Vojenské základny USA

8. Listopad, 2016 – 21:25

Podle oficiálních informací poskytnutých ministerstvem obrany (MO) a jeho centrem Defense Manpower Data Center (DMDC), stále působí asi 40.000 amerických vojáků na 179 amerických základnách v Německu, více než 50.000 vojáků na 109 amerických základnách v Japonsku a desítky tisíc vojáků funguje na stovkách základen po celé Evropě. Více než 28.000 amerických vojáků je přítomno též na 85 základnách v Jižní Koreji, kde jsou od roku 1957.

Na základě informací nejnovější zprávy od Base Structure Report (BSR), mají Spojené státy základny v nejméně 74 zemích a vojáky prakticky po celém světě. Podle posledního zveřejněného počtu, americká armáda v současné době obsazuje 686 základen v padesáti amerických státech a ve Washingtonu, DC. K tomu je mnoho známých amerických základen v Kosovu, Kuvajtu a Kataru. Součet Pentagonu však nezahrnuje tajné americké základny v Izraeli a Saudské Arábii. Celkem jer ve světě přes tři miliony vojáků US Army…

A kolik vojenských základen mají největší odpůrci kapitalismu – Rusko a Čína? Rusko jich má šest v ve svých bývalých republikách (v Arménii, Bělorusku, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu, Kazachstánu a v bývalých gruzínských republikách Abcházii a Jižní Osetii, Čína bude mít svoji první základnu v africkém Džibutsku…

Reklama:
  1. Jedna reakce na “Vojenské základny USA”

  2. Jen hlupák může věřit úvodní preambuli smlouvy NATO ve které se hovoří o významu NATO pro mír. NATO bylo založeno v roce 1949 jako pakt namířený proti „bloku SSSR a spřátelených zemí“. Což za dobu své existence mnohokrát potvrdil. O to horší je pokrytectví všech i vojensky vzdělaných, že tomu tak skutečně je. Snad omluvitelný může být fakt, žře „koho chleba jíž – toho píseň zpívej“. NATO dle mého soudu pakt k prosazování „cílů USA a západních velmocí“. V prvé řadě se jedná o prodej zbraní a pak o suroviny.
    Tomu samozřejmě odpovídá i rozmístění základen US- army po celém světě. Mě osobně nevadí cizí vojsko tam, kde daný stát má uzavřenou dvoustrannou smlouvu o vzájemné pomoci – mezi kterou patří i pomoc vojenská. Tento stav odpovídá mezinárodnímu právu, ať se to komu líbí či nelíbí.
    Proto pro mne není agresivní státem či státem rizika Rusko, ale USA. Proč? Odpověď je jednoduchá…. Rusko si pouze chrání svoji zemi a strategické přístupy k ní. A kdo toto nechápe by neměl být součástí politiky. A je bezpečnostním rizikem pro naši zemi. A může to být i poslanec či senátor či vyšší představitel našeho státu.

    od Kubín v Čer 28, 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *