Jsem antiamerikanista z Valašska jen proto, že k nikomu nepatřím..?

19. Prosinec, 2008 – 8:39

Co je americké, to je dobré a nenapadnutelné. Co je ruské, to je špatné, nesvobodné a nedemokratické. Taková je holt premisa tohoto bipolárního globálního problému.

Čína s Tibetem, popravami a lidskými právy spadla z lopatky, jelikož nakoupila většinu amerických státních dluhopisů a může si diktovat ekonomické podmínky nejen vůči USA.

Přesto se alespoň česko-americký televizní zpravodaj v Pekingu Tomáš Etzler snaží odvrátit pozornost od krize v USA. Podle jeho slov si Čína nejvyšším průmyslovým růstem zničila exhaláty řeky, moře, půdu i ovzduší, překotnou industrializací rozvrátila tradiční rodinu a psychicky narušila venkovské osídlení, jelikož mladí odcházejí do měst a každé dvě minuty nějaký rodič spáchá sebevraždu…

Čína dnes spotřebuje mj. skoro třicet procent celosvětově vyrobené oceli, asi čtyřicet procent rýže a přes padesát procent cementu. Překotný hospodářský růst Číny nicméně vytvořil 12 milionů nových pracovních míst a výkon čínské ekonomiky se zvýšil o 11,5 procenta.

Přesto v duchu rčení; kdo nejde s námi, jde proti nám, se pak také posuzují jen sympatizanti a kritici pořádků dvou zemí, tedy USA a Ruska. Už proto dávno neplatí: SSSR náš příklad a vzor! Je to dobře, jen jestli jsme si nestoupli z deště pod okap…

Fakta se v těchto okamžicích pravdy nepočítají. Cokoli napíšete proti USA se obrátí proti vám. S důvěrnou se na mě převraťte… V oblasti ekonomiky, politiky či zbrojení a válek.

Příklad 1: Bush – Putin.

První jako neúspěšný petrolejář rozpoutal na základě účelově falešných informací mimo jiné válku v Iráku, jejíž „cena“ se už blíží dvěma bilionům dolarů, počet mrtvých vojáků US Army dávno překročil čtyři tisíce a Iráčanů několik milionů. Američané jsou však hrdí na svoji zemi; co je americké, to je přece nejlepší.

Nebo je to tím, že prostě Američané v rámci své demokracie do ulic protivládně skoro nemohou, aby si nezadřeli třísku a nebyli obviněni z terorismu? Tak jak jsou zakázány demonstrace na amerických školách a univerzitách? Asi dozvuky padesátých let a „slibu věrnosti“ z doby tzv. maccartismu…

Největší protivládní odpor proti bombardování Vietnamu, Laosu a Kambodže organizovali studenti, odpovědí vlády USA bylo uzavření stovky vysokých škol v USA. Na 4. května 1970 byla zorganizovaná studentská demonstrace na státní univerzitě v Kentu ve státě Ohio.

V areálu univerzity se na akademické půdě sešlo v ten den asi tři tisíce protestujících studentů. Šlo o pokojný studentský protest, proti němuž však byla vyslána Národní garda.

Sedmdesát jejích příslušníků zaútočilo v poledne na studentskou demonstraci se zbraněmi s nasazenými bajonety a slzným plynem. Pár studentů posbíralo kanystry se slzným plynem a hodili je zpět k postavení Národní gardy.

Výsledkem byla salva kolem osmdesáti výstřelů proti těmto neozbrojeným mladíkům a dívkám. Na akademické půdě tak byli zabiti čtyři studenti a devět jich střely, většinou do zad, vážně zranily. Po tomto masakru byla Kentská univerzita na šest týdnů uzavřena.

Až mohutná stotisícová protiválečná a protivládní demonstrace ve Washigtonu donutila prezidenta Nixona alespoň pozvat několik kentských studentů do Bílého domu a vyjádřit jim politování nad touto tragédií. Zároveň však zakázal jakékoli demonstrace na půdě amerických škol.

Druhý byl agentem KGB v Německu a zatím bojuje pouze na politické scéně, občas v Čečensku, nebo dává za vyučenou Saakašvilimu. Tu „bezdůvodně“ brojí proti raketové obraně v Česku a Polsku, tam opět „bez důvodů“ proti rozšiřování atomových zbraní. Asi Rusům vadí hegemonie USA a že jejich armáda není v téměř žádných zemích…

Navíc je jim patrně proti mysli, že Kosovo může být nezávislé a Srbsko musí po náletech NATO držet hubu a krok. A když si na samostatnost dovolí jen pomyslet Abcházie či Osetie, je z toho válka s Gruzií.

Po událostech z 11. září 2001 Bushova administrativa rychle zorganizovala schválení nového amerického „Zákona o vlastenectví“ (Patriot Act). V platnost vešel do sedmi týdnů po 11. září…

Americká vláda tak získala nové pravomoci odposlouchávat telefony, konfliskovat majetek osob, podezřelých z terorismu, špehovat vlastní občany bez soudního rozhodnutí, provádět tajné domovní prohlídky a zaznamenávat, jaké knihy čtou uživatelé veřejných knihoven.

Úřady smějí odposlouchávat kohokoliv po dobu 15 dnů a sledovat, jak lidé užívají internet (včetně chatů a emailu) bez soudního příkazu. Podniky, které budou udávat své zákazníky policii, navzdory tomu, že s nimi budou mít dohodu o důvěrnosti informací, dostanou imunitu před soudním stíháním….

Příklad 2: Demonstrace v USA a Rusku.

Kdysi se v USA demonstrovalo mimo jiné proti válce ve Vietnamu či proti rasismu. Dnes však Američané mlčí. Nevadí jim válečná aktivta USA? Nevadí jim, že zbytečně umírají jejich synové v daleké zemi?

Zřejmě plně souhlasí s tím, a cítí se dokonce hrdí, že USA jsou zemí, která je všemi ostatními vyzývána k zásahům všude po světa, kde se děje něco, co odporuje západnímu pojetí demokracie. Proto jsou pyšní, že USA má své vojáky a poradce v téměř dvou stovkách zemí světa.

A že jsou Státy opět první na světě, byť jen těsně před Ruskem, v prodeji zbraní hlavně do krizových rozvojových zemí, které potřebují ze všeho nejvíc potraviny, …

Moskevští policisté v neděli v centru města brutálně rozehnali několik demonstrací. Na jedné z nich protestovali bývalí sovětští vojenští důstojníci v počtu asi sto osob, na druhé se sešla pětistovka lidí, kteří podporují opozičního vůdce a bývalého šachistu Garri Kasparova.

Zpravodaj v Moskvě Josef Pazderka o tom natočil poutavou reportáž. Brutalita, nesvoboda, odmítání protivládních názorů. Jeho kolega Michal Kubal z Washingtonu mu jistě závidí, že nemůže natočit tak dramatické repo, jelikož všichni Američané jsou jako jeden muž za svojí těžce na indiánech, Španělácích a Angličanech vydobytou svobodou.

Tak už je mi to jasné; Rusové jsou nespokojeni, jak Putin nezvládá globální hospodářskou krizi. Že z plné státní kasy půjčuje Islandu miliardy, a že se v Rusku markantně nezvyšuje nezaměstnanost…

Měli by si brát příklad z Američanů, kteří trpělivě snášejí svých deset milionů nezaměstnaných, desetitisíce bezdomovců i peněžní známky pro 40 milionů chudých na nakup potravin, bankroty svých bank a automobilek, recesi, jež už stojí jejich daňové polatníky nejen 700 miliard dolarů základní finanční injekce ze státní pokladny, ale i hypoteční střechy nad hlavou…

A podvádí se dál, kde a jak může, alespoň podle agenturních zpráv; Budoucí americký prezident Barack Obama vyzval guvernéra státu Illinios Roda Blagojeviche, aby rezignoval. Je obviněn z korupce, protože chtěl za pár milionů prodat Obamovo senátorské křeslo.

Sedmdesátiletý Bernard L. Madoff, bývalý šéf amerického akciového trhu Nasdaq, je obviněn ze zpronevěry 50 miliard USD…

V USA má v roce 2009 zkrachovat 62 tisíc firem, zatímco letos k bankrotu dospěje 42 tisíc firem. Patří k nim i vydavatel listů Chicago Tribune a Los Angeles Times vyhlásil bankrot. Dohnal ho k tomu masivní úbytek čtenářů i inzerentů, který způsobuje ztráty většině vydavatelů.

V říjnu se celkové výdaje USA vyšplhaly na rekordních 402 miliardy dolarů. Ve fiskálním roce 2008, který skončil v září, uzavřely federální rozpočet s rekordním deficitem 455 miliard dolarů.

Najednou jsem se spatřil před newyorskou burzou na Wall Street, kde jsem si připadal malý, menší a úplně nejmenší. Dnes bych se tam mohl vypravit jako pracovník týmu „Člověk v tísni“, kteří pomáhají krizovým zemím…

Rusko mělo ke konci října ve svých dvou fondech, kam ukládá příjmy z prodeje ropy, už 5,24 bilionu rublů (197,4 miliardy dolarů). Na konci září bylo ve fondech 189,7 miliardy USD jen z ropného byznysu.

Ruská federace má politické a finanční problémy jedině se sousedy. S Českem jde o americký radar, Ukrajina dluží Rusku 2,4 miliardy dolarů za plyn a pokud peníze nesplatí, nebude mít plyn…

Jo, Amerika, země nekonečných možností; americký sen. v němž jsou zázraky okamžitě, nemožné do tří dnů…

A tak to jde a jde v tom začarovaném kruhu globální politiky…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *