Vesmírná symfonie z Nového světa

14. Srpen, 2015 – 14:16

Do 62. sezóny vstoupí Janáčkova filharmonie 10. a 11. září v sále Domu kultury města Ostravy stejně jako loni pod taktovkou šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera.  Program zahajovacího koncertu tentokrát čerpá pouze a toliko z domácích zdrojů.

Koncert otevře Janáčkova předehra k opeře Příhody lišky Bystroušky. Bystrouška je zvířecí postava z knihy Rudolfa Těsnohlídka. Pohádkový příběh zaujal hudebního skladatele, který podle něj napsal libreto. Tato známá a oblíbená postava měla dokonce i svou sochu v hukvaldském parku. Ale ouha. Socha byla bronzová a za bronz se přece ve sběrnách tak „výborně“ platí, že se nějakým nenechavcům „vyplatilo“ bronzovou lišku z parku sprostě ukrást. Ale proslýchá se, že by se liška měla do obory vrátitJ Tak snad bude Bystrouška krášlit Hukvaldy již brzy.

Taky Dvořák našel inspiraci v literatuře. Zhlédl se v Erbenově Kytici, ze které si ke zhudebnění vybral čtyři básně a Vodník, kterého na koncertě uslyšíte, je jednou z nich.

Závěr večera pak bude patřit snad nejznámějšímu a nejhranějšímu Dvořákovu dílu – jeho grandiózní 9. symfonii nazvané Z Nového světa. Vězte, že se dostala dokonce až na měsíc, kam ji v roce 1969 vyvezl Neil Armstrong v Apollu 11. Přece si nenecháte tento výlet z Moravy až na Měsíc ujít!

Dalším zářijovým koncertem je pak 14. září komorní koncert, na kterém se posluchačům představí jeden z nejrespektovanějších českých hobojistů Vilém Veverka společně s komorním souborem Ensemble Opera Diversa. Během večera zazní díla Kyase, Nováka, Kleina a Haase. Ondřej Kyas založil soubor Ensemble Opera Diversa, jejímž je zároveň „dvorním“ skladatelem. Jeho skladby, přestože se řadí mezi současné autory, jsou velice přístupný, mnohdy emotivní.  Začátky všech koncertů jsou v 19 hodin. Více informací získáte na www.jfo.cz. A vstupenky pořídíte již od 150 korun.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *