Watergate…

7. Duben, 2017 – 13:31

Aféra Watergate a krach prezidenta Richarda Nixona. Ten svědčil před velkou porotou plných 11 hodin mezi 23. a 24. červnem 1975, deset měsíců poté, co odstoupil z funkce. Slyšení se uskutečnilo poblíž jeho domu v San Clemente v Kalifornii a bylo to poprvé, kdy bývalý americký prezident stanul před velkou porotou…

Přepis tehdejšího slyšení, který má 297 stran, zůstává zatím utajený. Soudce Royce Lamberth ale minulý týden vyhověl žádosti skupiny amerických historiků, kteří o zveřejnění Nixonovy výpovědi loni požádali. Americký federální soudce nařídil zveřejnění přepisu jeho výpovědi před velkou porotou, která před 36 lety vyšetřovala aféru Watergate. Sedmatřicátý americký prezident kvůli skandálu nakonec rezignoval. Podle mínění soudce převažuje historický význam dokumentů nad argumenty pro jejich utajení, zvláště když vyšetřování skončilo již před lety a Nixon je 17 let mrtev. Co všechno asi mohl Richard vypovídat…?

Kde by ho napadlo, že mu vše pokazí přepečlivý noční hlídač, který v noci ze 16. na 17. června 1972 objevil při své pochůzce v komplexu kancelářských a obytných budov ve Washingtonu odemčené dveře zadního vchodu u garáží a západku, jež byla zajištěna proti zavření lepící páskou. Okamžitě zavolal policii a komplex budov zvaný WATERGATE vstoupil do dějin. V šestém patře, v kancelářích, které si pronajalo ústředí Demokratické strany pro volební kampaň, přistihla pět nezvaných hostů s rukavicemi a v plné práci.

Pět mužů se vloupalo do centrály Demokratické strany, kde chtěli instalovat elektronické odposlouchávací a fotografické zařízení. Chtěli vědět, co a jak činí demokratický kandidát na prezidenta George McGovern, co byl vášnivým odpůrcem války ve Vietnamu a to vládní kruhy nesly s nevolí. Zadržení pachatelů vedlo k odhalení rozsáhlé nelegální činnosti Bílého domu. Při zatčení se všichni představili falešnými jmény, na policejní stanici však přiznali svou totožnost. Agentura Associated Press zjistila, že McCord je zaměstnán v Nixnově Výboru pro znovuzvolení prezidenta (CREP – Committee for the Reelection of the President) jako „bezpečnostní poradce“.

Lupiči pracovali v chirurgických rukavicích, našly se u nich dva fotoaparáty, 40 kusů neexponovaných filmů, odposlouchávací zařízení. Žurnalistů se snažily skoro dva tisíce, ale prim nakonec sehráli dva novináři The Washington Post Bob Woodward a Carl Bernstein. Zjistili, že ekonomickým mozkem akce byl Kenneth Dahlberg, který využíval špinavé peníze z Mexika k financování Nixonovy předvolební kampaně. Později vyšlo najevo, že odposlechy nařídil osobně sám prezident Nixon a 8. srpna 1974 odstupuje ze své funkce. Nový prezident Ford bývalého prezidenta Nixona poté amnestoval.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *