Arméni

15. Říjen, 2016 – 16:53

Vyvraždění 1,5 milionu mrtvých křesťanských Arménů bylo genocidou; měla to na svědomí Osmanská říše, historická předchůdkyně Turecka.

Turecko si před koncem roku 2019 předvolalo amerického velvyslance v Ankaře Davida Satterfielda poté, co Sněmovna reprezentantů USA v úterý přijala rezoluci 405 hlasy proti jedenácti uznávající turecký masakr Arménů za genocidu.

Pro rezoluci, která není právně závazná, hlasovala drtivá většina kongresmanů. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že Ankara rezoluci neuznává. „Ti, kteří hlasovali pro rezoluci, budou odpovědní za zhoršení kritických strategických vztahů v neklidném regionu,” napsal na Twitteru šéf tiskového oddělení prezidentského úřadu Fahrettin Altun. Výsledek obrázku pro olser foto erdogan

Poznamenal také, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v minulosti vyjádřil soustrast arménské komunitě a vyzval k vytvoření společné historické komise, která by události z té doby prozkoumala.

Stalo se to v době, kdy Turecko čelí kritice za vojenskou invazi na severovýchod Sýrie, kde chce v příhraničním regionu vybudovat bezpečnostní zónu pro návrat syrských běženců. Z oblasti při operaci Pramen míru vytlačuje syrské Kurdy, spojence USA během tažení proti teroristickému hnutí Islámský stát…

Altun se obrátil na Armény, které vyzval, aby si nenechali ze své historie učinit politický nástroj: „Politizace historie pro politické potřeby je nepřijatelná.” Rezoluci odsoudil i Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin: „Arménská rezoluce Sněmovny reprezentantů USA je jedním z ostudných příkladů zneužití historie jako politického nástroje.“

Po schválení ji na Twitteru zkritizoval ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Turecká diplomacie následně vydala prohlášení, ve kterém schválený dokument označila za neplatný, neboť „postrádá jakýkoli historický i právní základ”.

Vzpomínám si na své dětství, kdy jsem se v náboženství dozvěděl, proč každé poledne vyzvánějí zvony na kostelích. Na sklonku 16. století totiž začali čeští a moravští šlechtici budovat opevnění mimo hranice vlastní země, jakési vysunuté opevnění, které mělo být rozhodující obranou proti turecké expanzi.

A právě do této doby osmanských výbojů spadá nařízení o poledním zvonění. Ze strany Svatého stolce to bylo zdůvodněno tím, že neustále hrozí vpád Turků a tak je zapotřebí, aby všichni křesťané bez rozdílu stavu při vyzvánění klekli na kolena a modlili se za odvrácení osmanské hrozby…http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/2215-jelikoz-kdysi-neustale-hrozil-evrope-vpad-turku-svaty-stolec-zavedl-poledni-vyzvaneni-zvonu-aby-vsichni-krestane-klekli-na-kolena-a-modlili-se-za-odvraceni-osmanske-hrozbySouvisející obrázek

Dle historiků se ve stejném ohrožení ocitla Vídeň již v roce 1529, kdy byla též Turky obležena. Moravští stavové tehdy proto vyslali městu na pomoc dalších asi 2000 pěšáků a 1600 jezdců pod vedením zemského hejtmana Jana z Pernštejna. Část vojska byla vyčleněna na obranu jižní hranice u Znojma… A dnes v roce 2016 jsou opět česká vojska vyčleněna na ochranu českých hranic na jihu země, a opět z obav z Turka a jeho běženeckých muslimů…

V Istanbulu jsem nesměl mluvit o Kurdech a slušelo se chválit víc Erdogana než Mustafu Kemala řečeného Atatürk – „Otec Turků“, zakladatele moderního Turecka , který zemřel 10. listopadu 1938, v roce uzavření zrádné Mnichovské dohody a konce Masarykovy první republiky.

Zamítl chalifát, dovolil ženám dle vlastního výběru, zda chtějí nosit hidžáb nebo ne; vedl nesmiřitelný boj proti analfabetizmu, zavedl latinku, prosadil západní kalendář… Erdogan se pokouší pouze o teokratický stát s jediným islámským náboženstvím…

Peklo a ráj, napadne každého při srovnání Erdogana a Atatürka; Mustafa Kemal tvrdil, že: „islám je dobrý nanejvýš pro změkčilé Araby, nikoli však pro Turky, kteří jsou dobyvatelé a muži“ nebo také: „Islám, tato absurdní teologie nemorálního beduína, je mršinou, která otravuje naše životy.“

Česká republika však hromadné vyvražďování Arménů jako genocidu prostě neuznala. Mnozí čeští politici jako anální srabové dávali ruce pryč od faktu, že masové vyvraždění 1,5 milionu mrtvých křesťanských Arménů bylo genocidou; měla to na svědomí Osmanská říše, historická předchůdkyně Turecka.

Čeští anální magoři jsou zřejmě v zajetí fantasmagorie, že kdo je v NATO, ten musí nejen humanitárně bombardovat, ale i držet basu třeba při zavírání očí nad zběsilostí lidské patologie zabíjet… Turecké ministerstvo zahraničí zkritizovalo českého prezidenta Miloše Zemana, který se také k tragickým událostem vyjádřil v podobném duchu. České ministerstvo zahraničí ve čtvrtek ujistilo Ankaru, že usnesení Sněmovny není právně závazné.

Český prezident ¨Turecku mimo jiné napsal: „Souhlasím, že historii nemají interpretovat politici, neboť v jejich rukách se z dějin nezřídka stává pouhý nástroj sloužící jejich politickým zájmům, a že poznání a výkladu minulosti se mají věnovat především historici. Zároveň se však domnívám, že si nelze nepřipomínat události, které stály život 1,5 miliónu nevinných lidí a které představují tragickou kapitolu dějin nejen arménského národa, ale i celého civilizovaného světa.”

A hnedle se ozvali turečtí generálové, že pokud rezoluce projde, „naše turecké vojenské vztahy s Amerikou už nikdy nebudou jako dřív“. Ropu a zlatem zkorumpovaná Bushova administrativa v tom případě nemohla zareagovat jinak. Turecko bylo přece v NATO a USA měli v Izmíru své rakety Jupiter s jadernými hlavice na dostřel SSSR.

Srab Bush proto prohlásil, že rezoluce není správnou odpovědí na masové vyvražďování jednoho a půl milionů arménských křesťanů v Osmanské říši. „Pokud projde, poškodí vztahy s naším klíčovým spojencem ve válce proti teroru,“ vysvětlil formulkou uměle vyvolané vojenské akce kvůli rezivějícím zbraním ve skladem zbrojařských firem, potažmo potencionálním úbytku bilionů dolarů z rozpočtu USA.

Velitel spojeneckých vojsk v Iráku generál David Petraeus a americký velvyslanec v Bagdádu Ryan Crocker zase varovali, že přijetí rezoluce „vážně poškodí válečné snahy v Iráku“. Jistě měl na mysli firmu Halliburton  viceprezidenta Spojených států Cheneyho, která v Iráku čile obchodovala s ropou.

De facto to potvrdil i bývalý člen sněmovny Bob Livingston, republikán z Louisiany, jehož lobbyistická společnost Livingston Group dostala od turecké vlády nejméně 12 milionu dolarů, aby vysoké americké politiky přesvědčovala o turecké verzi arménské genocidy.

Přitom prý dle něj bylo zabito jen „pár tisíc“ Arménů a to během války. Většina z těchto obětí prý navíc kolaborovala s tehdejším ruským nepřítelem Osmanské říše. Kvůli neustálému popírání toho, že se arménská genocida stala, byl Bush nazýván rovněž „Davidem Irvingem z Bílého domu.“

Hosté v německém parlemntu drží nápisy „Uznání dnes říkáme Děkujeme“ během jednání o rezoluci, která označuje masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. ČTK/AP/Michael Sohn

Německo má své máslo na hlavě v podobě holocaustu Židů, proto se správně chová, jak se chová. Klobouk dolů, zvláště ve chvíli, kdy má na krku běženeckou invazi z Afriky a Blízkého východu, byť si ji svojí potřebou nových gastarbeitrů svým způsobem samo způsobilo. Hlavně v režii kancléřky Mutter Merkel, alias Daru od Alláha… http://www.rukojmi.cz/clanky/1897-cesti-cenzorovi-slusnaci-sorrac-ale-je-to-vase-prachsprosta-predposranost-kdyz-odmitate-uznat-zrudne-genocidni-vyvrazdeni-armenu-aby-se-par-analnich-politiku-czechie-zalibilo-fasistum-z-ankary

Nikdo však nevyvrátí tragickou skutečnost, že kromě vyvraždění asi půldruhého milionu Arménů přesídlila Osmanská říše dalších zhruba půl milionu do neúrodných oblastí Mezopotámie, když přes 100 000 lidí se zachránilo útěkem do Ruska.

Turecko tvrdí, že počet obětí dosáhl 250 000 až 500 000 a že v žádném případě nešlo o genocidu, ale pouze o represe, zahrnující deportace Arménům, kteří za první světové války vytvořili ve spolupráci s ruským nepřítelem „pátou kolonu“.

Arménskou genocidu nazval již Winston Churchill prvním holocaustem století, a to dříve, než došlo k vyhlazování Židů za dob nacistického Německa. V jihozápadním, Turecku si považují svých prezidentů před Erdoganem, proto jsem se tam dozvěděl, že masakr na Arménech přiznal v roce 1918 i zakladatel novodobého Turecka Mustafa Kemal Atatürk a omluvil se za něj jako hrdý Otec Turků.

Jeho následovníci v čele s bývalý tureckým prezidentem Abdullahem Gülem i tím současným Erdoganem však o jakékoliv genocidě nechtěli ani nadále nechtějí ani slyšet. „Je neakceptovatelné obviňovat turecký národ ze zločinu, který nikdy nespáchal,“ tvrdí současná fašistická turecká vláda, která nechce ani slyšet, že by měla být srovnávána s nacistickou Hitlerovou mašinérií…

Zatímco dnes s Krymem Rusové jásají, krymští Tataři z připojení poloostrova k Rusku nadšení nejsou. Žádají o pomoc Turecko, bedlivě střeží své vesnice a potichu hovoří o tom, že se separatistům postaví i se zbraní v ruce. Třeba by si měli připomenout podobné dopisování ve středověku. které zchytil na svém obraze slavný ruský malíř Repin:

Turecký sultán Mehmet VI. napsal v roce 1676 kozákům ze Záporoží následující dopis:

Jako sultán, syn Mohameda, bratr slunce a měsíce, vnuk a vicekrál Alláha, vládce království Makedonie, Balylonu, Jeruzaléma, Horního a Dolního Egypta, císař nad císaři, panovník nad panovníky, výjimečný rytíř, nikdy neporažený, vytrvalý strážce hrobky Ježíše Krista, správce vybraný samotným Alláhem, naděje a útěcha muslimů, vítěz nad křesťany a jejich velký ochránce – nařizuji vám, záporožským kozákům, abyste se mi dobrovolně a bez odporu podřídili a zdrželi se obtěžování dalšími útoky.

Odpověď kozáků zněla takto:

Záporožští kozáci tureckému sultánovi!

Ó sultáne, turecký ďáble a příteli a potomku ďábla, tajemníku samotného Lucifera. Jaký ďábelský druh rytíře to jsi, když nedokážeš zabít ježka s holou prdelí? Ďábel sere, tvoje vojsko žere. Nepodřídíš si, ty zkurvysynu, křesťanské syny; nebojíme se tvojí armády a budeme proti ní bojovat na zemi i na moři, matkomrde.
Ty babylonský kuchaři, makedonský koláři, sládku z Jeruzaléma, ovcomrde z Alexandrie, pasáku prasat z Horního a Dolního Egypta, arménské prase, podolský zloději, tatarský pohádkáři, popravčí z Kamence a hlupáku celého světa a podsvětí, idiote před Bohem, vnuku hada, vřede na našem ptákovi. Prasečí rypáku, kobylí pr.eli, jateční pse, nepokřtěná hlavo, přeřízni vlastní matku!
Tak prohlašujeme my, záporožští, ty ubožáku. Nebudeš pást ani křesťanská prasata. Tím končíme, protože neznáme datum a nemáme kalendář; měsíc je na nebi, léta páně, v den ten samý jak u nás, tak u vás, takže polib nám pr.el!

Ataman Ivan Sirko s celým záporožským vojskem

V 19. stol. se kozáci stali páteří carské armády a označení kozák se v době carského režimu stalo takřka synonymem pro vojáka; v carském Rusku byli kozáci elitní složkou armády. Část kozáků vedená atamanem Buďoným, později maršálem SSSR, přešla na stranu bolševiků za půdu a statky, kdysi patřící velkostatkářům. Když Hitler zaútočil na Sovětský svaz, většina kozáků i přes částečné sympatie k carskému režimu vstoupila do Rudé armády. http://odhaleni.info/zaporozsti-kozaci-pisi-dopis-tureckemu-sultanovi/

Inu, kdyby nebylo v roce 1783 ruské carevny Kateřiny Veliké, dopadli by ruští obyvatelé Krymu jako Arméni, na nichž spáchala Osmanská říše genocidu, během níž jich vyvraždila přes půldruhého milionu…

http://www.rukojmi.cz/clanky/240-proc-nemaji-kurdove-se-40-miliony-obyvateli-jeste-svuj-vlastni-stat-aneb-turecko-utoci-na-bojovniky-s-islamskym-statem

http://www.rukojmi.cz/clanky/1717-krymsti-tatari-za-valky-slouzili-u-wehrmachtu-a-ss-vystehovani-z-krymu-nebyl-zadny-trest-nybrz-akt-stalinova-milosrdenstvi
http://www.rukojmi.cz/clanky/1717-krymsti-tatari-za-valky-slouzili-u-wehrmachtu-a-ss-vystehovani-z-krymu-nebyl-zadny-trest-nybrz-akt-stalinova-milosrdenstvi

Reklama:
  1. 2 reakce na “Arméni”

  2. Píšete o tom, co by se mohlo krymským tatarům stát, kdyby nebyli vyhnáni z Krymu. Mohl byste také napsat, proč se za války přidali na stranu Německa?

    od Libor Chocholatý v Říj 18, 2016

  3. Jo dějiny jsou složitéí

    od petr chýlek v Úno 11, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *