Kaddáfí…

26. Srpen, 2015 – 15:14

V době, kdy Kaddáfí přebíral v roce 1969 vládu, patřila Libye k nejchudším zemím světa, ale v roce 2011 už měla jako nejbohatší africká země nejnižší podíl obyvatel žijících v chudobě z celé Afriky. Během jeho vlády stoupla gramotnost z 10 na 88 procent. Vytvořil zdravotnickou síť na dobré úrovni.

Průměrný věk dožití byl nejvyšší na kontinentě – muži 75 let, ženy 80 let; tedy vyšší než v České republice. Veřejný dluh byl druhý nejnižší na světě. V roce 2002 stál u zrodu Africké unie, jejíž snahou je postupná integrace afrických zemí. Na summitu v Addis Abebě v únoru 2009, kde byl zvolen jejím předsedou, se vyjádřil pro projekt Spojených států afrických, což se samozřejmě zemím těžícím z africké chudoby moc nelíbilo. Navíc měla Libyjská centrální banka, pod přímou Kaddáfího kontrolou, téměř 144 tun zlata. Libye tak byla mezi 25 zeměmi světa s největší zásobou drahého kovu za 6,5 miliardy USD.

Můžeme se potom divit, že libyjské obyvatelstvo mělo nejvyšší životní úroveň v Africe? Že produkovalo nejvíc ropy na černém kontinentu? A že HDP na obyvatele činilo přes 16 600 USD. A pokud jde o oficiální „Index lidského rozvoje“, který je průměrem tří indexů: indexu očekávané délky života, indexu vzdělání a indexu HDP (statistiku zpracovává každoročně OSN), a který nejlépe charakterizuje kvalitu života obyvatelstva, byla Libye v roce 2010, jako vedoucí africká země na 53. místě na světě, další africký stát byl Tunis až osmdesátý první. Taková byla Libye, dnes země chaosu a násilí… USA k tomu stačilo je pár let; prostě země amerického snu a neomezených možností. Hlavně že bylo co krást a jak ožebračovat africké země…

Libye prostě je, vlastně do bombardování byla, nejúspěšnějším africkým státem. Vzpomínky na minulost; měsíční podpora v nezaměstnanosti $ 730, měsíční plat zdravotní sestry $ 1.000, příspěvek při narození dítěte $ 7.000, nevratná dotace státu na získání bytu pro novomanžele $ 64.000, cena benzínu $ 0,14/ liter. Bezplatné je zdravotní péče, školní vzdělání, nájemné neexistuje, platby za energie v domácnosti se neúčtují, až polovinu ceny automobilu dotuje stát, alkohol se neprodává… Co z toho zbylo dnes…?

Tak se u některých politiků rodila děsivá představa o tom, že by se Libye mohla stát vzorem pro Afričany. A nejen pro ně. Nebo dokonce vůdcem panarabské revoluce. A kde by se pak předváděly nové zbraně spojenců…? Kdo by se dělil o libyjskou ropu? A v Libyi se přece nachází 3,3 % prokázaných jejích světových zásob.

Reklama:
 1. 8 reakce na “Kaddáfí…”

 2. To je pravda, do Lýbie se chodilo vydělat, kdysi…no a pak to tam USA vzalo do svých zajmů a šlo jednat a už to šlo všechno pryč.
  Nikde, kde něco řeší , se nedá říct-dívejte, to se změnilo k lepšímu, ta země začíná prosperovat.
  Ne , opravdu neznám ani kousek země, kde by se toto dalo zveřejnit. Jejich trvzení, že mohlo být hůře, kdyby nebyl z jejich strany zásah tzv. demokraticé vměšování do cizích zemí, je demagogické, ničím nepodložené tvrzení a neakceptovatelné zásahy na uzemích, které jim nepatří .Je to vysoká politika, na kterou doplácí i samotní , obyčejní obyvatelé USA, ted nemyslím původní obyvatelé toho kontinentu…..

  od Iva v Srp 27, 2015

 3. Libye byla africký ráj…

  od olser v Srp 27, 2015

 4. Kaddáfi nechal vybudovat stovky kilometrů podzemních tunelů od NDR, podle knihy-A mnoho lidí zemřelo od Toma Mangolda a Jeffa Goldberga. Ta úmrtí se netýkají Libye, ale celé Afriky. Budoval nové silnice a vytvářel zbrojní arsenál chemických zbraní, aniž by je někdy použil-také v uvedené knize.

  od Petr Gabriel v Srp 27, 2015

 5. nedělal nic jiného než Bush a další…

  od olser v Srp 27, 2015

 1. 4 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay fan
 3. Úno 10, 2016: Břetislav Olšer – blog, Olser.cz » Blog Archive » Jsou potencionální prezidenti Spojených států a Francie nevydanými válečnými zločinci…?
 4. Úno 11, 2016: temple run
 5. Dub 19, 2016: Břetislav Olšer – blog, Olser.cz » Blog Archive » Zhůvěřilá neomalenost masových loupežníků; USA, Francie a Británie znovu plánují útok na Libyi, kterou samy proměnily v zemi chaosu a násilí…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *