Půlmiliardou dolarů ročně si USA drží v šachu OSN, takže se jich netýká dodržování lidských práv ani páchání vojenských zločinů s desítkami milionů obětí; současné Haiti je toho dokladem…

11. Říjen, 2016 – 22:37

Čeští anální politici a jejich média pějí jen chválu na Spojené státy, které si Česko speciálně vyhlédly pro střední Evropu ve strategické oblasti, proto k nám Obama poslal jako velvyslance do Prahy svého spolužáka Andrewa Schapira. Je třeba učit české diplomaty přednáškami v Černínském paláci, jak milovat USA a nenávidět Rusko a Čínu. Nikoho nezajímá, že náš zámořský Big Brother má za sebou stovky brutálních anexí, invazí, státních převratů a válek s desítkami milionů mrtvých civilistů.

Jsou však události, které nemůže opomenout ani ČT, třeba ostrov Haiti, který právě postihla hrozivá epidemie cholery, zatím tisíc mrtvých. Děs, ovšem o to větší, že cholera nezachvátila Haiti poprvé. A svůj podíl na tom, má OSN i USA. Haiti, na kterém jsou od desítky let američtí vojáci, patří mezi nejchudší země světa, kde dvě třetiny obyvatel žijí pod hranicí chudoby. Zahraniční pomoc činí celkem v přepočtu na jednoho Haiťana 1700 USD, (dle Mezinárodního červeného kříže sedm z deseti Haiťanů žije za méně než dva dolary za den), když HDP USA činí přes 50 000 USD.

Je to zkrátka černošská říše uprostřed moře, země bídy, násilí, největšího analfabetismus, chudáků a gangů, mafie a diktátorů, jedni z nejhorších byli otec a syn Duvallierovi. Haiti je zkrátka dobré, když si na něm chtějí USA udržet svoji moc, jinak si tohoto ostrova nevšímají, cholera necholera. Hlavně, že si tam  hlídají, aby na ostrov neinfiltroval komunismus s nedaleké Kuby. Proto mají své základny ve všech karibských zemích kolem, od Portorika, až po Grenadu a konče Nikaraguo…

A právě v tyto dny na Haiti zahynulo kvůli hurikánu Matthew notně přes tisíc lidí. Země se navíc po řádění živlu potýká tradičně s šířením cholery. V některých lokalitách se musejí mrtví pohřbívat do hromadných hrobů. Následky řádění hurikánu řeší i v USA. Byly zaznamenány případy rabování, přepadů veřejných budov neidentifikovanými útočníky. Je zaznamenáván růst zločinnosti, včetně násilných přepadení či loupeží a únosů cizinců. Policie je špatně vybavena pro boj se zločinem. Na Haiti neexistují absolutně bezpečná místa.

Foto: Reuters…

Navíc ze zbořeného vězení uprchlo přes čtyři tisíce zločinců, kteří nyní řádí v ulicích s mačetami. Kde hledat počátek tohoto stavu? V letech 1914 – 1934, kdy zde Spojené státy zavádí svá vojska, která tam byla dočasně skoro dvacet roků. Ve své dvěstěleté historii prodělala Haitská politika 32 převratů a také intervence USA. Během posledních 30. let zde USA podporovaly diktaturu rodiny Duvalierů dokud proti ní nevystoupil smýšlející kněz Aristide. Mezitím CIA tajně pracovala s „eskadrami smrti“ a obchodníky s drogami. Bílý dům předstíral, že podporuje návrat Aristide k moci po jeho svržení v roce 1991.

Po více než dvou letech prodlení americká armáda obnovila jeho vládu. Ale až poté, co dostala záruku, že nebude pomáhat chudým na úkor bohatých a bude následovat principy „tržní ekonomiky“. Od roku 2004 jsou sice na Haiti vojáci OSN, ovšem při každé okupaci byl Američan dosazen nový vůdce. Až přišlo zemětřesení 12. ledna 2010, kdy ostrov postihlo to nejsilnější za posledních 200 let o síle 7,0 Richterovy stupnice.

Zemřelo až 300 tisíc lidí a na dva miliony jich žije v provizorních přístřešcích a stanech. První problémy začaly ve chvíli, kdy země, které se zavázaly poslat pomoc v celkové hodnotě 5,3 bilionu dolarů, dodaly zatím jen asi desetinu této částky. USA poskytly 30 milionů místo slíbeného bilionu dolarů. Kongres USA peníze neuvolnil, jelikož mají už nyní státní dluh na hranici 18 bilionů USD. Nepomohly ani státní dluhopisy za tři biliony, jež si odkoupila Čína.

A začala předváděčka politických vyčůránku světa, přestože všichni věděli už přes půl století, že Haiti je ostrovní hnisající vřed Antil. Nikdo nic nedělal, nepomohl, neinvestoval, nechal vše náhodě. A ta přišla v té nejtragičtější podobě – zemětřesení vytvořilo novodobou apokalypsu. Hlavní město Port Au Prince je odříznuto od světa; žádná záchranná technika, protože spadla i hasičská základna a všechno zůstalo uvnitř, univerzita pohřbila celou generaci první haitské inteligence, zdevastované nemocnice, které měli se svým názvem pramálo společného už před zemětřesením, jsou na nule s možnou pomocí, hlavně tou základní. Zemřelo až půl milionu…

Bez elektřiny, vody a hygieny. Teď se objevují důsledky zanedbaných příčin, které tvořily Haiti odpradávna. Voda nebyla skoro nikdy, elektrický proud vedl málem jen do honosného vládního paláce největších lidských mršin, jež zatím po týdnu nebyly schopné pomoci absolutně ničím. Kdo je zraněn, může závidět těm, co už to mají za sebou a leží na hromadách mrtvol. Ty se pod slunečními paprsky rozkládají a epidemie cholery, moru a dalších zrůdných infekčních chorob jsou na cestě. Kde jsou farmaceutické firmy, vydělávající biliony na lživých kampaních o prasečí chřipce a její pandemii, která si za rok vyžádala jen směšné promile usmrcených proti mrtvým na Haiti.

Kde jsou vakcíny a léky? Nikde, Jedině až se najde dobrodinec, co je zaplatí. Proti malárii, horečce dengue. Jako žluté zimnici. Haiti je země s nejvyšším výskytem pozitivních případů HIV na světě mimo subsaharské Afriky… Apokalypsa ve své děsivosti možná konečně přiměje svět, aby jen nežvanil a začal na Haiti budovat nový život „na zelené louce“. Znovu a jen to nejlepší. Ale tisíce vojáků US Army už mají na Haiti svůj „program“. Pomůžeme, ale na věčné časy. USA si tak rozšíří své vojenské panství v cca 150 zemí s jejich vojenskými základnami o další stát.

Vděčnost Haiťanů se stane nezměrnou. A dočasný pobyt Američanů bude mít vizitku; trvalý. Proč zavírali oči desítky roků. Haiti přece není tak daleko od USA. Pár stovek kilometrů. Třeba to nové Haiti už nebude jen skoro osm milionů bezprizorných analfabetů, denně umírajících po stovkách vlivem vražd zrůdných mafiánů… Organizace Christian Science Monitor informovaly, že Kuba vyslala na Haiti 400 lékařů. A také že kubánští lékaři patří k nejlepším na světě a byli tam jako první. Postavili mobilní zdravotnické zařízení hned vedle hlavní nemocnice v Port-au-Prince, která zkolabovala při zemětřesení. Byla to první nejefektivnější reakce na krizi…

Kuba… Snímky Břetislav Olšer

Na Kubě jsem pochopil, že Haiti dnes je asi jako Kuba za vlády Batisty. Kdo byl Batista, jehož měli plné zuby i Američané? Namísto uvolnění útisku Batista omezil ústavní záruky a zavedl cenzuru médií. Jeho vojenská policie začala hlídkovat v ulicích a zatkla každého, kdo se jí zdál podezřelý. Koncem roku 1955 policie zvýšila na tisíce počet brutálních činů beze strachu z odezvy. A Batista si v klidu ve velkém otevřel v Havaně cestu hazardnímu podnikání.

kuba 4

Americký gangster a Batistův osobní přítel Meyer Lansky…

Můj průvodce Oriol vystudoval v Praze, takže česky mluvil, jako když bičem mrská. A věděl toho dost. Rovněž o tom, že roku 1956, uprostřed revolučního pozdvižení, byl v Havaně postaven Hotel Riviera, kterým si americký gangster a Batistův osobní přítel Meyer Lansky, jeden z důležitých členů podsvětí, splnil sen a dovršil svůj úspěch. Přestože se nejvíce zabýval hazardními hrami, mezi jeho aktivity patřil i obchod s narkotiky a se zbraněmi, řízená prostitutce, pornografický průmysl, vydírání. Nevlastnil jen kasina, ale také hotely a několik podniků po celé Kubě. Své peníze ukládal na anonymní účty ve švýcarských bankách a oficiálně neměl prakticky žádný majetek.

V Havaně jsem se seznámil s MUDr. Kantorkem. V zemi za Batisty působilo celkově 6 286 lékařů a 826 zdravotních sester a pečovatelek. Bezplatná lékařská péče se na venkově vztahovala na necelých osm procent obyvatel, třetina z této populace trpělo parazitárními onemocněními a 14% tuberkulózou; kubánské zdravotnictví na lepší úrovni než zdravotnictví USA. Jen mezi lety 1958 a 1967 vzrostl příspěvek na podporu zdraví celkově osmkrát.

Zdravotnictví je pro všechny občany bezplatné, nemocnice a polikliniky jsou k dispozici ve všech provinciích, přičemž na každých 169 obyvatel, více než 11 milionů, připadá jeden rodinný lékař (pro srovnání – v USA připadá na jednoho lékaře 358 lidí. Dětská úmrtnost klesla z 60 dětí z tisíce v roce 1959 na 10 z tisíce na konci 80 let. Dnes dětská úmrtnost je desetkrát menší než za Batisty, čímž je nižší než v USA…

Imunita pracovníků OSN zase odpovídá imunitě diplomatů. Dále proto budou zaměstnanci OSN spolu se svými manželkami a s členy svých rodin, žijícími na jejich náklady, požívat imunity vůči přistěhovaleckým omezením a vůči hlášení cizinců; budou požívat stejných výsad co do devizových výhod; budou mít právo dovézt bezcelně svůj nábytek a svršky v době, kdy poprvé nastoupí v úřad v zemi, o kterou jde… Je toho hod o zneužívání této imunity ještě víc. Zatím posledním tragickým činem OSN je již v úvodu zmíněné zavlečení cholery na ostrov Haiti. Smrtelnou chorobu nejchudší zemi světa způsobili nepálští vojáci mírových sil OSN. K rozšíření nemoci pak přispělo ničivé zemětřesení z ledna 2010, po kterém se kvůli zničené infrastruktuře zárodky cholery snadno rozšířily.

Podporu pro potvrzení „nepálských bacilonosičů“ poskytují genetické analýzy mikrobů z těl nakažených. Všechny analyzované vzorky jsou si geneticky podobné, navíc se vůbec nepodobají kmenům bakterie Vibrio cholerae z dalších zemí Latinské Ameriky. Naopak jsou příbuzné cholerickým bakteriím, jež se vyskytují v jihovýchodní Asii. Zdrojem nákazy je tábor nepálských „modrých přileb“ nedaleko města Mirebalais. Zřejmě se do prostředí dostaly s některým vojákem, který nebyl akutně nemocný, a tak o její přítomnosti ve svém těle nemohl vědět. První případy se objevily právě v blízkosti řeky Artibonite, která okolo tábora protéká.

New York – OSN… Snímek Břetislav Olšer

Bostonská organizace na ochranu lidských práv už v listopadu 2011 předložila vedení OSN petici, v níž jménem 5 000 Haiťanů požadovala 100 000 dolarů pro pozůstalé po obětech a nejméně 50 000 dolarů pro přeživší pacienty. Zcela zdemolovaná země trpí nedostatkem pitné vody a z toho vyplývajícího nedostatku hygieny, která je předpokladem toho, aby se lidé cholerou nenakazili. Statisíce hnijících lidských těl jen situaci zhoršuje. Téměř 53 procent obyvatel Haiti starších patnácti let neumí číst a psát. Průměrný věk tu kvůli nemocem a pohromám dosahuje pouhých 20,5 roku. Osmdesát procent obyvatel tu žije pod hranicí chudoby. Země nemá infrastrukturu. Stát dnes neplatí ani učitele či lékaře.

OSN přesto shledala požadavek na vyplacení kompenzací jako nepřijatelný. Spojené národy se přitom odvolávají na část Úmluvy o výsadách a imunitách Organizace spojených národů hovořící o vyřizování sporů, v nichž jsou mimo jiné účastni činitelé OSN, kteří mají z titulu tohoto svého postavení imunitu. Proto organizace odmítla zaplatit odškodnění ve výši stovek milionů dolarů obětem epidemie cholery, kterou od října 2010 onemocnělo téměř půl milionu lidí, 7 750 Haiťanů na ni zemřelo.

Inu, půl miliardou dolarů ročně si USA drží v šachu OSN, takže se ho netýká dodržování lidských práv ani páchání vojenských zločinů s desítkami milionů obětí; současné Haiti je toho dokladem… Po kubánské revoluci však nastaly další vyprovokované revoluce – arabská, oranžová, růžová, sametová, majdanská, cedrová, tulipánová, jasmínová… Za vším ale nehledej ženu, nýbrž Spojené státy severoamerické. Globální provokatér je zkrátka jako starý pes, kterého nelze naučit nové kousky; lze tedy opravdu z principu srovnávat vrahy Mašíny s Fidelem Castrem a Che Guevarou…? Starého psa novým kouskům nenaučíš, aneb Kuba v přechodu…?

http://dejinyasoucasnost.cz/archiv/2009/3/nastup-kubanske-revoluce/

Obama se přivítal s Raulem Castrem; poslal komerční letadlo na Kubu

Jednička v léčbě HIV, resp. AIDS se jmenuje Kuba, ale Češi budou lhát dál…

Když je hrdinstvím zrada vlastní krve…

Druhé mocenské centrum; papež František, prezidenti Zeman, Kirchnerová, Raúl Castro a Putin…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *