Prof. Trávníček- Rowlingová – Babička

13. Prosinec, 2016 – 13:51

Vztah k mateřskému jazyku a čtení knížek u nás mizí jako voda v písku největší světové pouště Gobi; šokem proto pro mě je fakt, že bohemista Jiří Trávníček, který pro školáky ve věku kolem 10 let na povinnou četbu Babičky říká: „Babičku v tomto věku zahoďte, tu člověk musí najít, až k ní skutečně doroste. Pokud ji člověk dostane příliš brzy, znechutí si ji…“

Prof. PhDr. Jiří Trávníček, M. A. je literární teoretik, historik a kritik zabývající se moderní českou literaturou, teorií literatury a výzkumy čtenářské kultury. Postgraduálně studoval na University of London School of Slavonic and East European Studies, kde získal zahraniční titul M.A. – Master od Arts (magistr umění). Říká o sobě, že je bohemista, tedy člověk, který se zabývá jazykem, historií a kulturou českého národa…

Zvláštní rétorika, v knize Boženy Němcové jde naopak povídání o dětech kolem deseti let a o jejich vztahu ke své babičce. Pro každé dítě v tomto věku je jeho babička něco jako kouzlo moudrosti, lásky a citu… Tohle že by mělo děti znechutit, proto by měly tuto knihu zahodit a vrátit se k ní později? Smát se z naivnosti a dobrotivosti babičky a jejího kapsáře, kde měla vždycky něco pro své děti…? Starodávné plky…?

Ano, slušnost se dnes nenosí, kdo není hrubý a nešikanuje ostatní, je slabý a zbabělý… Kdy u dětí nastane to Trávníčkovo „později“? Až jejich mozky zcela ovládnou a zničí chytré telefony, počítačové hry, tablety a komunikace pouze přes SMS? Proč roste fyzické násilí právě dětí vůči starým lidem? Že by tato generace měla jednou pochopit, co v sobě skrývá příběh laskavé Babičky, Barunky a dalších dětí?

Druhým šokem pro mě byl fakt, že mezi povinnou četbu českých školáků byl zařazen i Harry Potter. Aby děti věřily, že život se dá změnit kouzly, četly o hororových příbězích a v noci pak nemohly spát z těžkých snů plných loupežníků z Bradavic? Jaký pán, takový krám, říká pořekadlo a to platí o Harry Potterovi i o jeho stvořitelce Joanne Kathleen Rowlingové.

Ve svých třiceti popsala za pár hodin cestou vlakem z Manchesteru do Londýna všechny postavy a základ pohádkového příběhu, z něhož se v roce 1995 vylíhl čarodějnický učeň a následně román o jeho ztřeštěném životě v Bradavicích i jinde pod názvem: Harry Potter a Kámen mudrců. Nezaměstnaná Rowlingová dokončila práce na prvním dílu ve Skotsku, přičemž některé části prý psala po edinburských kavárnách. Koluje pověst o tom, že v kavárnách psala, aby se jako takřka neplatička vyhnula svému nevytápěnému bytu…

O deset roků později však už byl majetek této „psavé popelky“ odhadován na 576 milionů liber. Autorka se tak stala prvním dolarovým miliardářem, který získal svoje bohatství psaním knih. Po obrovském úspěchu prvního dílu napsala Rowlingová ještě šest dalších pokračování a dvě doplňkové knihy. Prodej knih a návštěvnost globálně rozšiřovaných filmů udělal z Rowlingové multimilionářku a v roce 2001 si tak mohla koupit luxusní sídlo ve stylu 19. století u břehu řeky Tay ve Skotsku…

Když si uvědomíme, že jedna její kniha čítá cca 650 stránek v angličtině, ta poslední jich má dokonce 778 v anglickém vydání, vyjde nám, že za zmiňovaných deset roků musela psát usilovností zdatné grafomanky. Za každý rok v průměru jedna kniha o 650 stránkách, tedy asi jeden a půl stránky za den, zredigované a připravené k vydání. Výkon hodný obdivu, i trochu skeptických pochybností, jestli divoké a stále víc strašidelnější pověsti skutečně mají punc tak skvělé literatury, aby se s ní daly z nuly během několika let vydělat miliardy… Ale zřejmě ano. Kdo prostě umí, ten umí…

Ale, zcela objektivně, opravdu si myslíte, že se dá napsat skvělá beletrie tak, že každoročně, po dobu cca patnácti po sobě následujících let, napíše někdo super kvalitní knihu o obsahu 700 stran, tedy celkem devět knih o cca šesti tisících stranách…? Opravdu jste přesvědčeni, že Hemingway, Tolstoj a Čapek či Němcová jsou horší spisovatelé, než paní Rowlingová a že “Harry Potter a relikvie smrti” či “Harry Potter a Kámenn mudrců” jsou lepší díla, než “Stařec a moře”, “Vojna a mír” či “Bílá nemoc” a „Babička“…?

Světoznámá britská spisovatelka J. K. Rowlingová se proslavila nejen Harry Potterem, ale i kritikou klecových lůžek v dětských ústavech v ČR. Proti byl i Výbor pro lidská práva při OSN, který loni vládě doporučil, aby používání klecových lůžek definitivně zakázala. Neuvěřitelná neznalost a pokrytectví anglické spisovatelky je šokující. Odborníci se brání, že lůžka jsou nezbytná pro ochranu pacientů s nejtěžšími postiženími. Jinak je prý nelze dostatečně hlídat čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu, proto jsou síťová a méně používaná klecová lůžka lepší alternativu než nemocného tlumit léky, aby záchvat nedostal, nebo ho poutat.

Nedávno se také ukázalo, že výměna klecových postelí za běžné má za následek zranění mentálně postižených dětí. Ty v noci padají na zem. V ústavu pro mentálně postižené děti ve východočeských Slatiňanech měli zcela opačný názor než Rowlingová. „Máme z ministerstva napsáno, že výše postranic je možná do dvaceti centimetrů, ale vyšší už ne. Proto chytáme klienty do molitanů, necháváme je padat do polštářů a máme radost, když si neublíží. Připadá nám to absurdní,“ řekl tehdejší šéf Domova sociálních služeb ve Slatiňanech Miroslav Kubín.

Tehdejší ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích Ivan David připomněl, že při používání různých prostředků k uklidnění neklidných pacientů by si Evropská unie možná měla spíše brát příklad z Česka. Podle většiny odborníků také není pochyb o tom, že bez omezovacích prostředků se neobejde péče o těžce mentálně retardované. Tito lidé nikdy nespolupracují, takže když jsou neklidní, zranění nebo třeba po operaci, musejí být buďto v kleci, spoutaní nebo přikurtovaní. Stává se, že i přes silnou medikaci jsou schopni napadnout personál, poškodit  sebe, spolupacienty nebo vybavení ústavu.

Kde však byla altruistka Rowlingová, když v Anglii umíraly stovky podvyživených pacientů…? Ve Velké Británii byla zveřejněna třídílná neuvěřitelná zpráva; přes dva tisíce jejích stránek obsahuje povídání o otřesných poměrech v nemocnici v severoanglickém Mid Staffordshire, kde se v důsledku tzv. manažerské kultury děly tragické skutky. Co je to manažerská kultura? Na prvním místě enormní zisk nemocnice, pak dlouho nic a až poté pacienti. Těch zemřelo zbytečně hladem a žízní v letech 2005-2009 téměř 1200. Pacienti měli tak zoufalou žízeň, že pili vodu i ze špinavých váz…

Když jsem právě pobýval v Londýně, vyšel najevo skandál  v důsledku úsilí Julie Baileyové, majitelky kavárny ve Staffordshiru, jíž v nemocnici zabili maminku. Založila organizaci Cure the NHS (Uzdravme zdravotnictví) a donutila vládu k vyšetřování skandálu. To, co se dělo v nemocnici ve Staffordshiru, se však zřejmě děje i v řadě jiných anglických nemocnic, v nichž byla tolerována kultura zanedbávající péči o pacienty.

Jako třeba Gloria Foster, které bylo více než osmdesát let a trpěla stařeckou demencí, ale přesto byla ve svém bytě ponechána bez jakékoliv péče po dobu devíti dní poté, co britský imigrační úřad UKBA provedl razii a zatkl zaměstnance soukromé firmy, která se o ni starala, protože to byly osoby bez povolení k pobytu v Británii. Důchodkyně bez pomoci ve svém bytě zemřela hladem.

Londýn… Snímek Břetislav Olšer

Ale zpět k výroku bohemisty Trávníčka o „zahazování“ Babičky  Boženy Němcové. Kdy ji zahodil a opět objevil zdrogovaný idiot, co  z plezíru pobodal dítě na houpačce za bílého dne uprostřed sídliště v Ostravě, asi ještě nedorostl… Stejně jako v Brně dopadení čtrnáctiletí zločinci, kteří napadali a okrádali starší ženy. Počínali si údajně mimořádně brutálně a to i po té, co už měli v rukou lup. Nešlo jim jen o peníze, také je bavilo bezmocným starým lidem sadisticky ubližovat.

Řadu let jsem dělal jako novinář soudničky z procesů Krajského soudu v Ostravě; třeba případ přepadení důchodců v Třinci-Oldřichovicích, v němž byl obviněn teprve sedmnáctiletý mladík z Jablunkovska. Mladík zazvonil u dveří rodinného domu a jeho 81letou majitelku vylákal do sklepa. Na ženu zaútočil a srazil ji na zem. Při přepadení se oháněl nožem. Chtěl, aby mu prozradila, kde má peníze, žena mu ale nic neřekla. Lupič důchodkyni ve sklepě zamkl a šel prohledat dům. V jednom pokoji narazil na 89letého muže, kterého rovněž zbil. Odnesl si zhruba dvacet tisíc korun z životních úspor manželů a mobilní telefon. Zranění manželé skončili v nemocnici.

Brutální přepadení hned třinácti důchodců mají na svědomí dva čtrnáctiletí lupiči z okolí Prahy. Svým obětem ukradli dohromady kolem 40 tisíc korun, které utratili. Školáky v lednu po prvních šesti loupežích policisté dopadli. Kvůli věku je ale museli pustit. Ať si teenageři přepadávají dál… Opavští policisté dopadli zloděje, který okradl nevidomé manžele přímo v jejich bytě. Dvacetiletý muž proklouzl dovnitř otevřenými dveřmi. Využil okamžiku, kdy si šel nevidomý muž zakouřit před dům, a pootevřenými dveřmi vešel do bytu v prvním patře činžáku. Sebral věci za více než sto čtyřicet tisíc. Mimo jiné si odnesl i speciální notebook pro slepce.

A další „zahození“ Babičky; v podvečer šel na procházku padesátiletý muž po Ostravě-Zábřehu, udělalo se mu nevolno a spadl na chodník postižený infarktem myokardu. Přispěchali k němu mladíci a místo toho, aby mu poskytli první pomoc, okradli ho o peníze a mobilní telefon. Místo pomoci hned utekli a muž vzápětí zemřel…

Dělá se mi z toho zle, v jaké společnosti to žijeme. Rozvrácená manželství, ztráta pokory a úcty ke stáří, každý druhý sňatek se rozvádí, žebříček hodnot má jedinou modlu – peníze. Skoro 80 procent školáků už má zkušenost s drogami, většina z nich tráví čas u počítačových her, plných násilí a brutality. Televize nabízí převážně akční thrillery, herny spoustu závisláků na hracích automatech, stále víc je alkoholiků a stále mladších zločinců… Kdy tito výrostci dorostou do přiznání, že už přišel čas si knížku Němcové přečíst?  Nebo že by si ji už přečetli a ze znechucení z jejího obsahu teď bijí kolem se hlava nehlava?

Inu, co na to Prof. Jiří Trávníček, M.A. – Master od Arts, který pro školáky ve věku kolem 10 let na povinnou četbu knížek Boženy Němcové říká: „Babičku v tomto věku zahoďte, tu člověk musí najít, až k ní skutečně doroste. Pokud ji člověk dostane příliš brzy, znechutí si ji…“

Foto: Reuters, ČTK…

Začalo to u „pořádných sekaček“, kdy hrdina kosil stovky protivníků

Vojenská přehlídka v Moskvě projevem síly, aneb Evropa jako základna NATO z armád 30 zemí?

https://www.youtube.com/watch?v=BaIPr-wrtRc

Ví to altruistka Rowlingová, že v Anglii umíraly stovky pacientů?

Kdy bude radit velvyslanec ČR Gandalovič americkému prezidentu, kam má či nemá cestovat?

Geniální grafomanka, nebo nejbohatší spisovatelka? Asi obojí…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske-

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *