indové společného s Židy…?
Židovský obchodník Bernard Fürth se stal roku 1840 společníkem truhlářského tovaryše výrobce první fosforové zápalky Vojtěcha Scheinosta a roku 1843 vlastníkem celé sušické výrobny zápalek. Vnuk Bernarda Fürtha jménem Ernst zahájil modernizaci výroby sušických zápalek. V roce 1913, kdy došlo ke spojení všech sirkáren v monarchii do jediné s názvem Solo, se stal jejím generálním ředitelem. Zemřel ve francouzském koncentračním táboře v Drancy v lednu 1943.
Jedna reakce na “Židé – industrializace…”
Máte chybné údaje V Prostějově bylo v roce 1900 – 1553 židů, v roce 1930 – 1442 židů z 33.481 celkového počtu obyvatel Prostějova- tedy asi 4% !!
od TOM v Dub 27, 2017