Nadija Savčenková a zabití ruských novinářů…

13. Leden, 2017 – 21:54

Ukrajinská navigátorka vrtulníku MI-24 obžalovaná z vraždy, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic dostala po zásluze 22 roků vězení. Podle obžaloby v červnu 2014 navedla palbu ukrajinské armády na ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Soudce Leonid Stěpaněnko uvedl, že Savčenková „spáchala vraždu jako členka skupiny osob podle předem domluveného plánu z důvodů nenávisti a záště (…) k rusky hovořícím lidem“.

Za „organizátora vraždy“ označil ukrajinského poslance Serhije Melničuka jako tehdejšího velitele dobrovolnické jednotky Ajdar, ve které Savčenková bojovala s proruskými separatisty.

Příběh zajetí a procesu s paní Savčenkovou se začal psát 17. června 2014, kdy nedaleko Luhanska, na území, kde probíhaly boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, došlo k zabití dvou novinářů ruské státní televize. Podle verze ruské strany Naděžda Savčenková v té době působila jako takzvaný dělostřelecký návodčí, tedy pozorovatel, určující vlastním vojákům souřadnice míst, která mají být vystavena ostřelování.

Podle obžaloby úmyslně navedla minometnou palbu do míst, kde se nacházeli redaktor a kameraman Všeruské státní televizní a rozhlasové společnosti Igor Korněljuk a Anton Vološin. Učinila tak „z důvodu nenávisti a nepřátelství k ruskojazyčným lidem“. Soud se dále ztotožnil s tvrzením prokurátora, že nadporučík Savčenková uprchla ze zajetí proruských separatistů, aby ve vojenské uniformě a bez osobních dokladů překročila hranice Ruské federace, kde byla odhalena, zadržena a obžalována. Nejprve z napomáhání k vraždě novinářů, později bylo její obvinění zostřeno na trestný čin vraždy podle paragrafu 105 trestního řádu Ruské federace.

Dnes už je hrdinka se vztyčeným prostředníčkem zpátky v Kyjevě, kam byla vyměněna za bývalé příslušníky ruské armádní rozvědky Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova. Předtím se ale rozpoutala ničím podložená nenávistná mediální kampaň také v Česku. Prý chce Moskva vyměnit vězněnou Ukrajinku za skupinu Rusů odsouzených v zahraničí, mezi nimiž mají být i Viktor But a Konstantin Jarošenko.

Viktor But byl zadržen 6. března 2008 v Bangkoku a v roce 2011 vydán do USA, kde byl o rok později odsouzen na 25 let na pokus prodat velké množství zbraní kolumbijským povstalcům z hnutí FARC. But se stal inspirací pro americký film z roku 2005 Obchodník se smrtí, kde dodavatele zbraní všeho druhu ztvárnil Nicolas Cage. Bývalý pilot Jarošenko si od roku 2011 v americkém vězení odpykává trest 20 let za pašování pěti tun kokainu. Moskva proti jejich odsouzení opakovaně protestuje s tím, že byli do USA uneseni. Jarošenko byl zadržen v Libérii.

Pak nesmysly splaskly, žádný bulvárem vybájený nesmysl o výměně Savčenkové za „obchodníky se smrtí“ se samozřejmě nekonal, naopak bylo nedaleko Kyjeva nalezeno mrtvé tělo advokáta Jurije Grabovského, který byl obhájcem dvou ruských vojáků zadržených na východě Ukrajiny. Grabovskij obhajoval ruské důstojníky Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, jež Ukrajina vyměnila za letkyni Nadiju Savčenkovou. Oba vojáci byli již z aktivní služby propuštěni a v Donbasu působili jako dobrovolníci. Kyjevská prokuratura je vinila z podněcování terorismu.

Aby toho nebylo málo, důstojnice Savčenková, co navigovala střelce i ve vylhané válce v Iráku, chce být prezidentkou Ukrajiny, (co na to asi Tymošenková?), zatímco Jaceňuk byl napřed za rozkrok odnesen od řečnického pultíku sněmovny, aby byl vzápětí odejít i z postu premiéra krachující mezinárodní americko-gruzínsko-litevské vlády. Skončil tedy v propadlišti politických dějin, ale s USA a EU v zádech, zůstanou po něm však přesto znatelné hrubky ve vládnutí. Třeba stovky mrtvých při nepokojích, dluhy za ruský plyn za desítky miliard, ale i se pochlapil zákonem, jenž obsahuje zákaz přehrávání sovětské hymny nebo zničení všech hesel sovětských vůdců na veřejných budovách. http://video.aktualne.cz/ze-sveta/rvacka-v-ukrajinskem-parlamentu-premiera-chteli-odnest/r~0001be32a0a911e5b745002590604f2e

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *