Morgentauův a Marshallův plán…

21. Únor, 2017 – 18:37

Přestože Spojenci za začátku na oko dodržovali tzv. Morgentauův plán, což byl plán na totální likvidaci Německa; obhajoval logické opatření s cílem zajistit, aby Německo už nebylo schopné vést další, tedy třetí válku.

Cílem nebylo jen zničení  německého zbrojního průmyslu, ale i odstranění nebo zničení dalších klíčových odvětví, která jsou základem pro vojenskou sílu. V jeho rámci bylo demontováno 1500 nejlepších továren a odvezeno ze země. Ale s předem daným ohledem na sílu komunistických zemí a obavy ze SSSR, přišel tajně rezervní Marshallův plán, oficiálně nazývaný Plán evropské obnovy (angl. European Recovery Program), přijatý Kongresem USA v dubnu 1948 s cílem pomoci poválečné Evropě; spíš německé obnovy… Morálně zdeptaní Němci by udělali pro Spojence první poslední pro svoji milostivou katarzi…

V důsledku odmítnutí Marshallova plánu ze strany zemí východního bloku byl plán omezený jen na západní Evropu. Marshallův plán nebyla charitativní záležitost. Šlo o ekonomické ovládnutí Evropy. Jeho skutečný důvod spočíval v tom, že jakmile tyto země byly uvedeny zpět na nohy americkou pomocí, jejich měny byly vázány na americký dolar a byly nuceny kupovat americké produkty, což podporovalo ekonomiku Spojených států. Každý ze 17 států měl vypočítat své individuální výdaje, které bude od Spojených států vyžadovat. Po složitých jednáních, kdy každý stát své skutečné potřeby nadsadil, byla stanovena částka 19 miliard dolarů. A též každý stát v programu Marshallův plán byl nucen odsuzovat komunismus a socialismus – což byl důvod, proč Československo tento plán odmítlo; odmítlo stát se vazalem této lichvy….

Jak se dnes  projevuje pragmaticky vypočítavá politika USA vůči Německu? Morgentauův plán původně zakazoval Německu budování armády, což byla však jen kamufláž. Spojené státy však měly také svůj národní plán, své známé americké zájmy; vybudovat z Německa silnou mocnost, aby měly v Evropě na své straně silného partnera. Proto investovali do SRN miliony, které však byly vázány na výhradní obchod s USA. Dnes patří armáda Německa mezi nejlépe vyzbrojené na světě. Známka typicky amerického pokrytectví. V Evropě bylo rozmístěno na více než stovce základen asi 60 000 amerických vojáků, více než 40 000 je jich je nyní v Německu.

Pokrytecký humbuk zvaný Morgentauův plán skončil dřív než začal a dnes se německá armáda, která vlastně neměla existovat, poprvé od druhé světové války zapojila v Afghánistánu do přímých bojových akci. Německé mělo v Afghánistánu po Spojených státech a Velké Británii třetí největší kontingent. V roce 2010 sloužilo v Afghánistánu 5350 německých vojáků. „Afghánistán je nejdůležitější zkušeností německých ozbrojených sil. Bylo to poprvé od druhé světové války, kdy byla německá armáda zapojená do skutečné bojové akce,“ říká generál ve výslužbě Harald Kujat, bývalý náčelník generálního štábu Bundeswehru (2000-2002) a bývalý předseda Vojenského výboru NATO (2002-2005).

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *